Teraz -20% na nieprzecenione z kodem: KUCHNIA. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak wydzielić strefy w kuchni?

Kategorie
Tagi
Jak wydzielić strefy w kuchni?

Kuchnia uważana jest za najtrudniejsze w aranżacji domowe pomieszczenie. Nie powinno to dziwić, bowiem musi ona spełniać różne funkcje – być estetyczna, a jednocześnie praktyczna, wygodna w użytkowaniu, a także przytulna. Taką aranżację gwarantuje wydzielanie stref w kuchni. Czym one są i jak je wydzielić?

Spis treści

Jak urządzić kuchnie? Podstawowe zasady, o których musisz pamiętać

Zasady projektowania kuchni mówią, że każde urządzenie, narzędzie, naczynie, a nawet produkt żywnościowy musi mieć swoje miejsce. Co więcej, dostęp do każdego sprzętu powinien być swobodny, a także ułatwiać i przyspieszać wykonywanie poszczególnych zadań. W tym pomoże odpowiedni układ mebli i połączenie go z trójkątem roboczym, o którym więcej przeczytasz w naszym poradniku Funkcjonalna kuchnia - zasada trójkąta roboczego. Dowiesz się w nim, jak wprowadzić zasady ergonometrii do kuchni o układzie w kształcie litery U, L, G oraz I.

jak urządzić kuchnię - zasada trójkąta roboczego

Jakie strefy wydzielić w kuchni?

Funkcjonalna kuchnia powinna obejmować pięć, wyraźnych stref. W dobrze zorganizowanej przestrzeni pojawia się:

  • Strefa zapasów,
  • Strefa przechowywania,
  • Strefa przygotowywania,
  • Strefa zmywania,
  • Strefa gotowania i pieczenia.

Strefy funkcjonalne w kuchni

Każda z tych stref charakteryzuje się innymi rozwiązaniami, w każdej powinny znaleźć się inne sprzęty kuchenne. Taki podział pomieszczenia ułatwia komunikacje w kuchni i sprawia, że większość czynności będzie można wykonywać w odpowiedniej kolejności. Strefy w kuchni skracają też dystanse we wnętrzu, przez co pracuje się szybciej i efektywniej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że funkcjonalna kuchnia lepiej się prezentuje, jest estetyczniejsza i łatwiej w niej utrzymać porządek.

Jak urządzić strefy w kuchni?

Strefa zapasów

Pierwszą z kuchennych stref jest ta zapasów. Jest to miejsce, w którym trzyma się produkty żywnościowe. W tej strefie najważniejszą rolę pełnią więc półki i szafki Warto je zaaranżować tak, aby pomieściły, jak najwięcej produktów. W funkcjonalnych kuchniach popularne są kosze cargo oraz wysuwane szuflady z organizerami, a także solidne meble zdolne udźwignąć każdy ciężar. W strefie zapasów nie może też zabraknąć lodówki z zamrażalką/ chłodziarką.

Organizując strefę zapasów, musisz zadbać o maksymalne wykorzystanie miejsca, a także zaaranżować ją tak, aby prosto można było przejrzeć zakres posiadanych produktów. Projektując kuchnie, warto też zadbać, aby w tej strefie pojawiły się meble pozwalające ukryć, to czego nie chce się pokazywać postronnym np. opakowania, torebki, słoiki. Strefa zapasów powinna być zlokalizowana w sąsiedztwie tej przechowania i przygotowywania.

Strefa przechowywania

Zasady projektowania kuchni określają strefę przechowywania, jako miejsce na akcesoria do gotowania i przyrządzania potraw, czyli garnki, talerze, miski, sztućce, małe AGD. W nowoczesnych kuchniach produkty te znajdują miejsce w szafkach wiszących i stojących, które wyposażone są w szuflady szafki, regały o różnej głębokości. Pracę i korzystanie z tej strefy ułatwiają też meble wyposażone w oświetlenie LED oraz regulowane wkłady do szuflad. Takie rozwiązania zapewniają łatwość dostępu do poszczególnych akcesoriów. Najlepiej umiejscowić ją przy strefie zapasów i zmywania.

5 stref w kuchni w podziale na różne układy

Strefa przygotowywania

Strefa przygotowywania jest tą najważniejszą w kuchennym wnętrzu. Przejście z niej do innych stref powinno zajmować mniej więcej tyle samo czasu. W tej strefie kuchennej główną rolę odgrywa blat kuchenny, na którym to będziemy kroić i obrabiać produkty spożywcze. Bardzo ważne jest również to, aby w jej obrębie pojawiały się kontakty elektryczne, dodatkowe światło np. oświetlenie pod szafkowe, a także szafki z szufladami na przyprawy i półprodukty. Z racji tego, że w strefie przygotowywania wykonuje się dużo czynności, musi ona być obszerna, wygodna i funkcjonalna. Najlepiej zaaranżować ją pomiędzy strefą zmywania oraz gotowania. Taka lokalizacja sprawia, że łatwiej będzie przygotowywać produkty spożywcze (myć, płukać, obierać), jednym ruchem będzie można je też rzucić do garnka czy na patelnię.

Strefa zmywania

Żaden projekt kuchni nie może pominąć strefy zmywania. W niej pojawia się zmywarka, zlewozmywak, szafa z detergentami, pojemnik ze ściereczkami, kosz na śmieci. O tym, jak praktycznie zaaranżować tę przestrzeń, dowiesz się w poradniku: Jak zorganizować szafkę pod zlewozmywakiem.

To, jaki zlew pojawi się w strefie zmywania, uzależnij od tego, ile gotujesz, ile domowników korzysta z kuchni czy wnętrze wyposażone jest w zmywarkę. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zlew jednokomorowy z ociekaczem, jednak dokładnie o wyborze zlewozmywaka piszemy w naszych obszernych poradnikach publikowanych w Bazie Wiedzy – na początek polecamy Zakup zlewu. Poradnik dla każdego.

[product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true"]

Strefa gotowania i pieczenia

W tej strefie funkcjonalna kuchnia umieszcza płytę elektryczną lub gazową oraz piekarnik, mikrofalówkę. Nad kuchenką pojawić powinien się dopasowany okap wentylacyjny. Obowiązkowo w strefie gotowania powinny znaleźć się też głębokie szafki na naczynia i formy do pieczenia.

5 stref w kuchni w podziale na różne układy

Tego unikaj, projektując kuchnie!

Na pierwszy rzut oka zaaranżowanie stref w kuchni wydaje się proste. Praktyka pokazuje jednak, że nie jest to takie proste. W wielu wnętrzach pojawiają się błędy, które utrudniają pracę, a także obniżają funkcjonalność wnętrza. Od jakich błędów powinien być wolny projekt kuchni?

  • Za mało miejsca roboczego – dla pełnej wygody potrzebujesz co najmniej 2 metrów blatu roboczego (oczywiście, jeśli metraż kuchni na to pozwala);
  • Nieodpowiednio ustawione sprzęty – wydłuży to wykonywanie poszczególnych czynności i sprawi, że praca będzie mniej komfortowa; co więcej, w niektórych przypadkach może stwarzać zagrożenie;
  • Zbyt mało miejsca na przechowywanie, przez co odszukanie potrzebnych naczyń zajmie dużo czasu, a także będzie powodować bałagan w kuchni i konieczność wyjmowania wszystkiego z półek;
  • Niefunkcjonalne szafki, czyli te pozbawione organizerów, szuflad, systemów cargo, co utrudnia przechowywanie i stworzy bałagan w meblach;
  • Nieodpowiednie rozmieszczenie produktów w szafkach np. tych ciężkich umieszczenie w górnej zabudowie – powoduje to niszczenie mebli, a także utrudnia wyjmowanie i wkładanie akcesoriów.

Jak urządzić kuchnię - porady

Jak urządzić kuchnie – podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że projektowanie kuchni to zajęcie trudne i czasochłonne. Stosując się jednak do kilku podstawowych zasad takich jak podział wnętrza na strefy czy też zastosowanie trójkąta roboczego pozwoli na samodzielne stworzenie funkcjonalnego, wygodnego w użytku pomieszczenia. O tym, jak wdrożyć w projekt kuchni zasady ergonometrii co tydzień podpowiadamy w naszej Bazie Wiedzy, a także na Facebooku

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
110,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Style
Elastyczna bateria kuchenna Style
495,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
85,00 zł
szt.
Sitko do syfonu z przelewem złote
Sitko do syfonu z przelewem złote
139,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana grafitowa
Ociekarka rolowana grafitowa
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana złota
Ociekarka rolowana złota
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
750,00 zł 550,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
545,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium