Zatkany zlew to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą zdarzyć się w kuchni. Nie tylko sprawia on, że główne urządzenie w kuchni nie nadaje się do użytkowania, ale też jest przyczyną przykrych zapachów i nieestetycznych zabrudzeń. Zanim jednak wezwiesz hydraulika, warto zapoznać się z domowymi metodami. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy ci, jak odetkać zlew dobrze i w bezpieczny sposób.
Spis treści
- Zanim przystąpisz do odetkania zlewu, poznaj przyczyny zatorów!
- Jak przetkać zlew — użyj przepychacza!
- Jak odetkać zlew — manualne czyszczenie syfonu
- Jak udrożnić zlew za pomocą sprężyny (żmijki)?
- Naturalne sposoby domowe, czyli jak przetkać zlew sodą i wodą
- Jak przetkać zlew, który jest mocno zatkany?
- Jak udrożnić zlew… by w ogóle się nie zatykał?
- Teraz już wiesz, jak przetkać zlew!
Zanim przystąpisz do odetkania zlewu, poznaj przyczyny zatorów!
Lista przyczyn, przez które dochodzi do zatorów w zlewie jest długa - resztki produktów, osadzający się tłuszcz, twarde łupinki lub odłamki stłuczonego szkła i ceramiki. Zazwyczaj szybko domyślisz się, co jest przyczyną niedrożnego zlewu, który trzeba przetkać. Do najczęściej spotykanych przyczyn należą:
- resztki jedzenia, fragmenty opakowań lub mechaniczne blokady — nagromadzenie się dużych ilości nawet niewielkich kawałków żywności może doprowadzić od zatkania syfonu i niedrożności, zwłaszcza, jeśli są to fusy albo tłuste rzeczy, które nie rozpuszczają się w wodzie. Dlatego pierwszą odpowiedzią na pytanie jak udrożnić zlew, jest zastosowanie chemicznych środków udrażniających. Zdarza się jednak również, że fragmenty plastikowych albo papierowych opakowań i ręczniki papierowe mogą doprowadzić do zatkania. Możliwą przyczyną może być także wrzucenie czegoś przypadkowo do zlewu, szczególnie, jeśli odpływ nie jest wyposażony w sitko, niszczarkę lub fabryczne zabezpieczenie przed niepożądanymi elementami.
- kondycja rur — przestarzały syfon, zniszczone orurowanie, niewymieniana lub zaniedbana instalacja wodna, to także częste przyczyny zatorów. Nawet przy częstym używaniu środków chemicznych i środków typu kret może dojść do zatkania z powodu przestarzałych modeli syfonów, które z czasem niszczeją.
- awaria — niestety, zdarza się również, że przyczyną zatkania jest awaria instalacji. Jest to też najgorszy z możliwych scenariuszy, gdyż najczęściej wymaga interwencji hydraulika.
[lookbook id="3990"]
Domowe metody jak udrożnić zlew, mogą uratować sporo pieniędzy w domowym budżecie, a także okazać się często najlepszym rozwiązaniem, jeśli na specjalistę trzeba długo czekać. Warto je zastosować, zanim sięgniesz po telefon. Przed przystąpieniem do któregokolwiek z poniższych sposobów warto zabezpieczyć papierem lub folią powierzchnię blatu i szafki przed ewentualnym zachlapaniem wodą. Nie zapomnij zabezpieczyć także siebie — okulary ochronne i długie rękawice po łokcie mogą nieraz uratować skórę i oczy!
Jak przetkać zlew — użyj przepychacza!
Całkiem skuteczną metodą jest użycie tradycyjnego gumowego przepychacza, rodem z amerykańskich komedii. Jak przetkać zlew za pomocą przepychacza?
- Gumę przyciśnij do otworu odpływowego. Tak, by uszło powietrze.
- Dociśnij i mocno pociągnij w górę za uchwyt.
- Powtórz czynność kilkukrotnie, aby całkowicie wypompować nieczystości z instalacji.
- Warto przy tym posmarować okolice odpływu wazeliną lub olejem.
Jak odetkać zlew — manualne czyszczenie syfonu
Wbrew pozorom — czyszczenie syfonu jest bardzo proste i najczęściej nie wymaga użycia narzędzi. Przygotuj miskę lub wiaderko (najlepiej spore) i podstaw pod syfon, by uniknąć rozlania zalegającej wody i resztek z syfonu. Następnie odkręć nakrętkę kielicha i pozwól, by nieczystości wylały się do wiaderka. Konieczne może być ręczne przeczyszczenie, więc rękawiczki bardzo się przydadzą w tym miejscu.
Po odkręceniu nakrętki rozmontuj cały syfon i przeczyść jego części pod wodą. Następnie skręć i poddaj go krótkiemu testowi, odkręcając na kilkanaście sekund wodę. Usuń wiaderko dopiero w momencie, kiedy jesteś pewien szczelności syfonu oraz tego, że udało się usunąć zator.
