Jeszcze do niedawna w kuchennych meblach przeważały tradycyjne szafki z półkami. Pojawiały się one w dolnej i górnej zabudowie. Dziś nowoczesne meble kuchenne o wiele częściej wyposażane są w szuflady. Pojawiają się one nie tylko w wąskiej szafce przeznaczonej do przechowywania sztućców, ale w całej zabudowie. Dlaczego szafki z szufladami do kuchni są tak modne?
Spis treści
- Meble z szufladami czy z półkami – jaką zabudowę wybrać do kuchni?
- Gdzie zaplanować szuflady w kuchni?
- Jakie meble kuchenne z szufladami wybrać?
- Jak zorganizować przestrzeń w szafkach do kuchni z szufladami?
- Podsumowanie
Meble z szufladami czy z półkami – jaką zabudowę wybrać do kuchni?
Nowoczesne meble kuchenne powinny zachwycać formą, a jednocześnie być praktyczne i funkcjonalne. Ważne jest więc, aby zapewniały odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, a także pozwalały na ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni w szafkach. Jest to o tyle ważne, że korzystamy z nich na co dzień i to wielokrotnie – nieustannie coś wyjmując, przesuwając, wkładając.
Wybierając meble do kuchni, musimy więc wybierać te wygodne i łatwe w użytkowaniu. To, czy takie będą, uzależnione jest m.in. od ich wyposażenia. Są dwa rodzaje szafek - opierające się na półkach lub szufladach. Które rozwiązanie jest lepsze? Eksperci w dziedzinie funkcjonalnego projektowania radzą, aby wybierać meble kuchenne z szufladami, a przynajmniej z ich większą ilością.
Zabudowa kuchenna z szufladami jest praktyczniejsza i łatwiejsza w codziennym użytkowaniu, niż klasyczne półki.
Najważniejsze zalety, jakie mają szafki z szufladami do kuchni to:
- Ich cała zawartość jest doskonale widoczna z góry, dzięki czemu nie trzeba się schylać w poszukiwaniu konkretnych przedmiotów,
- Są pojemne, przez co pomieszczą dużo drobnych (i nie tylko) akcesoriów,
- Można zaprojektować je w różnych rozmiarach, a przez to sprawdzą się nie tylko do przechowywania sztućców i drobnych akcesoriów, ale też pojemników z żywnością, garnków, patelni i innych naczyń oraz małego AGD,
- Wyposażone są w szereg nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, które zapewniają wysoki komfort korzystania z nich; przykładowe rozwiązania, jakie mają szuflady w kuchni to: prowadnice gwarantujące płynne i ciche otwieranie/zamykanie oraz wytrzymujące obciążenie nawet do 80 kg, systemy pozwalające na całkowite wysunięcie szuflady.
Funkcjonalne szuflady to podstawa wyposażenia nowoczesnych kuchennych mebli. Nie oznacza to jednak, że całkowicie powinieneś zrezygnować z szafek. Ze względu na to, że szafki i szuflady w kuchni mają nieco odmienne funkcje najlepiej połączyć obydwa te rozwiązania. O tym, jak to zrobić, a także jaką zabudowę wybrać więcej dowiesz się w poradniku Meble kuchenne – od designu po wykończenie.
Gdzie zaplanować szuflady w kuchni?
Szuflady w kuchni pojawiają się przede wszystkim w dolnych szafkach zabudowy. Posiadać mogą różne kształty i rozmiary, a także systemy organizacji. Wybierając te najsolidniejsze, zyskujesz miejsce do przechowywania ciężkich garnków, patelni czy małego sprzętu AGD. Za praktyczne rozwiązania uważa się też szuflady w szafce pod zlewozmywakiem. W tym miejscu pojawiają się modele specjalnie wyprofilowane, które bez problemu omijają syfon.
Z artykułu jak zaaranżować przestrzeń pod zlewem dowiesz się natomiast, czy szuflada pomieści kosz na śmieci lub pojemniki do segregacji odpadów.
Szafka do kuchni z szufladami pojawić może się nie tylko w dolnej, ale i w górnej zabudowie np. tej wykonanej do samego sufitu. Dużą funkcjonalnością pochwalić mogą się również stoły i wyspy kuchenne z szufladami.
Jakie meble kuchenne z szufladami wybrać?
Pytanie, jakie szuflady do kuchni wybrać jest tym najważniejszym na etapie projektowania zabudowy. Ich ilość, rozmiary oraz położenie należy dobrać do wymiarów mebli, a także indywidualnych potrzeb. Szuflady w kuchni mogą mieć szerokość jednej szafki (40, 45, 50, 60 cm) lub dwóch (80, 120 cm), mogą też być bardzo wąskie i uzupełniać wolny fragment zabudowy. Wielu producentów mebli oferuje gotowe rozwiązania o określonych rozmiarach, jednak w przypadku szczególnych potrzeb postaw na meble kuchenne z szufladami wykonane na wymiar.
Oprócz rozmiaru szuflad ważne są też inne ich parametry. Koniecznie zwróć uwagę na to:
- Z czego wykonane są szuflady – najczęściej spotkać można te z płyty drewnopodobnej– wiórowej lub z tworzywa sztucznego;
- Czy szuflady mają zabezpieczone (osłonięte) boki, co będzie chronić przechowywane przedmioty przed wypadaniem;
- Jaki system prowadnic został zainstalowany – za najlepszy uważa się ten umożliwiający pełny, a jednocześnie płynny wysuw szuflady, a także wytrzymujący duże obciążenie; w nowoczesnych kuchniach dobrym wyborem są prowadnice typu push open montowane w szufladach bezuchwytowych (otwiera się je, przez lekkie popchnięcie frontu w środkowej części).
Jak zorganizować przestrzeń w szafkach do kuchni z szufladami?
Jednymi z zalet szuflad w kuchni jest łatwość utrzymania porządku, mądre rozplanowanie układu i wyposażenia wnętrz, a przez to lepsza organizacja czasu pracy. Aby jednak tak było, przestrzeń w szufladach, musi być dobrze zorganizowana. Jak to zrobić? Stosując triki z poradnika Najlepsze sposoby na organizacje szafek w kuchni.
Nieocenioną pomocą będą również akcesoria takie jak wkłady z regulowanymi przegródkami, wkłady z płytą do zbierania wody, ażurowe lub z podłużnymi otworami na świeżo umyte naczynia, maty antypoślizgowe, bloki na noże i przyprawy, wkłady na talerze, czy pojemniki na odpady kuchenne.
[lookbook id="4527"]
Podsumowanie
Meble kuchenne z szufladami to sposób na efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Zamontowane w dolnej części zabudowy zapewnią wygodę, komfort, a także dużo miejsca do przechowywania. Szuflady w kuchni najlepiej łączyć z półkami, które pojawiają się w górnej części zabudowy.
O czym jeszcze pamiętać wybierając meble i sprzęty do kuchni? O tym powiedzą Ci nasze poradniki z Bazy Wiedzy, a także wskazówki, którymi dzielimy się na Instagramie.