Zamów w przeciągu:

, a paczkę nadamy jutro

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Organizacja szafek w kuchni - poznaj nasze sposoby

Kategorie
Tagi
Organizacja szafek w kuchni - poznaj nasze sposoby

To, co i jak przetrzymujemy w kuchennych szafkach, wpływa na organizację wnętrza, a także wygodę korzystania. Organizacja szafek powinna więc być przemyślana i dobrze zaplanowana. Na jakich zasadach powinna się opierać. Co jest najważniejsze w organizacji kuchennych szafek?

Spis treści

Organizacja szafek w kuchni – podstawowe zasady

Organizację szafek w kuchni warto rozpocząć od przemyślenia układu mebli. Powinny one być tak ustawione, aby ułatwić sobie oraz pozostałym domownikom dostęp do wszystkich szuflad i półek. Dobrze przemyślana organizacja w kuchni powinna również odpowiadać 5 kluczowym strefom:

 • Zapasów, która pełni rolę spiżarni; znajduje się ona w szafkach, półkach, szufladach – najlepiej tych znajdujących się jak najbliżej lodówki; wydzielenie tej strefy sprawia, że wszystkie produkty spożywcze znajdują się w miejscu i aby przygotować je do dalszej obróbki, nie trzeba ich szukać po całej kuchni.
 • Przechowania, gdzie znajdzie się miejsce na kuchenne akcesoria, sztućce, naczynia, garnki, szklanki, kubki, miski, pojemniki, zastawę, a nawet drobny sprzęt kuchenny wykorzystywany do gotowania.
 • Przygotowywania, czyli miejsce do przyrządzania posiłków – krojenia, siekania, obierania; wygodną pracę w tej strefie gwarantują szerokie, długie blaty, łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych, bliskość pojemników na śmieci.
 • Zmywania – w tej strefie królem jest zlewozmywak, rolę pomocniczą pełni natomiast zmywarka; komfort pracy podwyższają natomiast takie akcesoria jak np. wpuszczony w zew dozownik na płyn. Dobrze zorganizowana strefa zmywania może być ona wykorzystywana do przygotowywania potraw np. mycia świeżych produktów.
 • Gotowania, gdzie znajduje się płyta grzewcza oraz piekarnik; w niej ma finał większość kuchennych prac; praktyczna strefa gotowania oprócz sprzętów AGD posiada dostęp do blatu roboczego, na którym można postawić naczynia z serwowanymi potrawami.

5 stref roboczych w kuchni

Układ stref w kuchni powinien być zgodny z trójkątem roboczym, o którym więcej przeczytasz w poradniku funkcjonalna kuchnia - zasada trójkąta roboczego. Pamiętaj, że organizacja szafek w kuchni w dużej mierze zależy jednak od jej metrażu i układu. Oto jak można to optymalnie zrobić przy poszczególnych układach mebli:

 • Kuchnia jednorzędowa – układ stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania, gotowania – w jednym ciągu;
 • Kuchnia dwurzędowa – po jednej stronie strefa zapasów, przechowania, gotowania, po drugiej przygotowywania i zmywania;
 • Kuchnia w kształcie L – w jednym ciągu strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania;

5 stref roboczych w kuchni

 • Kuchnia w kształcie U – strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania (na środku), gotowania, przechowania;
 • Kuchnia z wyspą – gotowania, zapasów, przechowywania w ciągu mebli, na wyspie - przygotowania, zmywania lub gotowania

5 stref roboczych w kuchni

Organizacja w kuchni – co i gdzie trzymać?

Aranżując kuchnię najlepiej od razu zaplanować, gdzie staną talerze, gdzie schowa się sztućce, a gdzie szklanki. W praktycznym ułożeniu tych przedmiotów pomogą wysuwane kosze, wewnętrzne szuflady, wkłady i organizery, przegródki, czy dodatkowe półki. Jeden właściwy sposób na rozmieszczenie rzeczy w kuchennych szafkach nie istnieje, jednak warto kierować się kilkoma przydatnymi trikami.

 • Sztućce. Schowaj je do płytkiej szuflady znajdującej się pod blatem roboczym. W niższych szufladach umieść te akcesoria, z których korzystasz rzadziej np. chochle, trzepaczki, łyżki kuchenne, szpikulce do pieczeni itp. Porządek do szuflady wprowadzi dedykowany organizer na sztućce. Alternatywnym sposobem przechowywania są magnetyczne listwy oraz stojaki – najlepiej sprawdzają się one jednak w przypadku noży.
 • Garnki, patelnie, pokrywki. Produkty te zajmują najwięcej przestrzeni, dlatego idealnym miejscem na nie są głębokie szuflady lub szafki wyposażone w nowoczesne systemy wysuwane (np. szafka typu Magic Corner lub Cargo). Te rozwiązania pozwalają na zyskanie dużej powierzchni do przechowywania, nawet w szafkach narożnych. Garnki i patelnie powinny znaleźć się w szafkach ulokowanych w pobliżu płyty grzewczej, co ułatwi sięganie podczas gotowania.
 • Zastawa stołowa. Najlepsze miejsce na talerze, miski, salaterki, szklanki, kubki to wiszące szafki (szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci). Zastawy nie wkładaj jednak zbyt wysoko czy głęboko, bowiem będzie nie wygodnie jej wyjmować.
 • Kosz na śmieci. Organizacja w kuchni musi przewidzieć też miejsce na kosz. Tradycyjnym miejscem na niego jest to pod zlewem w szafce lub szufladzie. Pamiętaj jednak, że pod zlewem zmieści się o wiele więcej niż tylko kosz. O praktycznych sposobach aranżacji przeczytasz w naszym artykule jak zorganizować szafkę pod zlewozmywakiem.

organizacja stref roboczych w kuchni

6 wskazówek organizacji kuchni od SINK Quality

Wskazówka nr 1. Im więcej szuflad, tym lepiej

Wybieraj szuflady zamiast półek. Są one w całości widoczne z góry, a przez to łatwiej w nich odnaleźć potrzebne przedmioty. Szuflady są też w stanie pomieścić dużo drobnych akcesoriów. Aranżując kuchnie, zaplanuj więc co najmniej kilka wysuwanych szuflad o różnej wielkości.

Wskazówka nr 2. Smart sojusznik w organizacji

Postaw na szafki z cargo oraz systemem magic corner. Ułatwią wyciąganie sprzętów, zastawy, czy zapasów z trudno dostępnych miejsc, jak narożniki.

Wskazówka nr 3. Otwieranie typu TIP-ON

Wybierz otwieranie szafek na dotyk lub wcisk, szczególnie tych pod zlewem. Pozwoli to na ich łatwe otwieranie nawet brudnymi rękami.

[product category_id="32" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wskazówka nr 4. Ciężkie przedmioty w dolnych szafkac

Przenieś ciężkie rzeczy typu słoiki, garnki, zapasy do dolnych szafek i szuflad. Zmniejszysz ryzyko uszkodzeń – stłuczenia lub rozsypania.

Wskazówka nr 5. Minimalizm to podstawa

Postaw na minimalizm – im mniej rzeczy, tym łatwiej zachować porządek, a organizacja kuchni jest łatwiejsza. Pamiętaj, aby w miarę możliwości na blacie nie ustawiać żadnych akcesoriów, dodatków, naczyń.

Wskazówka nr 6. Organizery sposobem na wszystko

Stosuj organizery, pojemniki, wiszące półki i inne. Oszczędzają one miejsce, a przy tym wyglądają designersko.

segregacja odpadów w szafce pod zlewem

Organizacja kuchni – podsumowanie

Organizacja szafek w kuchni nie jest łatwym zadaniem, jednak zachowanie w aranżacji trójkąta roboczego, a także podział wnętrza na strefy znacznie ją ułatwia. Pomocne są też akcesoria typu organizery do szuflad czy systemy magic corner. Porządek i funkcjonalność do szafek kuchennych wprowadzisz również, kierując się wskazówkami z naszej Bazy Wiedzy.

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
180,00 zł 95,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO + syfon
670,00 zł 495,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
180,00 zł 95,00 zł
szt.
Zielona kuchnia: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
Zielona kuchnia: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
1 726,00 zł 1 075,00 zł
szt.
Kuchnia z wyspą: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
Kuchnia z wyspą: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
1 709,00 zł 1 055,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
639,00 zł 395,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K60 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K60 + syfon
650,00 zł 455,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
220,00 zł 109,00 zł
szt.
Kuchnia elegancka: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
Kuchnia elegancka: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
1 686,00 zł 995,00 zł
szt.
Kuchnia dużej rodziny: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
Kuchnia dużej rodziny: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
1 729,00 zł 1 055,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
639,00 zł 395,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium