Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Dopasuj zlewozmywak skrojony pod twoją kuchnię

Kategorie
Tagi
Dopasuj zlewozmywak skrojony pod twoją kuchnię

Najważniejszą cechą każdej kuchni jest komfort, który odczuwamy w trakcie korzystania z niej. Ten komfort nie bierze się znikąd — jest efektem dobrze przemyślanej i zorganizowanej przestrzeni roboczej. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o przestrzeń w kuchni i rozmyślnie dobierać najważniejsze jej elementy, jak właśnie zlewozmywak o odpowiednim rozmiarze. W poniższym artykule zdradzimy, jaka wielkość zlewu najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni.

Spis treści

Czym jest rozmiar zlewozmywaka?

Najbardziej oczywista odpowiedź to wielkość całego sprzętu liczona w centymetrach. Jednak, by prawidłowo dobrać wielkość zlewozmywaka do posiadanych mebli kuchennych, warto najpierw pochylić się nad kilkoma parametrami, które mogą znacząco ułatwić dobór odpowiedniego rozmiaru zlewozmywaka do twojej kuchni.

Rozmiar komory — jest to główna część całego zlewu i trzeba brać w niej pod uwagę nie tylko długość oraz szerokość, ale również jej głębokość. Głębokie i duże komory mogą nie zmieścić się we wszystkich szafkach kuchennych, a nieodpowiedni wybór przełoży się na irytujące problemy podczas montażu części hydraulicznych. Należy również brać pod uwagę, czy wybrany model zlewu posiada jedną, półtora lub dwie komory.

Rozmiar ociekacza — jeśli decydujesz się na zlewozmywak z ociekaczem, musisz jeszcze brać pod uwagę rozmiar ociekacza. Na szczęście producenci z reguły podają łączny wymiar całości sprzętu (długość x szerokość).

Rozmiar podbudowy lub szafki — szafki i podbudowy kuchenne z kompletów są w większości ustandaryzowane i ich rozmiar wynosi zazwyczaj 45, 50, 60 lub 80 centymetrów, dlatego łatwo dobrać do nich pasujący zlewozmywak. Oczywiście szafki o większym rozmiarze również mieszczą w sobie zlewy o mniejszym metrażu (np. w szafce 80-centymetrowej można zamontować 45-centymetrowy zlewozmywak z ociekaczem). Większe wyzwanie pojawia się, jeśli chcemy skorzystać z szafki wolnostojącej lub robionej u stolarza na zamówienie o niestandardowych wymiarach. W celu bezproblemowego montażu należy ją wcześniej zmierzyć, by sprawdzić, czy zlew oraz komora na pewno się w niej zmieszczą. 

Pamiętaj aby podczas wyboru rozmiaru zlewu do szafki wziąć także pod uwagę otwory, które posiada - na wybraną baterię i dozownik.

[lookbook id="4008"] 

Jak wybrać dobry rozmiar zlewu do wielkości szafki?

Wybierając zlewozmywak kuchenny należy pamiętać, że jego wielkość może znacząco różnić się od podbudowy posiadanych przez Ciebie szafek kuchennych, co nie oznacza, że musisz kupić inny zlew. Zasada jest prosta - mniejsze zlewozmywaki kuchenne można bez problemu umieścić także w większych szafkach, ale nigdy odwrotnie. Na przykład: zlewozmywaki, które pasują do podbudowy 45 cm, mogą być instalowane we wszystkich szafkach o szerokości 45 cm i większych.  

Wymagana szerokość podbudowy szafki nie jest jednoznaczna z wielkością całego zlewozmywaka. Poszukując odpowiedniego zlewu zwróć uwagę na dokładne wymiary jego komory, to ona wraz z całym syfonem musi zmieścić się w szafce do zabudowy. Z tego względu konieczne jest, aby poznać szerokość szafki, w której planujemy montaż zlewozmywaka. Mierzy się ją wewnątrz szafki, od prawej do lewej strony. Dla przykładu: zlew 80x60 to najczęściej zlewozmywak o wymiarach około 80 cm długości i 60 cm szerokości, który z powodzeniem zmieścisz w standardowej szafce 60 cm, bez konieczności jej wymiany na większą, ponieważ sama komora zlewozmywaka będzie o kilka centymetrów mniejsza. 

[product category_id="9" slider="true" onlyAvailable="true"]

Gdy szerokość szafki jest już przez Ciebie określona, zaplanuj rozmieszczenie zlewozmywaka w blacie. Zlewozmywak może być lewy, prawy lub odwracalny. Bez obaw, w SINK Quality większość zlewozmywaków jest odwracalna! Co oznacza, że możesz skierować ociekacz dowolnie - w lewą lub prawą stronę, względem komory. Dodatkowo, nasze zlewozmywaki posiadają (w zależności od modelu) jeden lub dwa wybite otwory, przystosowane do montażu baterii kuchennej, pokrętła syfonu automatycznego lub dozownika na płyn do naczyń. Przed ich zakupem nie musisz więc martwić się o umiejscowienie ociekacza.  Ważne jest natomiast zachowanie kilkucentymetrowego odstępu między brzegami zlewu, a ścianami dookoła tak, by w szczelinie nie zbierały się okruchy, resztki oraz woda.

We wszystkich modelach zlewozmywaków SINK Quality znajdziesz informację, jaką minimalną wielkość powinna mieć podbudowa szafki kuchennej, aby wygodnie i bezproblemowo zamontować zlewozmywak. Przyjrzyj się rysunkowi technicznemu, gdzie w uproszczeniu przedstawiliśmy wymiary zlewozmywaka, komory oraz wymaganą podbudowę szafki. 

jak-czytac-rysunek-techniczny-wymiary-zlewu

Jeżeli wybierasz większy model zlewozmywaka kuchennego z ociekaczem, weź także pod uwagę, że mimo tego, że jego komora zmieści się w szafce, w całym blacie należy wyciąć większy otwór, pod klipsy do montażu. Może to wpłynąć na wygodę montażu, gdy w bliskości zlewozmywaka zamontujesz na przykład zmywarkę. W takim przypadku w pierwszej kolejności powinno się zamontować zlewozmywak, a następnie wsunąć i podłączyć pozostałe sprzęty w jego okolicy.

Idealny zlew do małej kuchni lub aneksu

W małej kuchni (lub w aneksach kuchennych) przestrzeń robocza i komfort poruszania się są na wagę złota. Wybierając odpowiedni rozmiar zlewozmywaka można zapewnić sobie wygodę i komfort podczas gotowania i sprzątania. Dlatego rekomendujemy:

  • zlewozmywaki jednokomorowe bez ociekacza — nie zajmują dużo miejsca na blacie, ale to nie sprawia, że tracą na praktyczności. Jednokomorowe zlewozmywaki charakteryzują się zazwyczaj większą głębokością komory, dzięki czemu spokojnie zmieścimy w nich garnki i duże naczynia. Warto przemyśleć, czy poświęcić fragment przestrzeni roboczej na mobilny ociekacz, szczególnie, jeśli często gotujesz i „generujesz” sporo brudnych naczyń, a nie planujesz posiadać zmywarki.
  • zlewozmywaki z krótkim ociekaczem — przez obecność ociekacza zajmują nieco więcej miejsca na blacie, ale mieszczą się w węższych szafkach, które chętnie są wykorzystywane w aneksach oraz niewielkich kuchniach. Nie tracą przy tym na funkcjonalności ani praktyczności.

Zajrzyj tutaj aby dowiedzieć się jak idealnie dopasować zlew do małej kuchni.

Zlewy jednokomorowe można z powodzeniem instalować również w dużej kuchni, szczególnie, jeśli spędza się w niej mało czasu i gotuje się niewiele lub posiada się zmywarkę.

Dla miłośników przestrzeni w dużej kuchni

Za dużą kuchnią niekoniecznie muszą iść duże zlewy… z drugiej strony, nie trzeba decydować się na najmniejsze modele, by zachować jak najwięcej przestrzeni na blacie roboczym. Niestandardowym, ale bardzo praktycznym wyborem mogą okazać się:

  • zlew półtorakomorowy - oprócz jednej, głównej komory, posiada jeszcze pomocniczą, która świetnie nadaje się do mycia warzyw i owoców, namaczania sztućców lub mycia specjalnych elementów zastawy.
  • zlew z długim ociekaczem - dobrym pomysłem, nawet przy zmywarce, będzie ociekacz, który może uszczknąć nieco przestrzeni roboczej, ale wynagrodzi to praktycznością. Można traktować go jako przedłużenie blatu — granitowe modele z ociekaczem charakteryzują się wysoką odpornością na odbarwienia i temperatury, więc można stawiać na nich gorące patelnie lub garnki.
[product category_id="3" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wiesz już jaki rozmiar zlewu jest idealny do Twojej kuchni? Teraz przyszła pora na wybór koloru, wykończenia oraz dodatkowych funkcji! Przeczytaj nasz poradnik, jak wybrać zlew KROK PO KROKU.

Zakup odpowiedniego zlewozmywaka to poważna sprawa, której towarzyszy wiele pytań. Odpowiedzi na pytania, szukaj w innych artykułach i dowiedz się więcej!

Mogą Ci się spodobać:
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium