Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak zacząć remont małej kuchni - ile to kosztuje?

Kategorie
Tagi
Jak zacząć remont małej kuchni - ile to kosztuje?

Remont kuchni to dla wielu osób niemałe wyzwanie. Nic w tym dziwnego, kojarzone jest bowiem z zadaniem kosztownym, czasochłonnym i zawsze wywołującym mniejsze lub większe utrudnienia. Można jednak przez nie przebrnąć bez szwanku, odpowiednio przygotowując się do remontu. Jak to zrobić?

Spis treści

Jak przygotować się do remontu kuchni?

Remont w kuchni to nie tylko usunięcie starych mebli i sprzętów oraz ustawienie nowych. Często to złożone prace wymagające pomocy fachowców. Dlatego remont trzeba dobrze zaplanować. Konkretne etapy planowania remontu, uzależnione są od tego, czy mieszkanie jest w stanie deweloperskim, czy też pochodzi z rynku wtórnego. Zawsze jednak należy:

 • Oszacować kosztorys. Od tego, jakim budżetem dysponujesz, zależy na, co możesz sobie pozwolić w czasie remontu. Kosztorys warto przygotować już na samym początku na jego podstawie wybrać ekipę remontową, materiały wykończeniowe, zakres prac. Wydatki warto kontrolować na bieżąco, np. zapisując je w arkuszu Excel. Pamiętaj też, że w trakcie remontu kuchni, konieczny może się okazać zakup dodatkowych materiałów – warto więc w budżecie przewidzieć ~10% na ponadstandardowe wydatki.
 • Ustalić czas wykonywania prac. Przez specjalistów za najlepszy okres uznaje się wiosnę. W remoncie nie przeszkadzają wtedy niskie/wysokie temperatury oraz opady. Remont kuchni można przeprowadzić również jesienią, o ile prace nie będą obejmować tynkowania czy gipsowania dużych powierzchni.
 • Ustalić zakres prac. Te mogą obejmować jedynie kosmetyczne zmiany lub objąć generalny remont pomieszczenia m.in. z wymianą instalacji czy zmianą mocy przełącznikowej. Jeśli prace będą zaawansowane i wymagać będą pomocy specjalistów, warto wcześniej umówić ekipę remontową – na terminy u tych najlepszych często trzeba czekać kilka miesięcy.
 • Wybrać styl aranżacyjny. Od tego, jaki będzie styl kuchni, w dużej mierze zależy, jakie zastosuje się materiały wykończeniowe, meble, sprzęty, rozwiązania aranżacyjne. O tym, jakie style najlepiej czują się w kuchni przeczytasz w naszym poradniku Jak urządzić kuchnie? Wybierz styl dekoratorski.
 • Przygotować projekt kuchni (wstępny oraz ostateczny). Powinien on zawierać informacje o pomieszczeniu, a także rzuty wraz z wyposażeniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych wnętrz, gdzie liczy się każdy centymetr, a miejsca na pomyłki zwyczajnie nie ma. Projekt można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistom i otrzymać od nich wizualizację. Obejmuje ona wygląd mebli, sprzętów, podłóg, ścian, rozmieszczenie oświetlenia itp.

Remont małej kuchni - zasada trójkąta roboczego

Ile kosztuje remont kuchni?

Bez wątpienia jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to o koszty remontu. Niestety udzielenie na nie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe. Koszt remontu kuchni zależy bowiem od wielu czynników. Do tych najważniejszych zalicza się:

 • Lokalizacja nieruchomości – od niej zależna jest cena robocizny ekipy remontowej; w dużych miastach wojewódzkich koszty pracy są wyższe, w mniejszych można liczyć na przystępniejsze ceny;
 • Powierzchnia kuchni – wycena pracy fachowców robiona jest na podstawie m2, dlatego też za remont małej kuchni w praktyce zapłaci się mniej niż za prace prowadzone we wnętrzu o dużym metrażu;
 • Standard wykończenia – kuchnię wyremontować można za 20, jak i za 60 tysięcy; to, ile kosztuje remont kuchni, w dużej mierze uzależnione jest od wykorzystanych materiałów budowlanych, elementów wykończeniowych czy sprzętów AGD; ceny mebli, kuchenek, lodówek, a nawet zlewozmywaków mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych.

Podpowiadamy, jak wybrać wygodny zlewozmywak do małej kuchni.

O czym pamiętać przy remoncie małej kuchni?

Remontując kuchnię, trzeba pamiętać m.in. o praktyczności i funkcjonalności. Na uwadze musisz mieć, że pomieszczenie to remontuje się rzadko, zwykle co 10-20 lat. To, dlatego warto postawić na rozwiązania, które będą wygodne w codziennym użytkowaniu, uniwersalne, zawsze modne i trwałe. Do takich zaliczyć można np.:

 • Dolne meble z szufladami zamiast półkami,
 • Systemy zamykania/ otwierania typu tip-on,
 • Funkcjonalne dodatki, które pomogą utrzymać porządek we wnętrzu,  
 • Blaty na odpowiedniej wysokości,
 • Odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi strefami.

Przy remoncie i wyposażaniu małej kuchni dobrze też rozsądnie wybrać meble i sprzęty. W przypadku trudno ustawnych wnętrz sprawdzą się meble na wymiar, wykonane w niestandardowych rozmiarach. Sprzętem, na który przede wszystkim warto zwrócić uwagę jest zlew Ferrum 1k40. Jest on kompaktową, ale niezwykle praktyczną propozycją do małej kuchni. Dostępny w czterech kolorach pasować będzie do kuchni nowoczesnych, skandynawskich, minimalistycznych. O modelach idealnych do wnętrz farmhouse, glamour czy industrialnych piszemy natomiast w poradniku: Wybieramy najlepszy zlew do szafki 45 cm.

Zlew do szafki 45 cm w małej kuchni

Remont kuchni – podsumowanie

Remont kuchni to nie lada wyzwanie, dobrze zaplanowany nie musi jednak oznaczać problemów i niedogodności. Dobry plan oraz postawienie na meble i sprzęty dobrej jakości, wynagrodzą jednak trudy, a także pozwolą cieszyć się wygodną, praktyczną i estetyczną nową kuchnią. O tym, jak o nią dbać, aby zawsze pozostawała piękna, dowiesz się natomiast z naszej Bazy Wiedzy – zapraszamy!

 

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium