Zamów w przeciągu:

, a paczkę nadamy jutro

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Dom pasywny – Czym jest? Czy się opłaca?

Kategorie
Tagi
(Bez zdjęć) Dom pasywny – Czym jest? Czy się opłaca?

W czasach rosnących cen coraz więcej uwagi zwracamy na to, gdzie zużywamy najwięcej prądu oraz wody. W odpowiedzi na nasze potrzeby powstała idea domu pasywnego. Dom taki znacząco w mniejszym stopniu oddaje ciepło na zewnątrz budynku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom łatwiej mu utrzymać odpowiednią temperaturę w środku. W standardowym budownictwie zużywamy do 120 kWh energii do ocieplenia m2 domu rocznie. Tymczasem w domu pasywnym zużyjemy zaledwie do 15 kWh! Tylko jak to wszystko działa? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne!

Spis treści

Budownictwo pasywne – co je charakteryzuje?

Budownictwo pasywne to takie, które zakłada sobie za cel jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną, czyli tą potrzebną do ogrzania budynku oraz funkcjonowania jego podstawowych urządzeń. Komfort termiczny w takim budynku musi być zapewniony głównie przez pasywne źródła energii jak przykładowo ciepło słoneczne. Mieszkanie budowane w budownictwie pasywnym charakteryzują następujące elementy:

  • Ściany, dach, okna i drzwi w takim budynku są zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by zapewnić najlepszą ochronę przed stratami ciepła.
  • Budynek pasywny jest wyposażony w system wentylacji mechanicznej, który cyrkuluje ciepłe powietrze z wewnątrz do zimnego powietrza z zewnątrz. Budynek nie traci w ten sposób energii potrzebnej do ogrzania powietrza.
  • Dom pasywny jest zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystać naturalne źródła energii.  To słońce i wiatr ogrzewają i chłodzą budynek. Dlatego buduje się go w odpowiedniej orientacji. Znaczna część domu od strony południowej jest zagospodarowana oknami połaciowymi, które wpuszczą do domu więcej światła słonecznego.
  • Dom pasywny ma również bardzo dobrą izolację przeciwwodną, aby zapobiec wnikaniu wilgoci i grzybów. Zwiększa to bezpieczeństwo domowników, którzy nie muszą się martwić o oddychanie zgrzybiałym powietrzem.
  • W budownictwie pasywnym stosuje się głównie materiały, które zaliczamy do materiałów zrównoważonego budownictwa. Materiały te są łatwe w wymianie, a ich wytworzenie jest mniej szkodliwe dla środowiska.

Dom pasywny - zużycie energii

Domy pasywne – Czy to się opłaca?

W domu pasywnym zapłacisz mniejsze rachunki. To jest pewne. Jednak budowa takiego domu jest droższa. W krajach z cieplejszym klimatem budowa domu pasywnego wiąże się ze wzrostem kosztów budowy o około 10%. W Polsce ta różnica wynosi już więcej, bo około 30%. Jednak korzyści płynące z inwestycji są ogromne.

Czy dom pasywny się opłaca?

Dom pasywny w polskim chłodnym klimacie

W domu pasywnym zaoszczędzimy do nawet 90% na rachunkach. Wynika to z tego, że w Polsce sezon grzewczy jest stosunkowo długi i może trwać nawet 8 miesięcy. Inwestycja włożona w dom pasywny będzie potrzebowała parunastu lat, żeby się zwrócić. Zwrot ten, jednak jest pewny. Będziesz również w stanie w 100% pokryć swoje zapotrzebowanie na prąd z odnawialnych źródeł energii.

Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy żyć w sposób ekologiczny. Zapoznaj się z naszymi artykułami, które pomogą ci obniżyć rachunki oraz zadbać o planetę w zaciszu domowej kuchni:

[product category_id="86" slider="true" onlyAvailable="true"]

Oszczędzanie to również wydawanie pieniędzy! Wybieraj produkty, które będą służyły ci latami. Wyznawaj zasadę „raz, a porządnie” i kupuj przedmioty wykonane z najtrwalszych materiałów takie jak zlewy granitowe od SINK Quality.

Oprócz tego stawiaj również na produkty wytworzone w drodze recyklingu. Bądźmy ekologiczni segregując śmieci. Wrócą one do nas w nowej, bardziej przydatnej roli.

[lookbook id="4796"]

 

Dom pasywny, a dom energooszczędny

Dom pasywny, a energooszczędny to dwa różne pojęcia. Oczywiście mają cechy wspólne. Oba warianty są zarówno bardziej oszczędne, jak i bardziej ekologiczne względem swoich „tradycyjnych” odpowiedników. 

Jednak z definicji różnią się one między sobą już na starcie. Dom, by nazwać go pasywnym, nie może przekroczyć wcześniej wspomnianych 15 kWh zapotrzebowania na energię pierwotną na m2 rocznie. Z kolei dom energooszczędny ma prawie 3 razy większą dozwoloną normę – do 40 kWh. Jednak to niejedyna różnica. 

Dom energooszczędny minimalizuje zużycie energii, jednak (przynajmniej z definicji) nie określa źródła, z którego ją czerpie. Przy pobieraniu prądu do takiego domu może być stosowana energia pochodząca z paliw kopalnych takich jak węgiel.

W budownictwie pasywnym stawia się na odnawialne źródła energii. Jest to zarówno tańsze, jak i przyjaźniejsze dla środowiska.

[lookbook id="4797"]

 

Dom pasywny - Podsumowanie

Dom pasywny jest inwestycją, która zwróci się po parunastu latach. Musimy się jednak liczyć z dużym wzrostem kosztów budowy domu. Jednak jeśli w przyszłości energia będzie dalej drożeć, to zwrot inwestycji może się znacząco skrócić.

Samo życie w takim domu nie różni się od życia w tradycyjnym budownictwie. Dom pasywny nie wpływa w żaden sposób na nasz komfort. Jeśli zabierasz się właśnie za projektowanie domu, to warto zainwestować w pasywne budownictwo. Pieniądze z inwestycji wrócą do ciebie w postaci niższych rachunków. 

Zaplanuj dobrze swój cały dom włącznie z kuchnią. Zadbaj o jakość wybierając produkty od SINK Quality. Nasze zlewy, syfony oraz baterie są wykonane z dbałością o szczegóły. Do ich produkcji stosujemy najwyższej klasy komponenty, by mogły służyć w twoim domu latami!

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszą bazę wiedzy!

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
180,00 zł 95,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO + syfon
670,00 zł 495,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
180,00 zł 95,00 zł
szt.
Zielona kuchnia: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
Zielona kuchnia: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
1 726,00 zł 1 075,00 zł
szt.
Kuchnia z wyspą: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
Kuchnia z wyspą: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
1 709,00 zł 1 055,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
639,00 zł 395,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K60 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K60 + syfon
650,00 zł 455,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
220,00 zł 109,00 zł
szt.
Kuchnia elegancka: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
Kuchnia elegancka: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
1 686,00 zł 995,00 zł
szt.
Kuchnia dużej rodziny: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
Kuchnia dużej rodziny: zlew + bateria + dozownik + mata + syfon
1 729,00 zł 1 055,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
639,00 zł 395,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium