Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Sprawna organizacja, czyli co i gdzie trzymać w kuchni?

Kategorie
Tagi
Sprawna organizacja, czyli co i gdzie trzymać w kuchni?

Na wygodę korzystania z kuchni wpływa m.in. to, że wiemy, gdzie, co w niej leży. Dzięki temu z łatwością odnajdujemy potrzebne do gotowania czy pieczenia naczynia i akcesoria. Jak jednak pokazuje praktyka, organizacja w kuchni wcale nie jest taka łatwa. Zobacz, co, gdzie trzymać i jak zaaranżować wnętrza szafek kuchennych.

Organizacja w kuchni – jak ją sobie ułatwić?

Organizacja i przechowywanie w kuchni nie są proste. Jeśli któryś raz z rzędu łapiesz się na tym, że nie możesz znaleźć blachy na ciasto lub nie wiesz, gdzie leży patelnia to pora na zmiany! Te największe wprowadzisz w czasie remontu kuchni. Jeśli taki planujesz, zadbaj o to, aby meble były odpowiednio wyposażone. Przechowywanie w kuchni ułatwią:

  • Szafki z wysuwanymi półkami,
  • Kosze cargo,
  • Szuflady zewnętrzne,
  • Organizery do szuflad,
  • Półki wysuwane w całości na zewnątrz w szafkach narożnych,
  • Pojemniki o różnych pojemnościach i kształtach,
  • Szafka na przyprawy,
  • Kosze do segregacji śmieci w kuchni.
[product category_id="66" slider="true" onlyAvailable="true"]

Co, gdzie trzymać w kuchni? Przepis na porządek w szafkach

Sztućce

Najlepszym miejscem na nie są płytkie szuflady znajdujące się tuż pod blatem roboczym. Szuflady na sztućce wyposaż w specjalne organizery, wkłady z przegródkami lub tackę z rowkami. Alternatywę stanowią stojaki lub magnetyczne listwy przymocowane do ściany pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi. Pamiętaj jednak, aby nie wieszać na nich wszystkich sztućców, a jedynie te używane najczęściej – pozwoli to uniknąć poczucia zagracenia wnętrza. Akcesoria, po które sięgasz rzadziej np. chochle, trzepaczki, łopatki itp. umieść w niższych szufladach pod blatem.

Garnki, pokrywki, patelnie

Te naczynia zajmują najwięcej przestrzeni i stanowią największe wyzwanie w przechowywaniu. Gdzie najlepiej je trzymać? W głębokich szufladach na samym dole, które wyłożysz matą z filcu lub tworzywa (będą one zapobiegać ślizganiu się oraz wytłumiać dźwięki). Dobrym miejscem na garnki będą też wysuwane półki, które często znajdują się w szafkach narożnych. W małych kuchniach o znikomej ilości szafek rondle i patelnie możesz zawiesić na relingu. Przechowywanie pokrywek ułatwią natomiast specjalne stojaki przeznaczone do montażu po wewnętrznej stronie drzwiczek mebli. Garnki, pokrywki i patelnie obowiązkowo muszą być przechowywane w szufladach w strefie gotowania, czyli obok płyty grzewczej i piekarnika.

Naczynia do serwowania (talerze, miski, salaterki, kubki, szklanki)

Najlepsze miejsce na ich przechowywanie to wiszące półki. Pamiętaj jednak, aby nie układać ich zbyt wysoko. Z racji tego, że po naczynia do serwowania sięgamy kilka razy dziennie, dostęp do nich nie może być niczym ograniczony. Jeśli w twoim domu mieszkają małe dzieci, koniecznie zadbaj, aby naczynia znalazły się poza ich zasięgiem.

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Przyprawy

Te najczęściej używane powinny znajdować się na blacie lub półce/listwie magnetycznej na ścianie w ciągu blatów roboczych. Najwygodniej będzie, jeśli umieścisz je w pobliżu blatu, na którym przygotowujesz potrawy.

Zapasy

Ryż, kasze, mąki, puszki fasoli, pomidorów czy suszone grzyby trzymaj w strefie przechowywania – najlepiej w płytkiej pionowej szafce z koszami we wnętrzu. Jeśli chcesz mieć pewność, że unikniesz inwazji moli spożywczych, suche i sypkie produkty zawsze przechowuj w szczelnie zamkniętych, przezroczystych pojemnikach.

Środki czystości

Takie preparaty jak płyn do mycia naczyń zawsze powinny być pod ręką, ale nigdy na wierzchu. Przechowywać możesz je w szafce pod zlewem. Rozwiązaniem sprzyjającym estetyce są zlewy z dozownikiem na płyn do naczyń. Pozwala on usunąć plastikowe butelki ze strefy zmywania, a jednocześnie dalej cieszyć się łatwym dostępem do detergentu.

Kosze na odpadki

Organizacja w kuchni oznacza również przewidzenie miejsca na odpadki. Intuicyjnie kosz na nie najlepiej umieścić w szafce pod zlewem, czyli w strefie zmywania. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wygodzie to umieść go nie w półce, ale w szufladzie, w której zamontujesz kilka pojemników dostosowanych do rodzaju wyrzucanych odpadków. Więcej o tym, jak praktycznie zaaranżować tę przestrzeń, przeczytasz w naszym poradniku: Szafka pod zlewzmywakiem-jak ją zagospodarować?

[lookbook id="4797"]

Co, gdzie trzymać w strefach kuchennych?

Organizacje w kuchni ułatwi nie tylko umieszczenie akcesoriów i naczyń we właściwych szafkach, ale także w odpowiedniej strefie. To, jakie strefy znajdują się w kuchni i jaka jest ich rola, sprawdzisz w artykule: 5 stref w kuchni, czyli funkcjonalna organizacja. Co w nich jednak przechowywać?

 • Strefa zapasów: produkty spożywcze

 • Strefa przechowywania: sztućce, talerze, szklanki, kubki, naczynia do serwowania

 • Strefa przygotowywania: deski do krojenia, noże, przyprawy, małe AGD,

 • Strefa gotowania: garnki, patelnie, rondle, pokrywki, przyprawy

 • Strefa zmywania: detergenty i środki myjące, kosze na odpadki.

[lookbook id="4614"]

Podsumowanie

Przechowywanie w kuchni nie jest łatwe. Jeśli jednak przy organizacji zastosujesz podział na strefy, a także kierować będziesz się zasadami ergonometrii, stworzysz wnętrze wygodne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. 

Potrzebujesz więcej tipów i trików? Znajdziesz je na naszym Facebooku, Instagramie oraz w cotygodniowych poradnikach Bazy Wiedzy.

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium