Lodówka i piekarnik są dwoma niezbędnymi sprzętami AGD, bez których nie wyobrażamy sobie żadnej kuchni. Urządzenia te mają kompletnie odwrotne przeznaczenie. Stąd nasuwa się naturalnie pytanie – czy lodówka i piekarnik mogą stać obok siebie? Wątpliwości dotyczące odpowiedzi przychodzą nam do głowy, zwłaszcza w momencie, kiedy projektujemy kuchnię o niewielkim metrażu.
Pytanie to jest, jak najbardziej słuszne, jednak odpowiedź na nie jest niejednoznaczna. Kiedy piekarnik może stać obok lodówki i od czego to zależy? Już tłumaczymy!
Spis treści
- Czy można postawić lodówkę obok piekarnika?
- Piekarnik koło lodówki w zabudowie - czy warto?
- Piekarnik koło lodówki? Poznaj wady i zalety
- Czy piekarnik może być koło lodówki - Podsumowanie
Czy można postawić lodówkę obok piekarnika?
Odpowiedź na pytanie, czy lodówka może znajdować się od razu obok piekarnika nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czy sprzęt w twojej kuchni będzie znajdował się w zabudowie, czy też będzie to sprzęt wolnostojący. Jednocześnie pamiętaj o tym, że w przypadku kuchni w zabudowie znajdą się wyjątki od reguły, kiedy mimo 4-centymetrowej izolacji twoja lodówka nie może znajdować się obok piekarnika. Wybierając lodówkę sprawdź jeszcze przed zakupem instrukcję producenta. Jeśli tego nie zrobisz ryzykujesz wyższymi rachunkami za prąd lub nawet zniszczeniem sprzętu.
W przeszłości rozmieszczenie lodówki i piekarnika obok siebie było praktycznie niemożliwe. Nagrzewająca się kuchenka mogła bardzo mocno oddziaływać na lodówkę. Taki błąd w planowaniu kuchni mógł skończyć się uszkodzeniem lodówki. W najbardziej łaskawym przypadku wyższymi rachunkami, gdyż lodówka pobierałaby znacznie więcej energii do utrzymania jej wewnętrznego zimna.
Dzisiaj również nie umieszczaj tych sprzętów obok siebie, jeśli posiadasz lodówkę wolnostojącą. Taka lodówka musi być w miarę możliwości oddzielona też od innych źródeł ciepła jak płyta grzewcza czy grzejniki. Przerwa między lodówką a piekarnikiem musi zostać wyznaczona przez mebel o szerokości minimum 45 centymetrów. Jednocześnie ułożenie lodówki w kuchni nie może być losowe. Musi się ona znajdować strefie zapasów, jeżeli chcemy, żeby nasza kuchnia była wygodna i funkcjonalna.
Dowiedz się, na jakie strefy dzielimy kuchnię oraz jak dobrze zaplanować jej rozmieszczenie z naszego artykułu Jak wydzielać strefy w kuchni. Poniższa grafika prezentuje strefy, jakie powinno się uwzględnić w projekcie kuchni:
Piekarnik koło lodówki w zabudowie - czy warto?
Dzisiaj coraz częściej decydujemy się na kuchnię, której lwia część znajduje się w zabudowie. I słusznie! Taka kuchnia prócz walorów estetycznych pozwoli ci zaoszczędzić sporą część miejsca. W takiej sytuacji będziesz dysponować również bardziej nowoczesnym sprzętem AGD. Lodówki w zabudowie posiadają o wiele lepsze warstwy izolacyjne. Powoduje to, że mogą one być w o wiele mniejszej odległości od siebie z piekarnikiem.
Oczywiście każdy sprzęt jest inny. Zawsze powinieneś zapoznać się z zaleceniami producenta. Jednak dzisiaj większości nowoczesnych lodówek w zabudowie wystarczy izolacja w postaci płyty o grubości 2-4 centymetrów.
Piekarnik koło lodówki? Poznaj wady i zalety
Jeśli posiadasz na tyle nowoczesne wyposażenie kuchni, które pozwoli ci umiejscowić lodówkę blisko piekarnika, rozważ usadowienie piekarnika w jednym „słupku” z lodówką. Takie ułożenie kuchni pozwoli ci sprawnie i szybko operować między oboma urządzeniami. Przenosząc marynowane mięso z lodówki do piekarnika nie będziesz musiał wykonać nawet jednego kroku. W dodatku odciążysz plecy, gdyż piekarnik najczęściej jest wtedy ułożony wyżej względem tradycyjnych kuchenek.
Rozwiązanie to nie jest jednak zgodne z zasadą trójkąta roboczego w kuchni. O ile nie będziesz tego znacznie odczuwał mieszkając samemu, to w przypadku większej ilości osób w kuchni istnieje ryzyko, że będziecie sobie wzajemnie przeszkadzać.
Zasada trójkąta mówi o tym, że lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka (lub sam piekarnik) powinny być postawione w wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia. Jednocześnie łączna długość wszystkich boków tego trójkąta nie powinna przekraczać 7 metrów. Uzyskasz w ten sposób ergometryczną kuchnię, w której gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością, a nie męczącym obowiązkiem dnia.
Ułożenie trójkąta roboczego zależy od tego, jaki kształt kuchni posiadasz. Bez znaczenia czy twoja kuchnia ma kształt litery I, U, G czy L, to jest to możliwe. Zapoznaj się z poradnikiem przygotowanym przez naszych ekspertów – "Trójkąt roboczy w kuchni – zasady projektowania kuchni".
Czy piekarnik może być koło lodówki - Podsumowanie
Jeśli masz możliwość umiejscowienia lodówki obok piekarnika, przemyśl dobrze to rozwiązanie. Twoja kuchnia będzie sercem domu, gdzie będziesz spędzał czas z rodziną przygotowując wasze ulubione potrawy. Kuchnia musi być dobrze zaplanowana, tak żeby czas w niej spędzony dostarczał ci przyjemności, a nie był pełen frustracji i walki o skrawek miejsca. Uniknij starć łokciami z resztą domowników w sytuacji, kiedy jeden z nich chce pozmywać naczynia, a ty akurat szykujesz obiad.
Zabrałeś się za planowanie kuchni? Kup zlewozmywak od Sink Quality! Nasze zlewy są wyprodukowane z najwyższej jakości komponentów oraz zaprojektowane tak, by zadbać o, jak największą funkcjonalność twojej kuchni. Do zlewu dobierz baterię kuchenną, dozownik na płyn do naczyń oraz syfon do zlewu, które idealnie będą komponowały się z resztą twojej kuchni.
Szukasz inspiracji? Odwiedź naszego Instagrama oraz Facebooka!