Teraz -20% na nieprzecenione z kodem: KUCHNIA. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak udrożnić zlew octem i sodą?

Kategorie
Tagi
Jak udrożnić zlew octem i sodą?

Zatkany zlew to bardzo powszechny problem, który prędzej czy później może dotyczyć każdego domostwa, zwłaszcza po wielu latach użytkowania zlewozmywaka. Jeśli nie oczyszczamy odpływu regularnie, zwiększa się szansa, że rury zapchają się resztkami i pozostałościami po jedzeniu. Te organiczne można usunąć domowymi sposobami, w trudniejszych przypadkach trzeba liczyć się z użyciem środków chemicznych lub koniecznością skorzystania z usług profesjonalisty.

Spis treści

Jak odetkać zlew sodą lub innymi domowymi sposobami?

Resztki jedzenia, tłuszcz, niewielkie odpadki – to właśnie one najczęściej przyczyniają się do powstawania zatorów w syfonie, co uniemożliwia prawidłowy odpływ wody ze zlewu. Jest wiele domowych sposobów na odetkanie zlewu, zarówno tych mechanicznych, jak i chemicznych.

Oto kilka metod odetkania zapchanego zlewu:

 • Użycie przepychacza – tradycyjny, gumowy przepychacz to rzecz, której do niedawno nie mogło zabraknąć w żadnym domu. Obecnie stosuje się go rzadziej, na rzecz środków chemicznych, jednak zastosowanie przepychacza w dalszym ciągu daje zadowalający efekt. Jego ruchoma końcówka pełni rolę pompy ssąco-tłoczącej, którą należy nałożyć na otwór odpływowy, docisnąć, a następnie energicznie ciągnąć za uchwyt.
 • Zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej i gorącej wody – ekologiczny, tani i prosty sposób na poradzenie sobie z zatorami – więcej o tym jak udrożnić zlew sodą oczyszczoną przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
 • Demontaż syfonu – przed rozmontowaniem syfonu podłóż pod zlew miskę, ponieważ resztki wylewające się z syfonu mogą zabrudzić lub zniszczyć meble kuchenne (po co dokładać sobie roboty z ich wycieraniem). Następnie po usunięciu zabrudzeń wyczyść i przetrzyj miejsce, w którym znajduje się uszczelka i sprawdź ją pod kątem ewentualnych zarysowań czy pęknięć. Jeżeli wszystko wygląda poprawnie, zamontuj syfon do zlewu. Jeżeli uszczelka jest zużyta, wymień ją, zamontuj tylko nowy odpływ lub cały syfon. Sprawdź najlepsze opcje:

[product category_id="34" slider="true" onlyAvailable="true"]

 • Użycie drutu zwanego żmiją – jeśli zator powstał w dalszych częściach kanalizacji, może być konieczne użycie bardziej zaawansowanego sprzętu do przetykania zlewu, czyli drutu zwiniętego w sprężynę o długości kilku metrów, który z jednej strony jest zakończony ostrą końcówką, a z drugiej korbką (kręcenie korbką sprawia, że drut przebija się przez nieczystości, co umożliwia odetkanie zlewu).

Jak odetkac zlew domowymi sposobami

Znasz już domowe sposoby na odetkanie zlewu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice w czyszczeniu zlewozmywaków z poszczególnych materiałów.

 👉 Sprawdź: Jak czyścić zlewozmywak czarny, biały i pozostałe?

Czego użyć, żeby odetkać zlew kuchenny?

Oprócz mechanicznych sposobów na odetkanie zlewu istnieją także metody z wykorzystaniem chemicznych środków. Na rynku można znaleźć wiele preparatów do udrażniania rur – żele, płyny, granulki czy proszki. Ich działanie jest silnie drażniące i mogą uszkodzić powierzchnię zlewozmywaków. Należy więc uważać podczas samodzielnego udrożniania zlewu. Aby ochronić powierzchnię zlewu zaimpregnuj go (najlepiej przed i po użyciu silnych środków do udrażniania).

Przed użyciem mocnych środków, warto wypróbować lub przygotować mieszankę dwóch tanich składników – sody oczyszczonej oraz gorącej wody. Zasadowy roztwór pomoże usunąć zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, czyli tłuszcze, oleje oraz zabrudzenia białkowe. Jeśli chcesz wyczyścić przypalenia w kuchence lub piekarniku soda doskonale się do tego sprawdzi.

rada-jak-udroznic-zlew-octem-i-soda

Do oczyszczenia zlewozmywaka i baterii kuchennej można wykorzystać także ocet, czyli kwas octowy. Kwasy usuwają zabrudzenia nieorganiczne, do których zaliczyć można osad z kamienia, płynu do naczyń, mydła czy rdzę. Oznacza to, że ocet dobrze sprawdzi się w usuwaniu osadów z twardej wody lub zatorów ujścia wody w kranie.

Te powszechnie stosowane, domowe środki, często zastępują chemikalia z półek sklepowych. Warto wiedzieć, że dodanie kilku kropel soku z cytryny do takiej mieszanki dodatkowo zapobiegnie nieprzyjemnemu zapachowi z odpływu. Należy jednak pamiętać, że ocet lub soda do udrożniania zlewu, mogą nie poradzić sobie z każdą niedrożnością. O tym, jak odetkać zlew sodą oczyszczoną krok po kroku, dowiesz się z kolejnej części wpisu.

[product category_id="56" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak udrożnić zlew octem i sodą krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak udrożnić zlew octem i sodą? To nic trudnego! Ta niedroga i przyjazna środowisku metoda zadziała w przypadku, gdy rury są zatkane odpadami organicznymi, czyli resztkami jedzenia czy włosami (w przypadku łazienki). Jak odetkać zlew sodą i octem, w kilku krokach:

 1. Wsyp do odpływu pół szklanki sody oczyszczonej.
 2. Następnie wlej do niego około litra gorącej wody.
 3. Zatkaj odpływ korkiem lub ściereczką. Składniki mieszanki wchodzą ze sobą w reakcję, dzięki czemu zalegające resztki rozpuszczają się.
 4. Odczekaj min. 30 minut, a po upływie tego czasu ponownie zalej odpływ zagotowaną wodą (litr-półtora powinno wystarczyć).
 5. Jeśli będzie taka konieczność, cały proces możesz powtórzyć.
 6. Osady powstałe dookoła usuniesz za pomocą ściereczki nasączonej roztworem octu i ciepłej wody.

Świetnie! Teraz już wiesz, jak łatwo i ekologicznie odetkać zlew sodą i octem. udroznienie-zlewu-octem-soda-cytryna

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o zlew, aby służył na lata!

 👉 Sprawdź: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o pielęgnacji zlewu

Jak udrożnić zlew jednokomorowy i dwukomorowy?

Procedura odetkania zlewu jednokomorowego jest w dużej mierze oczywista, ponieważ tylko jeden odpływ wymaga udrożnienia. Ale co zrobić, kiedy zlewozmywak kuchenny ma dwie komory?

W przypadku zlewu 1,5 komorowego oraz dwukomorowego trzeba najpierw zlokalizować zapchany element syfonu i mechanicznie usunąć tyle zanieczyszczeń, ile się da. Następnie warto zalać oba odpływy mieszanką sody oczyszczonej i octu, a po odczekaniu odpowiedniego czasu sprawdzić, czy woda prawidłowo spływa do kanalizacji. Jeżeli naturalna mieszanka sody i octu nie zadziała, należy sięgnąć po mocniejsze środki lub wezwać specjalistę.

Jak profilaktycznie udrożnić zlew sodą i octem

Jak zapobiec zapychaniu się zlewu?

Po lekturze naszego artykułu znasz już sposoby na odetkanie zlewu bez pomocy hydraulika (użycie przepychacza lub drutu, demontaż syfonu, użycie środków chemicznych) oraz wiesz, jak udrożnić zlew octem i sodą. Na koniec chcemy Cię zostawić również z wiedzą na temat tego, jak zapobiegać zapychaniu się zlewu.

Co jeszcze warto robić, aby unikać zapchania zlewu i nieprzyjemnej sytuacji?

 • nie wrzucaj do zlewu: kości, chrząstek, fusów z kawy i herbaty, pestek owoców, skorupek jajek, mąki,
 • nie wlewaj do zlewu roztopionego tłuszczu po smażeniu,
 • zainwestuj w dobre sitko na odpady, które nakłada się na zlew lub zainstaluj młynek rozdrabniający resztki,
 • cyklicznie czyść rury (mieszanka sody nada się idealnie!).

W trosce o bezpieczeństwo korzystania i wygodę w kuchni, warto także wyposażyć zlew kuchenny w wytrzymały syfon zlewozmywakowy, który zapewni odpowiedni odpływ wody i zapobiegnie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza. Sprawdź, dlaczego syfon space-saver to life-saver?

[product category_id="34" slider="true" onlyAvailable="true"]

Najczęściej zadawane pytania:

Czy można udrożnić zlew octem i sodą oczyszczoną?

Tak, ocet i soda oczyszczona są skutecznymi naturalnymi środkami czyszczącymi do udrożnienia zlewu. Ocet pomaga rozpuszczać osady i zabrudzenia, a soda oczyszczona jest środkiem odkamieniającym. Aby udrożnić zlew, należy stosować składniki następująco po sobie, gdyż użyte naraz mogą zneutralizować swoje działanie.

Jakie proporcje octu i sodą oczyszczonej powinny być użyte do udrożnienia zlewu?

Należy wymieszać równe proporcje octu lub sody oczyszczonej z wodą (np. 1/2 szklanki octu z 1/2 szklanki wody, lub 1/2 szklanki sody oczyszczonej z 1/2 szklanki wody).

Jak długo trzeba pozostawić mieszaninę octu i sody oczyszczonej w zlewie, aby udrożnić rury?

Mieszaniny octu lub sody oczyszczonej należy pozostawić w zlewie na co najmniej 30 minut kolejno po sobie, aby pozwolić na rozpuszczanie osadów i zabrudzeń. Dla lepszych rezultatów, można pozostawić mieszaniny na kilka godzin.

Czy po udrożnieniu zlewu za pomocą octu i sody oczyszczonej należy używać innego środka do czyszczenia zlewu?

Po udrożnieniu zlewu za pomocą octu i sody oczyszczonej, należy dokładnie przepłukać zlew gorącą wodą i użyć neutralnego środka do czyszczenia, aby usunąć pozostałości octu i sody oczyszczonej, które mogłyby uszkodzić powierzchnię zlewu.
 
Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
110,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Style
Elastyczna bateria kuchenna Style
495,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
85,00 zł
szt.
Sitko do syfonu z przelewem złote
Sitko do syfonu z przelewem złote
139,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana grafitowa
Ociekarka rolowana grafitowa
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana złota
Ociekarka rolowana złota
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
750,00 zł 550,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
545,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium