Kod: BW -20% zniżki! Trwa tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jakie oświetlenie kuchni wybrać - praktyczne porady

Kategorie
Tagi
Jakie oświetlenie kuchni wybrać - praktyczne porady

Kuchnia wymaga zróżnicowanego oświetlenia. W pomieszczeniu znaleźć musi się zarówno to główne, jak i strefowe. Może pojawić się też dekoracyjne. Oświetlenie w kuchni pojawić powinno się przede wszystkim nad blatem roboczym, zlewozmywakiem, stołem. Jaki typ lamp zamontować i w którym miejscu? W tym poradniku radzimy, jak oświetlić kuchnię.

Spis treści

Jakie oświetlenie potrzebne jest w kuchni?

Oświetlenie w kuchni wymaga szczególnej uwagi. Zamontowane źródła światła mają podkreślić atuty pomieszczenia i ukryć jego niedoskonałości, a także podwyższyć komfort korzystania z wnętrza. W dobrze doświetlonej kuchni wygodniej i bezpieczniej przygotowuje się posiłki.

To, jakie oświetlenie do kuchni wybrać musisz uzależnić od układu stref roboczych, o których więcej się dowiesz, czytając o 5 strefach w kuchni, czyli funkcjonalnej organizacji. W doborze oświetlenia ważny jest także metraż wnętrza, dostępność do światła dziennego, styl i charakter wystroju. Jedno jest jednak pewne – w kuchni nie wystarczy jedno czy dwa źródła światła.

[product category_id="76" slider="true" onlyAvailable="true"]

Oświetlenie górne

Górne oświetlenie w kuchni to te centralne, główne. Zwykle przybiera formę lampy z kloszem zawieszonej w środkowym punkcie pomieszczenia – dobrze, kiedy daje rozproszone światło. Rolą lampy sufitowej jest doświetlenie całej kuchni i swobodne funkcjonowanie w niej po zmierzchu. Oświetlenie górne może zastąpić naturalne światło. Najlepiej zamontować je na środku pomieszczenia lub nad stołem jadalnym.

Oświetlenie w kuchni - jakie wybrać

Oświetlenie kierunkowe

Oświetlenie kierunkowe nazywane też strefowym, roboczym lub pomocniczym ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy przy blacie, kuchence, zlewozmywaku. Zwykle ma ono formę reflektorków/ kinkietów tradycyjnych, halogenowych/ LED lub listwy ledowej. Montowane są one pod górnymi szafkami, a ich ilość zależy od długości blatu roboczego – zasadą jest jednak, aby punkty świetlne pojawiały się co 40-60 cm.

Oświetlenie w kuchni - jakie wybrać

Oświetlenie dekoracyjne

Dekoracyjne oświetlenie kuchni ma nadać wnętrzu klimatu i charakteru. Często jego rolą jest również podkreślić styl aranżacyjny i całość wystroju, a także wyeksponować te fragmenty kuchni, które są jej największymi atutami. Dekoracyjne oświetlenie do kuchni może mieć formę diod LED, kinkietów, reflektorków, galeryjek, oczek stropowych czy systemów szynowych.

Oświetlenie w kuchni - jakie wybrać

Jak oświetlić kuchnię? Barwa, moc, natężenie

Oświetlenie w kuchni musi posiadać odpowiednie parametry techniczne. Pierwszym istotnym jest barwa – ta może być ciepła, zimna lub neutralna. Najlepiej, jeśli w kuchni pojawi się światło o każdej z tej barw. Neutralną lub zimną barwę powinny posiadać lampki montowane jako oświetlenie pomocnicze. Przy nim wygodnie będzie się kroić, siekać i przygotowywać produkty do gotowania. Centralne oświetlenie kuchni powinno natomiast posiadać barwę ciepłą, która wprowadza do wnętrza przytulność i nastrój. Musisz jednak pamiętać, że barwa światła powinna być dopasowana do wystroju, a przede wszystkim do kolorystyki ścian i mebli. Przykładowo w kuchniach w drewnie najlepiej sprawdza się oświetlenie o barwie ciepłej, przy minimalistycznym wystroju lepiej sprawdza się to zimne. Temperaturę barwową ciepłą od 3400 do 5700 K warto też zastosować, jeśli do pomieszczenia wpada mała ilość światła słonecznego.

Bez względu na temperaturę barwową w kuchni pojawić powinno się oświetlenie o dużej mocy. Aby nie generowało ono dużych rachunków, postaw na model LED – o mocy minimum 12 W - emituje takie samo światło jak tradycyjna świetlówka 60 W, a jej żywotność szacowana jest na kilkanaście lat. Natężenie głównego oświetlenia w kuchni powinno natomiast wynosić 500-800 lx, tego pomocniczego może być większe.

Analizując parametry oświetlenia do kuchni, zwróć też uwagę na klasę szczelności. W pomieszczeniach, gdzie panuje podwyższona wilgoć najlepiej sprawdzą się lampy ze współczynnikiem co najmniej IP44.

Oświetlenie w kuchni - jakie wybrać

Nowoczesne oświetlenie do kuchni

Projektując oświetlenie w kuchni, śmiało stawiaj na innowacyjne rozwiązania. Pamiętaj jednocześnie, żeby unikać pułapek związanych ze światłem w kuchni. Wyeliminować je, pozwoli poradnik 10 najczęstszych błędów w urządzaniu kuchni. Doradzi one też, jak zastosować nowoczesne patenty takie jak oświetlenie z czujnikiem ruchu, specjalne przełączniki nad blatem roboczym, oświetlenie w szufladach (zapala się automatycznie po ich otwarciu), ściemniacze. Nie zapominaj też o oświetleniu do kuchni LED – ekonomicznym i ekologicznym.

Oświetlenie w kuchni - podsumowanie

Zastosowane oświetlenie powinno czynić kuchnię funkcjonalną i stylową. Komfort i bezpieczeństwo prac, a także przytulność zapewni światło górne, pomocnicze oraz dekoracyjne. Dobrym wyborem będą lampy pasujące do stylu kuchni, a także o podwyższonej klasie szczelności.

Więcej praktycznych wskazówek na oświetlenie w kuchni i nie tylko znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy oraz w postach na FB. Zapraszamy!

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium