Projektowanie kuchni to mieszanka radości i stresu. Wszak możemy urządzić swoją kuchnię jak chcemy, jednak stoimy przed wyzwaniem stworzenia projektu, który oprócz walorów estetycznych musi być też praktyczny. Zadanie to nie ułatwia nietypowy układ pomieszczenia. Takim jest kuchnia z oknem na wprost. Jak ją zagospodarować w sposób mądry? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawimy Ci 2 przemyślane inspiracje.
Spis treści
- Co jest istotne w kuchni z oknem na wprost?
- Wąska kuchnia z oknem na wprost - jak rozmieścić strefy robocze?
- Kuchnia z oknem na wprost, pod którym znajduje się zlewozmywak - o czym należy pamiętać?
- Kuchnia skandynawska z oknem na wprost
- Nowoczesna kuchnia z oknem na wprost
Co jest istotne w kuchni z oknem na wprost?
Kuchnia w układzie, w którym okno znajduje się na wprost od wejścia, prawie zawsze jest wąska. Układ ten jest najczęściej spotykany w nowoczesnym miejskim budownictwie. Mieszkania w nowych blokach stawiają na ten typ kuchni, zakładając, że domownicy konsumować swoje posiłki będą w salonie, bądź we własnym pokoju.
Alternatywą dla mieszkań z ograniczonym metrażem jest kuchnia połączona z salonem, w której poczucie niewielkiej przestrzeni jest niwelowane mniejszą ilością ścian. Jednak, gdy kuchnia jest oddzielnym pokojem, powinniśmy zadbać w niej o dobre, naturalne oświetlenie. Mała, wąska kuchnia, w której panuje mrok, może wzbudzać w naszych gościach (oraz nas samych) klaustrofobiczne odczucia.
Dopilnuj więc, by „Twoje jedyne okno na świat” nie było nadmiernie czymkolwiek zasłonięte. Zadbaj o to, by parapet pod tym oknem był miejscem jedynie na niskie przedmioty. Doskonałą ozdobą tej strefy stanie się mały domowy zielnik, w którym będziesz hodować rzeżuchę i szczypiorek. Rośliny te dodadzą Twojej kuchni koloru, a potrawom smaku. W dodatku wystawione pod samym oknem będą doskonale rosły, dzięki kontaktowi z promieniami słońca.
Wąska kuchnia z oknem na wprost - jak rozmieścić strefy robocze?
Zasada trójkąta roboczego odnosi się do każdej kuchni, ale z powodu częstych błędów wynikających z jej ignorowania, nie można jej pominąć w naszym poradniku. Trójkąt roboczy składa się z trzech kluczowych stref: lodówki (strefa przechowywania żywności), zlewu (strefa zmywania) oraz kuchenki i blatu (strefa robocza).
Według zasad ergonomii te trzy elementy powinny być rozmieszczone na wierzchołkach trójkąta, który uwzględnia układ pomieszczenia. Ważne jest, aby całkowita długość ramion tego trójkąta nie przekraczała 7 metrów, a sprzęty były ustawione w kolejności: lodówka, zlew, kuchenka.
Stosowanie się do tej zasady pozwala utrzymać porządek w kuchni oraz tworzy wygodną przestrzeń do poruszania się, dzięki której domownicy nie będą na siebie wpadać podczas gotowania. Choć zasada ta jest prosta do zrozumienia, jej perfekcyjne wdrożenie może być bardziej skomplikowane. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem "Trójkąt roboczy w kuchni", gdzie znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące tej zasady.
W przypadku wąskiej kuchni, w której okno znajduje się na wprost od wejścia, zalecamy układ w kształcie litery „U” ze zlewem pod oknem.
Kuchnia z oknem na wprost, pod którym znajduje się zlewozmywak - o czym należy pamiętać?
Zlewozmywak pełni w kuchni kluczową rolę i aby móc z niego wygodnie korzystać, warto zamontować go w odpowiednim miejscu. Jednym z popularnych rozwiązań jest umieszczenie zlewu pod oknem.
Największą zaletą zlewu pod oknem jest estetyka oraz widok, który możemy podziwiać podczas mycia naczyń. Dzięki naturalnemu oświetleniu strefa zmywania jest doskonale rozświetlona, co zwiększa komfort i skuteczność wykonywanych czynności.
Jednak zlew pod oknem ma także pewne wady. Montaż na tej wysokości wymaga odpowiedniego dobrania baterii kuchennej – najlepiej sprawdzają się modele montowane do blatu, co pozwala na swobodne otwieranie okna. Dodatkowo częstsze mycie okna będzie konieczne z powodu rozpryskującej się wody, która może pozostawiać nieestetyczne zacieki na szybie.
Dobrze zaprojektowana kuchnia ze zlewem pod oknem może być wyjątkowo funkcjonalna i estetyczna, o ile zwrócimy uwagę na odpowiedni dobór sprzętów i materiałów. Warto wybierać zlewozmywaki wykonane z materiałów odpornych na działanie promieni słonecznych, takich jak granit, który zachowa swoje właściwości i estetykę przez lata.
Wiele osób waha się, czy na pewno zlew sprawdzi się w tym umieszczeniu. Zapoznaj się z naszym artykułem „Czy zlew pod oknem w kuchni to dobry pomysł”, a wszystko stanie się jasne!
Kuchnia skandynawska z oknem na wprost
Kuchnia w stylu skandynawskim charakteryzuje się jasnymi barwami i naturalnymi materiałami. W tej aranżacji okno wpuszcza mnóstwo światła, które odbija się od białych, minimalistycznych mebli. Centralnym elementem jest biały zlew z delikatnymi liniami, a nad nim srebrna bateria i chromowany dozownik na płyn do naczyń, które dodają elegancji i spójności. Na parapecie znajdziemy niewielkie doniczki z ziołami, które wnoszą do wnętrza odrobinę zieleni i świeżości. Całość dopełniają drewniane akcenty, takie jak deski do krojenia czy półki, które ocieplają przestrzeń.
[lookbook id="6123"]
Nowoczesna kuchnia z oknem na wprost
Dla odmiany proponujemy nowoczesną aranżację kuchni z oknem na wprost, gdzie dominują ciemne kolory i eleganckie wykończenia. Czarny zlew z subtelnymi złotymi drobinkami tworzy luksusowy akcent, a czarna bateria i czarny dozownik na płyn podkreślają nowoczesny charakter wnętrza. Okno wpuszcza światło, które pięknie kontrastuje z ciemnymi elementami kuchni, tworząc harmonijną i wyrafinowaną przestrzeń. Szafki o matowym wykończeniu i błyszczące, granitowe blaty dodają głębi i elegancji, a złote akcenty w postaci uchwytów i dodatków wprowadzają nutę luksusu.
[lookbook id="6124"]
Chcesz więcej porad? Zajrzyj do naszej bazy wiedzy!