Zatkany zlew to bardzo powszechny problem, który prędzej czy później może dotyczyć każdego domostwa, zwłaszcza po wielu latach użytkowania zlewozmywaka. Jeśli nie oczyszczamy odpływu regularnie, zwiększa się szansa, że rury zapchają się resztkami i pozostałościami po jedzeniu. Te organiczne można usunąć domowymi sposobami, w trudniejszych przypadkach trzeba liczyć się z użyciem środków chemicznych lub koniecznością skorzystania z usług profesjonalisty.
Spis treści
- Jak odetkać zlew sodą lub innymi domowymi sposobami?
- Czego użyć, żeby odetkać zlew kuchenny?
- Jak udrożnić zlew octem i sodą krok po kroku?
- Jak udrożnić zlew jednokomorowy i dwukomorowy?
- Jak zapobiec zapychaniu się zlewu?
Jak odetkać zlew sodą lub innymi domowymi sposobami?
Resztki jedzenia, tłuszcz, niewielkie odpadki – to właśnie one najczęściej przyczyniają się do powstawania zatorów w syfonie, co uniemożliwia prawidłowy odpływ wody ze zlewu. Jest wiele domowych sposobów na odetkanie zlewu, zarówno tych mechanicznych, jak i chemicznych.
Oto kilka metod odetkania zapchanego zlewu:
- Użycie przepychacza – tradycyjny, gumowy przepychacz to rzecz, której do niedawno nie mogło zabraknąć w żadnym domu. Obecnie stosuje się go rzadziej, na rzecz środków chemicznych, jednak zastosowanie przepychacza w dalszym ciągu daje zadowalający efekt. Jego ruchoma końcówka pełni rolę pompy ssąco-tłoczącej, którą należy nałożyć na otwór odpływowy, docisnąć, a następnie energicznie ciągnąć za uchwyt.
- Zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej i gorącej wody – ekologiczny, tani i prosty sposób na poradzenie sobie z zatorami – więcej o tym jak udrożnić zlew sodą oczyszczoną przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
- Demontaż syfonu – przed rozmontowaniem syfonu podłóż pod zlew miskę, ponieważ resztki wylewające się z syfonu mogą zabrudzić lub zniszczyć meble kuchenne (po co dokładać sobie roboty z ich wycieraniem). Następnie po usunięciu zabrudzeń wyczyść i przetrzyj miejsce, w którym znajduje się uszczelka i sprawdź ją pod kątem ewentualnych zarysowań czy pęknięć. Jeżeli wszystko wygląda poprawnie, zamontuj syfon do zlewu. Jeżeli uszczelka jest zużyta, wymień ją, zamontuj tylko nowy odpływ lub syfon. Sprawdź najlepsze opcje:
[product category_id="34" slider="true" onlyAvailable="true"]
- Użycie drutu zwanego żmiją – jeśli zator powstał w dalszych częściach kanalizacji, może być konieczne użycie bardziej zaawansowanego sprzętu do przetykania zlewu, czyli drutu zwiniętego w sprężynę o długości kilku metrów, który z jednej strony jest zakończony ostrą końcówką, a z drugiej korbką (kręcenie korbką sprawia, że drut przebija się przez nieczystości, co umożliwia odetkanie zlewu).
Znasz już domowe sposoby na odetkanie zlewu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice w czyszczeniu zlewozmywaków z poszczególnych materiałów.
👉 Sprawdź: Jak czyścić zlewozmywak czarny, biały i pozostałe?
Czego użyć, żeby odetkać zlew kuchenny?
Oprócz mechanicznych sposobów na odetkanie zlewu istnieją także metody z wykorzystaniem chemicznych środków. Na rynku można znaleźć wiele preparatów do udrażniania rur – żele, płyny, granulki czy proszki. Ich działanie jest silnie drażniące i mogą uszkodzić powierzchnię zlewozmywaków. Należy więc uważać podczas samodzielnego udrożniania zlewu. Aby ochronić powierzchnię zlewu zaimpregnuj go (najlepiej przed i po użyciu silnych środków do udrażniania).
Przed użyciem mocnych środków, warto wypróbować lub przygotować mieszankę dwóch tanich składników – sody oczyszczonej oraz gorącej wody. Zasadowy roztwór pomoże usunąć zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, czyli tłuszcze, oleje oraz zabrudzenia białkowe. Jeśli chcesz wyczyścić przypalenia w kuchence lub piekarniku, soda doskonale się do tego sprawdzi.
Do oczyszczenia zlewozmywaka i baterii kuchennej można wykorzystać także ocet, czyli kwas octowy. Kwasy usuwają zabrudzenia nieorganiczne, do których zaliczyć można osad z kamienia, płynu do naczyń, mydła czy rdzę. Oznacza to, że ocet dobrze sprawdzi się w usuwaniu osadów z twardej wody lub zatorów ujścia wody w kranie.
Te powszechnie stosowane, domowe środki, często zastępują chemikalia z półek sklepowych. Warto wiedzieć, że dodanie kilku kropel soku z cytryny do takiej mieszanki dodatkowo zapobiegnie nieprzyjemnemu zapachowi z odpływu. Należy jednak pamiętać, że ocet lub soda do udrożniania zlewu, mogą nie poradzić sobie z każdą niedrożnością. O tym, jak odetkać zlew sodą oczyszczoną krok po kroku, dowiesz się z kolejnej części wpisu.
Jak udrożnić zlew octem i sodą krok po kroku?
Zastanawiasz się, jak udrożnić zlew octem i sodą? To nic trudnego! Ta niedroga i przyjazna środowisku metoda zadziała w przypadku, gdy rury są zatkane odpadami organicznymi, czyli resztkami jedzenia czy włosami (w przypadku łazienki). Jak odetkać zlew sodą i octem, w kilku krokach:
- Wsyp do odpływu pół szklanki sody oczyszczonej.
- Następnie wlej do niego około litra gorącej wody.
- Zatkaj odpływ korkiem lub ściereczką. Składniki mieszanki wchodzą ze sobą w reakcję, dzięki czemu zalegające resztki się rozpuszczają.
- Odczekaj min. 30 minut, a po upływie tego czasu ponownie zalej odpływ zagotowaną wodą (litr-półtora powinno wystarczyć).
- Jeśli będzie taka konieczność, cały proces możesz powtórzyć.
- Osady powstałe dookoła usuniesz za pomocą ściereczki nasączonej roztworem octu i ciepłej wody.
Świetnie! Teraz już wiesz, jak łatwo i ekologicznie odetkać zlew sodą i octem.
Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o zlew, aby służył na lata!
👉 Sprawdź: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o pielęgnacji zlewu
Jak udrożnić zlew jednokomorowy i dwukomorowy?
Procedura odetkania zlewu jednokomorowego jest w dużej mierze oczywista, ponieważ tylko jeden odpływ wymaga udrożnienia. Ale co zrobić, kiedy zlewozmywak kuchenny ma dwie komory?
W przypadku zlewu 1,5 komorowego oraz dwukomorowego trzeba najpierw zlokalizować zapchany element syfonu i mechanicznie usunąć tyle zanieczyszczeń, ile się da. Następnie warto zalać oba odpływy mieszanką sody oczyszczonej i octu, a po odczekaniu odpowiedniego czasu sprawdzić, czy woda prawidłowo spływa do kanalizacji. Jeżeli naturalna mieszanka sody i octu nie zadziała, należy sięgnąć po mocniejsze środki lub wezwać specjalistę.
Jak zapobiec zapychaniu się zlewu?
Po lekturze naszego artykułu znasz już sposoby na odetkanie zlewu bez pomocy hydraulika (użycie przepychacza lub drutu, demontaż syfonu, użycie środków chemicznych) oraz wiesz, jak udrożnić zlew octem i sodą. Na koniec chcemy Cię zostawić również z wiedzą na temat tego, jak zapobiegać zapychaniu się zlewu.
Co jeszcze warto robić, aby unikać zapchania zlewu i nieprzyjemnej sytuacji?
- nie wrzucaj do zlewu: kości, chrząstek, fusów z kawy i herbaty, pestek owoców, skorupek jajek, mąki,
- nie wlewaj do zlewu roztopionego tłuszczu po smażeniu,
- zainwestuj w dobre sitko na odpady, które nakłada się na zlew lub zainstaluj młynek rozdrabniający resztki,
- cyklicznie czyść rury (mieszanka sody nada się idealnie!).
W trosce o bezpieczeństwo korzystania i wygodę w kuchni, warto także wyposażyć zlew kuchenny w wytrzymały syfon zlewozmywakowy, który zapewni odpowiedni odpływ wody i zapobiegnie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza. Sprawdź, dlaczego syfon space-saver to life-saver?