Promocja do -442 zł zniżki! Trwa tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Remont kuchni - jak wyremontować kuchnię od zera?

Kategorie
Tagi
Remont kuchni - jak wyremontować kuchnię od zera?

Remont kuchni to duże przedsięwzięcie – pochłania czas i pieniądze. Wiąże się nie tylko z odświeżeniem pomieszczenia czy zmianą aranżacji, ale z wieloma technicznymi pracami. Aby zakończył się sukcesem, wymaga zaplanowania i przemyślenia każdego z etapów. Poznaj 7 kroków do udanego remontu kuchni.

Spis treści

Remont kuchni: od czego zacząć?

Remonty kuchni mogą mieć różny cel, dlatego etap początkowy także będzie odmienny. Ten, który ma tylko odświeżyć wnętrze, zmienić niektóre jego aspekty wizualne czy naprawić jeden określony element jest raczej szybki i bezproblemowy. Większym wyzwaniem jest remont kuchni, który zakłada wymianę płytek, podłogi, mebli kuchennych, sprzętów, zmianę przyłączy, przewodów elektrycznych.

Na szczęście nawet tak obszerny remont nie będzie wymagał dopełnienia formalności urzędowych. O ile nie zakłada on zmian konstrukcyjnych, na remont kuchni nie musisz uzyskiwać pozwolenia. Pamiętaj jednak, że nadal będzie on wymagał sporo pracy i zaangażowania, a także środków finansowych. Od czego więc zacząć remont kuchni?

[lookbook id="4524"]

7 etapów remontu kuchni

Remont kuchni można podzielić na 7 głównych etapów. Podobnie będą one wyglądać zarówno dla remontu kuchni w domu jednorodzinnym, jak i małej kuchni w bloku, aneksu czy pomieszczenia narożnego. Zastosowanie będą mieć też przy urządzaniu kuchni w stanie deweloperskim. Każdy z poniżej wymienionych kroków wymaga dokładnego rozplanowania. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów.

  • Etap 1. Określenie metrażu i głębokości prac

W polskim budownictwie mieszkalnym kuchnie zazwyczaj nie zajmują dużego metrażu. Jednak określenie ilości metrów kwadratowych, które mają być remontowane, jest bardzo ważne. Od tego, zależeć będzie to, ile czasu zajmą prace, a także jakie będą ich koszty. Elementy te są również uzależnione od głębokości prac. Te jedynie odświeżające wnętrze będzie można nie tylko szybciej zrealizować, ale i będą one tańsze. Remont kuchni obejmujący gruntowne zmiany, a także wymianę instalacji wymaga natomiast większego zaangażowania.

 Zasada trójkąta roboczego w kuchni

  • Etap 2. Ustalenie budżetu

Przed rozpoczęciem prac, koniecznie sporządź wstępny kosztorys. Powinien on uwzględniać koszt zakupu materiałów wykończeniowych, wyposażenia, wynagrodzenia dla ekipy remontowej oraz ewentualnie projektanta. Planując budżet, nie zapomnij przewidzieć co najmniej 10% rezerwy na nieprzewidziane wydatki – tych nie sposób uniknąć przy remontach.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont małej kuchni, możesz kierować się ogólnymi założeniami. Mówią one, że materiały i robocizna przy remoncie kuchni to wydatek w granicach 1700-2000 zł/m2, natomiast zakup wyposażenia AGD to 6500-14500 zł.

[lookbook id="4378"]

  • Etap 3. Zaplanowanie harmonogramu

Remont kuchni trzeba dokładnie określić w czasie. Za najlepszy czas na wykonywanie prac eksperci wskazują wiosnę oraz wczesną jesień. Wtedy to pogoda nie przeszkadza w remoncie. Musisz jednak pamiętać, że decydując się na ten termin, możesz mieć problem ze znalezieniem ekipy – te najlepsze mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy do przodu.

Zaplanowanie harmonogramu oznacza też określenie, w jakiej kolejności będą wykonywane prace w poszczególnych etapach remontu kuchni. Na początku konieczne jest usunięcie tynków, podłóg, wycięcie otworów na drzwi i okna, potem przychodzi czas na gipsowanie i malowanie, układanie parkietu oraz terakoty, wymianę drzwi i sprzętów AGD. Zaplanowanie prac nie tylko pozwoli na uniknięcie wpadek, ale i da czas na sprawdzenie, jaki zlewozmywak wybrać czy jaką lodówkę zamówić.

[lookbook id="4527"]

  • Etap 4. Wybranie projektanta

Remont kuchni można wykonać tzw. własnymi siłami lub skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli ekipy budowlanej, projektanta wnętrz. Wbrew pozorom taka pomoc wcale nie musi być droga, a wręcz może pomóc obniżyć koszty remontu kuchni. Wsparcie projektanta pomoże bowiem uniknąć błędów, których naprawienie może być nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na remont na własną rękę, koniecznie unikaj 10 najczęstszych błędów w urządzaniu kuchni.

Spójność projektu kuchni

  • Etap 5. Określenie stylu kuchni

Aby efekty remontu kuchni były zadowalające, już na etapie projektowania musisz przemyśleć, jak ma wyglądać wnętrze. W zakresie wyboru stylu ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Możesz zdecydować się na modny w tym sezonie design industrialny, loftowy czy minimalistyczny lub postawić na klasykę. Piękną estetykę pochwalić mogą się również kuchnie skandynawskie. Jeśli nie wiesz, jaki styl wybrać zobacz nasze podpowiedzi, jak urządzić kuchnię scandii, industrialną, minimalistyczną, glamour, farmhouse, eklektyczną.

Styl aranżacji dobierz nie tylko do własnych upodobań, ale także do metrażu wnętrza. Pamiętaj, że nie wszystkie style dobrze będą wyglądać na małej przestrzeni i odwrotnie. Wybierając styl aranżacyjny, przyjrzyj się też, jakie funkcjonalności i praktyczne rozwiązania on proponuje.

Inspiracje znajdziesz też w artykule Trendy 2023 w aranżacji kuchni – co będzie modne w tym roku?

  • Etap 6. Stworzenie projektu

Jednym z końcowych etapów planowania remontu kuchni jest stworzenie wstępnego projektu. Powinien on przewidzieć podzielenie kuchni na pięć stref, a także wprowadzenie do wnętrza trójkąta roboczego. Projekt powinien być wykonany z uwzględnieniem metrażu pomieszczenia, liczby domowników, ilości gotujących osób, wieku użytkowników kuchni, indywidualnych potrzeb. Najprościej wykonanie projektu zlecić projektantowi wnętrz, ale możesz go też stworzyć samodzielnie, korzystając z wielu ogólnodostępnych aplikacji.

[product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true"]
  • Etap 7. Wybór podwykonawcy

Aby móc rozpocząć prace remontowe, musisz znaleźć podwykonawcę, czyli ekipę remontową. Aby móc skorzystać z usług tej najlepszej, poszukiwania zacznij jak najwcześniej. Po rekomendacje zwróć się do rodziny i znajomych, a także kieruj się opiniami zamieszczanymi w Internecie. Koniecznie korzystaj też z działających legalnie firm, które podpisują umowy i wystawiają faktury.

[lookbook id="4528"]

Jak wyremontować kuchnię – podsumowanie

Nie wiesz, jak wyremontować kuchnie? Postaw na planowanie. Rozpisz poszczególne etapy i dokładnie je zaplanuj. Nie zapomnij określić budżet, wybrać styl aranżacyjny, zlecić projekt, a także zamówić ekipę remontową. W naszej Bazie Wiedzy znajdziesz szczegółowe porady, jak prowadzić sobie z poszczególnymi etapami remontu kuchni – koniecznie zajrzyj więc do niej, zanim podejmiesz się metamorfozy.

Mogą Ci się spodobać:
Zlewozmywak granitowy 60 Ferrum 5KBO + syfon
Zlewozmywak granitowy 60 Ferrum 5KBO + syfon
630,00 zł 480,00 zł
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KDO + syfon
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KDO + syfon
570,00 zł 470,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł
szt.
 Impregnat do zlewozmywaków 5 w cenie 4
Impregnat do zlewozmywaków 5 w cenie 4
125,00 zł 99,00 zł
szt.
Czarna bateria kuchenna Alfa III
Czarna bateria kuchenna Alfa III
230,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka do zlewu czarna
Ociekarka do zlewu czarna
95,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 709,00 zł 995,00 zł
Elastyczna bateria ścienna Flash
Elastyczna bateria ścienna Flash
230,00 zł 160,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium