Promocja do -442 zł zniżki! Trwa tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Dom pasywny – Czym jest? Czy się opłaca?

Kategorie
Tagi
(Bez zdjęć) Dom pasywny – Czym jest? Czy się opłaca?

W czasach rosnących cen coraz więcej uwagi zwracamy na to, gdzie zużywamy najwięcej prądu oraz wody. W odpowiedzi na nasze potrzeby powstała idea domu pasywnego. Dom taki znacząco w mniejszym stopniu oddaje ciepło na zewnątrz budynku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom łatwiej mu utrzymać odpowiednią temperaturę w środku. W standardowym budownictwie zużywamy do 120 kWh energii do ocieplenia m2 domu rocznie. Tymczasem w domu pasywnym zużyjemy zaledwie do 15 kWh! Tylko jak to wszystko działa? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne!

Spis treści

Budownictwo pasywne – co je charakteryzuje?

Budownictwo pasywne to takie, które zakłada sobie za cel jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną, czyli tą potrzebną do ogrzania budynku oraz funkcjonowania jego podstawowych urządzeń. Komfort termiczny w takim budynku musi być zapewniony głównie przez pasywne źródła energii jak przykładowo ciepło słoneczne. Mieszkanie budowane w budownictwie pasywnym charakteryzują następujące elementy:

  • Ściany, dach, okna i drzwi w takim budynku są zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by zapewnić najlepszą ochronę przed stratami ciepła.
  • Budynek pasywny jest wyposażony w system wentylacji mechanicznej, który cyrkuluje ciepłe powietrze z wewnątrz do zimnego powietrza z zewnątrz. Budynek nie traci w ten sposób energii potrzebnej do ogrzania powietrza.
  • Dom pasywny jest zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystać naturalne źródła energii.  To słońce i wiatr ogrzewają i chłodzą budynek. Dlatego buduje się go w odpowiedniej orientacji. Znaczna część domu od strony południowej jest zagospodarowana oknami połaciowymi, które wpuszczą do domu więcej światła słonecznego.
  • Dom pasywny ma również bardzo dobrą izolację przeciwwodną, aby zapobiec wnikaniu wilgoci i grzybów. Zwiększa to bezpieczeństwo domowników, którzy nie muszą się martwić o oddychanie zgrzybiałym powietrzem.
  • W budownictwie pasywnym stosuje się głównie materiały, które zaliczamy do materiałów zrównoważonego budownictwa. Materiały te są łatwe w wymianie, a ich wytworzenie jest mniej szkodliwe dla środowiska.

Dom pasywny - zużycie energii

Domy pasywne – Czy to się opłaca?

W domu pasywnym zapłacisz mniejsze rachunki. To jest pewne. Jednak budowa takiego domu jest droższa. W krajach z cieplejszym klimatem budowa domu pasywnego wiąże się ze wzrostem kosztów budowy o około 10%. W Polsce ta różnica wynosi już więcej, bo około 30%. Jednak korzyści płynące z inwestycji są ogromne.

Czy dom pasywny się opłaca?

Dom pasywny w polskim chłodnym klimacie

W domu pasywnym zaoszczędzimy do nawet 90% na rachunkach. Wynika to z tego, że w Polsce sezon grzewczy jest stosunkowo długi i może trwać nawet 8 miesięcy. Inwestycja włożona w dom pasywny będzie potrzebowała parunastu lat, żeby się zwrócić. Zwrot ten, jednak jest pewny. Będziesz również w stanie w 100% pokryć swoje zapotrzebowanie na prąd z odnawialnych źródeł energii.

Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy żyć w sposób ekologiczny. Zapoznaj się z naszymi artykułami, które pomogą ci obniżyć rachunki oraz zadbać o planetę w zaciszu domowej kuchni:

[product category_id="86" slider="true" onlyAvailable="true"]

Oszczędzanie to również wydawanie pieniędzy! Wybieraj produkty, które będą służyły ci latami. Wyznawaj zasadę „raz, a porządnie” i kupuj przedmioty wykonane z najtrwalszych materiałów takie jak zlewy granitowe od SINK Quality.

Oprócz tego stawiaj również na produkty wytworzone w drodze recyklingu. Bądźmy ekologiczni segregując śmieci. Wrócą one do nas w nowej, bardziej przydatnej roli.

[lookbook id="4796"]

 

Dom pasywny, a dom energooszczędny

Dom pasywny, a energooszczędny to dwa różne pojęcia. Oczywiście mają cechy wspólne. Oba warianty są zarówno bardziej oszczędne, jak i bardziej ekologiczne względem swoich „tradycyjnych” odpowiedników. 

Jednak z definicji różnią się one między sobą już na starcie. Dom, by nazwać go pasywnym, nie może przekroczyć wcześniej wspomnianych 15 kWh zapotrzebowania na energię pierwotną na m2 rocznie. Z kolei dom energooszczędny ma prawie 3 razy większą dozwoloną normę – do 40 kWh. Jednak to niejedyna różnica. 

Dom energooszczędny minimalizuje zużycie energii, jednak (przynajmniej z definicji) nie określa źródła, z którego ją czerpie. Przy pobieraniu prądu do takiego domu może być stosowana energia pochodząca z paliw kopalnych takich jak węgiel.

W budownictwie pasywnym stawia się na odnawialne źródła energii. Jest to zarówno tańsze, jak i przyjaźniejsze dla środowiska.

[lookbook id="4797"]

 

Dom pasywny - Podsumowanie

Dom pasywny jest inwestycją, która zwróci się po parunastu latach. Musimy się jednak liczyć z dużym wzrostem kosztów budowy domu. Jednak jeśli w przyszłości energia będzie dalej drożeć, to zwrot inwestycji może się znacząco skrócić.

Samo życie w takim domu nie różni się od życia w tradycyjnym budownictwie. Dom pasywny nie wpływa w żaden sposób na nasz komfort. Jeśli zabierasz się właśnie za projektowanie domu, to warto zainwestować w pasywne budownictwo. Pieniądze z inwestycji wrócą do ciebie w postaci niższych rachunków. 

Zaplanuj dobrze swój cały dom włącznie z kuchnią. Zadbaj o jakość wybierając produkty od SINK Quality. Nasze zlewy, syfony oraz baterie są wykonane z dbałością o szczegóły. Do ich produkcji stosujemy najwyższej klasy komponenty, by mogły służyć w twoim domu latami!

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszą bazę wiedzy!

Mogą Ci się spodobać:
Zlewozmywak granitowy 60 Ferrum 5KBO + syfon
Zlewozmywak granitowy 60 Ferrum 5KBO + syfon
630,00 zł 480,00 zł
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KDO + syfon
Zlewozmywak granitowy Obsidian 1KDO + syfon
570,00 zł 470,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł
szt.
 Impregnat do zlewozmywaków 5 w cenie 4
Impregnat do zlewozmywaków 5 w cenie 4
125,00 zł 99,00 zł
szt.
Czarna bateria kuchenna Alfa III
Czarna bateria kuchenna Alfa III
230,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka do zlewu czarna
Ociekarka do zlewu czarna
95,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 709,00 zł 995,00 zł
Elastyczna bateria ścienna Flash
Elastyczna bateria ścienna Flash
230,00 zł 160,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium