Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Trójkąt roboczy w kuchni - zasady projektowania kuchni

Kategorie
Tagi
Trójkąt roboczy w kuchni - zasady projektowania kuchni

Funkcjonalna i praktyczna kuchnia to ta, która opiera się na tzw. trójkącie. Wprowadza on do wnętrza ergonomię i ułatwia korzystanie z samego pomieszczenia oraz znajdujących się w nim sprzętów. Czym jednak jest trójkąt roboczy w kuchni? O czym trzeba pamiętać chcąc go zastosować? Oto poradnik, który podpowie Ci, jaki układ mebli w kuchni będzie najbardziej ergonomiczny.

Spis treści

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Dobra organizacja w kuchni sprawia, że prace będzie się wykonywać łatwiej. Aby ułatwić rozmieszczenie sprzętów w architekturze wnętrz powstała zasada trójkąta roboczego. Definiuje się go jako ergonomiczne ustawienie trzech sprzętów: lodówki, zlewu i kuchenki. Zgodnie z zasadami ergonometrii muszą one być umieszczone na wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia. Ważne jest, aby łączna długość ramion trójkąta roboczego w kuchni nie wynosiła więcej niż 7 metrów, a kolejność ustawianych sprzętów była następująca: lodówka, zlewozmywak, kuchenka (płyta grzewcza).

[product category_id="1" slider="true"]

O czym pamiętać aranżując trójkąt roboczy w kuchni?

Do stworzenia ergonomicznej kuchni nie wystarczy samo rozmieszczenie sprzętów na wierzchołkach trójkąta. Praktyczny układ mebli w kuchni obejmuje również zachowanie odpowiednich odległości między lodówką, zlewozmywakiem oraz kuchenką. Wynoszą one:

   • 120-210 cm pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem,
   • 120-270 cm pomiędzy lodówką a kuchenką,
   • 90 lub 120-210 cm pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

Układ mebli w kuchni zgodnie z trójkątem roboczym oraz zachowanie odpowiednich odległości to gwarancja wygody i komfortu pracy. Zasady ergonometrii umożliwiają oszczędzenie sił i energii włożonych w przygotowywanie posiłków, sprzątanie. Plusem trójkąta roboczego w kuchni jest również funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. Aby organizacja we wnętrzu była jeszcze lepsza, dowiedz się też jak zaaranżować przestrzeń pod zlewem oraz jak wybrać idealny zlewozmywak kuchenny. Te wskazówki sprawdzą się i przy urządzaniu małego aneksu kuchennego i kuchni o większym metrażu.

Zasadra trójkąta roboczego w kuchni - jak zaprojektować kuchnię

Trójkąt roboczy – kuchnia w układzie I, L, U, G

Trójkąt roboczy zagościć może w każdej kuchni. Najłatwiej zaprojektować go w:

   • zabudowie dwurzędowej (meble w niej znajdują się po obydwu stronach ścian) - po jednej stronie znajduje się lodówka i zlewozmywak, po drugiej kuchenka z piekarnikiem,
   • kuchni w kształcie litery L – lodówka i zlewozmywak umieszczone są na dłuższym boku, na krótszym znajduje się kuchenka,
   • kuchni w kształcie litery U i G– w tym układzie rozmieszczenie sprzętów obejmuje ich montaż na przeciwległych ścianach.

Trójkąt roboczy w kuchni na przykładzie różnych układów

Trójkąt roboczy zaprosić można również do kuchni z wyspą, umieszczają na niej sam zlewozmywak lub zlewozmywak i płytę kuchenną. Pamiętaj, że o tym, jak dopasować rozmiar zlewu do wyspy kuchennej więcej przeczytasz w naszym poradniku Rozmiar zlewu - co się sprawdzi w Twojej kuchni.  Projektanci wnętrz doradzają również, aby w kuchniach z dużymi wyspami lodówkę, zlew i kuchenkę umieścić w pozostałej zabudowie, a wyspę wykorzystać jako stół jadalny.

O wiele mniejsze możliwości daje kuchnia jednorzędowa – ta, w której meble ułożone są na jednej ścianie. Taki układ mebli w kuchni zaznaczaj oznacza, że jest ona małym i trudno ustawnym pomieszczeniem. Praktycznym rozwiązaniem w niej będzie ustawienie lodówka – zlew – zmywarka - kuchenka - piekarnik i mikrofalówka (na blacie lub w słupku). Trikiem, który warto jest zastosować jest zmiana kuchenki gazowej na płytę indukcyjną, która będzie pełnić rolę dodatkowego blatu, a także dobór odpowiedniego zlewu – o czym więcej dowiesz się czytając nasz artykuł, jaki zlewozmywak wybrać do małej kuchni.

Trójkąt roboczy w kuchni na przykładzie różnych układów

Jakie strefy robocze wydziela trójkąt kuchenny?

Trójkąt roboczy obejmuje nie tylko rozmieszczenie sprzętów, ale i organizację kuchennych stref. Zgodnie z zasadami aranżacji wnętrz, pierwszą jest strefa zapasów, obejmuje ona lodówkę i zamrażarkę. Następnie w kolejności pojawiają się strefy:

   • przechowywania,
   • zmywania ze zlewozmywakiem,
   • przygotowania,
   • gotowania z kuchenką, piekarnikiem, mikrofalówką.

Strefy w kuchni pokrywają się więc z trójkątem roboczym. Ich odpowiedni układ sprawia, że kuchenne prace będzie się wykonywać szybciej, intuicyjnie i bez pokonywania dużych odległości.

Organizacja szafek w kuchni - trójkąt roboczy

Czego unikać projektując ergonomiczną kuchnię? TOP 5 zasad

Chcąc praktycznie urządzić kuchnie nie tylko trzeba zastosować zasady trójkąta roboczego, ale i nie popełnić podstawowych błędów. Do takich zalicza się np. umieszczanie lodówki tuż przy ścianie, co nie pozwala na jej swobodne otwieranie. Inne błędy, jakich trzeba unikać to:

   • Montaż zlewu zbyt blisko szafek w wysokiej zabudowie lub ściany, nie wskazane jest również umieszczenie zlewozmywaka zbyt blisko płaty grzewczej/palników gazowych.
   • Zachowanie zbyt dużych odległości pomiędzy kuchenką a zlewem, co uczyni przygotowywanie posiłków (np. płukanie i odkładanie owoców i warzyw) mniej komfortowymi.
   • Zapominanie, że w każdej strefie to jeden sprzęt powinien dominować np. w strefie zmywania – zlewozmywak.
   • Stosowanie zbyt krótkich odcinków blatu roboczego, szczególnie przy zlewozmywaku lub kuchence, co powoduje brak miejsca oraz zwiększa podatność na wilgotnienie.
   • Niepozostawienie wolnego miejsca z prawej i lewej strony sprzętów - każdy sprzęt powinien posiadać swobodny dostęp z każdej strony (min. 25 cm).

Zachowaj szczelność zlewu i blatu - trójkąt roboczy w kuchni

Trójkąt roboczy w kuchni – podsumowanie

Aby móc komfortowo korzystać z kuchni, warto od początku zadbać o ergonomię. Tą zapewni zachowanie zasady trójkąta roboczego. Kuchnia dzięki niemu stanie się pomieszczeniem funkcjonalnym i przyjaznym mieszkańcom. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów pozwoli na szybsze i łatwiejsze wykonywanie podstawowych zadań, a także sprawi, że wnętrze będzie się prezentować lepiej.

Więcej o tym, jak odmienić kuchenne przestrzenie znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy, aby nie przegapić porad ekspertów koniecznie śledź nas na Facebooku, po inspiracje zapraszamy natomiast na Instagrama.

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium