Teraz -20% na nieprzecenione z kodem: KUCHNIA. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak segregować śmieci zachowując porządek w kuchni?

Kategorie
Tagi
( Bez zdjęcia) Jak segregować śmieci zachowując porządek w kuchni?

Spis treści

 1. Jak segregować śmieci zachowując porządek w kuchni
 2. Jak sortować śmieci?
 3. Kłopotliwe odpady - Gdzie wyrzucić karton po mleku?
 4. Odpady zmieszane, a niebezpieczne - różnica
 5. Bądź Eko, produkuj jak najmniej odpadów!
 6. Podsumowanie - jak segregować śmieci kuchenne

Jak segregować śmieci zachowując porządek w kuchni

W Polsce jeden mieszkaniec produkuje rocznie średnio ponad 350 kg śmieci. Na szczęście coraz częściej możemy tym odpadom nadać nowe życie! Aż 60% z nich skierowanych jest do odzysku. Jeśli zaczniemy dokładniej segregować śmieci, to znacznie zwiększymy ten wynik! Zadbamy w ten sposób o klimat i naszą planetę. 

Tylko jak dokładnie segregować śmieci? I jak to zrobić, żeby nasza kuchnia nie zapełniła się masą różnych kubłów? Przygotowaliśmy parę porad, dzięki, którym lepiej zadbasz o planetę zachowując porządek w kuchni!

Jak sortować śmieci?

Obecnie śmieci dzielimy na 5 kategorii. Publiczne kosze oznakowane są kolorami w następujący sposób:

 • Żółty – Tworzywa sztuczne i metale
 • Zielony – Szkło
 • Niebieski – Papier
 • Brązowy – Bioodpady 
 • Czarny – Odpady zmieszane

W Polsce od 2022 roku wszystkie gminy mają obowiązek segregacji odpadów w taki właśnie sposób. Zapamiętaj ten podział! W trakcie każdego wyjazdu w Polsce dasz radę posegregować śmieci tak samo dokładnie, jak w domu.

 Jak segregować odpady w kuchni?

Przygotuj więc również w swoim domu 5 oddzielnych worków (w tym specjalny na odpady biodegradowalne). Na rynku znajdziesz kosze wyposażone w kilka przegród. Zajmują one jednak więcej miejsca, przez co często nie mieszczą się pod zlewem. Uniknij tego problemu. Zakup syfon od firmy FISC z materiałów z recyklingu,  który dzięki przyściennej spłaszczonej konstrukcji pozostawia ci duży obszar do zagospodarowania pod zlewem. W dodatku jest wykonany z minimum w 70% wtórnych surowców, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska.

[product id="377, 378, 380, 382, 384, 385, 387, 389" slider="true" onlyAvailable="true"]

Zastanów się jakich śmieci wytwarzasz najwięcej. Komora przeznaczona właśnie do tych odpadów musi być najbardziej pojemna. Unikniesz w ten sposób biegania z pojedynczym, pełnym workiem, kiedy inne będą ledwo co napełnione.

Źle zaplanowana kuchnia wiąże się z masą nieudogodnień, jak właśnie brak miejsca na wystarczająco duży kosz na śmieci. Dlatego zapoznaj się z przygotowanym przez naszych ekspertów poradnikiem - 10 najczęstszych błędów w urządzeniu kuchni

segregacja śmieci pod zlewem

 

Kłopotliwe odpady - Gdzie wyrzucić karton po mleku?

 • Niektóre śmieci będą mogły wydawać ci się problematyczne. Przykładowo karton po mleku na pierwszy rzut oka pasowałby do papieru. Jednak takie opakowania w środku pokryte są cienką warstwą aluminium. Jest to przykład opakowania wielo-materiałowego. Taki odpad, jeśli składa się wyłącznie z elementów, które można poddać recyklingowi wyrzuć do żółtego kontenera na tworzywa sztuczne i metale. W przypadku kiedy jesteś w stanie oddzielić części śmiecia od siebie, tak by dokładniej go posegregować – zrób to! Niewielkim wysiłkiem przyczyniłeś się właśnie do ratowania naszej planety.
 • Inne nieintuicyjne odpady to wszystkie papierowe chusteczki oraz ręczniki. Są one zbyt zabrudzone oraz posiadają za krótkie włókna, by poddać je recyklingowi. Stłuczone kubki, filiżanki czy donice nie nadają się do kosza na szkło. Elementy ceramiczne są w procesie odzyskiwania zabrudzeniem, którego nie można się efektywnie pozbyć. Dlatego wszystkie te fragmenty wyrzuć do odpadów zmieszanych.
 • Nie wyrzucaj kości i mięsa do bioodpadów. Jedynymi resztkami z produktów odzwierzęcych, jakie tam się nadają są skorupki po jajkach. 

Jak segregować śmieci?

Odpady zmieszane, a niebezpieczne - różnica

Dąż do jak najmniejszej ilości odpadów zmieszanych w swoim domu. Są to jedyne odpady, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać ponownie. 

Odpadów niebezpiecznych nie wyrzucaj do żadnego ze swoich koszy – nawet tego na odpady zmieszane. Te śmieci to wszelkie substancje łatwopalne, baterie czy leki. Wszelkie takie przedmioty przekaż punktowi selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

[lookbook id="4649"] 

Bądź Eko, produkuj jak najmniej odpadów!

Niemożliwym jest przestać produkować śmieci. Możemy jednak wytwarzać ich coraz mniej. 

 • Unikaj wedle możliwości wszystkich opakowań i przedmiotów jednorazowego użytku, które można zastąpić trwalszymi. Zapraszając znajomych na grilla weź z domu metalowe sztućce i talerze, zamiast kupować papierowe „jednorazówki”. 

 • W kawiarni po złożeniu zamówienia wręcz obsłudze swój własny kubek. 

 • Używaj wielokrotnej maszynki do golenia z wymiennymi ostrzami zamiast niepoddającej się recyklingowi golarki jednorazowej.

Wszystkie te małe zmiany złożą się w dużą całość, która pozwoli nam zadbać o nasz wspólny dom, jakim jest ziemia.

Zwracaj też uwagę na to, jak solidnie są wyprodukowane wszystkie rzeczy, które kupujesz. Ważne jest, by zakupiony przedmiot mógł ci rzeczywiście służyć latami, dzięki czemu wyprodukujesz mniej śmieci. Granitowe zlewozmywaki SINK Quality są wykonane z dbałością o jakość, dlatego na każdy zlewozmywak dajemy aż 10 lat gwarancji. Używając impregnatu do zlewozmywaków od SINK Quality twój zlew będzie jeszcze trwalszy i stanie się inwestycją na wiele lat. Do zlewu dobierz również solidnie wykonaną baterię i dozownik.

Zadbaj również o to, by zakupione przez ciebie produkty w jak najmniejszym stopniu obciążały środowisko. Zapoznaj się z produktami od włoskiej marki FISC, która w dbałości o planetę stworzyła syfony powstałe z plastiku pochodzącego z recyklingu! 

[product id="377, 378, 380, 382, 384, 385, 387, 389, 343, 345, 347, 348, 349, 351, 352, 354, 355, 358" slider="true" onlyAvailable="true"]

Podsumowanie - jak segregować śmieci kuchenne

Jeśli dobrze zaplanujesz przestrzeń w swojej kuchni, to segregacja śmieci nie powinna być dla ciebie żadnym problemem. Szybko nauczysz się szczegółów dotyczących nieintuicyjnych odpadów takich jak karton po mleku. 

Skup się na tym, by też minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów. Brak śmieci to brak problemu, a kawa z twojego kubka smakuje lepiej niż z jednorazowej tektury. Stawiaj na trwałe wykonanie zakupionych elementów domu. Wyposażenie kuchni musi ci służyć latami. Wprowadź do swojej kuchni parę rozwiązań, jakie właśnie poznałeś. Planeta ci za to podziękuje!

Potrzebujesz więcej porad? Odwiedź naszą bazę wiedzy!

 
Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
110,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Style
Elastyczna bateria kuchenna Style
495,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
85,00 zł
szt.
Sitko do syfonu z przelewem złote
Sitko do syfonu z przelewem złote
139,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana grafitowa
Ociekarka rolowana grafitowa
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana złota
Ociekarka rolowana złota
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
750,00 zł 550,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
545,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium