Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Organizacja szafek w kuchni - poznaj nasze sposoby

Kategorie
Tagi
Organizacja szafek w kuchni - poznaj nasze sposoby

To, co i jak przetrzymujemy w kuchennych szafkach, wpływa na organizację wnętrza, a także wygodę korzystania. Organizacja szafek powinna więc być przemyślana i dobrze zaplanowana. Na jakich zasadach powinna się opierać. Co jest najważniejsze w organizacji kuchennych szafek?

Spis treści

Organizacja szafek w kuchni – podstawowe zasady

Organizację szafek w kuchni warto rozpocząć od przemyślenia układu mebli. Powinny one być tak ustawione, aby ułatwić sobie oraz pozostałym domownikom dostęp do wszystkich szuflad i półek. Dobrze przemyślana organizacja w kuchni powinna również odpowiadać 5 kluczowym strefom:

 • Zapasów, która pełni rolę spiżarni; znajduje się ona w szafkach, półkach, szufladach – najlepiej tych znajdujących się jak najbliżej lodówki; wydzielenie tej strefy sprawia, że wszystkie produkty spożywcze znajdują się w miejscu i aby przygotować je do dalszej obróbki, nie trzeba ich szukać po całej kuchni.
 • Przechowania, gdzie znajdzie się miejsce na kuchenne akcesoria, sztućce, naczynia, garnki, szklanki, kubki, miski, pojemniki, zastawę, a nawet drobny sprzęt kuchenny wykorzystywany do gotowania.
 • Przygotowywania, czyli miejsce do przyrządzania posiłków – krojenia, siekania, obierania; wygodną pracę w tej strefie gwarantują szerokie, długie blaty, łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych, bliskość pojemników na śmieci.
 • Zmywania – w tej strefie królem jest zlewozmywak, rolę pomocniczą pełni natomiast zmywarka; komfort pracy podwyższają natomiast takie akcesoria jak np. wpuszczony w zew dozownik na płyn. Dobrze zorganizowana strefa zmywania może być ona wykorzystywana do przygotowywania potraw np. mycia świeżych produktów.
 • Gotowania, gdzie znajduje się płyta grzewcza oraz piekarnik; w niej ma finał większość kuchennych prac; praktyczna strefa gotowania oprócz sprzętów AGD posiada dostęp do blatu roboczego, na którym można postawić naczynia z serwowanymi potrawami.

5 stref roboczych w kuchni

Układ stref w kuchni powinien być zgodny z trójkątem roboczym, o którym więcej przeczytasz w poradniku funkcjonalna kuchnia - zasada trójkąta roboczego. Pamiętaj, że organizacja szafek w kuchni w dużej mierze zależy jednak od jej metrażu i układu. Oto jak można to optymalnie zrobić przy poszczególnych układach mebli:

 • Kuchnia jednorzędowa – układ stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania, gotowania – w jednym ciągu;
 • Kuchnia dwurzędowa – po jednej stronie strefa zapasów, przechowania, gotowania, po drugiej przygotowywania i zmywania;
 • Kuchnia w kształcie L – w jednym ciągu strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania;

5 stref roboczych w kuchni

 • Kuchnia w kształcie U – strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania (na środku), gotowania, przechowania;
 • Kuchnia z wyspą – gotowania, zapasów, przechowywania w ciągu mebli, na wyspie - przygotowania, zmywania lub gotowania

5 stref roboczych w kuchni

Organizacja w kuchni – co i gdzie trzymać?

Aranżując kuchnię najlepiej od razu zaplanować, gdzie staną talerze, gdzie schowa się sztućce, a gdzie szklanki. W praktycznym ułożeniu tych przedmiotów pomogą wysuwane kosze, wewnętrzne szuflady, wkłady i organizery, przegródki, czy dodatkowe półki. Jeden właściwy sposób na rozmieszczenie rzeczy w kuchennych szafkach nie istnieje, jednak warto kierować się kilkoma przydatnymi trikami.

 • Sztućce. Schowaj je do płytkiej szuflady znajdującej się pod blatem roboczym. W niższych szufladach umieść te akcesoria, z których korzystasz rzadziej np. chochle, trzepaczki, łyżki kuchenne, szpikulce do pieczeni itp. Porządek do szuflady wprowadzi dedykowany organizer na sztućce. Alternatywnym sposobem przechowywania są magnetyczne listwy oraz stojaki – najlepiej sprawdzają się one jednak w przypadku noży.
 • Garnki, patelnie, pokrywki. Produkty te zajmują najwięcej przestrzeni, dlatego idealnym miejscem na nie są głębokie szuflady lub szafki wyposażone w nowoczesne systemy wysuwane (np. szafka typu Magic Corner lub Cargo). Te rozwiązania pozwalają na zyskanie dużej powierzchni do przechowywania, nawet w szafkach narożnych. Garnki i patelnie powinny znaleźć się w szafkach ulokowanych w pobliżu płyty grzewczej, co ułatwi sięganie podczas gotowania.
 • Zastawa stołowa. Najlepsze miejsce na talerze, miski, salaterki, szklanki, kubki to wiszące szafki (szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci). Zastawy nie wkładaj jednak zbyt wysoko czy głęboko, bowiem będzie nie wygodnie jej wyjmować.
 • Kosz na śmieci. Organizacja w kuchni musi przewidzieć też miejsce na kosz. Tradycyjnym miejscem na niego jest to pod zlewem w szafce lub szufladzie. Pamiętaj jednak, że pod zlewem zmieści się o wiele więcej niż tylko kosz. O praktycznych sposobach aranżacji przeczytasz w naszym artykule jak zorganizować szafkę pod zlewozmywakiem.

organizacja stref roboczych w kuchni

6 wskazówek organizacji kuchni od SINK Quality

Wskazówka nr 1. Im więcej szuflad, tym lepiej

Wybieraj szuflady zamiast półek. Są one w całości widoczne z góry, a przez to łatwiej w nich odnaleźć potrzebne przedmioty. Szuflady są też w stanie pomieścić dużo drobnych akcesoriów. Aranżując kuchnie, zaplanuj więc co najmniej kilka wysuwanych szuflad o różnej wielkości.

Wskazówka nr 2. Smart sojusznik w organizacji

Postaw na szafki z cargo oraz systemem magic corner. Ułatwią wyciąganie sprzętów, zastawy, czy zapasów z trudno dostępnych miejsc, jak narożniki.

Wskazówka nr 3. Otwieranie typu TIP-ON

Wybierz otwieranie szafek na dotyk lub wcisk, szczególnie tych pod zlewem. Pozwoli to na ich łatwe otwieranie nawet brudnymi rękami.

[product category_id="32" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wskazówka nr 4. Ciężkie przedmioty w dolnych szafkac

Przenieś ciężkie rzeczy typu słoiki, garnki, zapasy do dolnych szafek i szuflad. Zmniejszysz ryzyko uszkodzeń – stłuczenia lub rozsypania.

Wskazówka nr 5. Minimalizm to podstawa

Postaw na minimalizm – im mniej rzeczy, tym łatwiej zachować porządek, a organizacja kuchni jest łatwiejsza. Pamiętaj, aby w miarę możliwości na blacie nie ustawiać żadnych akcesoriów, dodatków, naczyń.

Wskazówka nr 6. Organizery sposobem na wszystko

Stosuj organizery, pojemniki, wiszące półki i inne. Oszczędzają one miejsce, a przy tym wyglądają designersko.

segregacja odpadów w szafce pod zlewem

Organizacja kuchni – podsumowanie

Organizacja szafek w kuchni nie jest łatwym zadaniem, jednak zachowanie w aranżacji trójkąta roboczego, a także podział wnętrza na strefy znacznie ją ułatwia. Pomocne są też akcesoria typu organizery do szuflad czy systemy magic corner. Porządek i funkcjonalność do szafek kuchennych wprowadzisz również, kierując się wskazówkami z naszej Bazy Wiedzy.

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium