Kod: BW -20% zniżki! Trwa tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Przetykanie zlewu - jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie?

Kategorie
Tagi
Przetykanie zlewu - jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie?

Zatkany zlew to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą zdarzyć się w kuchni. Nie tylko sprawia on, że główne urządzenie w kuchni nie nadaje się do użytkowania, ale też jest przyczyną przykrych zapachów i nieestetycznych zabrudzeń. Zanim jednak wezwiesz hydraulika, warto zapoznać się z domowymi metodami. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy ci, jak odetkać zlew dobrze i w bezpieczny sposób.

Spis treści

Zanim przystąpisz do odetkania zlewu, poznaj przyczyny zatorów!

Lista przyczyn, przez które dochodzi do zatorów w zlewie jest długa - resztki produktów, osadzający się tłuszcz, twarde łupinki lub odłamki stłuczonego szkła i ceramiki. Zazwyczaj szybko domyślisz się, co jest przyczyną niedrożnego zlewu, który trzeba przetkać. Do najczęściej spotykanych przyczyn należą:

 • resztki jedzenia, fragmenty opakowań lub mechaniczne blokady — nagromadzenie się dużych ilości nawet niewielkich kawałków żywności może doprowadzić od zatkania syfonu i niedrożności, zwłaszcza, jeśli są to fusy albo tłuste rzeczy, które nie rozpuszczają się w wodzie. Dlatego pierwszą odpowiedzią na pytanie jak udrożnić zlew, jest zastosowanie chemicznych środków udrażniających. Zdarza się jednak również, że fragmenty plastikowych albo papierowych opakowań i ręczniki papierowe mogą doprowadzić do zatkania. Możliwą przyczyną może być także wrzucenie czegoś przypadkowo do zlewu, szczególnie, jeśli odpływ nie jest wyposażony w sitko, niszczarkę lub fabryczne zabezpieczenie przed niepożądanymi elementami.
 • kondycja rur — przestarzały syfon, zniszczone orurowanie, niewymieniana lub zaniedbana instalacja wodna, to także częste przyczyny zatorów. Nawet przy częstym używaniu środków chemicznych i środków typu kret może dojść do zatkania z powodu przestarzałych modeli syfonów, które z czasem niszczeją. 
 • awaria — niestety, zdarza się również, że przyczyną zatkania jest awaria instalacji. Jest to też najgorszy z możliwych scenariuszy, gdyż najczęściej wymaga interwencji hydraulika.

[lookbook id="3990"]

Domowe metody jak udrożnić zlew, mogą uratować sporo pieniędzy w domowym budżecie, a także okazać się często najlepszym rozwiązaniem, jeśli na specjalistę trzeba długo czekać. Warto je zastosować, zanim sięgniesz po telefon. Przed przystąpieniem do któregokolwiek z poniższych sposobów warto zabezpieczyć papierem lub folią powierzchnię blatu i szafki przed ewentualnym zachlapaniem wodą. Nie zapomnij zabezpieczyć także siebie — okulary ochronne i długie rękawice po łokcie mogą nieraz uratować skórę i oczy!

Jak przetkać zlew — użyj przepychacza!

Całkiem skuteczną metodą jest użycie tradycyjnego gumowego przepychacza, rodem z amerykańskich komedii. Jak przetkać zlew za pomocą przepychacza?

 1. Gumę przyciśnij do otworu odpływowego. Tak, by uszło powietrze.
 2. Dociśnij i mocno pociągnij w górę za uchwyt.
 3. Powtórz czynność kilkukrotnie, aby całkowicie wypompować nieczystości z instalacji.
 4. Warto przy tym posmarować okolice odpływu wazeliną lub olejem.

jak-przetkać-zlew-przepychaczem

Jak odetkać zlew — manualne czyszczenie syfonu

Wbrew pozorom — czyszczenie syfonu jest bardzo proste i najczęściej nie wymaga użycia narzędzi. Przygotuj miskę lub wiaderko (najlepiej spore) i podstaw pod syfon, by uniknąć rozlania zalegającej wody i resztek z syfonu. Następnie odkręć nakrętkę kielicha i pozwól, by nieczystości wylały się do wiaderka. Konieczne może być ręczne przeczyszczenie, więc rękawiczki bardzo się przydadzą w tym miejscu.

Po odkręceniu nakrętki rozmontuj cały syfon i przeczyść jego części pod wodą. Następnie skręć i poddaj go krótkiemu testowi, odkręcając na kilkanaście sekund wodę. Usuń wiaderko dopiero w momencie, kiedy jesteś pewien szczelności syfonu oraz tego, że udało się usunąć zator.

jak-odetkać-zlew-i-syfon-manualnie

Jak udrożnić zlew za pomocą sprężyny (żmijki)?

Czasem nieczystości gnieżdżą się głębiej niż jesteśmy w stanie dosięgnąć ręką. Jeśli do zapchania doszło bezpośrednio w odpływie kanalizacyjnym, niezbędne jest użycie sprężyny hydraulicznej, nazywanej potocznie żmijką. Nie każdy posiada żmijkę w domu, dlatego wizyta specjalisty może okazać się konieczna. Jak zatem przepchać zlew za pomocą sprężyny?

 1. Rozkręć syfon i zdejmij redukcję (najczęściej wykonana jest z gumy).
 2. Wsuń sprężynę do rury kanalizacyjnej i kręć korbką, sprawdzając, czy czujesz opór.
 3. Jeśli tak, to znaczy, że sprężyna przebija się przez nieczystości.
 4. W przypadku, kiedy opór stanie się zbyt duży, wyciągnij sprężynę, kręcąc nią w drugą stronę.
 5. Usuń nieczystości zgromadzone na jej końcówce i powtórz czynność do czasu, aż uznasz, że rura została przeczyszczona.

jak-przepchać-zlew-za-pomocą-żmijki

Naturalne sposoby domowe, czyli jak przetkać zlew sodą i wodą

Wbrew powszechnej opinii, bezpośrednie połączenie octu i sody nie zawsze jest dobrym pomysłem, mimo, że wiele poradników niejednokrotnie na to wskazuje.

Soda jest zasadą, natomiast ocet to kwas. W połączeniu neutralizują wzajemne działanie, wytrącając przy okazji dwutlenek węgla i wodę. Z pozoru taka mieszanka ładnie bulgocze i pieni się, przez co wiele osób może pomyśleć, że w rzeczywistości działa udrażniająco, choć wcale tak nie jest. 

W rzeczywistości, warto zastosować sodę i ocet oddzielnie. Kwas, zawarty w occie usuwa zabrudzenia nieorganiczne takie jak osad z kamienia, mydła czy rdzy, może także zadziałać dezynfekująco. Zasady usuwają zanieczyszczenia organiczne, takie jak tłuszcze, oleje, woski oraz zabrudzenia białkowe. Jeśli chcemy wyczyścić przypalenia w kuchence lub nagromadzone w syfonie tłuszcze doskonale sprawdzi się soda.

Sposobem na udrażnianie zatkanego zlewu, o synergicznym działaniu jest w pierwszej kolejności wlanie octu do odpływu, przepłukanie rur ciepłą wodą (tłuste kawałki jedzenia wtedy się rozpuszczają i są łatwiejsze do przepchania), a dopiero potem dodanie sody oczyszczonej, zalanie jej gorącą wodą po upływie okolo 30 min.

Jak-odetkać-mocno-zatkany-zlew

Więcej informacji o tym, jak domowymi sposobami udrożnić zlew znajdziesz w naszym poradniku, jak udrożnić zlew octem i sodą?

Jak przetkać zlew, który jest mocno zatkany?

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie podziałał, można sięgnąć po mocniejsze środki chemiczne. Uważaj, by chemia gospodarcza nie dostała się na skórę, ani do oczu, gdyż są to przeważnie silnie drażniące środki i kwasy. W celach bezpieczeństwa koniecznie rób to w długich rękawicach oraz goglach ochronnych, a najlepiej także w masce. Stosuj się do instrukcji producenta oraz rekomendowanych sposobów aplikacji.

Skorzystanie z silnych chemikaliów powinno być ostatecznością przed wezwaniem specjalisty. Jeśli również to zawiedzie, nie ma innego wyboru, jak złapać za telefon i zadzwonić do hydraulika.

jak-udrożnić-zlew-chemią-gospodarczą

Jak udrożnić zlew… by w ogóle się nie zatykał?

Najlepszym sposobem na to, by w ogóle nie musieć udrażniać zlewu, jest profilaktyka. Oto kilka porad na to, jak sprawić, by twojej kanalizacji oraz syfonowi pracowało się lepiej:

 • raz w tygodniu stosuj domowe środki udrażniające zlew i rury,
 • staraj się wyrzucać resztki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zlewu,
 • zamontuj lub wymień wadliwe sitko na odpływ,
 • warto raz na jakiś czas sprawdzić stan rur i upewnić się, że nie ma żadnych mechanicznych uszkodzeń,
 • jeśli orurowanie ma już swoje lata, warto je wymienić.

Nie zastanawiaj się już, jak udrożnić zlew. Kilka prostych kroków powinno wystarczyć, by do zatorów dochodziło jak najrzadziej — a nawet wcale! 

jak-zapobiegać-zatkaniu-zlewu

Teraz już wiesz, jak przetkać zlew!

Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą dla ciebie przydatne i… że nie będziesz musiał z nich skorzystać. Zapraszamy do naszych innych artykułów, z których poznasz inne aspekty dbania o zlewozmywak — czyszczenie, uszczelnianie i pielęgnację!

Zapraszamy także do naszej BAZY WIEDZY, gdzie znajdziesz wiele inspiracji i wskazówek od naszych ekspertów.

Mogą Ci się spodobać:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium