Zlewozmywak pełni w kuchni kluczową rolę. Abyś jednak mógł z niego wygodnie korzystać, musi być zamontowany w odpowiednim miejscu. W tym poradniku dowiesz się, czy szafka pod oknem takim jest. Poznaj zalety i wady zlewu pod oknem.
Aranżacje kuchni – gdzie zamontować zlewozmywak?
Zlew jest jednym z trzech najważniejszych kuchennych sprzętów. Wraz z kuchenką i lodówką tworzy tzw. trójkąt roboczy. Jego zastosowanie w kuchni pozwala wprowadzić do wnętrza ergonometrię, praktyczność i wygodę. Zgodnie z zasadami trójkąta roboczego zlewozmywak powinien być zamontowany pomiędzy lodówką a kuchenką.
Modna kuchnia – zlew pod oknem
Zlew pod oknem w kuchni od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Pojawia się on w wielu aranżacjach, zaczynając od tych klasycznych, przez retro, rustykalne, aż po nowoczesne. Jest w nich rozwiązaniem tak samo estetycznym, jak praktycznym i wygodnym. Zlew pod oknem uatrakcyjnia aranżacje, a także daje możliwość realizacji domowych porządków przy jednoczesnym zerkaniu przez okno.
Jakie zalety ma zlew pod oknem?
Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą zlewu pod oknem jest estetyka i widok, który się rozpościera za szybą. Dzięki temu wykonywanie obowiązków jest przyjemniejsze. W trakcie mycia naczyń można podziwiać przydomowy ogród, tętniącą życiem ulicę czy panoramę okolicy.
Z kuchni ze zlewem pod oknem zadowoleni są też rodzice. Daje on bowiem możliwość łączenia domowych obowiązków z dyskretnym nadzorem nad bawiącymi się na podwórku maluchami.
Ważną zaletą kuchni ze zlewem pod oknem jest również doskonałe rozświetlenie całej strefy zmywania. Wpadające przez szybę promienie słoneczne zwiększają widoczność podczas mycia naczyń, co podnosi komfort i skuteczność tej czynności. Maksymalne doświetlenie pozwoli Ci również wyeliminować sztuczne oświetlenie przestrzeni nad zlewem, a więc przełoży się na oszczędność energii w tym pomieszczeniu.
[lookbook id="4376"]
Czy zlew pod oknem w kuchni ma wady?
Jak każde rozwiązanie aranżacyjne zlew pod oknem w kuchni ma nie tylko zalety, ale i wady. Na szczęście wiele z nich wyeliminujesz, zakładając takie umiejscowienie zlewozmywaka już na etapie projektu. Dzięki temu unikniesz np. problemów z otwieraniem okna. To powinno bowiem być zamontowane na odpowiedniej wysokości lub też być wyposażone w specjalny system otwierania.
Nieco trudniejsze będzie uniknięcie rozchlapującej się dookoła zlewu wody. Jej krople z łatwością trafią na szybę i będą powodować zabrudzenia i nieestetyczne zacieki. W praktyce oznacza to konieczność częstszego mycia sąsiadującego ze zlewem okna.
Nie mniej kłopotliwe będzie również umieszczenie suszarki na naczynia. W przypadku kuchni ze zlewem przy oknie nie umieścisz jej w szafce wiszącej, a musisz ustawić bezpośrednio na blacie. Pamiętaj też, że klasyczną ociekarkę zastąpić możesz zlewozmywakiem z ociekaczem, na który wygodnie odłożysz umyte naczynia. Modele takie świetnie sprawdzą się nie tylko w dużych, ale i małych kuchniach, o czym przekonuje kompaktowy zlewozmywak TITANITE oraz OBSIDIAN.
[lookbook id="4189"]
Zlew pod oknem – aranżacje
Zlewozmywak umieszczony pod oknem to charakterystyczny punkt. Skupia on na sobie uwagę i przyciąga wzrok. To, dlatego powinien być modelem tak samo praktycznym, jak i estetycznym. Pod okno wybieraj więc zlewy dobrze się prezentujące i pasujące do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Dobrym rozwiązaniem są też zlewy z ociekaczem, dzięki czemu zasłaniająca widoki suszarka na naczynia nie będzie potrzebna.
Przyciągająca wzrok strefa zmywania wymaga też aranżacji przestrzeni w wokół. Parapet prosto udekorujesz, ustawiając na nim doniczki ze świeżymi ziołami, natomiast okno ozdobisz, wieszając krótkie zazdrostki, rolety, żaluzje – koniecznie z materiału odpornego na zachlapania i podwyższony stopień wilgoci.
Aranżacja kuchni ze zlewem pod oknem będzie również wymagać oświetlenia. O ile w ciągu dnia nie będzie ono potrzebne, to wieczorem okaże się niezwykle przydatne. We wnętrzach, gdzie zlew znajduje się bezpośrednio pod oknem, strefę zmywania możesz doświetlić kinkietem zamontowanym tuż nad ramą okienną lub halogenami w suficie.
Jaką baterię dobrać do zlewu pod oknem?
Jednym z największych problemów zlewu pod oknem jest dobór odpowiedniej do niego armatury. Ta przede wszystkim musi posiadać odpowiednią wysokość. Nie wskazana jest ta z wysoką wylewką, która będzie zahaczać o ramę okna, a przez to jego otwieranie będzie niewygodne. O wiele lepszym rozwiązaniem są baterie zlewozmywakowe wyciągane lub składane, a także specjalne modele armatury podokiennej montowane do ściany lub bezpośrednio do blatu.
Jaki zlew pasuje pod okno w kuchni?
Decydując się na zlew w kuchni pod oknem, zwróć uwagę na materiał wykonania sprzętu. Z racji tego, że będzie on stale narażony na działanie promieni słonecznych, musi być wykonany z tworzyw na nie odpornych. Pod ich wpływem zlew nie powinien się odbarwiać, matowieć, odkształcać. Tutaj z pomocą przychodzą zlewozmywaki granitowe. Wykazują one wysoką odporność na promieniowanie UV, a także uszkodzenia mechaniczne oraz działanie barwników i chemikaliów. Umieszczone pod oknem przez długie lata nie tracą swojego koloru i pierwotnych właściwości.
Podsumowanie
Odpowiednio zaprojektowany zlew pod oknem to rozwiązanie, które uatrakcyjni wygląd kuchni, a także będzie wygodne w codziennym użytkowaniu. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, koniecznie wybierz odpowiedni model zlewozmywaka i baterii, a także zadbaj o okno ze specjalnym systemem otwierania. Nie zapominaj też o zaaranżowaniu strefy zmywania, która będzie bardziej wyeksponowana niż, jeśli zlew umieścisz pod ścianą.
Chcesz wiedzieć więcej o aranżacji kuchni? Przejrzyj nasze poradniki w Bazie Wiedzy i regularnie śledź nas na Instagramie.