
Na projektowanie kuchni decydują się osoby, które kupiły mieszkania w stanie deweloperskim lub też planują generalny remont. To, jaki będzie efekt końcowy uzależnione jest od wielu czynników: metrażu, położenia, stylu życia. Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli marzysz o kuchni praktycznej, estetycznej i ergonomicznej?
Spis treści
- Jak zaprojektować kuchnię? Od tego zacznij!
- Kuchnia – jak zaprojektować jej wnętrze w mieszkaniu deweloperskim?
- Kuchnia – jak zaprojektować jej wnętrze przy remoncie?
- Jak zaprojektować kuchnię – podsumowanie
Jak zaprojektować kuchnię? Od tego zacznij!
Projektowanie kuchni uważa się za najtrudniejsze zadanie w urządzaniu domu/mieszkania. Aby była ona wnętrzem funkcjonalnym i praktycznym, trzeba dobrze przemyśleć, jak będzie wyglądać, jakie sprzęty i meble się w niej pojawią itp. Wygląd i wyposażenie pomieszczenia dopasować należy do metrażu, ale przede wszystkim do potrzeb domowników. Zanim rozpoczniesz projektowanie kuchni, odpowiedz więc sobie na poniższe pytania:
- Jak często i dużo gotujesz?
- Czy kuchnia ma być centralnym pomieszczeniem – pełnić rolę jadalni, miejsca przyjmowania gości, rodzinnych spotkań?
- Jaki masz budżet na realizacje projektu?
- Jak wiele zmian możesz wprowadzić w obecnym układzie pomieszczenia?
Jeśli już znasz swoje potrzeby możesz przejść do kolejnych etapów m.in. wyboru układu kuchni. W tym aspekcie wybierać możesz pomiędzy układem w kształcie litery U, C, L, G, I. Na tej podstawie ustalić, ile i jakie szafki będą Ci potrzebne, a także zrobić spis sprzętów AGD potrzebnych do aranżacji.
W stworzeniu funkcjonalnego projektu może Ci poradnik 10 najczęstszych błędów w urządzeniu kuchni. Z jego pomocą unikniesz wpadek i dowiesz się, jak rozwiązać podstawowe problemy, które pojawiają się przy projektowaniu kuchni.
Pamiętaj, że wdrożenie wielu z tych rozwiązań wymaga funduszy. To, dlatego tak zaplanuj budżet, aby zawsze był on gotowy na nieprzewidziane wydatki. Przykładowy kosztorys remontu małej kuchni czeka na Ciebie w poradniku: Jak zacząć remont małej kuchni – możesz go wykorzystać do wstępnych szacunków. Mając na uwadze, że projektowanie kuchni nie jest zadaniem łatwym, możesz też zrezygnować z tego zadania i powierzyć je doświadczonym osobom.
Kuchnia – jak zaprojektować jej wnętrze w mieszkaniu deweloperskim?
Projektowanie kuchni w mieszkaniu lub domu w stanie deweloperskim daje wiele możliwości. W niektórych przypadkach możesz nawet poprosić o zmianę umiejscowienia kuchni. Jeśli masz taką możliwość, upewnij się, że znajdzie się ona od strony północnej, północno-zachodniej lub północno-wschodniej oraz blisko wejścia. Północne umiejscowienie pomaga przedłużyć świeżość produktów leżących luzem (niższa temperatura w pomieszczeniu), natomiast bliskość drzwi ogranicza noszenie zakupów. Pamiętaj też, że jeśli kuchnia ma być też jadalnią warto, aby miała duży metraż.
[lookbook id="4188"]
W mieszkaniu/domu w stanie deweloperskim dobrze również zwrócić uwagę na ilość gniazdek. Idealną sytuacją jest, kiedy urządzenie ma swoje oddzielne gniazdo i bezpiecznik. W przypadku zmywarki i piekarnika nie powinny się one jednak znajdować bezpośrednio nad urządzeniem, ale np. w szafce sąsiadującej lub za jej cokołem – wpływ na to ma głębokość urządzeń, która może uniemożliwiać ich podpięcie. Projekt kuchni powinien również uwzględniać kilka gniazdek umieszczonych nad blatem lub wysuwanych z niego. Dzięki temu podłączenie małego AGD będzie łatwiejsze. Elektryka powinna też obejmować zaplanowanie oświetlenia. Optymalne rozwiązanie to światło główne, pomocnicze (nad blatem, kuchenką, zlewem) oraz dekoracyjne.
Równie istotna co instalacja elektryczna jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Przyłącze wody powinno znaleźć się blisko miejsca zainstalowania zlewu i zmywarki. Mając wpływ, na to jak będzie wyglądać kuchnia trzeba zwrócić też uwagę na jakość materiałów wykończeniowych ścian oraz podłogi. Powinny być one odporne na działanie wody, wilgoci i pleśni oraz ładnie się prezentować.
Kuchnia – jak zaprojektować jej wnętrze przy remoncie?
Projektowanie kuchni przy remoncie jest trudniejsze niż w przypadku urządzania nowego mieszkania/domu. Remont zazwyczaj oznacza, że masz ograniczony wpływ na układ ścian i przyłączy. Na początku warto jednak zbadać, czy możliwe jest przesunięcie ściany – nawet 10 dodatkowych centymetrów może znacznie zmienić projekt kuchni. Wymiary pomieszczenia możesz też zmienić, zamieniając domowe pomieszczenie – np. urządzając kuchnie w pokoju dziecka. O tym, jakie i czy zmiany w obrębie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej są możliwe, warto porozmawiać z hydraulikiem oraz elektrykiem.
Projektowanie kuchni przy remoncie dobrze jest rozpocząć od zaplanowania prac remontowych oraz ustalenia układu funkcjonalnego wnętrza. Projekt objąć musi też materiały wykończeniowe. W wyborze materiału nad blat pomoże poradnik Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami, a na podłodze pojawiać mogą się natomiast m.in. kafle ceramiczne, drewno, wykładzina z PCV.
[lookbook id="4186"]
Jak zaprojektować kuchnię – podsumowanie
Przeznaczenie wnętrza, metraż, instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna, oświetlenie, materiały wykończeniowe, wyposażenie, układ funkcjonalny – to najważniejsze aspekty projektowania kuchni. Wiele z tych elementów musisz zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac. O czym jeszcze pamiętać? Jak zaprojektować kuchnię – ergonomiczną i estetyczną? O tym więcej przeczytasz w naszej Bazie Wiedzy, praktyczne triki znajdziesz też w codziennych postach na Facebooku SINK QUALITY.