Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Czy piekarnik może być koło lodówki, czyli jak optymalnie ustawić sprzęty kuchenne?

Kategorie
Tagi
Czy piekarnik może być koło lodówki, czyli jak optymalnie ustawić sprzęty kuchenne?

Lodówka i piekarnik są dwoma niezbędnymi sprzętami AGD, bez których nie wyobrażamy sobie żadnej kuchni. Urządzenia te mają kompletnie odwrotne przeznaczenie. Stąd nasuwa się naturalnie pytanie – czy lodówka i piekarnik mogą stać obok siebie? Wątpliwości dotyczące odpowiedzi przychodzą nam do głowy, zwłaszcza w momencie, kiedy projektujemy kuchnię o niewielkim metrażu.

Pytanie to jest, jak najbardziej słuszne, jednak odpowiedź na nie jest niejednoznaczna. Kiedy piekarnik może stać obok lodówki i od czego to zależy? Już tłumaczymy!

Spis treści

Czy można postawić lodówkę obok piekarnika?

Odpowiedź na pytanie, czy lodówka może znajdować się od razu obok piekarnika nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czy sprzęt w twojej kuchni będzie znajdował się w zabudowie, czy też będzie to sprzęt wolnostojący. Jednocześnie pamiętaj o tym, że w przypadku kuchni w zabudowie znajdą się wyjątki od reguły, kiedy mimo 4-centymetrowej izolacji twoja lodówka nie może znajdować się obok piekarnika. Wybierając lodówkę sprawdź jeszcze przed zakupem instrukcję producenta. Jeśli tego nie zrobisz ryzykujesz wyższymi rachunkami za prąd lub nawet zniszczeniem sprzętu.

[product category_id="76" slider="true" onlyAvailable="true"]

W przeszłości rozmieszczenie lodówki i piekarnika obok siebie było praktycznie niemożliwe. Nagrzewająca się kuchenka mogła bardzo mocno oddziaływać na lodówkę. Taki błąd w planowaniu kuchni mógł skończyć się uszkodzeniem lodówki. W najbardziej łaskawym przypadku wyższymi rachunkami, gdyż lodówka pobierałaby znacznie więcej energii do utrzymania jej wewnętrznego zimna.

Dzisiaj również nie umieszczaj tych sprzętów obok siebie, jeśli posiadasz lodówkę wolnostojącą. Taka lodówka musi być w miarę możliwości oddzielona też od innych źródeł ciepła jak płyta grzewcza czy grzejniki. Przerwa między lodówką a piekarnikiem musi zostać wyznaczona przez mebel o szerokości minimum 45 centymetrów. Jednocześnie ułożenie lodówki w kuchni nie może być losowe. Musi się ona znajdować strefie zapasów, jeżeli chcemy, żeby nasza kuchnia była wygodna i funkcjonalna.

Dowiedz się, na jakie strefy dzielimy kuchnię oraz jak dobrze zaplanować jej rozmieszczenie z naszego artykułu Jak wydzielać strefy w kuchni. Poniższa grafika prezentuje strefy, jakie powinno się uwzględnić w projekcie kuchni:

5 stref w kuchni

Piekarnik koło lodówki w zabudowie - czy warto?

Dzisiaj coraz częściej decydujemy się na kuchnię, której lwia część znajduje się w zabudowie. I słusznie! Taka kuchnia prócz walorów estetycznych pozwoli ci zaoszczędzić sporą część miejsca. W takiej sytuacji będziesz dysponować również bardziej nowoczesnym sprzętem AGD. Lodówki w zabudowie posiadają o wiele lepsze warstwy izolacyjne. Powoduje to, że mogą one być w o wiele mniejszej odległości od siebie z piekarnikiem.

Oczywiście każdy sprzęt jest inny. Zawsze powinieneś zapoznać się z zaleceniami producenta. Jednak dzisiaj większości nowoczesnych lodówek w zabudowie wystarczy izolacja w postaci płyty o grubości 2-4 centymetrów.

Czy można zamontować AGD obok siebie?

Piekarnik koło lodówki? Poznaj wady i zalety

Jeśli posiadasz na tyle nowoczesne wyposażenie kuchni, które pozwoli ci umiejscowić lodówkę blisko piekarnika, rozważ usadowienie piekarnika w jednym „słupku” z lodówką. Takie ułożenie kuchni pozwoli ci sprawnie i szybko operować między oboma urządzeniami. Przenosząc marynowane mięso z lodówki do piekarnika nie będziesz musiał wykonać nawet jednego kroku. W dodatku odciążysz plecy, gdyż piekarnik najczęściej jest wtedy ułożony wyżej względem tradycyjnych kuchenek.

Rozwiązanie to nie jest jednak zgodne z zasadą trójkąta roboczego w kuchni. O ile nie będziesz tego znacznie odczuwał mieszkając samemu, to w przypadku większej ilości osób w kuchni istnieje ryzyko, że będziecie sobie wzajemnie przeszkadzać. 

zasada trójkąta w kuchni

Zasada trójkąta mówi o tym, że lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka (lub sam piekarnik) powinny być postawione w wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia. Jednocześnie łączna długość wszystkich boków tego trójkąta nie powinna przekraczać 7 metrów. Uzyskasz w ten sposób ergometryczną kuchnię, w której gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością, a nie męczącym obowiązkiem dnia.

Ułożenie trójkąta roboczego zależy od tego, jaki kształt kuchni posiadasz. Bez znaczenia czy twoja kuchnia ma kształt litery I, U, G czy L, to jest to możliwe. Zapoznaj się z poradnikiem przygotowanym przez naszych ekspertów – "Trójkąt roboczy w kuchni – zasady projektowania kuchni".

 zasada trójkąta w kuchni

Czy piekarnik może być koło lodówki - Podsumowanie

Jeśli masz możliwość umiejscowienia lodówki obok piekarnika, przemyśl dobrze to rozwiązanie. Twoja kuchnia będzie sercem domu, gdzie będziesz spędzał czas z rodziną przygotowując wasze ulubione potrawy. Kuchnia musi być dobrze zaplanowana, tak żeby czas w niej spędzony dostarczał ci przyjemności, a nie był pełen frustracji i walki o skrawek miejsca. Uniknij starć łokciami z resztą domowników w sytuacji, kiedy jeden z nich chce pozmywać naczynia, a ty akurat szykujesz obiad.

Zabrałeś się za planowanie kuchni? Kup zlewozmywak od Sink Quality! Nasze zlewy są wyprodukowane z najwyższej jakości komponentów oraz zaprojektowane tak, by zadbać o, jak największą funkcjonalność twojej kuchni. Do zlewu dobierz baterię kuchenną, dozownik na płyn do naczyń oraz syfon do zlewu, które idealnie będą komponowały się z resztą twojej kuchni.

Szukasz inspiracji? Odwiedź naszego Instagrama oraz Facebooka!

 

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium