Teraz -20% na nieprzecenione z kodem: KUCHNIA. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak oszczędzać prąd w kuchni – 5 praktycznych porad

Kategorie
Tagi
(brak zdjęć) Jak oszczędzać prąd w kuchni – 5 praktycznych porad

W Polsce najwięcej energii elektrycznej produkowanej jest w elektrowniach węglowych – ponad 72 procent. Z odnawialnych źródeł energii uzyskujemy jedynie niewiele ponad 15 procent. Polski przemysł energetyczny pozostaje z tyłu Europy pod względem ekologiczności. Produkujemy ogromną ilość różnych, szkodliwych pyłów i gazów. Szkodzimy w ten sposób całej planecie, ale i samym sobie zatruwając powietrze, którym oddychamy. 

Do czasu unowocześnienia naszych elektrowni powinniśmy ograniczyć zużycie energii. W naszych kieszeniach pozostanie więcej pienięzy, a za nasze działania podziękuje nam planeta! Zapoznaj się z naszymi poradami o tym, jak oszczędzać prąd w kuchni. 

Spis treści

Oszczędzaj prąd jeszcze w sklepie – wybieraj produkty energooszczędne

W Polsce producenci sprzętu AGD mają obowiązek oznaczenia swoich produktów klasami energetycznymi. Klasy przyjmują oznakowanie alfabetycznie od A do G, gdzie litera „A” oznacza sprzęt najbardziej energooszczędny. Wybieraj wyposażenie kuchni o jak najlepszej klasie. Urządzenie takie, nawet jeśli jest droższe, to bardzo szybko się zwróci w niższych rachunkach za prąd.

To samo oznakowanie znajdziesz na opakowaniach żarówek. Również zdecyduj się na te, na których znajduje się literka „A”. Żarówki to jedne z najczęściej pobierających energię urządzeń w twoim domu. Wersja energooszczędna redukuje ilość pobieranego prądu o nawet 80%! Pamiętaj o gaszeniu światła w momencie wyjścia z pokoju. Jest to podstawowa zasada oszczędzania, która czasem nam umyka.

Ekologicznym i stylowym rozwiązaniem w kuchni będzie oświetlenie LED. Zapoznaj się z przygotowanym przez naszych ekspertów poradnikiem Jakie oświetlenie do kuchni wybrać – praktyczne porady

jak oszczędzać energrię - wybierz oświetlenie LED

Jak oszczędzać prąd przygotowując herbatę?

Odwiedziły cię dwie koleżanki na herbatę? Odmierz dokładnie trzy kubki wody i wlej do czajnika. Ugotujesz w ten sposób taką ilość wody, jaką obecnie potrzebujesz. Grzanie jej na zapas nie ma sensu. Gorąca woda w czajniku ostygnie szybciej, niż będziesz potrzebował z niej skorzystać. 

Używaj zimnej wody w kuchni, wtedy kiedy to możliwe. Nie będziesz musiał w ten sposób marnować energii potrzebnej do jej ogrzania. Zimna woda nada się dokładnie tak samo dobrze do mycia warzyw i owoców. Nalej wodę do miski zamiast myć jedzenie pod kranem, dzięki czemu od razu zaoszczędzisz też wodę. Przeczytaj więcej porad o oszczędzaniu wody z naszego poradnika Jak oszczędzać wodę w kuchni – 5 pomysłów.

[lookbook id="4614"]

Zaoszczędź na energii, kiedy nie ma cię dłużej w domu

Może ci się wydawać, że skoro obecnie z jakiegoś sprzętu nie korzystasz, to nie pobiera on prądu. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Każdy sprzęt AGD, nawet nieużywany wiele tygodni, cały czas pochłania energię, będąc w stanie gotowości. Dlatego wypnij z gniazdka całe wyposażenie kuchni, jakiego akurat nie używasz. Pamiętaj o tym zwłaszcza przed wyjazdem na wakacje.

To samo dotyczy się ogrzewania. Jeśli wiesz, że w mieszkaniu nikogo nie będzie przez najbliższe parę godzin, to skręć grzejniki na zero

[product category_id="32" slider="true" onlyAvailable="true"]

Oszczędzaj prąd przy domowych wypiekach

Piekarnik pobiera bardzo dużo energii, by uzyskać wysoką temperaturę potrzebną do przygotowania pysznych ciast oraz mięs. W trakcie pieczenia kontroluj przygotowywane danie przez szybkę. Otwieraj piekarnik tylko w ostateczności. Każde otwarcie drzwiczek będzie powodowało dużą ucieczkę ciepła, którego piekarnik będzie musiał ponownie osiągnąć.

To samo tyczy się lodówki. Długo otwarta lodówki traci swój chłód. Powrót do odpowiednio niskiej temperatury będzie powodował u niej większe zapotrzebowanie na prąd. Zastanów się zawsze jeszcze przed otwarciem lodówki, co z niej potrzebujesz. Kiedy gotujesz zamknij lodówkę zaraz po wyjęciu wszystkich składników do twojego posiłku.

[lookbook id="4615"]

Stawiaj na solidne wykonanie kuchni

Wszystkie elementy, w jakie wyposażona jest twoja kuchnia wyprodukowano zużywając energię. Do ich wykonania wydobyto surowce, co również pochłonęło część energii elektrycznej oraz przyczyniło się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza. Dlatego stawiaj na solidne wykonanie kuchni. Każdy sprzęt w niej powinien ci służyć jak najdłużej!

Zlewozmywaki od Sink Quality to najwyższa jakość z 10-letnią gwarancją. Do zlewu dobierz również baterię dozownik. Zapoznaj się z produktami od włoskiej marki FISC, która w dbałości o planetę stworzyła syfony powstałe z plastiku pochodzącego z recyklingu! Wszystkie te elementy złożą się na twoją solidną, ekologiczną kuchnię na lata.

[product id="343, 345, 347, 348, 349, 351, 352, 354, 355, 358" slider="true" onlyAvailable="true"]

  [lookbook id="4614"]

Jak oszczędzać prąd w kuchni - Podsumowanie

  • Oszczędzanie energii w kuchni zaczyna się jeszcze w sklepie. Zainwestuj w solidnie wykonany sprzęt AGD. Nawet jeśli będzie się to wiązało z początkowo większym kosztem, to w wyniku energooszczędności inwestycja ci się szybko zwróci.
  • Kontroluj zużycie prądu w kuchni pod twoją (zwłaszcza dłuższą) nieobecność. Podepnij urządzenia elektryczne pod jedną listwę. Teraz przed wyjazdem wystarczy przełączyć jeden pstryczek. 
  • Pamiętaj o oszczędzaniu energii w trakcie gotowania w kuchni. Unikaj ucieczki ciepła z piekarnika, nie wietrz wnętrza lodówki oraz podgrzewaj tyle wody w czajniku, ile właśnie potrzebujesz.
  • Postaw na solidne wykonanie kuchni. Dzisiaj energię zużywa się do produkcji absolutnie wszystkiego – od żywności, po wyposażenie domu. Sprzęt, którego używasz musi służyć latami, a nie wyłącznie na jeden sezon.

Wprowadź uzyskane dzisiaj porady do swojego życia! Zużyjesz w ten sposób mniej energii, co pozytywnie wpłynie na klimat, a w twojej kieszeni pozostanie więcej. Chcesz więcej wskazówek? Zajrzyj do naszej bazy wiedzy.

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
110,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Style
Elastyczna bateria kuchenna Style
495,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
85,00 zł
szt.
Sitko do syfonu z przelewem złote
Sitko do syfonu z przelewem złote
139,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana grafitowa
Ociekarka rolowana grafitowa
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana złota
Ociekarka rolowana złota
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
750,00 zł 550,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
545,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium