Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak zamontować zlewozmywak nablatowy i podblatowy?

Kategorie
Tagi
Jak zamontować zlewozmywak nablatowy i podwieszany?

Montaż zlewozmywaka nie musi być tak skomplikowaną sprawą, jak często wydaje się na pierwszy rzut oka. Można to zrobić w kilku prostych krokach, a także bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Z poniższego artykułu dowiesz się — jak zamontować zlewozmywak nakładany, jak instalować zlewy podwieszane, a także jak przymocować zlewozmywak do szafki oraz jak podłączyć syfon — wszystko dzięki instrukcjom, które przeprowadzą cię przez cały proces krok po kroku!

Spis treści

Co musisz wiedzieć przed wyborem zlewozmywaka kuchennego?

Zanim zakupisz wymarzony zlewozmywak, który będziesz potem samodzielnie montować, warto dowiedzieć się, w jaki sposób rozróżnia się zlewy ze względu na sposób ich montowania. Istnieją 3 rodzaje montażu:

 • zlewozmywak montowany na blacie (wpuszczany),
 • zlewozmywak montowany pod blatem (podwieszany),
 • zlewozmywak montowany na równi z blatem.

Przy każdym z nich trzeba zwrócić uwagę na wymiary — głównie głębokość oraz szerokość — i porównać je z rozmiarami szafki lub blatu, w których będziesz umieszczać swój zlew. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnej pomyłki, jaką jest źle dopasowany zlewozmywak do rozmiarów szafki. Więcej porad oraz informacji o sprawdzaniu rozmiarów zlewów, oraz dobieraniu ich do wielkości mebli znajdziesz w artykule Dopasuj zlewozmywak skrojony pod twoją kuchnię.

rodzaje-montazu-zlewow-wpuszczany-podwieszany-zlicowany

Modele zintegrowane z blatem oraz podwieszane muszą być zainstalowane do blatu wykonanego z wodoodpornego materiału, najlepiej kamienia naturalnego lub kompozytu. Dlatego w ich przypadku warto skorzystać z pomocy fachowca oraz zastosować się do wskazówek otrzymanych w instrukcji od producenta.

Czego potrzebujesz, by zamontować zlewozmywak w blacie?

W przypadku zlewozmywaków nablatowych wymiary szafki i blatu są niezwykle istotne. Przy wyborze zlewu trzeba uwzględnić głębokość komory, szerokość wraz z ociekaczem, przestrzeń na syfon, baterię oraz rury. Rzeczą, która jest nieco mniej istotna, jest wodoodporność blatu. Zlewozmywaki wpuszczane charakteryzują się tym, że chronią blat przed nadmiarem wody, dzięki temu, że osadzone są nad powierzchnią otworu w blacie.

Jak sprawdzać wymiary zlewozmywaków

Podłączenie do wody może wymagać zakupienia dodatkowych elementów instalacyjnych, o czym przekonasz się dopiero w momencie montowania zlewozmywaka. Elementami, które warto jednak przewidzieć podczas zakupów, niezależnie od wybranego rodzaju zlewozmywaka, są kształtki instalacyjne, które pozwolą ułatwić proces podłączania syfonu do rury kanalizacyjnej.

Jednak z myślą o takich sytuacjach, dla wygody każdego kupującego w SINK Quality, dopasowaliśmy idealnie syfon SPACE SAVING do każdego zlewozmywaka w ofercie. Przy zakupie zlewu z naszego sklepu, włoski syfon PREMIUM otrzymasz za darmo! Syfony dołączamy w prezencie, byś nie musiał martwić się o dodatkowe części i problemy z kompatybilnością przy podłączeniu do kanalizacji.

