W jakim stylu urządzić kuchnie? To pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed wyzwaniem aranżacji tego domowego pomieszczenia. Jeśli też masz wątpliwości, który z designów pasuje, koniecznie przejrzyj nasz krótki przewodnik po stylach aranżacyjnych w kuchni.
Spis treści
- Jaki styl aranżacyjny wybrać do kuchni?
- Style w kuchni – poznaj te najpopularniejsze
- Kuchnia w Twoim stylu
Jaki styl aranżacyjny wybrać do kuchni?
To, jaki styl wybrać do kuchni zależy od wielu elementów. Wybór designu przede wszystkim warto uzależnić od, tego, jaki charakter mają inne domowe pomieszczenia. Wybierając podobny, a nawet taki sam styl do wszystkich pomieszczeń, osiągniesz spójność aranżacyjną i wysoką estetykę. Dopasowanie stylistyczne jest szczególnie ważne, jeśli dom/mieszkanie ma mały metraż lub też, gdy kuchnia otwarta jest na salon.
Styl, w jakim zostanie urządzona kuchnia, warto też dopasować do funkcji tego wnętrza. Pamiętaj, że musi ono być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego nie ma w niej miejsca na zbyt strojny i ozdobny design. Lepiej postawić na ten, który gwarantuje wygodę, a także stawia na praktyczność. Na koniec dobrze jest się zastanowić nad uniwersalnością. Kuchnię zazwyczaj urządza się na lata, jej remont jest bowiem kosztowny i czasochłonny. Najlepiej więc postawić na styl, który nie wyjdzie z mody przez wiele sezonów lub taki, który prosto można dopasować do aktualnych trendów, np. zmieniając kilka dodatków.
Style w kuchni – poznaj te najpopularniejsze
W kuchni sprawdzi się wiele styli aranżacyjnych. Pomieszczenie to będzie dobrze się prezentować urządzone na styl angielski, nowoczesny, rustykalny, loftowy, klasyczny. Są jednak takie designy, które zawsze będą modne i szczególnie pasują do kuchni. Oto one!
Kuchnia w stylu skandynawskim
Styl skandynawski od kilku lat nie schodzi z podium i jest najchętniej zapraszanym do kuchni (i nie tylko) designem. Na czym polega jego fenomen? Przede wszystkim na prostocie, czystości form, praktyczności i jasnej palecie barw. Cechy charakterystyczne stylu scandii to:
- Jasna paleta barw: beże, szarości, biele, pastele;
- Naturalne materiały, głównie drewno;
- Minimalistyczny wystrój, bez zbędnych mebli i dodatków;
- Proste i funkcjonalne formy;
- Ekologiczne rozwiązania;
- Maksymalne wykorzystanie światła dziennego.
Kuchnia w stylu skandynawskim jest oazą spokoju oraz przytulnym, pełnym ciepła miejscem, w którym spotyka się cała rodzina. To, dlatego jej podstawowym wyposażeniem jest duży - najlepiej drewniany - stół z krzesłami oraz strefa, gdzie wspólnie można przygotowywać posiłki. Ta uzupełniona musi być o duży zlewozmywak taki jak Obsidian 1KKO w kolorze białym. Pasować do niego będą białe akcesoria, które nauczysz się łączyć dzięki naszemu poradnikowi: Białe akcesoria. Jak łączyć je w kuchni?
[lookbook id="4252"]
Kuchnia w stylu industrialnym
Kuchnia w stylu industrialnym to pokłosie mody na wnętrza inspirowane epoką przemysłową. Wtedy to właśnie na salony wkroczył design promujący, nowoczesne, miejskie przestrzenie, których cechą charakterystyczną była ucieczka od barokowych wykończeń, bogatych ozdób, dekoracji i przepychu. Zamiast nich w salonach i kuchniach pojawił się użyteczny minimalizm, ceglane wykończenia, chromowane i stalowe dekoracje. Kuchnia w stylu industrialnym wyróżnia się również:
- Dużą przestronnością i wysokimi sufitami,
- Surowością materiałów wykończeniowych,
- Prostotą wyposażenia,
- Spokojną paletą kolorystyczną - czernie, szarości, odcienie drewna, stali i miedzi.
Cechy te sprawiają, że industrialne kuchnie to przede wszystkim te w szarościach i czerniach. Pojawiają się w nich nie tylko ciemne meble, ale i ciemne sprzęty. W design poprzemysłowych wnętrz doskonale wpisuje się więc, chociażby czarny zlew podwieszany 60 Argon. Inne modele pasujące do kuchni industrialnych wskazujemy w artykule Czarny blat kuchenny. Jaki zlewozmywak wybrać.
[lookbook id="4189"]
Kuchnia w stylu minimalistycznym
Kuchnia w stylu minimalistycznym to przestronność, harmonia oraz porządek. Jej wnętrze potrafi być równie eleganckie, co surowe. To połączenie aranżacja zawdzięcza wykorzystaniu stonowanych, zimnych barw i materiałów wysokiej jakości. Kuchnia w stylu minimalistycznym szczególnie dobrze polubi się z drewnianymi meblami, a także granitowymi zlewozmywakami. Do surowego, wnętrza doskonale pasować będzie m.in. zlew podwieszany 55 Crypton, który posiada oszczędne wykończenie. Elegancko zaprezentuje się on w zestawie z baterią kuchenną czarną Moon. Cechy charakterystyczne stylu minimalistycznego to:
- Stonowane, naturalne barwy w zimnej tonacji – biel, szarości, beże, brązy;
- Brak dekoracji, oprócz tych funkcjonalnych i praktycznych;
- Meble o prostych bryłach, gładkich frontach, jednolitych powierzchniach oraz braku zdobień;
- Wysokiej jakości materiały takie jak drewno, szkło, metal, beton.
[lookbook id="4186"]
Kuchnia w stylu glamour
Glamour kojarzy się z czymś luksusowym, błyszczącym i ekstrawaganckim– i dokładnie takie są wnętrza w tym stylu. Wyróżniają się one elegancją, a także nawiązują do designu domów gwiazd Hollywood z lat 30 i 40. XX wieku. Współczesna kuchnia w stylu glam jest bardziej stonowana. Nie oznacza to, jednak, że przy jej urządzaniu ominąć można nasz poradnik Złoto w kuchni. Jak je odpowiednio dobrać, a także zapomnieć o granitowym zlewie jednokomorowym z ociekaczem Natalie w kolorze złoty metalik. Wraz ze złotą armaturą bardzo dobrze wpisze się w cechy stylu glam takie jak:
- Wykorzystywanie dodatków na wysoki połysk;
- Paleta barw oparta na różach, fioletach, czerwieniach, złocie, srebrze;
- Połysk na frontach mebli, blatach, płytkach, podłogach, dodatkach;
- Stylizowane meble – tapicerowane i z rzeźbieniami;
- Wykorzystanie tłoczonych tapet, o bogatym wzornictwie;
- Postawienie na wyrafinowane dodatki;
- Przepych, luksus, elegancja.
[lookbook id="4377"]
Kuchnia w stylu farmhouse
Kuchnia w stylu farmhouse wprowadza sielskość i przytulność domu na wsi do mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Króluje w niej scenografia rodem z amerykańskich filmów, gdzie kuchnie są jasne, przestronne, przytulne. Nie brakuje w nich drewnianych mebli, kominków, wyspy, na której pojawiać może się dekorowany zlewozmywak granitowy Sapphire 1KDO. Cechy wyróżniające styl farmhouse to:
- Tradycyjne materiały wykończeniowe, głównie drewno, kamień, szkło, naturalne tkaniny;
- Ekologia i naturalność;
- Obecność mebli, dekoracji i sprzętów z drugiej ręki, odnowionych, z babcinego strychu,
- Elementy vintage we wnętrzach np. wiekowe kredensy;
- Stonowana paleta barw, w której pojawiają się przede wszystkim odcienie bieli, kremowe, budyniowe, przybrudzone błękity i zielenie;
- Wiklinowe, cynowe, porcelanowe i ceramiczne dodatki z duszą;
- Utrzymanie tradycyjnego podziału na pomieszczenia lub strefy: jadalną, wypoczynkową, kuchenną itp.;
- Łączenie tradycji z nowoczesnością;
- Obecność wyrazistych faktur.
[lookbook id="4376"]
Kuchnia w stylu eklektycznym – modne trendy, które warto znać
W nadchodzącym sezonie modne będą przede wszystkim wnętrza eklektyczne. Pojawiać się w nich będą sprzęty i meble łączące różne stylistyki. Przykładem takiego połączenia jest zlewozmywak granitowy Magnesia, który pasować będzie do nowoczesnych trendów w aranżacji kuchni, takich jak:
- Soft minimalizm, czyli minimalizm w miękkim i ciepłym wydaniu; bazować będzie on na naturalnych materiałach o wyrazistej strukturze i meblach/sprzętach z obłymi kształtami np.
- Eklektyczny glamour, który łączy wzornictwo industrialne, skandynawskie, kolonialne i retro; stawia na czernie, biele, szarości, pastelowe róże i fiolety, energetyczną czerwień, zieleń i żółcie, a także geometryczne, roślinne i zwierzęce wzory;
- Kawaii, nawiązujący do japońskiej pop-kultury lat 70. XX wieku; w stylu tym dominuje pastelowa paleta kolorów wzbogacona o czerń i złoto, obłe kształty i miękkie materiały.
[lookbook id="4378"]
Kuchnia w Twoim stylu
Skandynawski, industrialny, minimalistyczny, glamour, farmhoue – który ze stylów kuchni Was zaintrygował? Który pasuje do Waszej kuchni i gustu? Jeśli nadal macie wątpliwości, zapraszamy do naszych inspirujących postów na Instagramie i Facebooku. Urządzającym kuchnie polecamy natomiast skontaktowanie się z naszym zespołem, który pomoże wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną do kuchni w każdym stylu.