Meble to podstawa wyposażenia kuchni, a także ich główny element dekoracyjny. Nic więc dziwnego, że ich wyborowi poświęcamy dużo uwagi. Z czasem jednak nawet najlepsza zabudowa niszczeje lub zwyczajnie nam się nudzi. W takim wypadku warto wymienić szafki, a kiedy nie chcemy inwestować kilkunastu tysięcy złotych w nowe – odnowić je. Jak to zrobić? Najlepiej pomalować!
Spis treści
- Malowanie mebli kuchennych: dobry sposób na odświeżenie kuchni
- Jaka farba do mebli kuchennych jest najlepsza?
- Jak pomalować szafki kuchenne z okleiny – instrukcja krok po kroku
- Podsumowanie
Malowanie mebli kuchennych: dobry sposób na odświeżenie kuchni
Malowanie mebli kuchennych to świetny sposób na szybki i tani remont kuchni. Moda na własnoręczne malowanie przyszła do nas zza granicy i szybko zyskała popularność wśród miłośników DIY. Obecnie na ten sposób odnawiania mebli kuchennych decydują się nie tylko osoby, niechcące ponosić dużych kosztów remontu, ale i chcące zmienić wystrój wnętrza i odświeżyć go.
Najczęściej meble kuchenne przemalowujemy z jasnego brązu na czystą lub złamaną biel, tak aby wpisywały się w design skandynawski, boho, prowansalski. Coraz częściej jednak sięgamy i po mocniejsze kolory m.in. zieleń, bordo, czerń, szarości. Kolorową farbą pokryć możesz zarówno zabudowę z litego drewna, jak i z okleiny.
[lookbook id="4527"]
Jaka farba do mebli kuchennych jest najlepsza?
Malowanie mebli kuchennych powinieneś rozpocząć od wyboru farb. Tych odpowiednich na rynku nie brakuje. Są one w stanie pokryć zarówno fronty z MDF lakierowane jak i laminowane. Musisz jednak pamiętać, że każda farba do malowania mebli kuchennych jest inna i wymaga innych zabiegów. Którą więc wybrać?
Farby renowacyjne
Obecnie najpopularniejszą farbą do renowacji mebli kuchennych to ta firmy V33. Pokrywa ona zarówno powierzchnie szafek i szuflad, jak i płytki ceramiczne. Zapewnia wykończenie satynowe, a przy tym jest odporna na wysoką temperaturę, uderzenia, uszkodzenia mechaniczne i plamy. Jej plusem jest również to, że nie wymaga dodatkowej warstwy wosku lub lakieru.
Farby kredowe
Farba kredowa sprawdzi się, jeśli chcesz odnowić meble w stylu vintage, prowansalskim, rustykalnym, farmhouse, cottage lub angielskim. Gwarantuje matowe lub półmatowe wykończenie. Wśród farb kredowych do malowania mebli kuchennych dostępne są te mineralne, mleczne, akrylowe i winylowe. Wszystkie one posiadają ekologiczny skład, są bezwonne i wodorozcieńczalne. Ich minusem jest jednak duża gęstość, co oznacza, że na frontach widoczne są pociągnięcia pędzla.
Inne farby do malowania mebli kuchennych
Do malowania mebli kuchennych możesz również wykorzystać farbę tablicową. Dzięki niej fronty będą prezentować się niebanalnie i ciekawie. Domownicy będą mogli na nie nanosić odręczne notatki, rysunki i zapisywać wiadomości czy listę zakupów, a potem je zmywać.
Farba tablicowa pozwala również uzyskać głęboką matową czerń i dostosować meble do stylu loft, industrialnego, nowoczesnego czy minimalistycznego. O tym, z czym je połączyć dowiesz się natomiast z naszego poradnika Czarne dodatki do kuchni — co wybrać?
Inną możliwością jest sięgnięcie po farby alkidowe. Ich głównym składnikiem jest żywica alkidowa oraz olej, który nadaje farbie trwałości i charakterystycznego połysku.
Co oprócz farb... - jakie jeszcze narzędzia są potrzebne do malowania mebli kuchennych?
Farba to nie jedyne co będzie Ci potrzebne do renowacji kuchennej zabudowy. Oprócz niej musisz się zaopatrzyć w płaski pędzel lub ten okrągły z miękkim włosiem. Jeśli zdecydujesz się na farby V33 pędzel zastąp wałkiem piankowym. Przy malowaniu przydatny będzie też wałek flokowy, pokryty dodatkową warstwą polamidu i odpowiedni do renowacji zabudowy lakierowanej.
Jak pomalować szafki kuchenne z okleiny – instrukcja krok po kroku
Krok 1. Przygotowanie mebli do malowania
Pierwszym krokiem jest zdjęcie frontów mebli i odkręcenie wszelkich okuć. Następnie musisz dokładnie umyć powierzchnię przeznaczoną do malowania – najlepiej za pomocą ściereczki nasączonej detergentem, a następnie przemyć benzyną ekstrakcyjną lub acetonem (dzięki temu zyskasz pewność, że na meblach nie ma żadnych zabrudzeń i tłustych plam). Ten ostatni etap pomiń, jeśli posiadasz meble lakierowane.
Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do malowania dobrze obejrzeć meble. Uszkodzone fronty MDF zaszpachluj, a rysy zetrzyj papierem ściernym wzdłuż włókien drewna. W przypadku ubytków na meblach okleinowych pozbądź się okleiny opalarką (okleina MDF) lub szpachelką (laminat).
Krok 2. Zabezpiecz podłoże
Specjalną taśmą malarską zabezpiecz te fragmenty mebli, których nie chcesz poddawać renowacji i które mają pozostać czyste.
Krok 3. Malowanie mebli kuchennych
Malowanie mebli kuchennych zacznij od położenia frontów na rusztowaniu z desek. Następnie nałóż podkład, a dopiero potem farbę. Jej rozprowadzenie zacznij od trudno dostępnych miejsc i detali – zrób to za pomocą małego pędzelka. Następnie pokrywaj farbą większe powierzchnie za pomocą wałka lub pędzla. Wykonuj dokładne, powolne ruchy w górę i w dół – możesz też zdecydować się na metodę krzyżową.
Po nałożeniu pierwszej warstwy farby do renowacji mebli kuchennych poczekaj, aż ona wyschnie i dopiero potem nakładaj drugą. Czas schnięcia zależy od wybranej farby i producent powinien poinformować o nim na opakowaniu. Średnio farba do renowacji mebli kuchennych schnie od 2 do 6 godzin. Najczęściej, aby farba w całości pokrywała powierzchnię frontu, potrzebne jest nałożenie 3 warstw.
Podsumowanie
Malowanie mebli kuchennych to łatwy, szybki i niezwykle tani sposób na metamorfozę szafek kuchennych. Ten zabieg renowacyjny możesz wykonać samodzielnie, wystarczy, że kupisz odpowiednią farbę i wałek lub pędzel. Potrzebujesz więcej trików na tani remont kuchni? Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie, a także czytaj nasze poradniki w Bazie Wiedzy.