Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Dom ekologiczny – Jak zbudować dom przyjazny dla środowiska?

Kategorie
Tagi
(Bez zdjęć) Dom ekologiczny – Jak zbudować dom przyjazny dla środowiska?

Ekologia jest coraz gorętszym tematem – i słusznie! W latach 2011-2020 średnia roczna temperatura na świecie wzrosła o 0,2°C. Postępowanie ocieplania się klimatu będzie opłakane w skutkach. Dlatego coraz więcej ludzi szuka sposobów na zmniejszenie swojego śladu węglowego, a ekologiczne domy stają się coraz atrakcyjniejsze. Czym różnią się od klasycznego domu? Wytłumaczymy wszystko w 2 minuty!

Spis treści

Dom ekologiczny - Co to jest? Jak jest zbudowany?

Dom ekologiczny jest zaprojektowany tak, aby być, jak najbardziej przyjaznym dla środowiska. Oznacza to, że podczas jego budowy i eksploatacji uwzględnia się wiele czynników, takich jak:

  • efektywność energetyczna

  •  wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

  •  minimalizacja zużycia wody 

  • redukcja odpadów

By uzyskać pożądane efekty domy ekologiczne mocno różnią się konstrukcyjnie od swoich standardowych odpowiedników. Są one solidniej izolowane, co pozwala im zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzania wnętrza. Domyślnie też domy ekologiczne bazują na odnawialnych surowcach pozyskiwanych lokalnie. 

Wśród materiałów budowlanych stosowanych do powstania takiej konstrukcji znacznie częściej stawia się na drewno, glinę, a czasem nawet trzcinę, której raczej już nie uświadczymy w tradycyjnym budownictwie!

Dom ekologiczny, a dom pasywny – Czym się różnią?

Dom pasywny jest projektowany i budowany w taki sposób, aby zużywał jak najmniej energii do regulacji temperatury w środku. Wykorzystuje się w nim specjalne rozwiązania, takie jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), czy odpowiednie oszklenie domu od najbardziej oświetlonej strony. 

Dom ekologiczny również stawia na te rozwiązania, lecz oprócz tego ogranicza swój wpływ na planetę już na etapie budowy. Dodatkowo w domach ekologicznych stosuje się rozwiązania, takie jak zbiorniki na deszczówkę, systemy oczyszczania ścieków, czy systemy zbierające i przetwarzające odpady. Wszystkie te systemy mają pomóc domownikom być Eko!

Zrozum dokładniej, czym jest dom pasywny! Zapoznaj się z naszym artykułem –  "Dom pasywny – Czym jest? Czy się opłaca?

[product id="377, 378, 380, 382, 384, 385, 387, 389, 343, 345, 347, 348, 349, 351, 352, 354, 355, 358" slider="true" onlyAvailable="true"]

Szybko i na już, czy trzeba trochę poczekać – Ile trwa budowa ekologicznego domu?

Czas budowy domu ekologicznego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, wykorzystane materiały oraz stopień zaawansowania projektu.

W porównaniu do standardowego budownictwa, budowa domu ekologicznego może trwać nieco dłużej ze względu na specjalne wymagania dotyczące materiałów i technologii budowlanych. Niektóre materiały, takie jak glina czy słoma, wymagają bardziej skomplikowanych procesów przygotowawczych pod budowę. Dodatkowo, projekty domów ekologicznych często wymagają bardziej szczegółowej analizy i planowania niż standardowe budownictwo, co może przedłużyć czas trwania całego procesu projektowego.

Jednakże czas budowy domu ekologicznego nie musi być znacząco dłuższy niż w przypadku standardowego budownictwa. Często, wykorzystanie prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych może skrócić czas budowy. Finalnie najczęściej proces jest nieznacznie dłuższy.

Ekologiczny dom – ile kosztuje jego postawienie?

Trudno jasno określić różnicę w cenie w budowie domu ekologicznego, a standardowego. Wpływ na cenę ma wiele czynników. Najczęściej przyjmowaną różnicą jest wzrost kosztów o około 20% w przypadku ekologicznego budynku

Warto jednak podkreślić, że taka inwestycja będzie się zwracać! W wyniku pobierania energii z odnawialnych źródeł energii zapłacimy zdecydowanie mniejsze rachunki. W dłuższym okresie dom ekologiczny okaże się nawet tańszy.

Wykończenie domu ekologicznego

Ostatnie szlify w trakcie budowy domu ekologicznego są równie ważne, jak i stawianie jego fundamentów. Podłogi w domu ekologicznym powinny posiadać certyfikat FSC lub PEFC, co oznacza, że pochodzą z surowców odnawialnych. By pozostać ekologicznym zaleca się stosowanie farb i lakierów na bazie wody, które nie emitują szkodliwych związków organicznych do powietrza. 

Oczywistym krokiem jest zakupienie żarówek energooszczędnych i sprzętu AGD klasy A. Dowiedz się więcej jak oszczędzać prąd w kuchni. Przeczytaj przygotowany przez naszych ekspertów artykuł "Jak oszczędzać prąd w kuchni – 5 praktycznych porad".

Całe wykończenie naszego domu musi być przede wszystkim naprawdę trwałe. Jednym z podstawowych zasad ekologii jest minimalizacja wydobycia surowców. Dlatego postaw na zlewy kuchenne od SINK Quality!  Razem z tobą dbamy o planetę oraz twój komfort. Zapoznaj się z nową serią syfonów z recyklingu od włoskiego producenta FISC! Są one wykonane minimum w 70% z tworzyw sztucznych uzyskanych na drodze recyklingu, jednocześnie pozostając niezwykle trwałe dzięki pogrubionych bokach syfonów.

 [lookbook id="4796"]

Dom ekologiczny – podsumowanie

Budowa domu ekologicznego to dobra decyzja, która jest świadectwem naszej odpowiedzialności klimatycznej! Obniżymy w ten sposób znacząco swój ślad węglowy. Sama budowa domu ekologicznego trwa nieznacznie dłużej. Koszty w wyniku wykorzystania innych materiałów wzrosną na etapie budowy, lecz szybko się zwrócą w postaci niższych rachunków.

Postaw na solidne wykończenie swojego ekologicznego domu. Wybierz odpowiedni sprzęt, który będzie służył ci latami, jak wyposażenie kuchni od SINK Quality!

Dowiedz się więcej o zrównoważonym podejściu do projektowania wnętrz z naszej bazy wiedzy!

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium