Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Odległość między szafkami w kuchni - Jak ją określić?

Kategorie
Tagi
Odległość między szafkami w kuchni - Jak ją określić?

Kuchnia, by spełniać nasze oczekiwania, musi się zarówno dobrze prezentować, jak i pozostać przy tym właściwie zorganizowaną i funkcjonalną. Szafki kuchenne oraz ich rozmieszczenie mają ogromny wpływ na oba te elementy. Jak zatem je rozmieścić w naszej kuchni? Odpowiedź poznasz w naszym poradniku, którego przeczytanie zajmie Ci 3 min!

Spis treści

Wpływ kształtu pomieszczenia na rozmieszczenie i odległości między szafkami w kuchni

Kształt kuchni ma istotne znaczenie dla odpowiedniego rozmieszczenia szafek, co wpływa na efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz zapewnienie optymalnej funkcjonalności. Pamiętaj o zasadzie trójkąta roboczego. Zasada ta to ergonomiczne ustawienie trzech kluczowych elementów: lodówki, zlewu i kuchenki, tworząc w ten sposób idealny trójkąt. Pozwala to na optymalne zapewnienie wygody gotowania i ułatwia wykonywanie codziennych pozostałych czynności kuchennych, minimalizując potrzebę przemieszczania się między sprzętami. Temat ten jest niezwykle istotny, dlatego zagłąb się w niego z naszym poradnikiem Trójkąt roboczy w kuchni - zasady projektowania kuchni.

W przypadku kuchni o kształcie prostokątnym istotne jest rozważenie długości i szerokości pomieszczenia. Szafki powinny być rozmieszczone wzdłuż dłuższych ścian, co umożliwia wygodny dostęp do sprzętów i naczyń podczas gotowania i sprzątania. Warto również uwzględnić ewentualne przeszkody, takie jak drzwi czy okna, które mogą ograniczać dostępność ścian. W tym przypadku jednak nie powinniśmy obawiać się nawet dużych odległości pomiędzy szafkami, warto jednak zadbać, by zawartość danej szuflady pasowała do najbliższej strefy z trójkąta roboczego.

[product category_id="1" slider="true" onlyAvailable="true"]

Natomiast w kuchniach o kształcie kwadratowym lub nieregularnym, konieczne jest jeszcze staranniejsze planowanie. Tutaj rozmieszczenie szafek może być bardziej zróżnicowane, aby efektywnie wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Może to oznaczać kombinację szafek wiszących i podłogowych, a także korzystanie z narożników w celu zwiększenia przestrzeni do przechowywania wyposażenia kuchni. Narożniki jednak powinny zawierać najrzadziej używanie przyrządy, by nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu w trakcie gotowania. 

Odpowiednia odległość między szafkami także jest kluczowa dla wygody użytkowania kuchni. W przypadku pomieszczeń większych można sobie pozwolić na znaczne odległości, co może stworzyć wrażenie przestronności i otwartości. Natomiast w pomieszczeniach o mniejszych wymiarach, ważne jest zachowanie umiarkowanej odległości, aby zapewnić wygodny dostęp do wszystkich szafek bez konieczności zbyt długiego sięgania czy przemieszczania się po kuchni.

Odległość między szafkami w kuchni - kuchnia kwadratowa i prostokątna

Jaka odległość między szafkami dolnymi górnymi w kuchni?

Jaka odległość powinna dzielić szafki górne i dolne? To pytanie często nurtuje tych, którzy planują aranżację swojej kuchni. Odpowiedź jednak nie jest jednoznaczna, gdyż wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkowników oraz ogólnego rozplanowania pomieszczenia. Niemniej jednak istnieją pewne wytyczne, które warto mieć na uwadze.

Przy projektowaniu kuchni, wysokość dolnych szafek stanowi niezwykle istotny aspekt. Przeważnie nie powinna przekraczać ona 85 cm, co umożliwia wygodne sięganie do przechowywanych tam naczyń. Z kolei odległość między blatem roboczym a górnymi szafkami najlepiej mieści się w zakresie między 55 a 60 cm. Taki dystans pozwala na komfortowe korzystanie z blatu roboczego bez nadmiernego wysiłku.

Należy jednak pamiętać, że ostateczny układ szafek powinien być dostosowany do potrzeb i nawyków użytkowników kuchni. Istotne jest również uwzględnienie ergonomii pracy oraz codziennych czynności wykonywanych w tym pokoju. Dlatego warto rozważyć te wytyczne w kontekście własnych preferencji i wygody użytkowania przestrzeni kuchennej.

Prawidłowe odległości między szafkami w kuchni

Źle rozmieszczone szafki są jednym z najczęstszych błędów projektowania wnętrz. Sprawdź, czy przy planowaniu swojej kuchni sam przypadkiem nie popełniłeś jakiegoś karygodnego błędu. Lista błędów znajduje się w naszym artykule 10 najczęstszych błędów w urządzaniu kuchni.

Brakuje Ci możliwości na zachowanie minimalnej odległości między szafkami w kuchni?

Jeśli w swoim projekcie domu bądź mieszkania masz bardzo małą kuchnię, to każdy centymetr jest na wagę złota. Półki i szafki mogą być spychane na boki, by zmieścić resztę wyposażenia kuchni jak np. zlewozmywak.

Jak zatem nie zajmować aż tak dużo miejsca na blacie? Postaw na zlew granitowy bez ociekacza od SINK Quality. Zachowasz w ten sposób ogromną ilość miejsca, dzięki czemu Twoje szafki nie będą musiały być aż tak ściśnięte. Do zestawu zamów specjalną rolowaną ociekarkę, którą zwiniesz zaraz po tym, jak spełni ona swoją funkcję. Ciesz się swobodą działania i jakością najwyższej klasy.

[lookbook id="5851"]

Odległość między szafkami w kuchni - Podsumowanie

Dobrze zaplanowane rozmieszczenie szafek kuchennych ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania przestrzeni kuchennej. Zasada trójkąta roboczego oraz odpowiednia odległość między szafkami sprawiają, że kuchnia staje się ergonomiczna i funkcjonalna. Nawet w mniejszych przestrzeniach istnieją rozwiązania, takie jak zlew bez ociekacza, które pozwalają zachować funkcjonalność i estetykę kuchni. Dążenie do optymalnego rozmieszczenia szafek przyczynia się do codziennego komfortu i wygody użytkowania naszej kuchni, do czego powinieneś dążyć.

Chcesz więcej porad? Zajrzyj do naszej bazy wiedzy!

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium