Kuchnia z oknem to marzenie wielu osób. Jest jasna, ma dostęp do świeżego powietrza, a także daje możliwość obserwowania tego, co dzieje się na zewnątrz. Okno w kuchni pełni też rolę dekoracyjną. Mimo licznych zalet kuchnia z oknem nie jest jednak idealna. Jej podstawową wadą jest trudność aranżacji, szczególnie jeśli blaty robocze znajdują się pod oknem. Jak rozwiązać ten problem?
Okno w kuchni – co najlepiej pod nim umieścić?
Najczęściej pod oknem w kuchni umieszcza się zlewozmywak. To rozwiązanie ma liczne zalety, o których przeczytasz w naszym poradniku: Czy zlew pod oknem w kuchni to dobry pomysł? Zlewozmywak to jednak nie jedyne, co możesz umieścić pod kuchennym oknem. Mniej popularnym, ale równie praktycznym rozwiązaniem jest montaż w tym miejscu kuchenki gazowej/płyty indukcyjnej lub ciągu blatów roboczych.
Blat pod oknem w kuchni – zalety i wady
Blat roboczy pod oknem w kuchni to często spotykane rozwiązanie. Jego podstawową zaletą jest ułatwienie pracy i uczynienie jej bezpieczniejszą. Jest to możliwe dzięki temu, że wpadające przez okno promienie słoneczne doskonale doświetlają przestrzeń do siekania, krojenia i obierania.
Dostęp do naturalnego światła nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w kuchni, ale i pozwala na oszczędność energii, bowiem w dzień nie będziesz musiała korzystać ze sztucznego oświetlenia.
Jak zaaranżować blat w kuchni pod oknem?
Chcąc zamontować blat w kuchni pod oknem, możesz zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań aranżacyjnych. Pierwszym z nich jest umiejscowienie blatu roboczego poniżej parapetu. Ma to wiele zalet m.in.:
- Łatwiejsze utrzymanie okna w czystości,
- Zyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania na parapecie,
- Możliwość zamontowania wyższej baterii – nie będzie ona przeszkadzać w otwieraniu okna na oścież.
Na niższy blat pod oknem w kuchni zdecyduj się, jeśli w pomieszczeniu posiadasz małe okno zamontowane na znacznej wysokości. Te będzie bowiem trudno połączyć z blatem, tak aby zachować ergonometrię w kuchni. Przy tej koncepcji wystroju pamiętaj, aby zachować odpowiednie wymiary blatu, które znajdziesz w poradniku Wygodny blat roboczy.
Umieszczony na odpowiedniej wysokości nie tylko bowiem zapewni komfortową przestrzeń do przygotowywania posiłków, ale także może stać się kącikiem do pracy lub małą jadalnią. W takim wypadku pod oknem zamontuj blat o szerokości minimum 80 cm, a także nie zabudowuj go dolnymi szafkami kuchennymi. Parapet nad nim wykorzystaj natomiast do zaaranżowania domowego zielnika lub jako półkę na przyprawy czy drobne akcesoria.
Blat pod oknem w kuchni na wysokości parapetu
Drugim sposobem na zaaranżowanie blatu pod oknem w kuchni jest jego połączenie z parapetem. W praktyce oznacza to, że ten drugi całkowicie znika, a ty otrzymujesz estetyczną i jednolitą przestrzeń.
Zastosowanie tego rozwiązania wymaga jednak wykonania odpowiedniego projektu. W nim blat z oknem musi znaleźć się na wysokości ok. 85-86 cm, co pozwoli na wygodne przygotowywanie posiłków. Projekt powinien też obejmować wejście blatu we wnękę okienną, co wiąże się z jego niestandardowym kształtem i takim wykonaniem, aby nie przeszkadzał w swobodnym otwieraniu okna. Najczęściej takie blaty nie są dostępne w marketach budowlanych i konieczne jest zamówienie ich pod indywidualny wymiar.
[lookbook id="4059"]
Blat w kuchni pod oknem – o czym pamiętać?
Blat pod oknem w kuchni ma szereg zalet, aby jednak nie przeszkadzał w codziennym użytkowaniu wnętrza, musi być odpowiednio zaprojektowany. O czym musisz pamiętać?
- Sposób otwierania okna. Najbezpieczniejszy będzie montaż okna uchylno- rozwieranego. Alternatywą dla niego są modele przesuwne lub fixy (okna stałe- nieotwieralne). W przypadku tego pierwszego pamiętaj jednak, że otworzenie przeszklenia będzie oznaczało przesunięcie wszystkich rzeczy znajdujących się na blacie roboczym pod oknem w kuchni. Modele nie otwieralne to natomiast dobre wyjście, tylko jeśli w kuchni znajdują się inne okna z możliwością otworzenia.
- Widok. Jedną z największych zalet okien w kuchni jest rozpościerający się za nimi widok. U ciebie go brakuje? Zdecyduj się na okno horyzontalne – długie, ale wąskie. Możesz je zamontować np. tuż nad blatem lub pod sufitem.
- Ochrona przestrzeni. Okno umieszczone nad blatem będzie się brudzić częściej niż inne przeszklenia, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest szyba z powłoką samoczyszczącą. Jeśli nie łączysz blatu roboczego nad oknem z parapetem, pamiętaj, aby ten ostatni został wykończony wodoodpornym i łatwym w czyszczeniu materiałem.
- Elementy blokujące. Okno nad blatem czy też zlewozmywakiem powinno dać się swobodnie otworzyć, dlatego z przestrzeni usuń wszystkie elementy blokujące np. armaturę.
[lookbook id="4185"]
Podsumowanie
Blat w kuchni pod oknem to wygodny, a przy tym estetyczny pomysł na aranżacje strefy roboczej. Możesz zdecydować się na umieszczenie go poniżej parapetu lub też z nim połączyć. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. To pierwsze jest prostsze i tańsze w realizacji, to drugie cechuje się wysoką estetyką. Aby jednak blat pod oknem w kuchni w bloku był praktyczny, nie zapomnij zastosować się do powyższych wskazówek aranżacyjnych.
Pamiętaj też, że więcej porad i tipów znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy oraz w postach na Facebooku.