Czym jest perlator? To malutkie urządzenie jest niezwykle cenne w naszej kuchni. Zapewnia ono oszczędność pieniędzy oraz pomaga nam dbać o planetę. Jednak ze względu na twardą wodę może ulec uszkodzeniu. Jak rozpoznać, że to zjawisko występuje w naszym domu? Poznaj 3 oznaki pojawienia się tego problemu oraz dowiedz się, jak wymienić uszkodzony perlator.
Spis treści
- Co to jest perlator do baterii kuchennej?
- 5 Zalet perlatora do kranu kuchennego
- Co może uszkodzić perlator do baterii kuchennej?
- 3 cechy, po których poznasz, że Twój perlator w kranie kuchennym mierzy się z twardą wodą
- Jak wymienić perlator w kuchennej baterii oraz jak odkręcić perlator bez klucza?
- Elastyczna bateria kuchenna Power z wbudowanym perlatorem
Co to jest perlator do baterii kuchennej?
Na końcówce niektórych baterii kuchennych oraz łazienkowych znajdziemy perlator - niewielkie urządzenie, które w swoim działaniu jest niezwykle oszczędne i jednocześnie ekologiczne.
Służy ono do napowietrzania wody. Strumień zmieszany z powietrzem to szereg korzyści, które warto znać, by docenić znaczenie perlatora w nowoczesnych bateriach kuchennych.
5 Zalet perlatora do kranu kuchennego
- Oszczędność wody
Mycie naczyń przebiega tak samo skutecznie w zlewie, w którym zamontowano baterię z perlatorem. Jednocześnie zużywamy do nawet 50% mniej wody, co pozwala nam cieszyć się niższymi rachunkami. - Oszczędność energii
Mniej zużytej wody to także mniej wody do ogrzania. Oznacza to, że dzięki perlatorowi w baterii kuchennej możemy zaoszczędzić również na rachunkach za energię. - Lepsza jakość strumienia
Strumień wody z baterii z perlatorem jest bardziej równomierny i miękki, co ułatwia mycie naczyń i zmniejsza ryzyko zachlapania. - Redukcja hałasu
Dźwięk strumienia uderzającego o zlew jest przyjemniejszy i mniej donośny w wyniku jego napowietrzenia. Zaleta ta jest niezwykle istotna w przypadku domów, w których projekcie zastosowano kuchnię połączoną z salonem. - Ekologia
Mniejsze zużycie wody oraz energii to ukłon w stronę naszej planety, który jej się należy! W dodatku sami na tym korzystamy, więc jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Szukasz więcej sposobów na oszczędzanie energii i wody? Zapoznaj się z naszymi artykułami na ten temat!
- Jak oszczędzać wodę w kuchni - 5 pomysłów na mniejsze zużycie
- Jak oszczędzać prąd w kuchni - 5 praktycznych porad
Co może uszkodzić perlator do baterii kuchennej?
Twarda woda to jeden z głównych czynników, który może negatywnie wpływać na stan perlatora w baterii kuchennej. Woda płynąca z kranu w wielu polskich domach jest twarda, co oznacza, że zawiera wysokie stężenie minerałów takich jak wapń, mangan, czy magnez. Gdy woda jest podgrzewana lub pozostaje w spoczynku, minerały te się wytrącają i tworzą osad, znany jako kamień. Może on osadzać się na wewnętrznych częściach urządzeń, w tym na perlatorze, co prowadzi do jego zatykania i zmniejszenia efektywności działania.
[product category_id="51" slider="true" onlyAvailable="true"]
3 cechy, po których poznasz, że Twój perlator w kranie kuchennym mierzy się z twardą wodą
- Napoje nabierają gorzkiego smaku. Tyczy się to zarówno kawy, jak i herbaty. Mogą się one również gorzej zaparzać - w mniejszym stopniu zmieniać kolor i oddawać smak naparu.
- Kamień zacznie pojawiać się na zmywanych naczyniach, osadzać na zlewie, perlatorze oraz w czajniku. Z góry chcemy Cię uspokoić - kamień ten w stężeniu takim, jaki może wystąpić w kranie, nie jest szkodliwy dla zdrowia. Prowadzi on jednak dalej do trwałego uszkodzenia sprzętu kuchennego.
- Woda słabo się pieni w wyniku zmieszania jej z dowolną domową chemią. Jest to niepodważalny dowód na wystąpienie twardej wody w Twoim domu.
Jak wymienić perlator w kuchennej baterii oraz jak odkręcić perlator bez klucza?
Jeśli perlator nie jest mocno przykręcony, można spróbować go odkręcić ręcznie. W tym celu nałóż na dłonie gumowe rękawiczki, aby zwiększyć przyczepność, i kręć nim w przeciwnym kierunku, niż poruszają się wskazówki zegara. Jeśli perlator jest mocno przykręcony, użyj klucza francuskiego lub alternatywnie szczypiec. Owinięcie perlatora szmatką zapobiegnie jego uszkodzeniu przez narzędzia.
Po zdjęciu starego perlatora oczyść końcówkę wylewki oraz gwint. Możesz użyć do tego specjalnych preparatów odkamieniających lub zwykłego octu. Wystarczy wszystko namoczyć w wybranym roztworze przez parę godzin. Na koniec przykręć nowy perlator przy użyciu szczypiec i gotowe.
Elastyczna bateria kuchenna Power z wbudowanym perlatorem
Nie każda bateria oferowana na rynku ma wbudowany perlator. Jednak wśród tych, które je mają, znajdą się również modele lepsze i gorsze. Elastyczna bateria Power ze wbudowanym perlatorem to prawdziwy okaz, który łączy w sobie niesamowity design z nowoczesnością.
[lookbook id="6076"]
Wśród elementów, które wyróżniają baterie Power na tle konkurencji warto zwrócić uwagę na mosiężny korpus, odporny na przebarwienia i wysoką temperaturę oraz wysokiej jakości głowicę ceramiczną. Bateria ta wyposażona jest w wyciąganą i obracalną słuchawkę z 2 trybami strumienia - zwykłym i prysznicowym. Model jest dostępny w 3 kolorach - czarnym, złotym i chromowanym - dzięki czemu możesz go dopasować do każdej kuchni.
Chcesz więcej porad? Zajrzyj do naszej bazy wiedzy!