Syfon przyścienny - konstrukcja

Istotną sprawą jest również podłączenie baterii kuchennej, która będzie wymagała odpowiednich dla jej modelu wężyków oraz końcówek do połączenia z armaturą — w sklepie SINK Quality znajdziesz baterie kuchenne w pełnym zestawie, z dopasowanymi uszczelkami oraz wężykami, co znacząco ułatwia bezproblemowy montaż. Pamiętaj także, że warto sprawdzić jaki typ podłączenia do wody masz u siebie, zanim przystąpisz do instalowania całego systemu.

Zwróć uwagę, czy wybrany zlew posiada otwory na akcesoria kuchenne, to ułatwi montaż. W SINK Quality zlewozmywaki granitowe posiadają jeden lub dwa wybite otwory (zależnie od modelu), które są kompatybilne z rozmiarami naszych syfonów, baterii oraz dozowników, dzięki czemu samodzielny montaż będzie znacznie łatwiejszy i zajmie mniej czasu — pomiary wymagają od kilkunastu do kilkudziesięciu minut łącznie!  

Obracalność zlewu - na czym polega

Lista narzędzi potrzebnych do montażu zlewu kuchennego w blacie

Ostatnią kwestią do przygotowania przed montażem są narzędzia oraz elementy uzupełniające. Upewnij się także, że wszystko jest odpowiednio przygotowane i sprawdzone.

Zlewozmywaki można montować na wiele sposobów, które czasem będą wymagały różnych narzędzi, dlatego poniżej znajdziesz uniwersalną listę narzędzi:

 • wyrzynarka lub pilarka tarczowa,
 • okulary ochronne,
 • szlifierka oscylacyjna lub papier ścierny,
 • miarka,
 • wkrętaki płaskie i krzyżowe,
 • klucz płaski lub moneta,
 • bezbarwny silikon sanitarny lub pasta uszczelniająca,
 • taśma malarska,
 • ołówek lub mazak,
 • ręczniki papierowe lub ściereczka do wycierania.

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat?

Zlewy nablatowe to jeden z najpopularniejszych wyborów do samodzielnego montażu. Wymagają najmniej przygotowań, a system ich mocowania jest prosty i intuicyjny. Modele zlewozmywaków kuchennych dostępne w sklepie SINK Quality są wykonane z granitu, dzięki którym zachowują estetyczny wygląd na długie lata, a także są odporne na uderzenia, temperaturę i odbarwienia.

Z pewnością natknąłeś się na te określenia podczas szukania odpowiedniego zlewozmywaka do swojej kuchni lub przeszukiwania internetu. Jeśli nie do końca wiesz, co oznaczają, to rozwiejemy Twoje wątpliwości: wszystkie mówią o tym samym rodzaju zlewozmywaka osadzonego nad powierzchnią blatu po zamontowaniu.

[lookbook id="4614"]

Montaż zlewozmywaka nablatowego - przygotowanie

Zarówno blat jak i szafka muszą mieć wycięty odpowiedni otwór na twój zlewozmywak, który będzie zależał od rodzaju montażu oraz wielkości armatury. Poniższa instrukcja jest przeznaczona dla osób samodzielnie montujących zlewozmywak oraz tych, które posiadają blat bez wyciętego w nim otworu.

Upewnij się, że masz przy sobie wszystkie potrzebne narzędzia z przygotowanej przez nas listy oraz przestrzeń, w której będziesz mógł swobodnie nimi operować.

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany - instrukcja krok po kroku

Zacznij od przygotowania otworu w blacie (jeśli otwór został już wykonany wcześniej lub zlecony specjaliście, możesz pominąć ten punkt):

 1. Przyłóż odwrócony do góry dnem zlewozmywak do górnej powierzchni blatu (strony wierzchniej).
 2. Ustal jego optymalną pozycję względem ścian, szafek i innych mebli.
 3. Odrysuj jego kształt na blacie. Bądź przy tym bardzo dokładny.
 4. Na bazie odrysowanego kształtu wykreśl dokładnie taki sam kształt, lecz o 10 mm mniejszy (do wewnątrz obrysu). 
 5. Ważne jest, aby otwór w blacie jak najbardziej był wierny gabarytom komory zlewu.
 6. Teraz przejdź do cięcia. Trzymaj się wewnętrznej strony narysowanej linii. W razie wątpliwości możesz nawet ciąć kilka milimetrów głębiej i w razie możliwości poszerzać otwór do właściwych rozmiarów wyrzynarką lub szlifierką.
 7. Jeśli kupiłeś zlew w SINK Quality, nie musisz wycinać otworów na baterię oraz pokrętło syfonu. Jeśli jednak twój zlew pochodzi od innego dystrybutora, zadbaj by w zamówieniu zawszeć wszystkie potrzebne lub wykonaj odpowiednie pomiary i zrób pasujące otwory do twojej baterii oraz syfonu otwory.

Przechodzimy do części, w której dowiesz się, jak zamontować (osadzić) zlewozmywak w blacie.

 1. Przymierz zlewozmywak wpuszczany do otworu i wyszlifuj nierówności, które zauważysz. Użyj do tego szlifierki, papieru ściernego lub pacy wyposażonej w taki papier.
 2. Na brzegach zlewozmywaka, od spodu, użyj taśmy uszczelniającej lub kleju. Jeśli blat jest laminowany lub drewniany, trzeba go zabezpieczyć przed wilgocią. Najlepiej to zrobić pokrywając krawędzie otworu silikonem sanitarnym, rozprowadzając do za pomocą palca zamoczonego w wodzie z mydłem. Pamiętaj, że silikon musi wyschnąć!
 3. Wykorzystaj chwilę, by zamontować baterię, wężyki oraz część odpływu wody zlewozmywaka montowanego od spodu. Ułatwi to podłączenie do wody i kanalizacji po zamontowaniu zlewozmywaka.
[product category_id="32" slider="true" onlyAvailable="true"]

Tradycyjny (bezklamrowy) montaż zlewu wpuszczanego

Klasyczny sposób mocowania zlewu nablatowego nie wymaga użycia narzędzi ani zazwyczaj klamer, którymi trzeba przymocować armaturę do blatu. Taki sposób najlepiej sprawdza się jednak w przypadku zlewów o niewielkich gabarytach, które wymagają do solidnego osadzenia jedynie silikonu, masy uszczelniającej oraz uszczelek. Jeśli zakupiłeś model z klipsami, przejdź do kolejnego akapitu (Jak przymocować zlewozmywak do szafki za pomocą klipsów?). 

Instrukcja tradycyjnego montażu zlewozmywaka:
 1. W przygotowanym otworze osadź zlewozmywak.
 2. Przyklej gumową uszczelkę na kołnierzu zlewozmywaka od wewnątrz (najlepiej zrobić to przewracając zlew do góry dnem).
 3. Obficie posmaruj kołnierz zlewozmywaka masą uszczelniającą lub silikonem. Można to zrobić palcem zamoczonym w wodzie.
 4. Sprawdź, czy zlew się nie rusza w otworze. Jeśli dalej wydaje się nieco poluzowany, dodawaj silikonu lub masy uszczelniającej, dopóki nie będzie stabilny.

Jak przymocować zlewozmywak do szafki za pomocą klipsów do montażu?

Zamocowanie zlewu przy użyciu klipsów jest rekomendowane dla zlewów o większych gabarytach (jak dwukomorowe lub modele z ociekaczem). To rozwiązanie zwiększa stabilizację zlewozmywaka osadzonego w otworze blatu.

 1. Zamontuj klipsy do zlewozmywaka, których później użyjesz, by przykręcić go do blatu.
 2. Przyklej gumową uszczelkę lub masę uszczelniającą na kołnierzu zlewozmywaka od wewnątrz (najlepiej zrobić to przewracając zlew do góry dnem).
 3. W przygotowanym otworze osadź zlewozmywak.
 4. Przykręć zlewozmywak do blatu za pomocą wcześniej przygotowanych klipsów.
 5. Gotowe!

W SINK Quality wierzymy, że JAKOŚĆ tkwi w DETALACH, dlatego w naszej ofercie znajdziesz wiele modeli zlewów, do których dołączone są zestawy klipsów do montażu. Skoro już wiesz, jak przymocować zlewozmywak do szafki z ich użyciem, warto zastanowić się nad wyborem zlewów montowanych na klipsy. Dzięki temu montaż zlewozmywaka nablatowego będzie bardzo solidny!

[product category_id="34" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak zamontować zlew podwieszany?

Zlewy podwieszane pod powierzchnią blatu stają się coraz bardziej popularne. Niestety, ich montaż generuje sporo wyzwań. Przede wszystkim charakteryzują się wysokim stopniem trudności przy samodzielnym montażu. Spytasz więc, jak zamontować zlew podblatowy? Otóż wyszlifowanie krawędzi na blacie musi być idealne, ponieważ nawet najmniejsze nierówności mogą spowodować spore problemy przy mocowaniu. Przygotowanie go wymaga więc skorzystania z możliwości wycięcia otworu przez producenta blatu lub zatrudnienia fachowca.

Inną kwestią jest rodzaj blatu, do którego należy dostosować rodzaj zlewozmywaka. Do zlewozmywaków podwieszanych zaleca się blaty nienasiąklane, więcej o nich przeczytasz w artykule jaki blat pod zlew podwieszany będzie najlepszy?

A jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrać najlepsze połączenie kolorystyczne w danym stylu, sprawdź jak dobrać zlewozmywak do blatu?

[lookbook id="3962"]

Odpowiedni blat do montażu zlewozmywaka podwieszanego

Czy montaż zlewu podwieszanego jest trudny? Wśród profesjonalnych monterów są podzielone opinie z uwagi na rodzaj powierzchni blatu. Rekomendacją specjalistów jest, aby zlewy podwieszane mocować wyłącznie do blatów wodoodpornych, do których należą spieki, kompozyty, granity, płyty kamienne lub zlepieńce (konglomeraty). Warto zwrócić uwagę, by blat zlewu podwieszanego był także nieco cieńszy, niż klasyczny blat z drewna lub płyty.

Popularne w wielu kuchniach drewno, pomimo swojej wytrzymałości, nie powinno być pierwszym wyborem przy zlewach podwieszanych, ze względu na wysokie pochłanianie wilgoci. Nawet najlepiej zabezpieczone przed wilgocią drewno będzie wymagało regularnej renowacji specjalnym impregnatem. Istnieje również ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów.

Do montażu zlewów podwieszanych nie zaleca się również rozchwytywanych płyt laminowanych, gdyż zabezpieczona przed wilgocią jest tylko ich wierzchnia warstwa. Podczas wycinania otworów odsłania się płytę wiórową, która nabiera wody i puchnie. 

Jak zamontować zlewozmywak podwieszany - otwory w blacie

Ze względu na wysoki poziom trudności samodzielnego wykonania otworu w blacie na zlew podwieszany, pomijamy ten krok, pozostawiając jego wykonanie profesjonalistom. Najczęściej bowiem, już przy produkcji blatu u producenta można zamówić dodatkową usługę wykonania otworu na zlew podblatowy, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia płyty.

Ważną informacją w przypadku tego rodzaju zlewozmywaków jest to, że bateria oraz akcesoria do zlewu podwieszanego wymagają najczęściej dodatkowych otworów w blacie. Warto więc przewidzieć wszystkie otwory na zlewozmywak podwieszany jeszcze przed zamówieniem blatu do kuchni.

Jaki zlew do blatu

Zlew podwieszany - montaż krok po kroku

Montaż zlewu podwieszanego warto zacząć przed umieszczeniem blatu na szafkach kuchennych. Instalacja przebiega w następujący sposób:

 1. Ułóż zlew na blacie odwróconym do góry nogami tak, by po finalnym umieszczeniu blatu na szafkach kuchennych, zlew znajdował się pod jego powierzchnią.
 2. Miejsce łączenia krawędzi zlewu z blatem zabezpiecz silikonem.
 3. Przymocuj komorę zlewu do blatu.
 4. Obróć blat wraz z podwieszonym zlewozmywakiem.
 5. Zamocuj syfon i odpływ.
 6. Baterię zamocuj w odpowiednim otworze.

Gotowe! Wiesz już, jak zamontować zlew podwieszany.

Zlewozmywak najłatwiejszy do samodzielnego montażu

Wiesz już, jak zamontować zlewozmywak podwieszany w blacie oraz jak zamontować zlew wpuszczany w blat, ale nie masz jeszcze zlewu? Zlewy wymagające dużej precyzji podczas montażu, konkretnego rodzaju blatu oraz wieloetapowych procesów instalacji najlepiej oddać w ręce profesjonalistów i fachowców.

W SINK Quality cenimy prostotę i wygodę nawet w samodzielnym mocowaniu swojego zlewu. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz modele zlewozmywaków granitowych, które możesz łatwo zamontować samodzielnie - zarówno metodą tradycyjną, jak również te, przy których świetnie sprawdzą się zaczepy stabilizujące.

Granitowe zlewozmywaki SINK Quality są eleganckie, estetyczne i świetnie wkomponują się w każdą kuchnię — nowoczesną lub retro. Są przy tym odporne na wysokie temperatury, uderzenia oraz zarysowania, a także proste w utrzymaniu w czystości.

Od Ciebie oraz Twoich potrzeb zależy, jaki rodzaj zlewu wybierzesz!

Cechy zlewów granitowych

Wiesz już, jak zamontować zlewozmywak. A co z syfonem?

Syfon jest niezwykle istotnym elementem każdego systemu zlewowego. Jest odpowiedzialny za odprowadzenie nieczystości i drożność instalacji kanalizacyjnej, dzięki zatrzymywaniu nagromadzonych zanieczyszczeń. Niestety, klasyczne instalacje zajmują dużo miejsca, są nieporęczne, a przy tym ich montaż potrafi być problematyczny ze względu na różne długości rur.

Jak wspominaliśmy, do każdego zlewu granitowego dołączamy dedykowany syfon przyścienny SPACE SAVING. Ten rodzaj syfonów o przyściennej konstrukcji jest niezwykle trwały, dzięki czemu oszczędzasz sporo miejsca pod zlewem, które możesz zagospodarować. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Dlaczego syfon SPACE-SAVER to LIFE-SAVER?        

Czas przejść do odpowiedzi na pytanie — jak podłączyć syfon do zlewozmywaka?

Jak podłączyć zlew do kanalizacji — instrukcja montażu syfonów zlewozmywakowych

Pierwszą kwestią, jaką należy poruszyć: istnieją dwa rodzaje syfonów, które montuje się w bardzo podobny sposób. Są to syfony manualne oraz automatyczne.

Ich główną różnicą jest to, że syfon manualny umożliwia ręczną kontrolę nad przebiegiem wody z komór zlewu — blokowanie i odblokowywanie (zamknięcie i otwarcie sitka) odbywa się poprzez naciśnięcie.

Syfon automatyczny pozwala na otwieranie i zamykanie ujścia wody bez konieczności dotykania sitka odpływowego — za pomocą specjalnego pokrętła. Jest to wygodne, a jednocześnie proste rozwiązanie dla wszystkich. Chyba nikt nie lubi mieć dłoni zanurzonych w brudnej, pełnej resztek jedzenia wodzie.

[lookbook id="4009"]

Przed pracami montażowymi skompletuj narzędzia oraz sprawdź, czy posiadasz wszystkie elementy syfonu. Oto narzędzia, które ci się przydadzą:

 • klucz francuski,
 • nóż lub piła do skracania rurek,
 • miarka,
 • miska,
 • papier ścierny.

Wszystko jest? Oto instrukcja, z której krok po kroku dowiesz się, jak podłączyć zlewozmywak do syfonu automatycznego:

 1. Umieść korek automatyczny w odpowiedniej komorze (jeśli posiadasz zlew dwukomorowy, to wybierz komorę, która będzie używana częściej. W innych wypadkach umieść korek w większej komorze).
 2. Zamontuj pokrętło korka automatycznego (jeśli posiadasz syfon manualny, pomiń ten krok) w odpowiednim, dedykowanym mu otworze.
 3. Zainstaluj teraz pokrętło w zlewie wraz z linką spustu.
 4. Sprawdź wysokość śruby w sitku i wprowadź niezbędne poprawki, jeśli korek nie podnosi się przy otwieraniu spustu.

Jeśli posiadasz syfon manualny, pomiń powyższe kroki i przejdź do kolejnych części instrukcji. Od tej chwili instrukcja dla syfonu manualnego oraz automatycznego jest taka sama.

 1. Umieść uszczelkę w sitku zlewozmywaka i odpływie.
 2. Zamontuj przelew górny i połącz rurę z odpływem.
 3. Wymierz dokładnie odległości pomiędzy końcami rur. Dopasuj długość rur do swojej szafki i skręć orurowanie.
 4. Zainstaluj uszczelki i dokręć pozostałe elementy w odpowiednim miejscu.
 5. Podstaw miskę pod syfon i sprawdź jeszcze szczelność konstrukcji, puszczając wodę z baterii.
 6. Wprowadź niezbędne poprawki (mocowanie, przykręcenie, poprawienie rur) jeśli widzisz przecieki. 

Gotowe! Wiesz już, jak podłączyć zlewozmywak do syfonu.

[lookbook id="4006"]

Montaż zlewozmywaka kuchennego - to proste!

Z naszego artykułu dowiedziałeś się: jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat, a także model podwieszany, który jest bardziej skomplikowanym sposobem montażu, zwłaszcza dla osób, które robią to samodzielnie.

Poza tym wiesz już także, jak podłączyć zlewozmywak do kanalizacji za pomocą syfonu automatycznego lub manualnego. Remont kuchni Ci nie straszny!

Po więcej informacji o doborze i montażu zlewozmywaków granitowych SINK Quality zapraszamy do naszej Bazy Wiedzy!

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu zlewozmywaka nablatowego i podblatowego?

Do montażu zlewozmywaka nablatowego potrzebne będą mi.in: wiertarka, wkrętaki, kołki rozporowe, klej do montażu zlewozmywaka, uszczelniacz, poziomica, taśma miernicza, nitownice, klucz do rur. Montaż zlewu podblatowego rekomendujemy zlecić specjalistom.

Czy zlewozmywak nablatowy jest trudniejszy w montażu niż zlewozmywak podblatowy?

Montaż zlewozmywaka podblatowego może być trudniejszy niż montaż zlewozmywaka nablatowego, ponieważ wymaga on dokładniejszej instalacji i odpowiedniego przygotowania blatu.

Jakie jest różnice między montażem zlewozmywaka nablatowego a podblatowego?

Różnica między montażem polega na tym, że zlewozmywak nablatowy jest montowany na blacie (krawędzie zlewu są widoczne), a zlewozmywak podblatowy jest montowany pod blatem.

Czy istnieją jakieś ograniczenia co do wymiarów szafki pod zlewozmywakiem nablatowym i podblatowym?

W przypadku zlewozmywaka nablatowego, szafka pod zlewozmywakiem musi mieć odpowiednią szerokość i głębokość, tak aby pomieścić zlewozmywak, natomiast przy zlewozmywaku podblatowym szafka musi mieć odpowiednią szerokość, a blat grubość, aby zlewozmywak mógł się prawidłowo zamontować.
Mogą Ci się spodobać:
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium