Teraz -20% na nieprzecenione z kodem: KUCHNIA. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak oszczędzać wodę w kuchni – 5 pomysłów na mniejsze zużycie

Kategorie
Tagi
Jak oszczędzać wodę w kuchni – 5 pomysłów na mniejsze zużycie

Woda jest surowcem koniecznym do naszego funkcjonowania. Przyzwyczailiśmy się, że mamy jej pod dostatkiem. Rzeczywistość jednak jest inna – światowe zasoby wody cały czas się kurczą. Do 2050 roku nawet połowa populacji ludzi na świecie może mieć problem z dostępem do wody zdatnej do picia. Bądźmy świadomi problemów naszej planety i działajmy odpowiedzialnie. Oszczędzajmy wodę w kuchni, w której zużywamy jej najwięcej. To jeden z kroków, który możemy podjąć już dziś. Za nasze działania podziękuje nam planeta, jak i nasze kieszenie, kiedy zmniejszymy kwotę naszych rachunków dzięki litrom zaoszczędzonej wody.

Spis treści

  1. Jak nie marnować bieżącej wody?
  2. Jak oszczędzać wodę w trakcie zmywania naczyń?
  3. Jak zaoszczędzić na wodzie w trakcie gotowania?
  4. Jak zaoszczędzić na wodzie przy wyborze baterii?
  5. Czy wykonanie kuchni ma wpływ na zużycie wody?
  6. Podsumowanie

Jak nie marnować bieżącej wody?

Często podchodząc do zlewu włączamy wodę, która leci mocnym strumieniem cały czas. Nawet w momentach, kiedy w pod kranem nie znajduje się żadna miska czekająca do napełnienia. Pamiętaj, by wyłączać wodę, nawet jeśli twoja przerwa od jej użytkowania wynosi tylko kilka sekund. Korzystanie z wody, wtedy kiedy jest ona potrzebna jest najważniejszą zasadą jej oszczędzania.

Pamiętaj też, że bieżąca woda nie zawsze jest koniecznością. Często można ją zastąpić miską z wodą. Taka woda nadaje się równie dobrze do mycia większej ilości warzyw, czy owoców. Pozwoli ci to zaoszczędzić na wodzie w trakcie przygotowywania ulubionej sałatki, czy pysznego owocowego musu.  

[lookbook id="4614"]

Jak oszczędzać wodę w trakcie zmywania naczyń?

Jeśli właśnie projektujesz swoją wymarzoną kuchnię, to uwzględnij w swoim projekcie zmywarkę. Zmywając w ten sposób zaoszczędzisz nawet do 30% wody w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. Oczywiście uwzględnienie wszystkich elementów wyposażenia kuchni oraz praktyczne ich rozstawienie do najprostszych nie należy. Źle wykonany projekt wiąże się z ryzykiem złego zagospodarowania przestrzeni. Uniknij błędów przy projektowaniu kuchni. Sprawdź poradnik przygotowany przez naszych ekspertów – Jak zaprojektować kuchnię i na co zwrócić uwagę na starcie? 

W przypadku, jeśli nie masz zmywarki, a resztki na talerzach są uciążliwe do usunięcia najpierw namocz naczynia. Pozwoli to zużyć mniej wody przy walce z trudnym zabrudzeniem. Przy takich porządkach najwygodniej i najszybciej uporasz się ze zmywaniem naczyń przy zlewozmywaku wyposażonym w duży wszechstronny ociekacz jak zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO.

[lookbook id="4615"]

Jak zaoszczędzić na wodzie w trakcie gotowania?

Następnym razem, kiedy skończysz gotować jajka, to zaczekaj, aż woda w garnku ostygnie i użyj jej ponownie! Woda użyta wcześniej w kuchni świetnie nada się do podlewania kwiatów w twoim domowym zielniku! Zaoszczędzisz w ten sposób kolejne litry wody. Będzie to mieć pozytywny wpływ na twoje rośliny. Przykładowo woda po ryżu jest bogata w krzem, żelazo, magnez czy fosfor, które pomogą twoim kwiatom zakwitnąć jeszcze obficiej!

[product id="343, 345, 347, 348, 349, 351, 352, 354, 355, 358" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak zaoszczędzić na wodzie przy wyborze baterii?

Przez standardową baterię w kuchni przepływa około 13 litrów wody na minutę. Przepływ ten można zmniejszyć zachowując skuteczność bieżącej wody. Pomoże nam w tym perlator, który napowietrza wodę zmniejszając jej zużycie o nawet 60%. Wszystkie baterie marki SINK Quality posiadają wbudowany perlator, dzięki czemu ilość zużytej wody w twojej kuchni znacząco się zmniejszy.

[lookbook id="4616"]

Czy wykonanie kuchni ma wpływ na zużycie wody?

Niedbale przeprowadzony remont kuchni przy użyciu słabo wykonanych jej elementów będzie utrapieniem dla twojego komfortu i poczucia estetyki. W dodatku byłby pierwszym (niepożądanym) krokiem do marnowania wody. Źle wykonany kran, z którego kapie woda może się przyczynić do utraty 17 litrów wody na dobę. Dlatego tak ważny jest zakup porządnej baterii.

Wodę zużywamy też pośrednio wybierając wyposażenie całego naszego domu. Produkcja każdego elementu naszej kuchni wiąże się z zużyciem wody potrzebnej do ich produkcji. Dlatego zaoszczędź wodę wybierając wyposażenie kuchni, które służyć będzie ci latami. Granitowe zlewozmywaki SINK Quality są wykonane z dbałością o jakość, dlatego na każdy zlewozmywak dajemy aż 10 lat gwarancji. Jednocześnie używając impregnatu do zlewozmywaków od SINK Quality twój zlew będzie jeszcze trwalszy i stanie się inwestycją na wiele lat.

[lookbook id="4617"]

Skoro remont kuchni jest tak ważny przy oszczędzaniu wody, to może pora się do niego solidnie przygotować? Zapoznaj się z naszym artykułem, który pomoże ci podjąć się tego wyzwania – Jak zacząć remont małej kuchni – ile to kosztuje?

Podsumowanie

Oszczędzanie wody jest potwierdzeniem tego, że jesteśmy odpowiedzialni. Świadczy to również o naszej trosce o planetę, następne pokolenia, jak i nas samych. Dlatego wprowadź do swojego życia parę prostych nawyków, które pozwolą ci zmniejszyć zużycie wody w kuchni.

Zadbaj o solidne wykonanie wszystkich elementów twojego otoczenia – ubrań, elektroniki, czy właśnie wyposażenia kuchni. Porządnie wykonany zlew, bateria i inne akcesoria do kuchni od SINK Quality to jakościowe sprzęty, które będą służyły ci latami.

Zapoznaj się z nową serią produktów wyposażenia kuchni FISC 2LIFE, które wykonane są z plastiku pochodzącego z recyklingu - zadbaj o swój komfort i planetę!

Potrzebujesz więcej wiedzy? Odwiedź naszą bazę wiedzy.

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
110,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Style
Elastyczna bateria kuchenna Style
495,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
85,00 zł
szt.
Sitko do syfonu z przelewem złote
Sitko do syfonu z przelewem złote
139,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana grafitowa
Ociekarka rolowana grafitowa
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana złota
Ociekarka rolowana złota
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
750,00 zł 550,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
545,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium