🕒 Wyprzedaże do -55%! Zamów zanim znikną. Sprawdź ostatnie sztuki!

Polski producent

Darmowa dostawa od 150 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Zabudowa kuchenna do sufitu - wady i zalety

Kategorie
Tagi
Zabudowa kuchenna do sufitu - wady i zalety

Na jaką zabudowę kuchenną się zdecydować: niską czy wysoką – do samego sufitu? Też zadajesz sobie to pytanie? Zastanawiasz się jakie zalety i wady ma jedno i drugie rozwiązanie? Oto poradnik, który pozwoli Ci sprawdzić, czy zabudowa kuchenna do sufitu jest nie tylko estetyczna, ale i praktyczna.

Spis treści

Niska czy wysoka zabudowa w kuchni? Poznaj najważniejsze różnice

Wysoka zabudowa kuchenna to coraz popularniejszy wybór. Chętnie decydują się na nią nie tylko właściciele dużych kuchni, ale też tych o małym metrażu. Dzięki temu, że meble kuchenne do sufitu są dostępne w różnych stylach, wzorach i kolorach można z nimi stworzyć wiele aranżacji. Wskazówki, jaki kolor, styl i wykończenie powinna mieć zabudowa kuchenna, znajdziesz w poradniku Meble kuchenne. Od designu po wykończenie, koniecznie go odwiedź przed zakupem szafek!

Alternatywę dla wysokiej zabudowy w kuchni stanowi ta niska (klasyczna). Czym się różni? Przede wszystkim tym, że szafki górne nie sięgają do samego sufitu – pomiędzy nimi a stropem jest wolna przestrzeń. Jakie jeszcze są różnice pomiędzy niską a wysoką zabudową kuchenną?

  • W niskiej górne szafki mogą być powieszone na dowolnej wysokości np. dopasowanej do wzrostu i wymagań domowników.
  • Wysoka zabudowa w kuchni pozwala wprowadzić do wnętrza nowoczesny wystrój, niska – utrzymać klasyczny charakter.

Zabudowa kuchenna - wysoka czy niska?

Zabudowa kuchenna pod sufit – zalety

Popularność wysokiej zabudowy w kuchni wynika głównie z jej licznych zalet. Jako pierwszą warto wymienić estetykę mebli do sufitu. Świetnie wpisują się one w nowoczesne, minimalistyczne, loftowe i industrialne aranżacje. Tworzą spójny i harmonijny wygląd, do którego łatwo dobrać zlewozmywak czy inne sprzęty AGD. Design to jednak niejedyne czym mogą się pochwalić. Najważniejszą zaletą jest bowiem praktyczność zabudowy kuchennej pod sufit. Co ona tak naprawdę oznacza?

  • Maksymalne wykorzystanie miejsca w kuchni. Większe i wyższe meble zapewniają znaczną ilość przestrzeni do przechowywania i lepszą organizację. Ta zaleta sprawia, że wysoka zabudowa kuchenna to doskonały wybór do małej kuchni.
  • Odpowiednia organizacja przestrzeni. Więcej miejsca do przechowywania pozwala większość sprzętów trzymać w szafkach, a nie na blacie kuchennym. Dzięki temu organizacja wnętrza kuchni będzie łatwiejsza, tak samo, jak utrzymanie w niej ładu oraz harmonii.
  • Łatwiejsze utrzymanie kuchni w czystości. Dzięki temu, że górna zabudowa przylega do sufitu, nie osadza się na niej kurz i inne zanieczyszczenia. Przekłada się to na łatwiejsze utrzymanie w kuchni porządku i przeznaczanie na nie minimum czasu.
  • Większe bezpieczeństwo. Trudniejszy dostęp do górnych szafek sprawia, że można przechowywać w nich produkty, z którymi kontaktu nie powinni mieć najmłodsi domownicy.
  • Naturalny podział otwartej kuchni oraz salonu. Wysoka zabudowa w małej kuchni czy aneksie świetnie sprawdzi się jako linia graniczna pomiędzy jednym a drugim pomieszczeniem. Możesz ją więc wykorzystać, jeśli chcesz oddzielić pokój dzienny lub jadalnie od kuchni.

Decydując się na zabudowę kuchenną do sufitu, nie musisz też obawiać się trudności z otwieraniem wysokich szafek czy tego, że zawiasy w meblach często będą się obluzowywać. Nowoczesne meble kuchenne pochwalić mogą się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, ułatwiającymi korzystanie z nich.

Wysoka zabudowa w kuchni często wyposażana jest w system otwierania do góry, co ułatwia dostęp do wysoko położonych półek, ma też lekkie fronty – nieobciążające zawiasów.

[lookbook id="4527"]

 

Zabudowa kuchenna pod sufit – wady

Zabudowa wysoka do kuchni ma nie tylko zalety, ale i wady. Warto je poznać, zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że wady wysokiej zabudowy kuchennej to często subiektywne odczucia i bardzo łatwo można je przekształcić w zalety. Szukając jednak informacji o wadach wysokiej zabudowy, możesz się natknąć na te mówiące, że:

  • Szafki przy suficie są niepraktyczne i nikomu niepotrzebne. Z racji tego, że są wysoko zawieszone, nikt do nich nie sięga. Wadę tą szybko jednak przemienisz w zaletę, jeśli w szafkach pod sufitem będziesz trzymać rzeczy używane sezonowo np. zastawę świąteczną.
  • Wysoka zabudowa w małej kuchni sprawia, że wnętrze traci lekkość i przestronność. Ten zarzut odpierać muszą przede wszystkim kuchnie urządzone w ciemnych kolorach. Pamiętaj jednak, że łatwo i szybko optycznie powiększysz je za pomocą kolorowych dodatków. Ich barwę pomagamy Ci dobrać w artykule Szara kuchnia. Jakie akcesoria dopasować?
  • Wykonanie wysokiej zabudowy w kuchni to koszt wyższy niż tej niższej. Tak faktycznie jest – średnio koszt budowy wysokiej zabudowy do kuchni jest wyższy o ¼. Jej wykonanie warto zaplanować więc wcześniej i przewidzieć na to odpowiednie środki w budżecie. Zastanawiasz się jak je podzielić? Dowiesz się o tym z poradnika Jak zacząć remont małej kuchni – ile to kosztuje?

[lookbook id="4528"]

 

Czy warto zdecydować się na wysoką zabudowę – podsumowanie

Wysoka zabudowa kuchenna daje wiele możliwości aranżacji wnętrza. Świetnie sprawdzi się w kuchniach nowoczesnych i o surowym wystroju, ale pasuje też do designu skandynawskiego, a nawet prowansalskiego. Po półki do sufitu warto sięgać, jeśli dysponujesz małym metrażem lub jesteś właścicielem aneksu połączonego z salonem.

Zanim jednak na nie się zdecydujesz, koniecznie przeczytaj więcej o wysokiej zabudowie w małej kuchni w naszej Bazie Wiedzy, a na Instagramie podglądnij, jak takie aranżacje wyglądają na żywo.

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium