W czasach rosnących cen coraz więcej uwagi zwracamy na to, gdzie zużywamy najwięcej prądu oraz wody. W odpowiedzi na nasze potrzeby powstała idea domu pasywnego. Dom taki znacząco w mniejszym stopniu oddaje ciepło na zewnątrz budynku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom łatwiej mu utrzymać odpowiednią temperaturę w środku. W standardowym budownictwie zużywamy do 120 kWh energii do ocieplenia m2 domu rocznie. Tymczasem w domu pasywnym zużyjemy zaledwie do 15 kWh! Tylko jak to wszystko działa? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne!
Spis treści
- Budownictwo pasywne – co je charakteryzuje?
- Domy pasywne – Czy to się opłaca?
- Dom pasywny, a dom energooszczędny
- Dom pasywny - Podsumowanie
Budownictwo pasywne – co je charakteryzuje?
Budownictwo pasywne to takie, które zakłada sobie za cel jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną, czyli tą potrzebną do ogrzania budynku oraz funkcjonowania jego podstawowych urządzeń. Komfort termiczny w takim budynku musi być zapewniony głównie przez pasywne źródła energii jak przykładowo ciepło słoneczne. Mieszkanie budowane w budownictwie pasywnym charakteryzują następujące elementy:
- Ściany, dach, okna i drzwi w takim budynku są zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by zapewnić najlepszą ochronę przed stratami ciepła.
- Budynek pasywny jest wyposażony w system wentylacji mechanicznej, który cyrkuluje ciepłe powietrze z wewnątrz do zimnego powietrza z zewnątrz. Budynek nie traci w ten sposób energii potrzebnej do ogrzania powietrza.
- Dom pasywny jest zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystać naturalne źródła energii. To słońce i wiatr ogrzewają i chłodzą budynek. Dlatego buduje się go w odpowiedniej orientacji. Znaczna część domu od strony południowej jest zagospodarowana oknami połaciowymi, które wpuszczą do domu więcej światła słonecznego.
- Dom pasywny ma również bardzo dobrą izolację przeciwwodną, aby zapobiec wnikaniu wilgoci i grzybów. Zwiększa to bezpieczeństwo domowników, którzy nie muszą się martwić o oddychanie zgrzybiałym powietrzem.
- W budownictwie pasywnym stosuje się głównie materiały, które zaliczamy do materiałów zrównoważonego budownictwa. Materiały te są łatwe w wymianie, a ich wytworzenie jest mniej szkodliwe dla środowiska.
Domy pasywne – Czy to się opłaca?
W domu pasywnym zapłacisz mniejsze rachunki. To jest pewne. Jednak budowa takiego domu jest droższa. W krajach z cieplejszym klimatem budowa domu pasywnego wiąże się ze wzrostem kosztów budowy o około 10%. W Polsce ta różnica wynosi już więcej, bo około 30%. Jednak korzyści płynące z inwestycji są ogromne.
Dom pasywny w polskim chłodnym klimacie
W domu pasywnym zaoszczędzimy do nawet 90% na rachunkach. Wynika to z tego, że w Polsce sezon grzewczy jest stosunkowo długi i może trwać nawet 8 miesięcy. Inwestycja włożona w dom pasywny będzie potrzebowała parunastu lat, żeby się zwrócić. Zwrot ten, jednak jest pewny. Będziesz również w stanie w 100% pokryć swoje zapotrzebowanie na prąd z odnawialnych źródeł energii.
Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy żyć w sposób ekologiczny. Zapoznaj się z naszymi artykułami, które pomogą ci obniżyć rachunki oraz zadbać o planetę w zaciszu domowej kuchni:
- JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ W KUCHNI – 5 POMYSŁÓW NA MNIEJSZE ZUŻYCIE
- JAK OSZCZĘDZAĆ PRĄD W KUCHNI – 5 PRAKTYCZNYCH PORAD
Oszczędzanie to również wydawanie pieniędzy! Wybieraj produkty, które będą służyły ci latami. Wyznawaj zasadę „raz, a porządnie” i kupuj przedmioty wykonane z najtrwalszych materiałów takie jak zlewy granitowe od SINK Quality.
Oprócz tego stawiaj również na produkty wytworzone w drodze recyklingu. Bądźmy ekologiczni segregując śmieci. Wrócą one do nas w nowej, bardziej przydatnej roli.
[lookbook id="4796"]
Dom pasywny, a dom energooszczędny
Dom pasywny, a energooszczędny to dwa różne pojęcia. Oczywiście mają cechy wspólne. Oba warianty są zarówno bardziej oszczędne, jak i bardziej ekologiczne względem swoich „tradycyjnych” odpowiedników.
Jednak z definicji różnią się one między sobą już na starcie. Dom, by nazwać go pasywnym, nie może przekroczyć wcześniej wspomnianych 15 kWh zapotrzebowania na energię pierwotną na m2 rocznie. Z kolei dom energooszczędny ma prawie 3 razy większą dozwoloną normę – do 40 kWh. Jednak to niejedyna różnica.
Dom energooszczędny minimalizuje zużycie energii, jednak (przynajmniej z definicji) nie określa źródła, z którego ją czerpie. Przy pobieraniu prądu do takiego domu może być stosowana energia pochodząca z paliw kopalnych takich jak węgiel.
W budownictwie pasywnym stawia się na odnawialne źródła energii. Jest to zarówno tańsze, jak i przyjaźniejsze dla środowiska.
[lookbook id="4797"]
Dom pasywny - Podsumowanie
Dom pasywny jest inwestycją, która zwróci się po parunastu latach. Musimy się jednak liczyć z dużym wzrostem kosztów budowy domu. Jednak jeśli w przyszłości energia będzie dalej drożeć, to zwrot inwestycji może się znacząco skrócić.
Samo życie w takim domu nie różni się od życia w tradycyjnym budownictwie. Dom pasywny nie wpływa w żaden sposób na nasz komfort. Jeśli zabierasz się właśnie za projektowanie domu, to warto zainwestować w pasywne budownictwo. Pieniądze z inwestycji wrócą do ciebie w postaci niższych rachunków.
Zaplanuj dobrze swój cały dom włącznie z kuchnią. Zadbaj o jakość wybierając produkty od SINK Quality. Nasze zlewozmywaki, syfony oraz baterie kuchenne są wykonane z dbałością o szczegóły. Do ich produkcji stosujemy najwyższej klasy komponenty, by mogły służyć w twoim domu latami!
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszą bazę wiedzy!