Teraz -20% na nieprzecenione z kodem: KUCHNIA. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Kontakty w kuchni - jak rozmieścić gniazdka elektryczne w kuchni?

Kategorie
Tagi
Kontakty w kuchni - jak rozmieścić gniazdka elektryczne w kuchni?

W kuchni codziennie korzystamy ze sprzętów, które potrzebują stałego dostępu do prądu. Projektując jej wnętrze, musimy więc pamiętać o gniazdkach elektrycznych. Dostęp do nich powinien być łatwy, a ilość gniazdek optymalna. Zobacz, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, na jakiej wysokości je umieścić i ile kontaktów będzie potrzebne do komfortowego użytkowania wnętrza.

Spis treści

Ile gniazdek w kuchni jest potrzebnych?

W każdej kuchni - nawet najmniejszej znajduje się wiele urządzeń, które pracują przez cały dzień, a przy tym w tym samym czasie pobierają dużą ilość energii elektrycznej. Planując rozmieszczenie gniazdek, musisz więc pamiętać, aby było ich tyle i zostały rozmieszczone tak, aby nie przeciążać instalacji elektrycznej. Warto wyposażyć kuchnię w min. 7 - 10 kontaktów.

Dobrym pomysłem będzie wypisanie, jakie sprzęty AGD pojawią się w kuchni, pomoże to ustalić, ile gniazdek w kuchni jest podobnych. Pamiętaj, że każde większe urządzenie (lodówka, kuchenka elektryczna, zmywarka, okap) potrzebuje odrębnego gniazdka.  Miej też na uwadze, że niektóre modele piekarników czy płyt potrzebują zasilania trójfazowego, a nie zwykłych gniazd 230V.

Oprócz tego w kuchennym wnętrzu obowiązkowo powinny znaleźć się kontakty nad blatem roboczym. Absolutne minimum to dwa, choć praktyka pokazuje, że im jest ich więcej, tym lepiej. Jeśli zgodnie z naszymi poradami z artykułu, jakie wymiary powinien mieć blat w kuchni, posiadasz ten powyżej 120 cm długości, a przy tym dużo gotujesz, zdecyduj się na minimum cztery gniazdka nad blatem. Pozwoli Ci to podłączyć na stałe do prądu czajnik, ekspres do kawy, toster, a także bez przeszkód korzystać z blendera, miksera czy sokowirówki. Planując ilość gniazdek w kuchni, pamiętaj jednak, aby nie przesadzić – nie mogą one zajmować całej wolnej przestrzeni nad blatem.

[lookbook id="4528"]

Jaka powinna być wysokość gniazdek w kuchni?

W przypadku gniazdek do kuchni bardzo ważna jest wysokość, na jakiej zostaną zamontowane. Uzależnić musisz ją od sprzętów, które chcesz podłączyć do zasilania. Najlepiej, jeśli gniazdo znajduje się jak najbliżej urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie kontaktu za sąsiadującą szafką, dzięki czemu lodówkę czy kuchenkę będzie można dosunąć do ściany. Rekomendowane wysokości to:

  • Gniazdko za lodówką – minimum 30 cm od podłogi, ale nie wyżej niż 100 cm nad nią;
  • Gniazdko za kuchenką z piekarnikiem, pralką, zmywarką – na wysokości 30-50 cm od podłogi;
  • Gniazdko do okapu/wyciągu – nad sąsiadującą ze sprzętem wiszącą szafką lub wewnątrz osłony przewodu odprowadzającego z niego powietrze;
  • Gniazdko do sprzętów AGD w zabudowie – na wysokości, na której będą umieszczone urządzenia;
  • Gniazdka nad blatem roboczym – na wysokości 100-120 cm nad podłogą, warto przemyśleć też montaż kontaktów w blacie, wysuwanych lub zintegrowanych z systemowymi listwami podszafkowymi.
[product category_id="32" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?

Rozmieszczenie gniazdek w kuchni zależy od wielu czynników. Tym najważniejszym jest wygoda i komfort domowników. Aby ją zachować, przy każdym planowanym sprzęcie powinno się pojawiać gniazdo, a kilka dodatkowych tzw. ogólnodostępnych być na blacie oraz wyspie kuchennej. Dobrze, jeśli kontakty grupowane są po 2 lub 4 i nie zabierają wiele miejsca.

Na to, jak rozmieścić gniazdka w kuchni wpływ powinny mieć również względy bezpieczeństwa. Rozsądne jest umieszczenie ich min. 60 cm od zlewozmywaka. Aby zachować bezpieczeństwo, kontakty nie mogą się również znajdować przy samej podłodze.

[lookbook id="4527"]

Jakie gniazdka do kuchni wybrać?

Gniazdka do kuchni powinny być nie tylko dobrze rozmieszczone i zamontowane na odpowiedniej wysokości, ale muszą też spełniać normy bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne przy tych przeznaczonych do zasilania sprzętów o dużej mocy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie gniazdek z uziemieniem, czyli z bolcem lub stykami bocznymi (schuko). Kontakty, które znajdują się w pobliżu zmywarki lub/i zlewozmywaka powinny być wyposażone w klapkę, zabezpieczającą przed pryskającą wodą.

Po specjalne gniazdka musisz również sięgnąć, chcąc zamontować je nad blatem kuchennym. To, jakie kontakty będą odpowiednie, w dużej mierze zależy od materiału wykończenia ściany – a tu możliwości jest wiele, o czym przekonuje poradnik Płytki, panele, cegła - co na przestrzeń między szafkami. 

[product category_id="1" slider="true" onlyAvailable="true"]

Gniazdka elektryczne w kuchni: przepisy na modne aranżacje

Przyjęło się myśleć, że osprzęt w kuchni ma być tylko praktyczny i funkcjonalny – tak jednak nie jest. Producenci gniazdek do kuchni proponują bowiem coraz ciekawsze rozwiązania. Kontakty dostępne są w wielu kolorach i wzorach, a także wykonywane z rozmaitych materiałów: plastiku, szkła, drewna, metalu, ceramiki itp. To dzięki temu łatwo dopasować je do różnych stylów aranżacyjnych. W atrakcyjnych cenach dostępnych jest też wiele rozwiązań, które pozwalają całkowicie ukryć gniazdka. Do najpopularniejszych należą: listwy narożne oraz gniazdka chowane w blacie lub w meblach. Rolę „maskownicy” spełniać mogą też deski do krojenia oparte o ścianę czy donice z ziołami.

Fani nowoczesnych rozwiązań powinni natomiast zwrócić uwagę na smart rozwiązania. Do takich zalicza się np. gniazdko na czas, czyli to wyposażone w programator, na którym ustawia się czas – po nim zasilanie wyłącza się automatycznie. Dostępne są również modele, którymi można zarządzać z poziomu urządzeń mobilnych, a także gniazdka do kuchni nablatowe, podblatowe i chowane w blacie.

[lookbook id="4378"]

Gniazdka w kuchni: podsumowanie

Rozmieszczenie gniazdek w kuchni nie należy do prostych zadań. Warto jednak się go podjąć, bowiem kontakty w odpowiednich miejscach ułatwia korzystanie z kuchennych sprzętów oraz małego AGD. Planując gniazdka w kuchni pod szafkami i nie tylko nie zapominamy też o estetyce. Nowoczesne rozwiązania pozwalają ukryć kontakty lub wręcz przeciwnie – stworzyć z nich ciekawą ozdobę wnętrza!

Potrzebujesz innych trików aranżacyjnych? Odwiedź naszą Bazę Wiedzy, Facebooka oraz Instagrama.

x

Mogą Ci się spodobać:
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana złota
Ociekarka rolowana złota
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
590,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
550,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
590,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KKO + syfon
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KKO + syfon
590,00 zł 390,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
85,00 zł
szt.
Sitko do syfonu z przelewem złote
Sitko do syfonu z przelewem złote
139,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Ociekarka rolowana grafitowa
Ociekarka rolowana grafitowa
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Style
Elastyczna bateria kuchenna Style
495,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium