W Polsce produkowanych jest rocznie około 14 mln ton odpadów komunalnych. Do recyklingu trafiło zaledwie trochę ponad ich ćwiartka. Śmieci niepoddane recyklingowi trafiają na wysypiska, do spalarni lub dryfują po oceanie, zanieczyszczając środowisko naturalne. Obecnie na Pacyfiku znajduje się ogromna 100 tonowa wyspa odpadów, wielkości 5 powierzchni Polski. Dlaczego więc recykling jest tak ważny? Jak działa i jaka jest w nim nasza rola? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne!
Spis treści
- Recykling definicja – proste założenia
- Co powstaje z recyklingu – najciekawsze przykłady
- Już wiesz co to recykling – to jak się teraz za niego zabrać?
- Co to recykling? - Podsumowanie
Recykling definicja – proste założenia
Recykling to nic innego, jak świadomy proces, mający na celu:
- Przekształcenie odpadów i zużytych materiałów w nowe produkty i surowce
- Minimalizację ilości śmieci, którym nie da się nadać nowego życia
- Zmniejszenie wpływu człowieka na środowisko naturalne
- Minimalizację zapotrzebowania człowieka na pozyskiwanie nowych pierwotnych surowców naturalnych
Wszystkie zasady recyklingu powstały w założeniu, że musimy dbać o naszą planetę, klimat oraz złoża naturalne, które cały czas się kurczą. Wśród surowców naturalnych, których może w niedalekiej przyszłości zabraknąć wymieniamy metale rzadkie jak boksyty czy kobalt, ale też… wodę!
Zbiorniki z wodą zdatną do użytkowania cały czas się kurczą. Do 2050 roku nawet połowa populacji ludzi na świecie może mieć problem z dostępem do wody zdatnej do picia. Dlatego dowiedz się, jak oszczędzać wodę w zaciszu domowej kuchni. Przeczytaj nasz poradnik Jak oszczędzać wodę w kuchni – 5 pomysłów na mniejsze zużycie.
Co powstaje z recyklingu – najciekawsze przykłady
Liczba produktów, jakie można pozyskać w drodze recyklingu jest naprawdę imponująca, a co najlepsze – cały czas się powiększa. Najbardziej oczywiste produkty otrzymane w drodze recyklingu to czysty papier z wyrzuconych gazet, czy szkło powstałe z wyrzuconych butelek. Dzięki recyklingowi możemy uzyskać również mniej oczywiste produkty jak:
- Buty – które są w 100% wykonane z plastiku wyłowionego z oceanu
- Szczotki do zębów – powstałe z plastikowych kubeczków po jogurcie
- Legginsy – które w 79% są wytworzone z 25 plastikowych butelek
- Wytrzymałe syfony do zlewów z recyklingu — które w minimum 70% wytworzone są z plastiku pochodzącego z drugiego obiegu
Już wiesz co to recykling – to jak się teraz za niego zabrać?
Wspieraj recykling śmieci. Nie wymaga to od Ciebie dużego poświęcenia. Najważniejszą zasadą jest segregowanie odpadów. W Polsce wszystkie przepisy dotyczące segregacji śmieci są jednakowe. Powinieneś dzielić odpady w następujący sposób:
- Tworzywa sztuczne i metale – np. plastikowe butelki, puszki, reklamówki, nakrętki
- Szkło – szklane butelki oraz słoiki bez nakrętek
- Papier – kartony, gazety, książki
- Bioodpady – resztki warzyw, skorupki od jaj, liście i kwiaty
- Odpady zmieszane – wszystkie pozostałe śmieci niepasujące do poprzednich kategorii
Segregacja śmieci jest prosta. Jednak niektóre odpady, jak przykładowo karton po mleku, są nieintuicyjne. Przeczytaj przygotowany przez naszych ekspertów artykuł Jak segregować śmieci zachowując porządek w kuchni, by dowiedzieć się jakie zaskoczenia spotkają Cię w trakcie segregowania odpadów.
Pamiętaj też, by wybierać takie produkty, których opakowania, jak i one same są w stanie być poddane recyklingowi. Papierowa torba na zakupy wykona swoją robotę dokładnie tak samo dobrze, jak foliowa, jednorazowa reklamówka. Ogranicz też produkcje niepotrzebnych odpadów, takich jak plastikowe butelki. Zainwestuj w filtr wody w kranie. Wyprodukujesz mniej plastiku oraz zapłacisz mniej za zakupy w sklepie!
[lookbook id="4616"]
Wybieraj głównie te produkty, które mogą służyć Ci naprawdę długo. Wyposażenie twojego domu jest tego najlepszym przykładem. Solidnie wykonane zlewozmywaki od SINK Quality są wyprodukowane z największą starannością, byś mógł cieszyć się komfortem w kuchni przez jak najdłuższy czas. Wszystkie nasze zlewozmywaki posiadają gwarancję na aż 10 lat, byś mógł czuć radość z dobrze podjętej decyzji!
Do zlewu dobierz również baterię, dozownik na płyn do naczyń oraz syfon pojedynczy automatyczny FISC ITALIANA, który dzięki przyściennej, spłaszczonej konstrukcji pozostawia Ci duży obszar do zagospodarowania pod zlewem. Dzięki niemu zmieścisz w kuchni wszystkie kosze potrzebne do recyklingu śmieci.
Co to recykling? - Podsumowanie
Recykling śmieci jest prosty pod każdym względem – zarówno swoich założeń, jak i wymagań, które przed nami stawia. Każdy z nas powinien brać udział w prawidłowym segregowaniu odpadów, by te następnie mogły być poddane recyklingowi. Jeśli tego nie zrobimy, to zaszkodzimy głównie samym sobie oraz przyszłym pokoleniom. Minimalizujmy również ilość produkowanych odpadów do minimum. Wspierając recykling śmieci pokazujesz, że żyjesz ekologicznie oraz odpowiedzialnie!
Poszerzaj dalej swoją wiedzę! Zobacz naszą bazę wiedzy!