Jak udrożnić zlew za pomocą sprężyny (żmijki)?
Czasem nieczystości gnieżdżą się głębiej niż jesteśmy w stanie dosięgnąć ręką. Jeśli do zapchania doszło bezpośrednio w odpływie kanalizacyjnym, niezbędne jest użycie sprężyny hydraulicznej, nazywanej potocznie żmijką. Nie każdy posiada żmijkę w domu, dlatego wizyta specjalisty może okazać się konieczna. Jak zatem przepchać zlew za pomocą sprężyny?
- Rozkręć syfon i zdejmij redukcję (najczęściej wykonana jest z gumy).
- Wsuń sprężynę do rury kanalizacyjnej i kręć korbką, sprawdzając, czy czujesz opór.
- Jeśli tak, to znaczy, że sprężyna przebija się przez nieczystości.
- W przypadku, kiedy opór stanie się zbyt duży, wyciągnij sprężynę, kręcąc nią w drugą stronę.
- Usuń nieczystości zgromadzone na jej końcówce i powtórz czynność do czasu, aż uznasz, że rura została przeczyszczona.
Naturalne sposoby domowe, czyli jak przetkać zlew sodą i wodą
Wbrew powszechnej opinii, bezpośrednie połączenie octu i sody nie zawsze jest dobrym pomysłem, mimomimo że wiele poradników niejednokrotnie na to wskazuje.
Soda jest zasadą, natomiast ocet to kwas. W połączeniu neutralizują wzajemne działanie, wytrącając przy okazji dwutlenek węgla i wodę. Z pozoru taka mieszanka ładnie bulgocze i pieni się, przez co wiele osób może pomyśleć, że w rzeczywistości działa udrażniająco, choć wcale tak nie jest.
W rzeczywistości, warto zastosować sodę i ocet oddzielnie. Kwas, zawarty w occie usuwa zabrudzenia nieorganiczne takie jak osad z kamienia, mydła czy rdzy, może także zadziałać dezynfekująco. Zasady usuwają zanieczyszczenia organiczne, takie jak tłuszcze, oleje, woski oraz zabrudzenia białkowe. Jeśli chcemy wyczyścić przypalenia w kuchence lub nagromadzone w syfonie tłuszcze doskonale sprawdzi się soda.
Sposobem na udrażnianie zatkanego zlewu, o synergicznym działaniu jest w pierwszej kolejności wlanie octu do odpływu, przepłukanie rur ciepłą wodą (tłuste kawałki jedzenia wtedy się rozpuszczają i są łatwiejsze do przepchania), a dopiero potem dodanie sody oczyszczonej, zalanie jej gorącą wodą po upływie około 30 min.
Więcej informacji o tym, jak domowymi sposobami udrożnić zlew znajdziesz w naszym poradniku, jak udrożnić zlew octem i sodą?
Jak przetkać zlew, który jest mocno zatkany?
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie podziałał, można sięgnąć po mocniejsze środki chemiczne. Uważaj, by chemia gospodarcza nie dostała się na skórę, ani do oczu, gdyż są to przeważnie silnie drażniące środki i kwasy. W celach bezpieczeństwa koniecznie rób to w długich rękawicach oraz goglach ochronnych, a najlepiej także w masce. Stosuj się do instrukcji producenta oraz rekomendowanych sposobów aplikacji.
Skorzystanie z silnych chemikaliów powinno być ostatecznością przed wezwaniem specjalisty. Jeśli również to zawiedzie, nie ma innego wyboru, jak złapać za telefon i zadzwonić do hydraulika.
Jak udrożnić zlew… by w ogóle się nie zatykał?
Najlepszym sposobem na to, by w ogóle nie musieć udrażniać zlewu, jest profilaktyka. Oto kilka porad na to, jak sprawić, by twojej kanalizacji oraz syfonowi pracowało się lepiej:
- raz w tygodniu stosuj domowe środki udrażniające zlew i rury,
- staraj się wyrzucać resztki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zlewu,
- zamontuj lub wymień wadliwe sitko na odpływ,
- warto raz na jakiś czas sprawdzić stan rur i upewnić się, że nie ma żadnych mechanicznych uszkodzeń,
- jeśli orurowanie ma już swoje lata, warto je wymienić.
Nie zastanawiaj się już, jak udrożnić zlew. Kilka prostych kroków powinno wystarczyć, by do zatorów dochodziło jak najrzadziej — a nawet wcale!
Teraz już wiesz, jak przetkać zlew!
Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą dla ciebie przydatne i… że nie będziesz musiał z nich skorzystać. Zapraszamy do naszych innych artykułów, z których poznasz inne aspekty dbania o zlewozmywak — czyszczenie, uszczelnianie i pielęgnację!
Zapraszamy także do naszej BAZY WIEDZY, gdzie znajdziesz wiele inspiracji i wskazówek od naszych ekspertów.