Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

10 najczęstszych błędów w urządzaniu kuchni

Kategorie
Tagi
10 najczęstszych błędów w urządzaniu kuchni

Idealna kuchnia to marzenie wielu osób. Twoje również? Przepis na taką to połączenie funkcjonalności, ergonomii oraz estetyki. Jak jednak połączyć te cechy w kuchni? Jakich błędów unikać urządzając to pomieszczenie? Przedstawiamy 10 tych najczęściej wkradających się w projekty kuchni i radzimy, jak ich unikać.

Spis treści

Jak urządzić kuchnię, by była funkcjonalna?

Urządzenie kuchni nie jest zadaniem prostym. Wynika to przede wszystkim z tego, że pomieszczenie musi łączyć w sobie wiele cech. W dobrze urządzonych kuchniach praktyczność łączy się z estetyką, a ta idzie w parze z wygodą. Jednocześnie cała aranżacja powinna być zgodna z zasadami ergonometrii oraz panującymi trendami. Wszystko to sprawia, że przy urządzaniu kuchni nietrudno o pomyłki.

Błędy, które pojawiają się w aranżacji, są jednak odczuwalne w dłuższym okresie – znacząco obniżają komfort korzystania z kuchni.

Jak NIE urządzać kuchni, czyli jakich błędów unikać

W sieci znaleźć można wiele poradników radzących, jakich błędów unikać przy aranżacji kuchni. Lista lapsusów, które można popełnić, jest długa. Czy warto jednak brać sobie ją do serca? Podobnie jak poniżej wypisane błędy wszelkiego typu artykuły i e-booki o urządzaniu kuchni są jedynie wskazówkami i wytycznymi do projektowania.

Dobrych rad nie należy wdrażać bezrefleksyjnie – trzeba dostosować je do możliwości metrażowych, stylu życia i potrzeb domowników. Kuchnia przede wszystkim powinna być przemyślana i wygodna i na tym trzeba się skupić w pierwszej kolejności.

Błąd 1. Brak stref roboczych w kuchni.

Brak jasno określonych stref roboczych powoduje ogólny nieład oraz sprawia, że trudniej utrzymać we wnętrzu porządek. Oznacza to również niewygodną pracę oraz wydłużenie czasu wykonywania poszczególnych zadań. Jak wydzielić strefy w kuchni?

W kuchni powinno pojawić się 5 stref: zapasów, zmywania, przechowywania, gotowania i przygotowywania. Należy aranżować je w odpowiedniej kolejności oraz wyposażyć w odpowiednie sprzęty np. w strefie zapasów dobrym wyborem są meble pozwalające ukryć, to czego nie chce się pokazywać postronnym, a w strefie przygotowania obowiązkowo muszą pojawić się kontakty i podszafkowe oświetlenie.

Czego unikać projektując kuchnię - brak stref roboczych

Błąd 2. Błąd 2. Zbyt dużo półek.

Ten błąd na początku nie wydaje się wcale taki zły. Duża ilość półek oznacza przecież, że zyska się więcej miejsca do przechowywania – a tego nigdy za wiele w kuchni. W praktyce jednak duża ilość półek (szczególnie w dolnym rzędzie szafek) wiąże się z niewygodnym wyciąganiem produktów w nich schowanych.

Chcąc uniknąć schylania się i przeszukiwania półek, najlepiej zastąpić je komfortowymi szufladami z pełnym wysuwem. Dzięki nim łatwiej będzie zachować porządek, a znalezienie potrzebnych sprzętów i produktów będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe. Szuflady pozwalają również na maksymalne wykorzystanie miejsc do przechowywania, co jest niezwykle ważne szczególnie na małym metrażu.

Czego unikać projektując kuchnię - zbyt dużo półek

Błąd 3. Brak systemów wspomagania do frontów meblowych.

Współczesne meble do kuchni proponują wiele innowacyjnych rozwiązań podwyższających komfort korzystania z nich. Urządzając kuchnię, warto z nich skorzystać. Dobrym wyborem będą szafki i szuflady z cichym domykiem i automatycznie dosuwane.

W aranżacji szafki pod zlewem sprawdzi się natomiast system otwierania typu TIP-ON oraz przyścienny syfon. Takie rozwiązania pozwolą na maksymalne wykorzystanie miejsca w kuchni, a także ułatwią otwieranie szuflad/szafek bez użycia rąk.

Czego unikać projektując kuchnię - brak systemów otwierania

Błąd 4. Niezachowanie trójkąta roboczego i zbyt małe odległości między sprzętami

Dowolnie ustawione podstawowe sprzęty kuchenne i zbyt duże odległości pomiędzy nimi powodują, że praca jest mniej wygodna, a w jej trakcie przemierza się długie kilometry. Oznacza to konieczność włożenia większej ilości sił i energii w przygotowanie posiłków, sprzątanie, układanie. Konsekwencją są również problemy z funkcjonalnym wykorzystywaniem przestrzeni. Aby tego uniknąć, planowanie ciągu kuchennego oraz wydzielanie stref funkcjonalnych należy oprzeć o zasady ergonometrii, a przede wszystkim o układ według trójkąta roboczego.

Czego unikać projektując kuchnię - brak zasady trójkąta roboczego

Trójkąt roboczy tworzą: lodówka, zlewozmywak i kuchenka (lub płyta grzewcza). Sprzęty te powinny być umieszczone w odpowiedniej kolejności oraz odległościach:

   • 120-210 cm pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem,
   • 120-270 cm pomiędzy lodówką a kuchenką,
   • 90 lub 120-210 cm pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

W przypadku małej kuchni należy dostosować tę zasadę do swoich możliwości. Dopuszczalne jest np. zachowanie 60 cm odległości pomiędzy głównymi sprzętami. Pamiętaj również, że to, jak będzie wyglądał trójkąt roboczy oraz odległości, w dużej mierze zależy od układu kuchni. Więcej o tym przeczytasz w artykule Trójkąt roboczy - zasady projektowania kuchni.

Czego unikać projektując kuchnię - niezachowanie trójkąta roboczego

Błąd 5. Sprzęty umieszczone w narożnikach.

Narożniki kuchni to jedne z najtrudniejszych przestrzeni do zagospodarowania. Wiele osób decyduje się na zaaranżowanie w nich strefy zmywania czy gotowania. O ile metraż kuchni nie zmusza do tego, takich rozwiązań lepiej jest unikać.

Umieszczenie zlewu czy kuchenki w rogu nie pozwala na pozostawienie wokół nich wolnej przestrzeni, a tym samym obniża wygodę korzystania z urządzeń. Przyczyniać się to będzie do braku miejsca na swobodne ruchy, czy stałe rozchlapywanie wody. W narożnikach warto jest umieszczać systemy do przechowywania typu magic corner

[product category_id="32" slider="true" onlyAvailable="true"]

Błąd 6. Niewygodny zlew- zbyt wąski, zbyt płytki, zbyt mały.

Zlew to jeden z najważniejszych sprzętów w kuchni. Korzystasz z niego kilka razy dziennie – nie tylko myjąc naczynia, ale np. przygotowując produkty spożywcze do obróbki termicznej. Oznacza to, że musi być on wygodny w użytkowaniu, dopasowany do potrzeb domowników, a także solidny i trwały. Takie cechy gwarantują granitowe zlewy SINK Quality, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i temperatury do 250°C. Ich zaletą jest również wachlarz modeli, który pozwala znaleźć zlewozmywak idealny do każdej kuchni.

   • Do małych kuchni idealnym wyborem będzie zlewozmywak FERRUM 1K40 do szafki 40 cm. Posiada on kompaktowe wymiary i jedną, głęboką komorę, pozwalającą na mycie naczyń, garnków i patelni.
   • W dużej kuchni, w której sporo się gotuje sprawdzi się zlewozmywak FERRUM 5KBO. Pochwalić może się jedną główną komorą i pomocniczą połówką. Zlew przeznaczony jest do montażu w szafce 60 cm i gwarantuje wygodę i komfort zmywania, nawet naczyń o dużych gabarytach.
   • Uniwersalnym wyborem są zlewozmywaki z ociekaczem. Jest on praktycznym elementem, który pozwala na wygodne suszenie umytych naczyń, a także swoistą dekorację strefy zmywania. Dużym zainteresowaniem cieszy się zlew OBSIDIAN 1KDO z ociekaczem o nowoczesnym wzornictwie.
[product category_id="1" slider="true" onlyAvailable="true"]

Błąd 7. Syfon o klasycznej (nieprzyściennej) konstrukcji.

Ten niewielki i niewidoczny element znacząco wpływa na funkcjonalność i wygodę kuchni. Modele klasyczne, nieprzyścienne zabierają wiele miejsca w szafce pod zlewozmywakiem i utrudniają jej aranżacje. O wiele lepszym rozwiązaniem są syfony SPACE SAVING, czyli przyścienne.

W SINK Quality modele przyścienne dostępne są do zlewozmywaków jedno- oraz dwukomorowych. Ich konstrukcja pozwala zyskać dodatkową przestrzeń w szafce oraz minimalizuje nieprzyjemny zapach z odpływu. Plusem syfonów przyściennych jest również dostępność w wielu kolorach. Oprócz standardowych srebrnych, proponujemy też złote oraz grafitowe modele.

czego unikać w kuchni - niewykorzystane miejsce pod zlewem

Błąd 8. Zbyt niski lub za wysoki blat.

Źle dobrana wysokość blatów roboczych sprawia, że trudno jest na nich pracować. Standardowo przyjmuje się, że ich wysokość to 85 cm. Najlepiej, jednak kiedy ten parametr dostosowujesz do wzrostu domowników.

Rekomendowane jest, by blat umieścić się na wysokości 15 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu osoby, która najczęściej będzie z niego korzystać.

czego unikać w kuchni - nietrwały blat

Błąd 9. Dzielenie fragmentów blatu i nieodpowiednie zabezpieczenie krawędzi

Dzielenie blatu roboczego, szczególnie pod zlewem i kuchenką grozi jego uszkodzeniem i zniszczeniem. Podobne konsekwencje będzie mieć jego niezabezpieczenie przed działaniem wody. To, jak dbać o blat kuchenny zależy od tego, z czego jest wykonany.

Innej pielęgnacji wymaga ten drewniany, innej kamienny czy z konglomeratu. Przed wyborem materiału, dowiedz się, jak najwięcej o pielęgnacji, dobrze bowiem, jeśli nie jest ona czasochłonna i kosztowna. Więcej informacji znajdziesz w artykule Jaki blat pod zlew podwieszany będzie najlepszy?

czego unikać w kuchni - niezabezpieczony blat

Błąd 10. Słabe lub tylko punktowe oświetlenie.

Brak właściwego oświetlenia w kuchni niesie za sobą wiele konsekwencji. Przede wszystkim utrudnia pracę, tworząć ryzyko skaleczenia. Może także powodować zmęczenie oczu, a nawet bóle głowy.

Oświetlenie w kuchni powinno mieć odpowiednią moc oraz barwę sprzyjającą pracy. Urządzenie kuchni warto rozpocząć od zaprojektowania głównego oraz punktowego źródła światła. Punktowe źródła światła obowiązkowo powinny pojawiać się nad blatami roboczymi oraz kuchenką i zlewem, a także wyspą – jeśli ta jest częścią aranżacji.  Światłem głównym będzie wisząca lampa lub plafon, a rolę oświetlenia punktowego mogą pełnić kinkiety czy taśmy LED. 

czego unikać w kuchni - słabe oświetlenie

Czego unikać w kuchni - podsumowanie

Brak możliwości wykonywania swobodnych ruchów. Wchodzenie na stołek, aby zdjąć potrzebny garnek. Schylanie się przy krojeniu warzyw. Nie mieszczące garnków komory zlewozmywaka. Z tymi błędami spotkać można się w wielu kuchniach. By ich uniknąć, nad projektem tego pomieszczenia warto się dużej zastanowić i poznać zasady jego aranżacji. Przed wprowadzeniem modnych i polecanych rozwiązań przemyśl również, czy są one dostosowane do potrzeb domowników i możliwości metrażu.

Jeśli masz wątpliwości, jak wprowadzić trójkąt roboczy do wnętrza czy zaaranżować szafkę pod zlewem – pamiętaj – w naszej Bazie Wiedzy czekają na Ciebie praktyczne poradniki. Tajniki urządzania kuchni odkrywamy też na Facebooku i Instagramie, gdzie codziennie dzielimy się przydatnymi trikami.

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium