Promocja do -442 zł zniżki! Trwa tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak zacząć remont małej kuchni - ile to kosztuje?

Kategorie
Tagi
Jak zacząć remont małej kuchni - ile to kosztuje?

Remont kuchni to dla wielu osób niemałe wyzwanie. Nic w tym dziwnego, kojarzone jest bowiem z zadaniem kosztownym, czasochłonnym i zawsze wywołującym mniejsze lub większe utrudnienia. Można jednak przez nie przebrnąć bez szwanku, odpowiednio przygotowując się do remontu. Jak to zrobić?

Spis treści

Jak przygotować się do remontu kuchni?

Remont w kuchni to nie tylko usunięcie starych mebli i sprzętów oraz ustawienie nowych. Często to złożone prace wymagające pomocy fachowców. Dlatego remont trzeba dobrze zaplanować. Konkretne etapy planowania remontu, uzależnione są od tego, czy mieszkanie jest w stanie deweloperskim, czy też pochodzi z rynku wtórnego. Zawsze jednak należy:

 • Oszacować kosztorys. Od tego, jakim budżetem dysponujesz, zależy na, co możesz sobie pozwolić w czasie remontu. Kosztorys warto przygotować już na samym początku na jego podstawie wybrać ekipę remontową, materiały wykończeniowe, zakres prac. Wydatki warto kontrolować na bieżąco, np. zapisując je w arkuszu Excel. Pamiętaj też, że w trakcie remontu kuchni, konieczny może się okazać zakup dodatkowych materiałów – warto więc w budżecie przewidzieć ~10% na ponadstandardowe wydatki.
 • Ustalić czas wykonywania prac. Przez specjalistów za najlepszy okres uznaje się wiosnę. W remoncie nie przeszkadzają wtedy niskie/wysokie temperatury oraz opady. Remont kuchni można przeprowadzić również jesienią, o ile prace nie będą obejmować tynkowania czy gipsowania dużych powierzchni.
 • Ustalić zakres prac. Te mogą obejmować jedynie kosmetyczne zmiany lub objąć generalny remont pomieszczenia m.in. z wymianą instalacji czy zmianą mocy przełącznikowej. Jeśli prace będą zaawansowane i wymagać będą pomocy specjalistów, warto wcześniej umówić ekipę remontową – na terminy u tych najlepszych często trzeba czekać kilka miesięcy.
 • Wybrać styl aranżacyjny. Od tego, jaki będzie styl kuchni, w dużej mierze zależy, jakie zastosuje się materiały wykończeniowe, meble, sprzęty, rozwiązania aranżacyjne. O tym, jakie style najlepiej czują się w kuchni przeczytasz w naszym poradniku Jak urządzić kuchnie? Wybierz styl dekoratorski.
 • Przygotować projekt kuchni (wstępny oraz ostateczny). Powinien on zawierać informacje o pomieszczeniu, a także rzuty wraz z wyposażeniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych wnętrz, gdzie liczy się każdy centymetr, a miejsca na pomyłki zwyczajnie nie ma. Projekt można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistom i otrzymać od nich wizualizację. Obejmuje ona wygląd mebli, sprzętów, podłóg, ścian, rozmieszczenie oświetlenia itp.

Remont małej kuchni - zasada trójkąta roboczego

Ile kosztuje remont kuchni?

Bez wątpienia jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to o koszty remontu. Niestety udzielenie na nie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe. Koszt remontu kuchni zależy bowiem od wielu czynników. Do tych najważniejszych zalicza się:

 • Lokalizacja nieruchomości – od niej zależna jest cena robocizny ekipy remontowej; w dużych miastach wojewódzkich koszty pracy są wyższe, w mniejszych można liczyć na przystępniejsze ceny;
 • Powierzchnia kuchni – wycena pracy fachowców robiona jest na podstawie m2, dlatego też za remont małej kuchni w praktyce zapłaci się mniej niż za prace prowadzone we wnętrzu o dużym metrażu;
 • Standard wykończenia – kuchnię wyremontować można za 20, jak i za 60 tysięcy; to, ile kosztuje remont kuchni, w dużej mierze uzależnione jest od wykorzystanych materiałów budowlanych, elementów wykończeniowych czy sprzętów AGD; ceny mebli, kuchenek, lodówek, a nawet zlewozmywaków mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych.

Podpowiadamy, jak wybrać wygodny zlewozmywak do małej kuchni.

O czym pamiętać przy remoncie małej kuchni?

Remontując kuchnię, trzeba pamiętać m.in. o praktyczności i funkcjonalności. Na uwadze musisz mieć, że pomieszczenie to remontuje się rzadko, zwykle co 10-20 lat. To, dlatego warto postawić na rozwiązania, które będą wygodne w codziennym użytkowaniu, uniwersalne, zawsze modne i trwałe. Do takich zaliczyć można np.:

 • Dolne meble z szufladami zamiast półkami,
 • Systemy zamykania/ otwierania typu tip-on,
 • Funkcjonalne dodatki, które pomogą utrzymać porządek we wnętrzu,  
 • Blaty na odpowiedniej wysokości,
 • Odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi strefami.

Przy remoncie i wyposażaniu małej kuchni dobrze też rozsądnie wybrać meble i sprzęty. W przypadku trudno ustawnych wnętrz sprawdzą się meble na wymiar, wykonane w niestandardowych rozmiarach. Sprzętem, na który przede wszystkim warto zwrócić uwagę jest zlew Ferrum 1k40. Jest on kompaktową, ale niezwykle praktyczną propozycją do małej kuchni. Dostępny w czterech kolorach pasować będzie do kuchni nowoczesnych, skandynawskich, minimalistycznych. O modelach idealnych do wnętrz farmhouse, glamour czy industrialnych piszemy natomiast w poradniku: Wybieramy najlepszy zlew do szafki 45 cm.

Zlew do szafki 45 cm w małej kuchni

Remont kuchni – podsumowanie

Remont kuchni to nie lada wyzwanie, dobrze zaplanowany nie musi jednak oznaczać problemów i niedogodności. Dobry plan oraz postawienie na meble i sprzęty dobrej jakości, wynagrodzą jednak trudy, a także pozwolą cieszyć się wygodną, praktyczną i estetyczną nową kuchnią. O tym, jak o nią dbać, aby zawsze pozostawała piękna, dowiesz się natomiast z naszej Bazy Wiedzy – zapraszamy!

 

Mogą Ci się spodobać:
Zlewozmywak granitowy 60 Ferrum 5KBO + syfon
Zlewozmywak granitowy 60 Ferrum 5KBO + syfon
630,00 zł 480,00 zł
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KDO + syfon
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KDO + syfon
570,00 zł 470,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł
szt.
 Impregnat do zlewozmywaków 5 w cenie 4
Impregnat do zlewozmywaków 5 w cenie 4
125,00 zł 99,00 zł
szt.
Czarna bateria kuchenna Alfa III
Czarna bateria kuchenna Alfa III
230,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka do zlewu czarna
Ociekarka do zlewu czarna
95,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 709,00 zł 995,00 zł
Elastyczna bateria ścienna Flash
Elastyczna bateria ścienna Flash
230,00 zł 160,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium