Meble to podstawowe wyposażenie kuchni. Nie może ich zabraknąć w żadnym wnętrzu – bez względu na jego metraż czy styl. Jakie jednak wybrać? Czym się kierować podczas zakupu, a także jakie są aktualne trendy w zakresie mebli kuchennych?
Spis treści
- Od czego powinien zależeć kolor mebli?
- Jakie meble do kuchni – ciemne czy jasne?
- Jakie fronty mebli kuchennych wybrać?
- Matowe czy na wysoki połysk – zalety i wady
- Jakie meble do kuchni wybrać? Podsumowanie
Od czego powinien zależeć kolor mebli?
Kolor jest pierwszym, co rzuca się w oczy. Wbrew pozorom wpływa nie tylko na estetykę wykończenia, ale także na praktyczność i funkcjonalność zabudowy. Co więcej, pomaga kształtować wnętrze i jego styl. Jaki więc kolor powinny mieć meble do kuchni? Jednej, dobrej odpowiedzi tu nie ma, bowiem do kuchennego wnętrza wprowadzić można zabudowę w każdym odcieniu. Wybierając kolorystykę, pamiętaj jednak nie tylko o własnych preferencjach, ale i kilku prostych zasadach. Mówią one, aby kolor mebli dobrać do:
- Metrażu i układu kuchni,
- Ogólnych zasad łączenia barw,
- Funkcji wnętrza,
- Stylu i klimatu,
- Doświetlenia wnętrza.
Pamiętaj też, że kolor i jego odbiór w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału wykonane są meble, a także, w jakim wykończeniu są utrzymane – matowym czy w połysku.
Jakie meble do kuchni – ciemne czy jasne?
Przez ostatnie lata najmodniejsze kuchnie to te w jasnych tonacjach. Świetnie odnajdują się one zarówno na małym, jak i dużym metrażu. W będącej na topie palecie królują biele, beże oraz rozmyte szarości i pastele. Uzupełniane są one odważniejszymi dodatkami, o których przeczytasz w poradniku Szara kuchnia – jakie dodatki dobrać? Duża popularność jasnych mebli kuchennych wynika z tego, że optycznie powiększają wnętrze, rozjaśniają je, a także łatwo dopasowują się każdego stylu, a przez to są niebywale uniwersalne i łatwe w aranżacji.
Najnowsze trendy pokazują jednak, że jasne meble kuchenne w nadchodzących sezonach zastąpią te w ciemnych barwach. Królować będzie nowoczesna czerń i ciemne szarości, a także klasyczne brązy.
Jakie meble do kuchni będą się pojawiać w odważniejszych aranżacjach? W 2023 roku projektanci sięgać będą po zabudowę w kolorze granatowym, ciemnej zieleni, kobaltowym – czyli ciemne, a zarazem żywe kolory. Na pewno nie zabraknie również mebli w odcieniu Viva Mageta, czyli tym ogłoszonym przez Instytut Pantone kolorem roku 2023.
Hitem będą też dwukolorowe szafki, które będziemy zestawiać na zasadzie kontrastujących barw np. granat z bielą. Uzupełnieniem wszystkich tych zestawień mają być natomiast złote akcenty. Jeśli nie wiesz, jak i z czym je łączyć, koniecznie sprawdź nasze porady w artykule Złote dodatki do kuchni – co wybrać? Takie duety wprowadzą do kuchennego wnętrza szyk i elegancje, a także dodadzą wystrojowi nowoczesności.
Jakie fronty mebli kuchennych wybrać?
Na to, jakie meble kuchenne wybrać wpływ powinien mieć nie tylko kolor, ale i konstrukcja zabudowy. Ta w głównej mierze skupia się na frontach. Te mogą być drewniane, z płyty wiórowej, akrylowe. Oprócz materiału wykonania różnią się też wykończeniem. Najprostsze to te gładkie idealnie pasujące do kuchni nowoczesnych i minimalistycznych, o których więcej przeczytasz w poradniku Aranżacja wnętrz. Jaki styl kuchni wybrać?
Ich zaletą jest nie tylko design, ale i łatwość utrzymania ich w czystości. Alternatywę dla nich stanowią fronty z fakturą np. zarysowanymi słojami drewna, z frezowaniami, rzeźbieniami. Meble z takimi dekorami doskonale spiszą się w kuchniach w stylu angielskim, prowansalskim, rustykalnym, farm house czy klasycznym. Przy tego typu aranżacjach sprawdzą się też szafki z przeszkleniami oraz ażurowymi wykończeniami – w nowoczesnych kuchniach lepszym wyborem jest jednolita zabudowa do sufitu.
W długich i wąskich kuchniach lepiej jest akcentować linie pionowe niż poziome, natomiast w krótkich wnętrzach dobrze wygląda horyzontalny przebieg linii.
Matowe czy na wysoki połysk – zalety i wady
Fronty mebli kuchennych różni kolor, wykończenie, a także faktura. W przypadku tej ostatniej do wyboru są dwie opcje – połysk lub mat. Moda na meble kuchenne na wysoki połysk pojawiła się już w latach 70. ubiegłego wieku i trwa do dziś. Kuchnia o nie uzupełniona sprawia wrażenie większej i bardziej otwartej. Dzieje się tak dzięki temu, że od frontów (nawet tych czarnych) odbija się światło. Wybierając jednak fronty z połyskiem, musisz zdawać sobie sprawę, że będzie na nich widać nawet najmniejsze odciski palców oraz zabrudzenia. Chcąc tego uniknąć, wybierz fakturę satynową, czyli delikatnie błyszczący mat. Subtelny połysk podkreśli intensywność koloru i nada ciepłych tonów frontom i blatom.
Zupełnym przeciwieństwem lakierowanych frontów są te utrzymane w macie. Polecane są one przede wszystkim do dużych kuchni, jednak w odpowiedniej aranżacji pojawiać mogą się i na małym metrażu. Matowe i gładkie płaszczyzny tworzą zgrany duet z bogato dekorowanymi meblami. Wprowadzają do wnętrz ciepło, naturalność i przytulność, a także uspakajają całą aranżację. Musisz jednak uważać, bowiem matowe, ciemne meble będą pochłaniać dużą ilość światła, a przez to optycznie zmniejszać i zaciemniać kuchnie.
Do małych kuchni, o nieoczywistych kształtach wybierz fronty o wysokim połysku, odbijające światło. We wnętrzach z dobrym dostępem do naturalnego światła postaw na meble matowe lub półmatowe.
Jakie meble do kuchni wybrać? Podsumowanie
Jakie meble kuchenne wybrać? Jednej, właściwej odpowiedzi nie ma. Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na kolor, wykończenie i fakturę. Nie zapominaj o aktualnych trendach. Jeśli nie wiesz, co będzie modne w nadchodzącym sezonie, już teraz możesz to podejrzeć na naszym Instagramie i porozmawiać o tym w gorących dyskusjach na Facebooku.