Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak udrożnić zlew octem i sodą?

Tagi
Kategorie
Jak udrożnić zlew octem i sodą?

Zatkany zlew to bardzo powszechny problem, który prędzej czy później może dotyczyć każdego domostwa, zwłaszcza po wielu latach użytkowania zlewozmywaka. Jeśli nie oczyszczamy odpływu regularnie, zwiększa się szansa na to, że rury zapchają się resztkami i pozostałościami po jedzeniu. Te organiczne można bez problemu usunąć domowymi sposobami bez pomocy fachowca. W trudniejszych przypadkach trzeba liczyć się z użyciem środków chemicznych lub koniecznością skorzystania z usług profesjonalisty, który udrożni rury.

Spis treści

Jak odetkać zlew sodą lub innymi domowymi sposobami?

Resztki jedzenia, tłuszcz, niewielkie odpadki – to właśnie one najczęściej przyczyniają się do powstawania zatorów w syfonie, co uniemożliwia prawidłowy odpływ wody ze zlewu. Jest wiele domowych sposobów na odetkanie zlewu, zarówno tych mechanicznych, jak i chemicznych. Oto kilka z nich:

 • Użycie przepychacza – tradycyjny, gumowy przepychacz to rzecz, której do niedawno nie mogło zabraknąć w żadnym domu. Obecnie stosuje się go rzadziej, na rzecz środków chemicznych, jednak zastosowanie przepychacza w dalszym ciągu daje zadowalający efekt. Jego ruchoma końcówka pełni rolę pompy ssąco-tłoczącej, którą należy nałożyć na otwór odpływowy, docisnąć, a następnie energicznie ciągnąć za uchwyt.
 • Zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej i gorącej wody – ekologiczny, tani i prosty sposób na poradzenie sobie z zatorami – więcej o tym jak udrożnić zlew sodą oczyszczoną przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
 • Demontaż syfonu – przed rozmontowaniem syfonu podłóż pod zlew miskę, ponieważ resztki wylewające się z syfonu mogą zabrudzić lub zniszczyć meble kuchenne (po co dokładać sobie roboty z ich wycieraniem), następnie po usunięciu zabrudzeń wyczyść i przetrzyj miejsce, w którym znajduje się uszczelka i sprawdź ją pod kątem ewentualnych zarysowań czy pęknięć.
 • Użycie drutu zwanego żmiją – jeśli zator powstał w dalszych częściach kanalizacji, może być konieczne użycie bardziej zaawansowanego sprzętu do przetykania zlewu, czyli drutu zwiniętego w sprężynę o długości kilku metrów, który z jednej strony jest zakończony ostrą końcówką, a z drugiej korbką (kręcenie korbką sprawia, że drut przebija się przez nieczystości, co umożliwia odetkanie zlewu).

Znasz już domowe sposoby na odetkanie zlewu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice w czyszczeniu zlewozmywaków z poszczególnych materiałów, koniecznie przeczytaj artykuł: Jak czyścić zlewozmywak czarny, biały i pozostałe?

[lookbook id="3962"]

Czego użyć, żeby odetkać zlew kuchenny?

Oprócz mechanicznych sposobów na odetkanie zlewu istnieją także metody z wykorzystaniem chemicznych środków. Na rynku można znaleźć wiele preparatów do udrażniania rur – żele, płyny, granulki czy proszki. Ich działanie jest silnie drażniące i mogą uszkodzić powierzchnię zlewozmywaków. Należy więc uważać podczas samodzielnego udrożniania zlewu, a zastosowanie specjalistycznych środków pozostawić profesjonaliście.

Przed zgłoszeniem się po pomoc do specjalisty, warto jednak wypróbować lub przygotować mieszankę dwóch tanich składników – sody oczyszczonej oraz gorącej wody. Zasadowy roztwór pomoże usunąć zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, czyli tłuszcze, oleje oraz zabrudzenia białkowe. Jeśli chcesz wyczyścić przypalenia w kuchence lub piekarniku soda doskonale się do tego sprawdzi.

Do oczyszczenia zlewozmywaka i baterii kuchennej można wykorzystać także ocet, czyli kwas octowy. Kwasy usuwają zabrudzenia nieorganiczne, do których zaliczyć można osad z kamienia, płynu do naczyń, mydła czy rdzę. Oznacza to, że ocet dobrze sprawdzi się w usuwaniu osadów z twardej wody lub zatorów ujścia wody w kranie.

Te powszechnie stosowane, domowe środki, często zastępują chemikalia z półek sklepowych. Warto wiedzieć, że dodanie kilku kropel soku z cytryny do takiej mieszanki dodatkowo zapobiegnie nieprzyjemnemu zapachowi z odpływu. Należy jednak pamiętać, że ocet lub soda do udrożniania zlewu, mogą nie poradzić sobie z każdą niedrożnością.

O tym, jak odetkać zlew sodą oczyszczoną krok po kroku, dowiesz się z kolejnej części wpisu.rada-jak-udroznic-zlew-octem-i-soda

Jak udrożnić zlew octem i sodą krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak udrożnić zlew octem i sodą? To nic trudnego! Ta niedroga i przyjazna środowisku metoda zadziała w przypadku, gdy rury są zatkane odpadami organicznymi, czyli resztkami jedzenia czy włosami (w przypadku łazienki). Jak odetkać zlew sodą i octem, w kilku krokach:

 1. Wsyp do odpływu pół szklanki sody oczyszczonej.
 2. Następnie wlej do niego około litra gorącej wody.
 3. Zatkaj odpływ korkiem lub ściereczką. Składniki mieszanki wchodzą ze sobą w reakcję, dzięki czemu zalegające resztki rozpuszczają się.
 4. Odczekaj min. 30 minut, a po upływie tego czasu ponownie zalej odpływ zagotowaną wodą (litr-półtora powinno wystarczyć).
 5. Jeśli będzie taka konieczność, cały proces możesz powtórzyć.
 6. Osady powstałe dookoła usuniesz za pomocą ściereczki nasączonej roztworem octu i ciepłej wody.

Świetnie! Teraz już wiesz, jak łatwo i ekologicznie odetkać zlew sodą i octem. udroznienie-zlewu-octem-soda-cytryna

Więcej o tym, jak dbać o zlew, aby służył na lata, przeczytasz w naszym artykule 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o pielęgnacji zlewu.

Jak udrożnić zlew jednokomorowy i dwukomorowy?

Procedura odetkania zlewu jednokomorowego jest w dużej mierze oczywista, ponieważ tylko jeden odpływ wymaga udrożnienia. Ale co zrobić, kiedy zlewozmywak kuchenny ma dwie komory?

W przypadku zlewu 1,5 komorowego oraz dwukomorowego trzeba najpierw zlokalizować zapchany element syfonu i mechanicznie usunąć tyle zanieczyszczeń, ile się da. Następnie warto zalać oba odpływy mieszanką sody oczyszczonej i octu, a po odczekaniu odpowiedniego czasu sprawdzić, czy woda prawidłowo spływa do kanalizacji. Jeżeli naturalna mieszanka sody i octu nie zadziała, należy sięgnąć po mocniejsze środki lub wezwać specjalistę.

[product id="208, 51"]

Jak zapobiec zapychaniu się zlewu?

Po lekturze naszego artykułu znasz już sposoby na odetkanie zlewu bez pomocy hydraulika (użycie przepychacza lub drutu, demontaż syfonu, użycie środków chemicznych) oraz wiesz, jak udrożnić zlew octem i sodą. Na koniec chcemy Cię zostawić również z wiedzą na temat tego, jak zapobiegać zapychaniu się zlewu.

Co jeszcze warto robić, aby unikać zapchania zlewu i nieprzyjemnej sytuacji?

 • nie wrzucaj do zlewu: kości, chrząstek, fusów z kawy i herbaty, pestek owoców, skorupek jajek, mąki,
 • nie wlewaj do zlewu roztopionego tłuszczu po smażeniu,
 • zainwestuj w dobre sitko na odpady, które nakłada się na zlew lub zainstaluj młynek rozdrabniający resztki,
 • cyklicznie czyść rury (mieszanka sody i octu nada się idealnie!).

W trosce o bezpieczeństwo korzystania i wygodę w kuchni, warto także wyposażyć zlew kuchenny w odpowiedni syfon zlewozmywakowy, który zapewni odpowiedni odpływ wody i zapobiegnie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza. Sprawdź, dlaczego syfon space-saver to life-saver?

Mogą Ci się spodobać:
Zlew podwieszany 60 Crypton + syfon
Zlew podwieszany 60 Crypton + syfon
650,00 zł 495,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Power złota
Elastyczna bateria kuchenna Power złota
639,00 zł 395,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K40 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K40 + syfon
570,00 zł 345,00 zł
Dozownik do płynu Simple chrom
Dozownik do płynu Simple chrom
81,70 zł 55,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy 60 Ferrum 5KBO + syfon
Zlewozmywak granitowy 60 Ferrum 5KBO + syfon
700,00 zł 495,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO + syfon
670,00 zł 495,00 zł
Bateria kuchenna wyciągana wylewka Base czarna
Bateria kuchenna wyciągana wylewka Base czarna
469,00 zł 285,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KDO + syfon
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KDO + syfon
780,00 zł 495,00 zł
Syfon 2-komorowy automatyczny grafitowy
Syfon 2-komorowy automatyczny grafitowy
359,00 zł 250,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
195,00 zł 95,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K60 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K60 + syfon
627,00 zł 439,00 zł
Zlewozmywak granitowy Titanite + syfon
Zlewozmywak granitowy Titanite + syfon
655,70 zł 459,00 zł
Syfon pojedynczy automatyczny grafitowy
Syfon pojedynczy automatyczny grafitowy
239,00 zł 175,00 zł
szt.
Bateria kuchenna wyciągana wylewka Axo chrom
Bateria kuchenna wyciągana wylewka Axo chrom
295,00 zł 195,00 zł
szt.
Bateria kuchenna wyciągana wylewka Base chrom
Bateria kuchenna wyciągana wylewka Base chrom
469,00 zł 285,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy automatyczny Fisc Italiana
Syfon 2-komorowy automatyczny Fisc Italiana
245,00 zł 135,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium