Aby pomieszczenie mogło być nazwane kuchnią, niezbędne jest wyposażenie go w pewne elementy. Jednym z nich jest zlew. To z pozoru proste urządzenie jest jednak dostępne w wielu wariantach. Pochylmy się nad jego wersją narożną, która według niektórych jest uważana za stosunkowo ładną. Jednak czy jest praktyczna? Przeczytajcie nasz artykuł w 3 minuty, a wszystko stanie się jasne.
Spis treści
- Do jakiej kuchni nadaje się zlew narożny?
- Jakie są zalety i wady zlewu narożnego kuchennego?
- Lepiej wybrać tradycyjny czy narożny zlew? - Opinia Sink Quality
Do jakiej kuchni nadaje się zlew narożny?
Zlewy narożne najczęściej spotykamy w małych kuchniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Osoby projektujące swoją kuchnię w taki sposób najczęściej decydują się na umieszczenie zlewu w rogu, który w praktyce mógłby być zagospodarowany jedynie jako przestrzeń na przechowywanie suchej żywności lub wyposażenia kuchni.
Niektórzy dostrzegają również w tym rozwiązaniu większe walory estetyczne - kuchnia zaprojektowana w ten sposób ma wydawać się bardziej przemyślana i nowoczesna. Warto jednak podkreślić, że zdania specjalistów są podzielone, a odbiór zlewu narożnego jest bardzo subiektywny.
Od strony wizualnej zlew narożny posiada swoje plusy, jednak nie brakuje w nim również logistycznych minusów.
Masz małą kuchnię z oknem na wprost? Poznaj nasze 2 inspiracje z artykułu "Kuchnia z oknem na wprost - inspirujące aranżację", które pomogą Ci zagospodarować taką kuchnię w sposób praktyczny i unikalny!
Jakie są zalety i wady zlewu narożnego kuchennego?
Każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony, jednak nie zawsze ich liczba jest taka sama. Czasami niektóre wady lub zalety są dla nas na tyle istotne, że znacznie przewyższają drugą stronę. Zapoznaj się z argumentami za i przeciw zlewu narożnego w kuchni, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to dla Ciebie dobre rozwiązanie.
Zlew narożny kuchenny - Zalety
Nowoczesny design - Zlewy narożne cieszą się popularnością w nowoczesnych kuchniach ze względu na swój estetyczny wygląd. Umożliwiają stworzenie unikalnego i stylowego układu kuchni, który przyciąga wzrok i nadaje wnętrzu charakteru.
Oszczędność miejsca na blacie - W małych kuchniach każdy centymetr jest ważny. Zlew narożny pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, pozostawiając więcej miejsca na blacie do przygotowywania posiłków i innych kuchennych czynności. Dzięki umieszczeniu zlewu w rogu pozostała część blatu staje się bardziej dostępna i funkcjonalna.
Zlew narożny kuchenny - Wady
Brak wygodnego dostępu - Umieszczenie zlewu w rogu może być mniej wygodne w trakcie codziennego użytkowania. Trudniej jest utrzymać wygodną pozycję ciała podczas zmywania naczyń czy mycia warzyw, co może prowadzić do dyskomfortu, zwłaszcza gdy spędzamy przy zlewie więcej czasu. W takim przypadku konieczna wydaje się zmywarka, którą nie tak łatwo zmieścić w małej kuchni.
Blokada szafek - W przypadku gdy ktokolwiek pracuje przy zlewie (np. zmywa), niemożliwe jest dostanie się do szafki (lub nawet dwóch), które znajdują się w rogu. Spowalnia to pracę w kuchni i jest przyczyną dyskomfortu.
Problem z zagospodarowaniem szafek pod zlewem - Szafki pod zlewem narożnym mogą być trudniejsze do zagospodarowania. Zwykle mają one nieregularne kształty i trudno jest znaleźć odpowiednie rozwiązania do przechowywania w nich przedmiotów. Może to prowadzić do marnowania przestrzeni lub konieczności inwestowania w specjalistyczne organizery.
Trudniejszy montaż - Montaż zlewu narożnego może być bardziej skomplikowany niż tradycyjnego zlewu. Wymaga precyzyjnego dopasowania do rogu oraz odpowiedniego poprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Może to zwiększyć koszty instalacji oraz czas potrzebny na jej wykonanie.
Wyższa cena - Zlewy narożne, ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, są droższe niż standardowe modele. Dodatkowe koszty mogą wynikać również z konieczności zakupu specjalistycznych akcesoriów oraz bardziej skomplikowanego montażu.
Lepiej wybrać tradycyjny czy narożny zlew? - Opinia Sink Quality
Zdaniem naszych ekspertów, zlew narożny, choć rzeczywiście przyciąga wzrok swoim designem, niestety jest o wiele mniej praktyczny.
Warto zwrócić uwagę na sprzeczność jego najważniejszej zalety w małej kuchni. Teoretycznie zlew ten ma być odpowiedzią na niewielki metraż, co powinno zwiększyć jej funkcjonalność. W praktyce, aby zachować komfort pracy, jesteśmy zmuszeni do zakupu zmywarki, która zajmie sporo miejsca, które mogłoby być przeznaczone np. na przechowywanie naczyń.
Tradycyjne zlewy umiejscowione na blacie są o wiele wygodniejsze w obsłudze. Wystarczy dobrać odpowiedni, stosunkowo mały model, co pozwoli na zachowanie wysokiej funkcjonalności całego projektu. Świetnie w tej roli sprawi się Ferrum 1k50.
[lookbook id="6097"]
Ostatecznie, każdy powinien podjąć decyzję o wyborze zlewu samodzielnie, w oparciu o własne potrzeby i przekonania.
Chcesz więcej porad? Zajrzyj do naszej bazy wiedzy!