Szafka pod kuchennym zlewozmywakiem jest miejscem, które możesz wykorzystać nie tylko do przechowywania kosza na śmieci. Sprytnie organizując przestrzeń pod zlewem, stworzysz miejsce ergonomiczne i wielofunkcyjne. Postaw na najnowsze rozwiązania aranżacyjne i poznaj najlepsze sposoby na zagospodarowanie szuflady pod zlewem.
Spis treści
- Szuflada pod zlewem - najmniej reprezentacyjna część kuchni?
- Jakie są rodzaje szafek pod zlewozmywak kuchenny?
- Jak wykorzystać szafkę pod zlewem z szufladami?
- Jakie rozwiązania ułatwiają zaaranżowanie praktycznej szuflady pod zlewem?
- Ergonomiczna szuflada pod zlewem – podsumowanie
Szuflada pod zlewem - najmniej reprezentacyjna część kuchni?
Niekoniecznie! Choć szafka pod zlewem uważana jest za mało reprezentacyjny mebel kuchenny, to w swoim wnętrzu skrywa zazwyczaj kosz na śmieci oraz ewentualne detergenty, bez których nie wyobrażamy sobie pracy w kuchni. Znajduje się tam również spód zlewozmywaka kuchennego oraz elementy łączące go z instalacją wodną.
Umiejscowienie w szafce orurowania sprawia, że warto zastosować nowoczesne rozwiązania aranżacyjne takie jak np. syfon przyścienny tak, aby szafka stała się praktycznym miejscem do przechowywania. Równie ważne będzie wdrożenie zasad ergonomii w kuchni, które nie tylko powiększą przestrzeń do przechowywania, ale i sprawią, że w szufladzie pod zlewozmywakiem zapanuje ład i porządek.
Aby szafka zlewozmywakowa zachowała dobry stan, ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie krawędzi blatu i frontów kuchennych, co pomoże chronić meble przed długotrwałym działaniem wody. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Jak uszczelnić zlewozmywak z blatem?
Jakie są rodzaje szafek pod zlewozmywak kuchenny?
To, w jaki sposób zaaranżujesz szafkę zlewozmywakową, przede wszystkim zależy od jej wielkości. Większość szafek kuchennych ma rozmiary 40, 45, 50, 60 lub 80 centymetrów. Najmniejsze modele to dobry wybór przy zlewach jednokomorowych lub modelach z krótkim ociekaczem. Szafki 60 lub 80 cm sprawdzą się przy zlewozmywakach półtorakomorowych i dwukomorowych.
Poszczególne modele szafek różnią się jednak nie tylko rozmiarem, ale także budową. Podstawowy podział szafek obejmuje modele z drzwiczkami, które doposażyć można w praktyczne cargo lub mobilne szuflady. Większe zainteresowanie budzi jednak szafka pod zlewozmywak wysuwana, która kryje jedną lub dwie szuflady. Szuflada pod zlew posiada specjalne wycięcie na syfon, a przez to gwarantuje miejsce po bokach i z przodu do przechowywania. Dla zwiększenia ergonomii szafkę możesz uzupełnić o systemy do segregacji odpadów, cargo na środki czystości czy inne akcesoria do sprzątania i zmywania.
Więcej o tym, jak dopasować zlew do szafki dowiesz się, czytając poradnik Jak zrobić szafkę pod zlewozmywak.
Jak wykorzystać szafkę pod zlewem z szufladami?
Montaż szuflady pod zlewem niesie sporo korzyści. Jedną z nich jest zyskanie sporej, dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Jest to ważne szczególnie w przypadku mniejszych mieszkań z małą kuchnią lub aneksem, w których trudno pomieścić wszystkie sprzęty i akcesoria w standardowych meblach. Brak na nie miejsca powoduje, że zagracają one przestrzeń i psują efekt aranżacyjny. Chcąc uniknąć bałaganu w strefie zmywania, w szafce pod zlew wysuwanej można zorganizować miejsce na:
- Kosze na śmieci,
- Gąbki i ściereczki,
- Płyn do mycia naczyń lub tabletki do zmywarki,
- Worki na śmieci,
- Rękawice kuchenne,
- Małą zmiotkę i szufelkę,
- Środki czystości w butelkach i sprayu,
- Siatki i reklamówki na zakupy.
Jakie rozwiązania ułatwiają zaaranżowanie praktycznej szuflady pod zlewem?
Aby jednak szafka pod zlew wysuwana pomieściła wszystkie te akcesoria, musi w niej panować ład i porządek. Zachować pomogą go takie rozwiązania jak drążek rozporowy, plastikowe koszyki, haczyki, specjalne pojemniki do segregacji odpadów, wieszaczki, czy różnego rodzaju organizery.
W ergonomicznym zaaranżowaniu szafki pod zlew pomogą też rozwiązania wbudowane w meble. Pracę w kuchni znacznie ułatwi system otwierania typu TIP-ON. Pozwala ono na łatwe i niezawodne otwieranie szuflad, poprzez lekkie naciśnięcie frontu w dowolnym miejscu. Tak łatwe jak otwieranie jest i zamykanie – wystarczy lekko docisnąć front szafki, a zamknie się ona sama. To rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze w kuchni, przy szufladach pod zlew kryjących kosz – można je otworzyć praktycznie bez dotykowo (np. łokciem, kolanem), gdy masz brudne ręce.
Oprócz mechanizmu TIP-ON w szufladach pod zlewem sprawdzają się również specjalne prowadnice, które wytrzymają nawet większe obciążenie. Często stosuje się je wraz z dedykowanymi pojemnikami na odpady. Więcej pomysłów na organizację znajdziesz w artykule Jak zaaranżować przestrzeń pod zlewem?
Innym rozwiązaniem pozwalającym na zachowanie ergonometrii w kuchennej szafce jest syfon przyścienny. Jego podstawową zaletą jest zapewnienie dużej oszczędności miejsca w szafce pod zlewem, a przez to zyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Więcej miejsca na kosze i inne akcesoria do zmywania w małej szafce pod zlewozmywak zapewni syfon przyścienny jednokomorowy Fisc Italiana, do większych zlewów polecamy natomiast model 2 – komorowy. Przyścienny syfon Fisc Italiana wyróżnia się konstrukcją SPACE SAVING, oszczędzającą miejsce w szafce, oraz ukrytym i bezpiecznym systemem anty-przelewowym.
Co więcej, wszystkie syfony przyścienne w SINK Quality pasują do każdego zlewu kuchennego, jednak w szczegółach o tym, jak je dopasować piszemy w praktycznym poradniku Wybór syfonu do zlewu.
Ergonomiczna szuflada pod zlewem – podsumowanie
Szuflada pod zlewem jest szczególnie użytecznym miejscem w kuchni. Syfon przyścienny, szuflady, organizery, czy specjalne haczyki i wieszaki umożliwią stworzenie z niej funkcjonalnego i praktycznego miejsca do przechowywania. Odpowiednia aranżacja i zastosowanie powyższych trików pozwoli na przechowywanie w szafce pod zlewozmywakiem nie tylko kosza na śmieci, ale także i środków czyszczących oraz innych akcesoriów, które chcesz mieć pod ręką, ale nie koniecznie eksponować na kuchennych blatach.
Więcej pomysłów na aranżację trudnych miejsc w kuchni, a także przydatne lifehacki znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy, dzielimy się nimi także na Facebooku i Instagramie. Zapraszamy!