Sprzątanie kuchni nie należy do Twoich ulubionych obowiązków domowych, a jednocześnie lubisz, kiedy wokół panuje ład i porządek? Mamy na to radę! Pewnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że kluczem do czystości sprzętów i powierzchni, z których korzystasz jest… regularność. To właśnie dzięki niej znacząco ułatwisz sobie zadanie podczas ogarniania przestrzeni.
Utrzymanie zlewozmywaka w doskonałym stanie wcale nie jest takie trudne! Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się jak czyścić różne rodzaje zlewozmywaków.
Spis treści
- Czyszczenie zlewozmywaka granitowego, ze stali i z konglomeratu – główne różnice
- Jak wyczyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej?
- Jak czyścić zlewozmywak z konglomeratu?
- Jak wyczyścić zlewozmywak granitowy?
- Instrukcja w 5 krokach, jak czyścić zlewozmywak granitowy?
- Czy kolor zlewozmywaka wpływa na jego czyszczenie?
- Jak wyczyścić zlewozmywak granitowy czarny?
- Jak czyścić zlewozmywak granitowy biały?
- Prosta i szybka pielęgnacja zlewu granitowego
Czyszczenie zlewozmywaka granitowego, ze stali i z konglomeratu – główne różnice
Zlewozmywaki są tworzone z wielu materiałów, które często mają całkowicie różne właściwości. W przypadku zlewów granitowych i konglomeratowych zaleca się nieco inne metody pielęgnacji, niż w przypadku stalowych, czy ceramicznych zlewozmywaków kuchennych. Ważne jest, aby bez względu na wybrany rodzaj zlewu zachować regularność mycia. Dzięki temu sprzęt znacznie dłużej zachowa dobry wygląd.
Chcesz wiedzieć, jak dobrze wyczyścić zlewozmywak z konglomeratu, ze stali nierdzewnej oraz granitowy? Służymy pomocą! Poniżej znajdziesz informacje dotyczące pielęgnacji tych 3 rodzajów zlewozmywaków oraz wskazówki, jak odpowiednio o nie dbać.
Jeśli dopiero zastanawiasz się nad kupnem danego modelu zlewu, sprawdź jaki zlewozmywak wybrać - granitowy, kompozytowy, stalowy?
A może zastanawiasz się, gdzie najlepiej kupić zlewozmywak? Poczytaj o ich doborze w sklepach stacjonarnych i internetowych.
[lookbook id="4001"]
Jak wyczyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej?
Zlewozmywaki nakładane, wykonane ze stali nierdzewnej są niezwykle popularne ze względu na swoją niską cenę. Łatwo je także utrzymać w czystości. Z drugiej strony, nie zawsze przemawia za nimi ich wygląd, który niejednokrotnie ma niewiele wspólnego z nowoczesnym designem.
Można je czyścić na wiele sposobów przy użyciu: płynu do mycia naczyń, mleczka i płynu do zlewów, jak również domowymi metodami z wykorzystaniem sody oczyszczonej, octu i kwasku cytrynowego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by środki nie były zbyt silne tak, aby uniknąć matowienia stali. Dlatego też, szorstkie czyściki i żrące środki na bazie kwasów, nie będą odpowiednie przy tym rodzaju zlewów.
Teraz już wiesz, w jaki sposób wyczyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej. Poniżej czeka na Ciebie kilka wskazówek dotyczących tego, jak wyczyścić zlewozmywak z konglomeratu.
Jak czyścić zlewozmywak z konglomeratu?
Zlewozmywak z konglomeratu to alternatywa opcja dla zlewów ceramicznych i stalowych. Konglomerat to materiał zawierający najczęściej marmur, granit lub kwarc, barwniki oraz żywicę poliestrową. Dzięki mieszance w odpowiednich proporcjach, ten rodzaj zlewu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatury.
Pielęgnacja zlewozmywaków z konglomeratu jest podobna jak w przypadku stalowych – należy się z nim obchodzić z rozwagą. Co to dokładnie oznacza? Delikatne mycie bez użycia silnych detergentów i szorstkich myjek do czyszczenia. Jeśli chcesz zadbać o zlewozmywak z konglomeratu, dokładnie wytrzyj go do sucha po każdym użyciu, a na co dzień myj łagodnymi środkami, np. płynem do mycia naczyń. Silniejsze zabrudzenia mogą wymagać użycia specjalnego mleczka lub płynu, przeznaczonego do powierzchni kamiennych lub konglomeratowych.
[lookbook id="4007"]
Jak wyczyścić zlewozmywak granitowy?
W poprzednim akapicie podpowiedzieliśmy jak wyczyścić zlewozmywaki z konglomeratu i stali. W tej części poznasz najważniejsze informacje, dotyczące tego, jak czyścić zlewozmywak wykonany z granitu. Zlewy granitowe zaliczają się do grupy zlewozmywaków konglomeratowych, z uwagi na podobny skład materiału. Produkty granitowe posiadają jednak wysoką zawartość kruszywa granitowego, uzupełnione spoiwem.
Zlewozmywaki granitowe SINK Quality produkowane są w technologii NANO GRANIT, czyli są tworzone z mieszanki kruszywa granitowego oraz dedykowanego spoiwa – żywicy, w proporcjach 80:20. Dzięki temu są odporne nie tylko na wysokie temperatury (do 250°C) i szok termiczny, ale również na zarysowania, zabrudzenia i przebarwienia. Stylowy design i łatwość czyszczenia produktów sprawiają, że są one doskonałym sprzętem do kuchni w każdym stylu.
Instrukcja w 5 krokach, jak czyścić zlewozmywak granitowy?
- Unikaj żrących i wybielających preparatów lub tych zawierających składniki ścierne (np. granulki polerujące w mleczkach czyszczących), szczególnie, gdy posiadasz zlewy w ciemnym kolorze. Uchroni to przed przebarwieniami i plamami.
- Używaj wyłącznie miękkich gąbek i ściereczek do mycia i przecierania zlewu. Szorstkie druciaki z metalu nie nadają się do tego zadania, ponieważ mogą porysować komorę.
- Do codziennego mycia zlewozmywaka wystarczy użycie płynu do naczyń, jednak w razie potrzeby warto skorzystać ze środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia zlewów granitowych. Pamiętając, by nie przetrzymywać środka zbyt długo na powierzchni zlewu.
- Co kilka dni - tygodni warto naolejować zlewozmywak, by powierzchnia ponownie nabrała blasku. Lekki efekt matowienia jest naturalną reakcją tworzywa na środki czyszczące i twardą wodę. Jeśli chcesz zachować oryginalny blask, regularnie olejuj zlew przy pomocy dowolnego oleju - nawet spożywczego.
- Po każdym użyciu spłucz zlew bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. Dzięki temu zapobiegniesz plamom i zaciekom, osadom z twardej wody oraz nieprzyjemnemu zapachowi.
Więcej szczegółów dotyczących tego, jak dbać o zlew, aby służył na lata, znajdziesz w artykule 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o pielęgnacji zlewu.
Czy kolor zlewozmywaka wpływa na jego czyszczenie?
Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Z reguły, kolor nie wpływa na użytkowanie zlewu. Z drugiej strony, ma on znaczenie, ponieważ w zależności od jasności koloru zlewozmywaka inaczej będzie na nim widać plamy, przebarwienia, zanieczyszczenia czy pojawiające się z czasem rysy. Jeśli chodzi zaś o to, jak czyścić zlewozmywak granitowy, to główna zasada dla wszystkich zlewów stworzonych z tego materiału jest jedna – delikatność.
Zapoznaj się zatem, z różnicami w pielęgnacji granitowych zlewozmywaków kuchennych w różnych kolorach.
[lookbook id="3995"]
Jak wyczyścić zlewozmywak granitowy czarny?
Jeśli chcesz się cieszyć doskonałym wyglądem swojego czarnego zlewozmywaka w bardzo ciemnym odcieniu, postaw na cotygodniowe olejowanie, do którego możesz użyć zwykłego oleju spożywczego. Dzięki temu sposobowi impregnacji Twój zlew nabierze blasku i będzie wspaniale wyglądać nawet po dłuższym czasie użytkowania.
Olejowanie „nawilża” powierzchnię zlewozmywaka, wzmacnia i wyrównuje jego kolor, a także wygładza drobne zarysowania. Wcieranie oleju w suchą powierzchnię zlewu i ścieranie jego nadmiaru po upływie kilkudziesięciu minut możesz powtarzać nawet co kilka dni. Użyj do tego papierowego ręcznika lub ścierki z mikrofibry. Optymalne efekty osiągniesz pozostawiając olej na całą noc.
Zwróć również uwagę czy w Twoim domu płynie twarda woda, która zawiera wapń, szybko osiadający na dnie zlewozmywaka i zostawiający nieestetyczne białe zacieki. W tym przypadku warto pomyśleć o zainstalowaniu filtrów do wody podczas remontu, co pomoże zachować czystość i zadbać o zdrowie.
ZLEW Z DŁUGIM OCIEKACZEM SAPPHIRE 1KDO | ZLEW Z DŁUGIM OCIEKACZEM FERRUM 1KDO |
Jak czyścić zlewozmywak granitowy biały?
Zastanawiasz się, jak wyczyścić zlewozmywak granitowy w kolorze białym? Aby uniknąć nieestetycznych przebarwień, nie zostawiaj w nim resztek jedzenia. W szczególności uważaj na substancje i produkty, które mocno barwią, takie jak: czerwone wino, buraki, maliny, wiśnie, kawa, herbata, kurkuma czy curry.
Po kontakcie z barwiącymi produktami opłucz komorę zlewozmywaka pod bieżącą wodą, dzięki czemu nie będą powstawać plamy. Będzie to o wiele łatwiejsze przy użyciu baterii z wyciąganą lub elastyczną wylewką, której położenie można dowolnie zmieniać i szybko zmyć niechciany płyn czy zabrudzenie.
ZLEW Z DŁUGIM OCIEKACZEM SAPPHIRE 1KDO | ZLEW Z DŁUGIM OCIEKACZEM I SPŁYCONĄ KOMORĄ MAGNESIA |
Prosta i szybka pielęgnacja zlewu granitowego
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już jak wyczyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej, konglomeratu oraz jak czyścić czarny i biały zlewozmywak granitowy. Pamiętaj, że choć są to trwałe materiały, to potrzebują delikatnej ręki i nieinwazyjnych środków chemicznych, aby zachować nie tylko swój wygląd, ale przede wszystkim właściwości na długie lata.