Szarość jest chętnie wykorzystywana w aranżacji kuchni, gdyż neutralne otoczenie wpływa uspokajająco. Stanowi też świetną bazę kolorystyczną, którą łatwo łączyć z mocnymi i dekoracyjnymi dodatkami. Warto wiedzieć, jakie z nich wybrać do swojej kuchni.
Spis treści
- Szara kuchnia – jakie są jej zalety?
- Czym kierować się przy wyborze dodatków do szarej kuchni?
- Jaki zlew dobrać do szarej kuchni?
- Jaką baterię wybrać do szarej kuchni?
- Jakie inne dodatki dobrać do szarej kuchni?
- O czym pamiętać, wybierając dodatki do szarej kuchni?
Szara kuchnia – jakie są jej zalety?
Szary kolor przez wielu odbierany jest jako chłodny i neutralny. Jeśli jednak odpowiednio go użyjesz, wówczas wprowadzisz do kuchni równowagę, harmonię oraz spokój. Neutralność szarości w gruncie rzeczy jest jej zaletą. Kolor ten możesz bowiem łączyć z jasnymi i ciemnymi kolorami w zależności od tego, jaki styl aranżacyjny przyjmiesz. Szare blaty i ściany to idealny wybór do kuchni, gdyż na powierzchniach tych nie są aż tak widoczne plamy oraz zarysowania. Kolejną zaletą koloru jest jego uniwersalność, mająca duże znaczenie dla osób, często zmieniających dekoracje we wnętrzu.
Czym kierować się przy wyborze dodatków do szarej kuchni?
Szary kolor stanowi nieodłączny element wielu stylów aranżacyjnych m.in. nowoczesnego, industrialnego i skandynawskiego. W każdym stylu stawia się nie tylko na wygląd, ale też funkcjonalność sprzętów i urządzeń. Jeśli zatem zastanawiasz się nad wyborem dodatków do szarej kuchni, zwróć uwagę na ich praktyczność. Kolejnym aspektem jest materiał wykorzystany do produkcji przedmiotu. W nowoczesnych aranżacjach dominują naturalne komponenty, na których mogą powstawać plamy i zarysowania. Przed zakupem upewnij się zatem, czy dany produkt wykonany jest z trwałego materiału. O ostatecznym zakupie powinny decydować kolor oraz forma. Selekcję barw ułatwi Ci zasada kontrastu lub dopełnienia. Nowoczesne formy to natomiast geometryczne bryły.
Jaki zlew dobrać do szarej kuchni?
W zależności od wizualnego efektu, jaki chcesz uzyskać na blacie możesz wybrać spośród kilku rodzajów. Zlewy można dzielić na kilka typów w zależności od przyjętego kryterium. W zależności od sposobu montażu, wyróżnia się zlewy:
- podwieszane - zlewy montowane od spodu blatu, który musi być wodoodporny (np. konglomerat, granit, spiek kwarcowy), tworzą jednolitą powierzchnię z blatem, a dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu krawędzi, zanieczyszczenia nie wnikają w szczeliny.
- zlewozmywaki wpuszczane w blat – montowane w otworze wykonanym w blacie, można je instalować w każdym rodzaju blatu, są uniwersalne i w wielu kształtach,
- nakładane na szafkę – zastępują część blatu (np. zlewy farmerskie), lub całkowicie pokrywają szafkę,
- licowane – montowane na równi z blatem, ich charakterystyka jest podobna do modeli podwieszanych.
Jeśli szukasz higienicznego i komfortowego rozwiązania, zdecyduj się na zakup zlewu granitowego FERRUM 1K60 . Wykonany jest on z granitu, wykazującego dużą odporność na wilgoć, zróżnicowanie temperatur oraz zabrudzenia. W zestawie otrzymasz włoski, srebrny syfon, którego kształt idealnie dopasowuje się do szafki z segregowanymi odpadami. Jeśli natomiast przygotowujesz kuchnię pod wymiar, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie zlewozmywak podwieszany ARGON 50. Produkt ten ma podobne właściwości jak podwieszany model, a jego niewielki rozmiar i łatwy montaż pozwalają na wykorzystanie go w niewielkiej kuchni. Oba zlewy dostępne są w czarnych kolorach, dzięki czemu idealnie wpisują się one w industrialną i nowoczesną estetyką. Jeśli jednak aranżujesz skandynawskie wnętrze, możesz zdecydować się na zakup jasnego modelu i dobrać do niego białe dodatki do kuchni, by pomieszczenie zachowało ciepły klimat.
Jaką baterię wybrać do szarej kuchni?
Bateria kuchenna powinna tworzyć ze zlewem przemyślaną kompozycję pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Jeśli zdecydowałeś się na wybór matowej komory i takie samo wykończenie ma Twój blat, wówczas wybierz kran z połyskiem. Kolor baterii może odpowiadać barwie zlewu lub syfonu w zależności od tego, jaki punkt odniesienia przyjmiesz. Kolejnym aspektem jest materiał. Do produkcji baterii zazwyczaj wykorzystuje się wiele materiałów, jak mosiądz, stal, PVC lub ceramikę. Materiały te są bowiem odporne na korozję, osady z kamienia oraz wilgoć. Baterie można też podzielić ze względu na sposób montażu. Ścienne krany wymagają precyzyjnej instalacji i odpowiedniego przygotowania powierzchni nad komorą. Stojące baterie montuje się na natomiast na zlewie lub blacie. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego kranu warto zatem uwzględnić:
- materiał – m.in. trwały korpus z mosiądzu i stali nierdzewnej, ceramiczną głowicę, wylewkę silikonową lub z PVC,
- sposób montażu – naścienna lub stojąca,
- kolor – dopasowany do wykończenia kuchni oraz zlewu (chrom, złoto, czerń, granit),
- budżet – indywidualny, dostosowany do możliwości,
- funkcjonalność – rodzaj wylewki (np. bateria elastyczna lub z wyciąganym wężem, klasyczna obrotowa o 360 stopni)
- głębokość komory zlewu – głęboka komora (ponad 18 cm) zapobiega rozchlapaniu wody, do płytkiej komory (poniżej 16 cm) warto wybrać niższą baterię (około 30 cm).
- wykończenie – kształt wylewki, obecność podpór, ilość uchwytów.
<
Jakie inne dodatki dobrać do szarej kuchni?
W kuchni świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju pojemniki na żywność oraz akcesoria do gotowania. Mogą to być m.in.:
- koszyki wiklinowe;
- chlebaki;
- słoiki;
- szklane butelki;
- organizery.
W przypadku industrialnej kuchni postaw na ciemne dodatki, które będą wyraziście wyglądać na tle jasnych, szarych ścian. Nowoczesną stylistykę dopełnią natomiast czarne, białe i granatowe akcesoria. Jeśli aranżujesz szarą kuchnię skandynawską, wybierz beżowe, błękitne oraz różowe pojemniki. Absolutny must-have stanowią także garnki i patelnie. Ich główny kolor możesz dopasować do kuchni lub blatu, a barwę rączek do tonacji uchwytów do kuchni. Wśród innych akcesoriów warto wskazać małe urządzenia AGD do gotowania i pieczenia, które również stawiane są na blacie lub otwartej półce – opiekacz, toster, czajnik, ekspres. Mogą to być złote lub srebrne dodatki wykonane ze stali wraz z drewnianymi wstawkami.
[lookbook id="4002"]
O czym pamiętać, wybierając dodatki do szarej kuchni?
Aranżując swoją kuchnię, pamiętaj o spójności wszystkich elementów, dzięki temu unikniesz niedopasowania i wrażenia przesytu. Kolor dodatków powinien dobrze łączyć się z barwą ścian i mebli. Nie bez znaczenia jest również forma i kształt akcesoriów. Nowoczesne aranżacje nastawione są na proste, geometryczne kształty. Dekoracje powinny być zatem minimalistyczne. Ważna jest także funkcjonalność, dzięki której korzystanie z kuchnie będzie komfortowe. A jeśli nie masz pomysłu na urządzenie kuchni, zajrzyj do naszej Bazy Wiedzy.