Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak ukryć mikrofalówkę w kuchni - urządzamy kuchnię

Kategorie
Tagi
Jak ukryć mikrofalówkę w kuchni - urządzamy kuchnię

Dla wielu mikrofalówka w kuchni to must have. Jest niezbędna do szybkiego przygotowywania posiłków, a także odgrzewania tych już gotowych. Najczęściej mikrofala ustawiana jest na blacie roboczym. Ustawiona na nim jednak zabiera dużo przestrzeni. Jakie jest więc najlepsze miejsce dla mikrofalówki? Jak ją ukryć, aby nie burzyła estetyki wystroju, a jednocześnie nie zabierała dużo miejsca?

Spis treści

Gdzie ustawić mikrofalówkę w kuchni?

Mikrofalówka stanowi obowiązkowe wyposażenie nowoczesnych kuchni. Aby jednak była w nich sprzętem praktycznym, musi być umieszczona w odpowiednim miejscu. Ważne, aby nie była ona niczym zastawiona, a jej drzwiczki można było wygodnie otwierać – bez zahaczania o inne elementy wyposażenia oraz zabudowę. 

Z pozoru najlepszym miejscem na ustawienie kuchenki mikrofalowej jest blat roboczy. W nowoczesnych kuchniach coraz częściej jednak odchodzi się od tego rozwiązania. Zamiast tego urządzenie jest ukrywane w szafkach, pod blatem lub w dodatkowych półkach. 

Pomysłów, na to, jak ukryć mikrofalówkę w kuchni jest jednak więcej. To, który wybierzesz, uzależnij od:

  • Metrażu pomieszczenia;
  • Wzrostu domowników – każdy z domowników powinien móc komfortowo korzystać z mikrofali;
  • Obecności dzieci w domu – zasady bezpieczeństwa mówią, że maluchy nie powinny mieć dostępu do urządzenia;
  • Częstotliwości użytkowania kuchenki mikrofalowej.

mikrofalówka na szafce w kuchni

Mikrofalówka na blacie – czy to zawsze złe rozwiązanie?

Mikrofalówka na blacie to klasyczne rozwiązanie. Sprawdza się ono przede wszystkim w dużych i przestronnych kuchniach, gdzie wygodny blat roboczy liczy nie mniej niż 200 cm. Pamiętaj również, że komfortowe korzystanie ze sprzętu zapewni Ci zastosowanie w kuchni trójkąta roboczego. 

O tym, jak on wygląda, przeczytasz w poradniku Trójkąt roboczy w kuchni – zasady projektowania. Zgodnie z nimi mikrofala powinna zostać ustawiona daleko od drzwi wejściowych oraz w oddaleniu od kuchenki/płyty grzewczej.

Jak ukryć mikrofalówkę w kuchni – 6 sprawdzonych sposobów

Mikrofala w szafce pod blatem roboczym

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na ukrycie mikrofalówki jest umieszczenie jej w szafce pod blatem roboczym. Świetnie sprawdza się on na małym metrażu np. w aneksach kuchennych, kawalerkach. Nad umieszczeniem mikrofalówki w szafce powinny zastanowić się natomiast rodziny z małymi dziećmi – urządzenie musi znajdować się poza zasięgiem malucha, a szafkę trzeba zamontować na dużej wysokości.

[product show="main" slider="true" onlyAvailable="true"]

Plusem tego rozwiązania jest oszczędność miejsca na blacie roboczym oraz stosunkowo łatwy dostęp do urządzenia. Warto podkreślić, że w szafce umieścić można zarówno mikrofalówkę przeznaczoną do zabudowy, jak i wolnostojącą. W przypadku tej drugiej konieczne jest zapewnienie wolnego miejsca między szafką a płytą blatu. To jest potrzebne, aby umożliwić cyrkulacje powietrza oraz wietrzenie urządzenia.

Mikrofala w otwartej półce

Mikrofalówkę umieścić możesz nie tylko w szafce pod blatem, ale i w wiszącej półce nad nim. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na proste obsługiwanie kuchenki. Najlepiej, jeśli półkę z mikrofalówką umieścisz na wysokości wzroku, dzięki temu łatwiej będzie doglądać potraw oraz zmieniać ustawienia programatora. Wyeksponowanie sprzętu w otwartej półce wymaga wybrania modelu o eleganckim i oryginalnym designie. Taki wybór uatrakcyjni aranżacje kuchni.

Mikrofalówka w słupku

Wygodę gwarantuje nie tylko mikrofalówka w szafce, ale i w słupku. W nim umieścić można nowoczesny sprzęt AGD, przeznaczony do zabudowy. Najczęściej w słupku montowana jest nie tylko mikrofala, ale i piekarnik (ten umieszczany jest pod mikrofalówką). Piętrowe umieszczenie tych sprzętów umożliwia stworzenie kompletnego zestawu do pieczenia i podgrzewania.

Mikrofalówka w zabudowie kuchennej

Kuchenkę mikrofalową ukryć można również w zabudowie, czyli meblach kuchennych. W takiej sytuacji mikrofala znika za drzwiczkami analogicznymi do tych, jakie zastosowano w pozostałych szafkach. Najlepiej umieścić ją nad szufladami na talerze i sztućce, co ułatwi nakładanie potraw, a także testowanie i sprawdzanie szykowanych/podgrzewanych dań. Pamiętaj też, że najlepsza szafka do umieszczenia mikrofali to ta z drzwiczkami podnoszonymi do góry, składanymi harmonijkowo lub podwójnymi rozwieranymi.

mikrofala wolnostojaca w kuchni

Kuchenka mikrofalowa na wyspie kuchennej

W dużych kuchniach mikrofalówkę można ukryć w wyspie kuchennej. Takie ulokowanie sprzętu sprawi, że zyskasz dodatkową przestrzeń na blacie. Pamiętaj jednak, że umieszczenie mikrofalówki w szafce wyspy oznacza konieczność schylania się przy korzystaniu z niej.

Kuchenka mikrofalowa nad lodówką

Przestrzeń nad lodówką zazwyczaj pozostaje niezagospodarowana, jest więc dobrym sposobem na ukrycie mikrofali. Zamontowana w szafce wiszącej nie będzie się rzucać w oczy, a jednocześnie nie będzie stwarzać niebezpieczeństwa dla najmłodszych domowników. Decydując się na to rozwiązanie, pamiętaj jednak, aby nie zasłaniać przepływu powietrza sprzętom, a także nie umieszczać mikrofalówki zbyt wysoko.

Mikrofalówka wolnostojąca w kuchni – podsumowanie

Mikrofalówka wolnostojąca w kuchni nie zawsze musi stać na blacie roboczym. Pomysłów na to, jak ją ukryć pod blatem, w szafkach czy wyspie kuchennej nie brakuje. W tym poradniku przedstawiliśmy tylko kilka z możliwych rozwiązań. To, które zastosujesz, zależy jednak od rozkładu kuchni, metrażu, wymagań i wieku domowników. Jeśli potrzebujesz kolejnych inspiracji – śledź nas na Facebooku, Instagramie oraz regularnie zaglądaj do Bazy Wiedzy Sink Quality.  

 

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium