Chcesz wprowadzić do swojej kuchni więcej ponadczasowej czerni? A może planujesz re-aranżację i zastanawiasz się nad doborem odpowiednich akcesoriów w tym kolorze? Podpowiadamy, jakie czarne dodatki do kuchni warto wybrać, aby urządzić ją stylowo i funkcjonalnie.
Spis treści
- Do jakiej kuchni pasują czarne dodatki?
- Na co zwrócić uwagę wybierając czarne dodatki do kuchni?
- Kuchnia w ponadczasowej czerni
Do jakiej kuchni pasują czarne dodatki?
Kuchnia służy do przygotowywania posiłków, ale bywa też miejscem wspólnych spotkań domowników i gości, dlatego powinna być urządzona zarówno w sposób ergonomiczny, jak i estetyczny. W połączeniu obu tych kwestii pomogą czarne dodatki do kuchni.
Czerń to kolor, który w ostatnich sezonach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w aranżacji wnętrz, zwłaszcza tych kuchennych. Popularność akcesoriów takich jak baterie kuchenne czy dozowniki na płyn do naczyń w tym odcieniu zdaje się to potwierdzać. Czarne dodatki do kuchni są na tyle uniwersalne, że świetnie sprawdzają się właściwie w każdym stylu urządzania. Idealnie łączą się z meblami i sprzętami w klimatach:
- glamour
- loftowych
- nowoczesnych — minimalistycznych
- retro — vintage
- boho
- skandynawskich
Czarne akcesoria do kuchni w stylu glamour, świetnie kontrastują z białym frontem szafek oraz szarymi lub metalicznymi elementami AGD. Z kolei w aranżacji loftowej idealnie współgrają z drewnem i szkłem. W przypadku minimalistycznych i nowoczesnych kuchni mogą dobrze komponować się z dominującymi beżami i szarościami, a także stanowić jeden z elementów oszczędnej dekoracji (podobnie w miejscach urządzonych “po skandynawsku”). Natomiast czarne dodatki do kuchni vintage i boho pasują do naturalnych tkanin użytych do obicia krzeseł oraz kontrastują z wyróżniającymi się wzorami i printami w kolorach ziemi.
Na co zwrócić uwagę wybierając czarne dodatki do kuchni?
Planując zagospodarowanie kuchni i dobór odpowiednich akcesoriów, warto mieć na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy:
- dodatki do kuchni — typowe dekoracje i ozdoby
- akcesoria kuchenne — elementy wspierające funkcjonalność i ergonomię pomieszczenia
Do tych pierwszych należą stylowe donice i wazony na kwiaty cięte, ale także dekoracyjne obrazy, tace i patery oraz obrusy czy bieżniki. Z kolei do akcesoriów kuchennych możemy zaliczyć:
- gadżety do gotowania i przygotowywania jedzenia — durszlaki, chochelki, sztućce,
- dodatki do przechowywania — pojemniki na żywność, kosze na owoce, przyprawniki, słoiczki (choćby na mąkę czy cukier),
- elementy oświetlenia górnego i kierunkowego — popularne abażury, klosze lamp, taśmy LED,
- elementy użytkowe — przede wszystkim te związane z przestrzenią wokół zlewu, baterie zlewozmywakowe, dozowniki na płyn do naczyń, syfony i sitka do zlewu, ociekarki do naczyń.
W przypadku ostatniej kategorii warto zainteresować się najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Wszystko po to, by zyskać nie tylko poprawiający i ułatwiający gotowanie czy sprzątanie dodatek, ale i piękną ozdobę w jednym. Dostępne w SINK QUALITY czarne baterie kuchenne wyposażone są w perlator, który ułatwia napowietrzenie wody, a tym samym zapewnia jej odpowiedni strumień (bez ryzyka powstawania brzydkich zacieków na samej baterii czy zlewozmywaku). Pasujące do nich czarne dozowniki na płyn do naczyń mają wygodny podajnik napełniany od góry, końcówkę obracającą się o 360° oraz opcję montażu butelki bezpośrednio pod zlewozmywakiem. Dzięki temu oszczędzasz miejsce na blacie (przy okazji usuniesz też nieestetyczne i nie ekologiczne butelki z detergentem).
Jednak bez względu na to, jaki rodzaj czarnego dodatku do kuchni będzie ci potrzebny, kluczowe jest dopasowanie do stylu pomieszczenia jego:
- kształtu
- rozmiaru
- powierzchni
- materiału
Głównym czynnikiem, wpływającym na estetykę kuchni, jest zachowanie spójności z całym wykończeniem domu lub mieszkania. Spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Szafki stojące i wiszące mają u Ciebie zaokrąglone rogi drzwiczek?
Geometryczne dodatki mogą się więc z tym nieco “gryźć” — postaw na akcesoria o zaokrąglonych kształtach. - Posiadasz kuchnię niewielkich rozmiarów?
Dostosuj do niej czarną baterię kuchenną z wyciąganą wylewką, dzięki czemu zyskasz ergonomiczny element. - Większość wnętrza ma matową powierzchnię?
Błyszczące wazony czy doniczki mogą nie pasować i na odwrót. Podobnie jak czarne plastikowe pojemniki do kuchni boho, w której zwykle dominuje drewno i inne naturalne materiały.
Zastanawiasz się nad białą kuchnią? Sprawdź artykuł Białe dodatki do kuchni — co wybrać?
[lookbook id="4185"]
W jaki sposób wprowadzić czarne dodatki do kuchni?
Czarne dodatki można wprowadzić do kuchni na kilka sposobów. Każdy z nich stworzy inny efekt wizualny.
1. Kontynuacja spójności kolorystycznej
Czyli postawienie na meble, sprzęty AGD i akcesoria w tym samym, czarnym kolorze. W przypadku takich pomieszczeń świetnie prezentują się czarne zlewozmywaki kuchenne lub te w odcieniu czarny metalik: granitowy FERRUM 1K60 z dopasowanym syfonem SPACE SAVING, do których można dobrać pasujące dozowniki typu QUATRO oraz TOP. Z ciemnymi meblami wyglądają bardzo nowocześnie!
[lookbook id="4186"]
2. Gra kontrastów
Nic nie stoi też na przeszkodzie, by czarne dodatki stanowiły ciekawy kontrast do jasnych mebli czy białych zlewozmywaków. Wręcz przeciwnie - mleczny zlew z ociekaczem NATALIE zyskuje retro elegancki sznyt z czarnym dozownikiem SIMPLE i baterią kuchenną MEGA. Cały zestaw prezentuje się świetnie na tle czarnego blatu i białych kafelków ściennych.
[lookbook id="4187"]
3. Czarne dodatki z akcentem metali szlachetnych
Nie inaczej jest, gdy czarne dodatki pojawią się w zestawieniu z elementami z metali szlachetnymi np. chromowanymi dozownikami na płyn czy chromowanymi bateriami kuchennymi. Loftowego charakteru kuchni nadadzą czarne blaty i fronty szafek w połączeniu ze srebrną baterią MOON czy BASE oraz wazonami i pojemnikami na przyprawy w odcieniu srebrno-czarnym.
[lookbook id="4188"]
4. Charakterystyczny czarny element
Co więcej, czarne dodatki do kuchni mogą pojawić się po prostu jako doskonały akcent, który podkreśli styl całego pomieszczenia. Pięknie będzie prezentować się zestawienie czarnych akcesoriów na jasnym lub drewnianym blacie i na tle czerwonej cegły we wnętrzach industrialnych, czy ciemne wazony w kuchniach z połyskującymi kafelkami w nowoczesnym wydaniu.
[lookbook id="4189"]
Więcej porad o dopasowaniu drewnianych mebli i dodatków znajdziesz we wpisie Jak dobrać zlew do drewnianego blatu?
Kuchnia w ponadczasowej czerni
Jak widać, czarne dodatki mogą pojawić się w kuchni w różnej formie. Świetnie wyglądają w pomieszczeniach utrzymanych właściwie w każdym stylu. Decydując się jednak na ich kupno, warto pamiętać, by zachować spójność we wnętrzu i wziąć pod uwagę rozmiar całego pomieszczenia, a także materiały użyte do jego aranżacji.
Więcej wskazówek na temat urządzania wnętrz znajdziesz w BAZIE WIEDZY oraz na profilu SINK Quality na Instagramie.