Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe – Czy to dobre połączenie?

Kategorie
Tagi
Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe – Czy to dobre połączenie?

Panele winylowe, znane również jako panele LVT, to niezwykle praktyczne i estetyczne pokrycie podłogi. Panele te dzięki swojej wielowarstwowej konstrukcji posiadają całą gamę zalet. Jednak czy stworzą one w twoim domu dobre połączenie z ogrzewaniem podłogowym? A jeśli tak, to na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik, który wytłumaczy Ci wszystko w 3 min!

Spis treści

Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe

Istnieje kilka rodzajów ogrzewania podłogowego. Najpowszechniejsze i najczęściej spotykane to:

  • Ogrzewanie wodne
  • Ogrzewanie elektryczne
  • Ogrzewanie na podczerwień

W przypadku wszystkich wymienionych wyżej instalacji panele winylowe powinny przy paru założeniach pasować idealnie. Pamiętaj jednak, że producenci różnie konstruują swoje panele LVT, co sprawia, że zawsze musisz sprawdzić instrukcję producenta pod względem ich dopasowania z danym ogrzewaniem podłogowym.

Pamiętaj również, że niektóre posadzki winylowe mogą mieć różne właściwości termiczne, co może wpłynąć na ich zachowanie w trakcie korzystania z instalacji grzewczej. W przypadku, gdybyśmy nie dobrali odpowiednich paneli ryzykujemy tym, że mogą się one odkształcić lub nawet pęknąć.  Dlatego ważne jest, aby wybrać panele, które są zaprojektowane do stosowania z ogrzewaniem podłogowym i skonsultować się z producentem lub specjalistą jeszcze przed położeniem paneli w swoim domu.

Panele winylowe w kuchni

Podłoga to tylko jeden z elementów, jakie musisz wziąć pod uwagę szykując się do odnowienia mieszkania! Przygotuj się do remontu kuchni w 7 etapach z naszym poradnikiem - Remont kuchni – jak wyremontować kuchnię od zera?

Opór cieplny paneli winylowych

Dla efektywności działania ogrzewania podłogowego kluczowe znaczenie ma opór cieplny, czyli zdolność danego materiału do blokowania przepływu ciepła. Wyraża się go w jednostkach metrów kwadratowych na stopień Celsjusza na wat (m²·°C/W). 

Im niższy opór cieplny, tym lepiej dany materiał nada się na podłogę przy ogrzewaniu podłogowym. Płyty winylowe mają stosunkowo niskie wartości oporu cieplnego. Inne dostępne rodzaje podłóg na rynku takie jak płytki ceramiczne, panele drewniane czy wykładziny dywanowe posiadają o wiele większy opór cieplny, co powoduje, że nie będą w stanie tak skutecznie ogrzać twoich 4 ścian. Pamiętaj, żeby i tym razem sprawdzić deklarowaną przez producenta wartość tego parametru na opakowaniu przed dokonaniem zakupu.

Panele w kuchni a ogrzewanie

Jaki podkład dobrać do paneli winylowych na ogrzewanie podłogowe

Podkład pod panele LVT ma również bardzo duże znaczenie dla całej instalacji. Tak samo, jak panele musi mieć niewielki opór cieplny i równomiernie roznosić ciepło, ale i jednocześnie być odporny na wilgoć i skutecznie tłumić hałas. W zależności od tego, który z parametrów jest dla Ciebie najbardziej istotny wybierz jeden z następujących podkładów:

  • Z wełny mineralnej – wełna bardzo skutecznie hamuje wilgoć, jednocześnie świetnie tłumiąc hałasy
  • Z korka – świetnie tłumi dźwięk i zapewnia dobrą izolację termiczną, jednocześnie będąc ekologicznym surowcem
  • Z folii aluminiowej – folia najlepiej przewodzi i rozprowadza ciepło
  • Z pianki polietylenowej – bardzo lekki i elastyczny materiał, dzięki swoim właściwościom świetnie nada się nawet do podłóg o nietypowych kształtach
  • Z polistyrenu ekstradowanego – podkład ten charakteryzuje trwałość, idealne rozwiązanie na lata

Jak dbać o płyty winylowe?

Płyty winylowe co do zasady są wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju zagrożenia. Jednak, by utrzymywać je w dobrym stanie przestrzegaj kilku prostych zasad.

Unikaj dużej ilości wody na swoich płytach. Skupiska wody mogą występować również poza twoim polem widzenia w wyniku cieknącego kolanka w syfonie lub dużego rozprysku wody z kranu. Zainwestuj w baterię kuchenną z perlatorem od Sink Quality, dzięki czemu będziesz miał większą kontrolę nad strumieniem wody. Inwestycja szybko Ci się zwróci w postaci niższych rachunków za wodę, gdyż perlator zmniejsza zużycie wody w kranie o nawet 70%! Zakup również syfon z recyklingu, który dzięki pogrubionej konstrukcji jest trwałym i jednocześnie ekologicznym wyborem. W wyniku wystąpienia wilgoci twoje płyty mogłyby się odkleić od ziemi, zniekształcić, pęknąć, a w najgorszym wypadku zgrzybieć. 

Pamiętaj również o doborze odpowiedniej chemii, która nie zniszczy materiału płyty. Producent wskaże Ci na swoim opakowaniu, jakich środków do czyszczenia podłóg unikać.

Jeśli cenisz sobie estetykę swojego pomieszczenia zainwestuj w podkładki pod meble. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych zarysowań na podłodze. Pamiętaj również, by nie kłaść dywanu na ogrzewanie podłogowe – obniży to znacznie efektywność ogrzewania. Wyjątkiem są specjalne dywany do ogrzewania podłogowego, które mają niski opór cieplny. 

[product id="187, 190, 228, 166, 397, 78, 80, 158, 159, 162, 172, 174, 180, 184, 186" slider="true" onlyAvailable="true"]

Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe – podsumowanie

Panele winylowe świetnie się sprawdzą przy ogrzewaniu podłogowym. Ważne jest jednak, aby dokładnie zapoznać się z instrukcjami producenta, aby upewnić się, że pasują one do danego rodzaju ogrzewania. Panel winylowy powinien mieć niski opór cieplny, czyli dobrze przewodzić ciepło i efektywnie rozprowadzać je po całej podłodze. Istnieje również konieczność dobrania odpowiedniego podkładu, które dopasuje się do twoich potrzeb.

Kiedy zdecydujesz się na taką inwestycję pamiętaj, by odpowiednio dbać o panele. Stosuj odpowiednią chemię oraz nie wystawiaj podłogi na niepotrzebny kontakt z wilgocią.

Chcesz więcej porad? Zajrzyj do naszej bazy wiedzy!

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium