
Ciemny granit, marmur w szarym lub beżowym odcieniu z naturalnymi czarnymi żyłkami, drewno w ciepłych tonach, naturalny kamień w kolorze beżowym i jasno-szarym – to najmodniejsze kolory blatów kuchennych w 2023 roku.
Z jakimi meblami je połączyć? Do jakich aranżacji pasują? Oto kompaktowy, ale wyczerpujący poradnik o kolorach blatów kuchennych.
Spis treści
- Trendy w kuchni 2023: jak modnie zaaranżować blat roboczy i przestrzeń wokół niego?
- Kolory blatów kuchennych – jak je dopasować do mebli?
- Czy kolor blatu powinien pasować tylko do mebli?
- Podsumowanie
Trendy w kuchni 2023: jak modnie zaaranżować blat roboczy i przestrzeń wokół niego?
Wybór blatu roboczego często traktujemy po macoszemu, więcej uwagi poświęcając meblom i sprzętom. Tymczasem jest on ważnym elementem kuchennej aranżacji. Ma być nie tylko praktyczny i solidny, ale także estetyczny. Ważny jest więc i materiał jego wykonania i kolor, żywe pozostaje również pytanie co położyć na ścianę w kuchni ponad blatem.
Każdy z tych dylematów rozwiązują najnowsze trendy w aranżacji kuchni. W 2023 roku oprócz blatów kamiennych, drewnianych, marmurowych i granitowych w modnych kuchniach pojawiać będą się te porcelanowe w bogatej palecie kolorystycznej.
Kolory blatów kuchennych – jak je dopasować do mebli?
Kolory blatów kuchennych zwykle dopasowuje się do mebli, które we wnętrzu grają pierwsze skrzypce i nadają ton całej aranżacji. Projektanci podkreślają, że zasadą jest dobieranie koloru blatu do odcienia szafek – nigdy na odwrót!
Najpopularniejszym, a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na jeden kolor, czyli blat w kolorze mebli. Takie rozwiązanie wybierz, jeśli marzysz o minimalistycznej kuchni, a także kiedy chcesz wyeksponować inne elementy wyposażenia np. sprzęt AGD, zlewozmywak, oświetlenie.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest blat w kolorze innym niż meble. Pozwala on wprowadzić do kuchni kontrasty i kolory, a także niebanalne połączenia. Stawiając na nie, musisz jednak pamiętać o umiarze, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego.
Jasny czy ciemny blat?
Jednym z najczęstszych dylematów, przy wyborze blatu jest również to, czy powinien on być jasny, czy ciemny. Obydwa mają swoje zalety i wady. Ten pierwszy najczęściej poleca się do kuchni bez okna lub słabo doświetlonych. Jasne blaty dobrze komponują się z szafkami lakierowanymi i pozwalają stworzyć ponadczasową i neutralną aranżację. Musisz jednak pamiętać, że będzie na nich widać większość zanieczyszczeń. Aby ich uniknąć, wybieraj blat wzorzysty np. z rysunkiem kamienia czy widocznymi słojami drewna.
Ciemne blaty, czyli te w odcieniu czerni, antracytu lub ciemnego brązu to dobry wybór, jeśli nie boisz się odważnych i wyrazistych rozwiązań aranżacyjnych. Projektanci polecają je do dużych kuchni i rekomendują łączenie z białymi meblami lub szafkami w odcieniu jasnego drewna. Dobrym dodatkiem do niego będą też złote akcesoria.
Z ciemnych blatów zrezygnuj w małych i słabo oświetlonych kuchniach, które będą one pomniejszać. Przemyśl też ich montaż, jeśli w domu mieszkają małe dzieci – na ciemnej (szczególnie połyskującej) powierzchni mocniej widać ślady palców i nieczystości.
Jaki blat do drewnianych frontów?
Meble w kolorze drewna to kolejny popularny wybór, który z mody nie wychodzi od lat. W każdej kuchni prezentują się naturalnie i bezpretensjonalnie, a także nie nastręczają trudności w doborze blatu oraz dodatków. Inaczej jednak niż w przypadku białych mebli nie wszystko jest tu dozwolone. Drewnianych mebli nie powinno się łączyć z:
- Drewnianym blatem wykonanym z innego rodzaju drewna i w innym kolorze niż fronty – takie połączenie zbytnio przytłacza wnętrze;
- Blatami z laminatów, ponieważ może to wyglądać nienaturalnie i kiczowato.
Jaki blat do drewnianych frontów więc pasuje?
- Blat drewniany w takim samym kolorze jak meble.
- Blaty z naturalnych materiałów, czyli kamienia, betonu, granitu, konglomeratu i kompozytu (o ile nie są kolorem zbliżone do wybarwienia szafek).
- Blaty białe i czarne. Te pierwsze podkreślą naturalność drewna i wprowadzą do kuchni lekkość i świeżość, te drugie dodadzą drewnianym meblom nowoczesnej elegancji.
Jaki blat do białych mebli?
Co do zasady do białych frontów pasuje każdy kolor blatu – jego wybór uzależnij jednak od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jakie połączenia możesz zastosować?
- Białe meble z blatem w kolorze drewna (szczególnie jasnego) to podstawa kuchni w stylu skandynawskim. Zestawienie to wygląda świeżo, naturalnie i optycznie powiększa wnętrze.
- Białe meble z blatem w ciemnych odcieniach – czarnym i grafitowym. Takie kontrastowe połączenie to dobry wybór do nowoczesnych wnętrz.
- Białe meble z białym blatem. Monochromatyczne powierzchnie to rozwiązanie do minimalistycznych i modernistycznych kuchni, które mają prezentować się czysto, stonowanie i wyrafinowanie.
- Białe meble z blatami z kamienia lub granitu z użylnieniem. Decydując się na takie połączenie, stworzysz elegancką i szykowną przestrzeń.
Białe meble to jedne z najpopularniejszych wyborów. Uznawane są za uniwersalne i faktycznie dają szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. Jak przekona Cię nasz poradnik Jak urządzić kuchnię? Wybierz styl dekoratorski wykorzystasz je, nie tylko do urządzenia kuchni w stylu skandynawskim, ale też angielskim, klasycznym, shabby chic. Ich plusem jest nie tylko możliwość zaaranżowania wnętrza w wielu stylach, ale łatwe dopasowanie do nich dodatków w tym blatów roboczych.
[lookbook id="4376"]
Jaki blat do czarnych mebli?
Ciemne meble kuchenne wybierane są coraz częściej. Eleganckie i nowoczesne świetnie odnajdują się we wnętrzach modernistycznych, industrialnych, loftowych, minimalistycznych. Czarną zabudowę podobnie jak białą łączyć można z blatem w niemal każdym kolorze, jednak w każdym przypadku osiągnie się inny efekt aranżacyjny. Przykładowe propozycje to:
- Czarne meble z białym kontrastującym blatem. Ten duet zaprezentuje się wyraziście, a jednocześnie niezwykle nowocześnie.
- Czarne meble z blatem w tym samym odcieniu czerni pozwalają wykreować ciemną, nastrojową przestrzeń – idealną dla miłośników modernistycznego, loftowego i industrialnego designu na najwyższym poziomie.
- Czarne meble z blatem w kolorze naturalnego drewna to kompromisowe rozwiązanie. Drewno ociepli ciemną kuchnię i doda jej przytulności, łagodności.
- Czarne meble z blatem o barwie industrialnej szarości, stali lub jaśniejszego beżu. Takie zestawienia ożywią wizualizację kuchni, nie odbierając jej elegancji.
Jaki blat do kolorowych frontów?
W 2023 roku w modnych kuchniach przede wszystkim pojawiają się kolorowe meble – co więcej mają one nie jedną, ale dwie barwy. Na topie jest bowiem zabudowa obejmująca szafki dolne w innym kolorze niż tym górnym. Często barwy te ze sobą kontrastują. Jak do takich mebli dobrać kolor blatu? Najlepiej dopasowywać do dolnych frontów, kierując się poniższymi wskazówkami.
- Do szarych mebli kuchennych najlepszą propozycją są blaty drewniane w każdym wybarwieniu. Duet ten tworzy szlachetną i wyrafinowaną całość, której nie brakuje luzu. Szare meble dobrze wypadają też z blatem w kolorze białym, czarnym, piaskowym lub antracytowym.
- Meble kuchenne w odcieniach granatu i niebieskiego (np. kobaltowy, indygo, chabrowy) oraz zieleni (ciemna, butelkowa, szmaragdowa, morska) dobrze wyglądać będą z blatami z matowego kompozytu lub z rysunkiem kamienia. Jeśli zabudowa ma intensywny kolor najlepiej postawić na blat drewniany, szary lub beżowy.
[lookbook id="4378"]
Czy kolor blatu powinien pasować tylko do mebli?
Kolor blatu kuchennego najczęściej dobieramy do odcienia szafek. Tak naprawdę jednak powinien on również pasować do podłogi, ściany nad blatem, a nawet koloru drzwi, okien oraz zlewozmywaka. W ostatnich latach bardzo modnym rozwiązaniem jest blat w tym samym kolorze co meble oraz zlewozmywak (szczególnie zlew wpuszczany w blat). Musisz jednak pamiętać, że zlew wpuszczony ma specjalne wymagania, o których dowiesz się w poradniku Zlew podwieszany. Jaki rodzaj blatu wybrać.
Podsumowanie
Blat kuchenny jest nie tylko przestrzenią roboczą. Dobrze dobrany staje się prawdziwą ozdobą kuchennego wnętrza i na równi z meblami decyduje o jego wyglądzie. Kolorystyka blatów jest bogata – od jasnych po ciemnych, matowych i błyszczących, jednolitych i z użylnieniem.
Duety kolorystyczne – evergreen (te, które zawsze się sprawdzą) to: białe fronty – czarny blat, białe fronty – drewniany jasny blat, szare fronty – blat w kolorze dębu, drewniane fronty – szary blat.
Wolisz odważniejsze połączenia? Sprawdź nasze powyższe propozycje, a także śledź kuchenne inspiracje na Instagramie, Pintreście i Facebooku.