Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak zamontować zlewozmywak nakładany bez otworów?

Kategorie
Tagi
Jak zamontować zlewozmywak nakładany bez otworów?

Zlewozmywak kuchenny to niezwykle ważny  element wyposażenia każdego domu. Przede wszystkim powinien być funkcjonalny i praktyczny, aby korzystanie z niego było komfortowe. Ważną kwestią jest także estetyka jego wykonania oraz wygląd dopasowany do osobistych preferencji.

Modele dostępne na rynku produkowane są z różnych materiałów, różnią się ilością i wielkością komór, a także sposobem montażu. Ostatnia cecha decyduje o tym, czy zlew można będzie z łatwością zamontować samodzielnie lub, czy jego instalację lepiej jest zlecić specjaliście.

W artykule podpowiadamy, o czym warto pamiętać, podejmując samodzielny montaż i jak zamontować zlewozmywak nakładany bez otworów.

Spis treści

Jak wygląda zlewozmywak nakładany i jak go zamontować?

W zależności od rodzaju wybranego zlewozmywaka kuchennego oraz techniki jego montażu, ostateczny wygląd kuchni może znacznie się różnić. Rodzaj zlewu ma także wpływ na wygodę i odczucia podczas zmywania. Zatem wybór odpowiedniej metody montażu nie pozostaje bez znaczenia.

Obecnie wyróżnić można kilka podstawowych metod osadzania zlewozmywaka kuchennego w blacie, z których zdecydowana większość może zostać wykonana samodzielnie. Wyróżniamy:

  • Zlewozmywaki wpuszczane w blat (nablatowe)
  • Zlewy licowane (montowane na równi z blatem)
  • Zlewy podwieszane (podblatowe)

Jak-zamontować-zlewozmywak-nakładany-rodzaje-montażu

Wyżej wymienione metody wymagają montażu zlewu w odpowiednim otworze w blacie kuchenny, który należy wykonać jeszcze przez osadzeniem zlewozmywaka w blacie. Zlewozmywaków podwieszanych, licowanych i wpuszczanych nie można zamontować bez wcześniejszego przygotowania odpowiedniej wielkości otworu w blacie, ponieważ z reguły są mniejsze niż powierzchnia szafki kuchennej i potrzebują solidnego podparcia.

Natomiast osobną kategorią zlewozmywaków są zlewy nakładane, czyli modele najmniej skomplikowane pod względem montażu. Instalacja nakładanego zlewozmywaka kuchennego wykonywana jest bezpośrednio na szafce kuchennej. 

Nakładane zlewy to z reguły modele zlewozmywaków o sporych wymiarach, wykonane głównie ze stali nierdzewnej lub ceramiki. Są to zlewy, które w całości pokrywają powierzchnię szafki kuchennej, tym samym całkowicie zastępując blat.

Sprawdź, który materiał zlewozmywaków jest najlepszy - granitowy, stalowy, czy kompozytowy?

jak-montować-zlewy-nakladane-na-szafke

Co musisz wiedzieć, by zamontować zlewozmywak nakładany?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zlewozmywaka nakładanego, pewnie przyszło Ci na myśl pytanie, jak zamontować zlewozmywak nakładany bez otworów?

Zlewozmywaki nakładane to modele znane od wielu lat. Montowane są z góry, opierając się na przeznaczonej do tego szafce kuchennej. Najczęściej posiadają szeroki kołnierz wokoło komory zlewozmywaka, co tworzy szeroki i wygodny przy użytkowaniu ociekacz.

Ich specjalna budowa pozwala na stabilne podparcie powierzchni zlewu na krawędziach szafki oraz zapobiega wlewaniu wody do jej wnętrza. Szukając zlewu nakładanego na szafkę, warto zwrócić uwagę na to, by posiadał tylną krawędź, która wygięta jest ku górze, co pozwoli ochronić szafkę przed nasiąkaniem wodą. Klasyczne modele zlewów nakładanych zazwyczaj dopasowane są do standardowych rozmiarów szafek kuchennych. Szafkę taką można także wykonać na zamówienie, dla jeszcze lepszego dopasowania.

Pewnym utrudnieniem, które występuje przy tego rodzaju zlewozmywakach, jest zbieranie się resztek pokarmów, okruchów i zabrudzeń przy jego krawędziach. Dlatego tak ważne jest dokładne uszczelnienie zlewozmywaka nakładanego i maksymalne dosunięcie go do ściany. Aby zrobić to odpowiednio i ustabilizować zlew naszafkowy, warto dodać warstwę przezroczystego silikonu sanitarnego lub zamontować specjalną listwę uszczelniającą między blatem a zlewozmywakiem.

Jak-zamontować-i-uszczelnić-zlewozmywak-nakładany

Jak zamontować zlewozmywak nakładany bez otworów?

Poza łatwością montażu, zlewy nakładane na szafkę posiadają kilka innych zalet. Nie wymagają używania specjalistycznego sprzętu podczas montażu. Planując kuchnię, wystarczy wyznaczyć odpowiednią lukę w blacie. Stanowią także sporą przestrzeń do pracy w kuchni. Jak więc zamontować zlewozmywak nakładany bez otworów w blacie?

Montaż należy rozpocząć na wolno stojącej szafce, co ułatwi zamocowanie zlewu. Dalsza instalacja wymaga wkręcenia wkrętów służących do mocowania w określonych miejscach górnej części szafki. Wszystkie otwory pod wkręty na szafce powinny być przesunięte o około 10 mm w jedną stronę (przesunięcie zależy od otworów montażowych przewidzianych przez producenta). A następnie wwiercone w szafkę tak, by po zakleszczeniu ich w czterech otworach zlewu, można było go dosunąć i wycentrować.

Należy także pamiętać o dokładnym uszczelnieniu miejsca styku krawędzi zlewu i szafki kuchennej. Najlepiej użyć do tego silikonu lub pasty uszczelniającej i nałożyć cienką warstwę zabezpieczającą na krawędzie szafki, a następnie docisnąć i wycentrować zlew. Niezmiernie ważnym etapem, jest maksymalne dosunięcie zlewozmywaka do krawędzi ściany, co zapobiegnie przedostawaniu się wody do wewnątrz i zbieraniu się pleśni.

Jak-zamontować-zlewozmywak-nakładany-stalowy

Zlewozmywak podwieszany, nakładany czy wpuszczany w blat — co wybrać?

Ciekawym rozwiązaniem, równie prostym w montażu jak zlewozmywaki nakładane, jest wycięcie otworu w blacie pod zlewozmywak wpuszczany (nakładany na blat). Ten rodzaj zlewozmywaków zajmuje mniej miejsca na blacie kuchennym i jest przeznaczony do każdego rodzaju blatu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o montażu zlewozmywaków wpuszczanych i podwieszanych, zajrzyj do artykułu jak zamontować zlewozmywak nablatowy i podblatowy?

[lookbook id="3965"]

Niewątpliwą zaletą jest także różnorodność modeli zlewów nablatowych. W SINK Quality znajdziesz starannie zaprojektowane modele zlewozmywaków granitowych, wykonanych w technologii NANO GRANIT (80% kruszywa granitowego i 20% dedykowanej żywicy), co sprawia, że są niezwykle trwałe, odporne na zabrudzenia, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne powstające podczas codziennego użytkowania.

Więcej o dopasowaniu zlewozmywaków granitowych dowiesz się z artykułu, jaki zlewozmywak wybrać, by był wygodny i elegancki?

Szybki montaż zlewu nakładanego – to możliwe!

Wiesz już, że zlewozmywaki nakładane nie wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia podczas montażu. Z drugiej strony, przed wyborem należy wziąć pod uwagę kwestie estetyczne oraz praktyczne takiego rozwiązania.

Poznałeś także poszczególne etapy, jak zamontować zlewozmywak nakładany, bez przygotowania specjalnych otworów. Mamy więc nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek o wyborze, montażu i pielęgnacji zlewozmywaków kuchennych, zajrzyj do naszej BAZY WIEDZY. Zachęcamy także do zapoznania się naszym asortymentem baterii zlewozmywakowych i akcesoriów kuchennych.

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium