Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak zamontować baterię kuchenną?

Kategorie
Tagi
Jak zamontować baterię kuchenną?

Bateria kuchenna jest jednym z najważniejszych elementów wykończenia zlewozmywaka, dlatego warto wybrać taki model, który będzie wygodny, ergonomiczny i prosty do zamontowania. Instalacja baterii kuchennej to nic trudnego! W poniższym artykule dowiesz się, jak zamontować baterię kuchenną oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu dla siebie.

Spis treści

Montaż baterii kuchennej — co przygotować i sprawdzić?

Podobnie jak przy samodzielnej instalacji zlewozmywaków, także wypadku montażu baterii kuchennej istnieje lista rzeczy, które trzeba sprawdzić przed rozpoczęciem pracy.

 • Stan instalacji wodnej w kuchni — szczególnie istotne będzie sprawdzenie podłączenia wody. Dzięki temu, że jest wiele rodzajów baterii kuchennych, łatwo znajdziesz model, który będzie pasował do twojego systemu instalacji wodnej. Dlaczego? Więcej o tym dowiesz się w punkcie niżej, który traktuje o pomiarach.
 • Rozmieszczenie instalacji wodnej — warto sprawdzić, czy podłączenie do instalacji wodnej znajduje się w szafce pod zlewem czy nad blatem, ile miejsca będziesz miał pod zlewem oraz na jak wysoką baterię możesz sobie pozwolić. Istnieje tutaj prosta zasada: jeśli twoja instalacja wodna wychodzi ponad poziomem zlewozmywaka, lepiej zdecydować się na baterię ścienną. Jeśli jednak zlewozmywak będzie lub jest zamontowany ponad orurowaniem, to warto postawić na baterię stojącą. Warto przy tym wybrać model z wyciąganą wylewką, dzięki czemu komfort korzystania z baterii znacząco wzrośnie.
 • Długość orurowania — w trakcie wykonywania pomiarów zmierz również odległość, którą będą musiały pokonać rury doprowadzające i odprowadzające wodę. Czasem będzie wymagane skracanie lub dokupienie konkretnych części orurowania, aby wszystko pasowało do twojego systemu instalacji wodnej, ale taka sytuacja na szczęście należy do rzadkości.
 • Otwory w zlewozmywaku — prostym błędem, który można popełnić, to kupić baterię, która nie pasuje do otworu w zlewie. Można tego uniknąć, porównując specyfikację samej baterii ze specyfikacją zlewu. W razie wątpliwości najlepiej wybrać dedykowane rozwiązania konkretnym zlewom albo zapytać o pomoc specjalistę. To wszystko!

[lookbook id="3975"]

Bateria kuchenna — jak zamontować? Krok po kroku.

W przypadku, kiedy montujesz nową baterię w miejscu starej, pamiętaj o tym, by po odłączeniu starej baterii dokładnie wyczyścić otwór. Możesz do tego użyć odrobinę sody oczyszczonej z wodą i octem. Równie istotnym krokiem jest zakręcenie głównego zaworu wody.

Kolejne działania będą nieco różniły się w zależności od tego, jaki rodzaj baterii montujesz.

Bateria kuchenna — jak zamontować modele elastyczne i klasyczne?

W przypadku baterii klasycznych (jak np. dostępny w sklepie SINK Quality model chromowany MOON albo złoty ALFA) lub elastycznych:

 1. dokręć wężyki przyłączeniowe do gniazda baterii,
 2. wkręć śrubę mocującą do korpusu baterii,
 3. nałóż podkładkę wraz z uszczelką na otwór w zlewozmywaku,
 4. wstaw baterię w otwór zlewozmywaka,
 5. przełóż wężyki pod zlewem przez drugą podkładkę z uszczelką,
 6. dokręć nakrętkę na śrubie za pomocą pasującego klucza,
 7. podłącz wężyki do kraników (zimna woda z prawej strony, z lewej strony ciepła).

Szczegółową i ilustrowaną instrukcję montażu całego zlewu (bateria + zlewozmywak) znajdziesz tutaj w załączonej rysunkowej instrukcji montażu.

[lookbook id="3976"]

Jak zamontować baterię kuchenną z wyciąganą wylewką lub słuchawką?

W przypadku baterii z wyciąganą słuchawką lub wylewką (jak np. dostępne w SINK Quality modele BASETOPAZ i NEON) cały proces wygląda podobnie — trzeba jednak pamiętać o założeniu odważnika, dzięki któremu wylewka łatwiej wróci na swoje miejsce.

 1. dokręć wężyki przyłączeniowe do gniazda baterii,
 2. wkręć śrubę mocującą do korpusu baterii,
 3. nałóż podkładkę wraz z uszczelką na otwór w zlewozmywaku,
 4. wstaw baterię w otwór zlewozmywaka,
 5. przełóż wężyki pod zlewem przez drugą podkładkę z uszczelką,
 6. umieść odważnik na wężu słuchawki pod zlewem,
 7. dokręć nakrętkę na śrubie za pomocą pasującego klucza,
 8. podłącz wężyki do kraników (zimna woda z prawej strony, z lewej strony ciepła).

[lookbook id="3977"]

Bateria kuchenna — jaką zamontować?

Skoro wiesz już, jak zamontować baterię kuchenną, to teraz warto się zastanowić, jaki model chcesz mieć w swojej kuchni. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze baterii kuchennej tak, by idealnie dopasować ją do kuchni i zlewozmywaka?

 • estetyka — jest istotnym aspektem. Źle dobrana bateria kuchenna będzie gryzła się ze zlewozmywakiem i sprawi, że kuchnia będzie mniej cieszyć oko. Dla przykładu, do obecnie popularnych, granitowych zlewów można dobrać wiele różnych tekstur i kolorów, które będą pasowały: od chromu, przez złoto i biel, aż po czerń. Takie modele znajdziesz w sklepie SINK Quality.
 • funkcjonalność — warto postawić na komfort pracy w kuchni. Dlatego najlepiej stawiać na funkcjonalne baterie, jak np. modele TOPAZ, POWER i BASE, które ułatwiają pracę przy zlewie. Szczególnie jeśli będziesz często zmywać.
 • rozmiary — nie każda bateria będzie pasowała wszędzie. Istnieje ich wiele rodzajów, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś, co świetnie wkomponuje się do twojej kuchni oraz będzie pasować do otworu w twoim zlewozmywaku (standardem są baterie do otworów 35 mm). 
 • rodzaj instalacji — baterie dzieli się także ze względu na ich wysokość: mogą być wysokie lub niskie, a także ze względu na rodzaj przyłączenia do instalacji wodnej — ścienne lub stojące. Każdy znajdzie coś dla siebie.

[lookbook id="3978"]

Prosty montaż baterii w zlewie

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zamontować baterię kuchenną w swojej kuchni w prosty i szybki sposób.

Jeśli chcesz poszerzyć jeszcze swoją wiedzę, koniecznie skorzystaj z naszej Bazy Wiedzy. Znajdziesz w niej wiele przydatnych i szczegółowych informacji związanych z montażem, wyborem oraz użytkowaniem zlewozmywaków i baterii kuchennych.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu baterii kuchennej?

Do montażu baterii kuchennej potrzebne są: klucz płaski, uszczelniacz i złączki. W zależności od modelu baterii, mogą być potrzebne dodatkowe narzędzia.

Czy muszę zatrudnić fachowca, aby zamontować baterię kuchenną?

Montaż baterii kuchennej jest dość prostym zadaniem, które można wykonać samodzielnie, jeśli posiadasz odpowiednie narzędzia i umiejętności. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca.

Jakie są kroki montażu baterii kuchennej?

Kroki montażu baterii kuchennej różnią się w zależności od modelu baterii. Ogólnie rzecz biorąc, należy przygotować odpowiednie narzędzia i połączenia, zamontować baterię na zlewozmywaku, podłączyć wodę i odprowadzenie, odpowietrzyć układ i sprawdzić szczelność połączeń.

Co zrobić, gdy bateria kuchenna przestaje działać?

Jeśli bateria kuchenna przestaje działać, należy sprawdzić czy nie ma problemów z odpowietrzeniem lub czy nie ma zanieczyszczeń w filtrach. Jeśli to nie pomoże, należy sprawdzić czy nie ma problemów z dostarczaniem wody lub czy nie ma problemów z przepływem wody. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, należy skontaktować się z fachowcem.
Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium