Teraz -20% na nieprzecenione z kodem: KUCHNIA. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Przetykanie zlewu - jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie?

Kategorie
Tagi
Przetykanie zlewu - jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie?

Zatkany zlew to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą zdarzyć się w kuchni. Nie tylko sprawia on, że główne urządzenie w kuchni nie nadaje się do użytkowania, ale też jest przyczyną przykrych zapachów i nieestetycznych zabrudzeń. Zanim jednak wezwiesz hydraulika, warto zapoznać się z domowymi metodami. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy ci, jak odetkać zlew dobrze i w bezpieczny sposób.

Spis treści

Zanim przystąpisz do odetkania zlewu, poznaj przyczyny zatorów!

Lista przyczyn, przez które dochodzi do zatorów w zlewie jest długa - resztki produktów, osadzający się tłuszcz, twarde łupinki lub odłamki stłuczonego szkła i ceramiki. Zazwyczaj szybko domyślisz się, co jest przyczyną niedrożnego zlewu, który trzeba przetkać. Do najczęściej spotykanych przyczyn należą:

 • resztki jedzenia, fragmenty opakowań lub mechaniczne blokady — nagromadzenie się dużych ilości nawet niewielkich kawałków żywności może doprowadzić od zatkania syfonu i niedrożności, zwłaszcza, jeśli są to fusy albo tłuste rzeczy, które nie rozpuszczają się w wodzie. Dlatego pierwszą odpowiedzią na pytanie jak udrożnić zlew, jest zastosowanie chemicznych środków udrażniających. Zdarza się jednak również, że fragmenty plastikowych albo papierowych opakowań i ręczniki papierowe mogą doprowadzić do zatkania. Możliwą przyczyną może być także wrzucenie czegoś przypadkowo do zlewu, szczególnie, jeśli odpływ nie jest wyposażony w sitko, niszczarkę lub fabryczne zabezpieczenie przed niepożądanymi elementami.
 • kondycja rur — przestarzały syfon, zniszczone orurowanie, niewymieniana lub zaniedbana instalacja wodna, to także częste przyczyny zatorów. Nawet przy częstym używaniu środków chemicznych i środków typu kret może dojść do zatkania z powodu przestarzałych modeli syfonów, które z czasem niszczeją. 
 • awaria — niestety, zdarza się również, że przyczyną zatkania jest awaria instalacji. Jest to też najgorszy z możliwych scenariuszy, gdyż najczęściej wymaga interwencji hydraulika.

[lookbook id="3990"]

Domowe metody jak udrożnić zlew, mogą uratować sporo pieniędzy w domowym budżecie, a także okazać się często najlepszym rozwiązaniem, jeśli na specjalistę trzeba długo czekać. Warto je zastosować, zanim sięgniesz po telefon. Przed przystąpieniem do któregokolwiek z poniższych sposobów warto zabezpieczyć papierem lub folią powierzchnię blatu i szafki przed ewentualnym zachlapaniem wodą. Nie zapomnij zabezpieczyć także siebie — okulary ochronne i długie rękawice po łokcie mogą nieraz uratować skórę i oczy!

Jak przetkać zlew — użyj przepychacza!

Całkiem skuteczną metodą jest użycie tradycyjnego gumowego przepychacza, rodem z amerykańskich komedii. Jak przetkać zlew za pomocą przepychacza?

 1. Gumę przyciśnij do otworu odpływowego. Tak, by uszło powietrze.
 2. Dociśnij i mocno pociągnij w górę za uchwyt.
 3. Powtórz czynność kilkukrotnie, aby całkowicie wypompować nieczystości z instalacji.
 4. Warto przy tym posmarować okolice odpływu wazeliną lub olejem.

jak-przetkać-zlew-przepychaczem

Jak odetkać zlew — manualne czyszczenie syfonu

Wbrew pozorom — czyszczenie syfonu jest bardzo proste i najczęściej nie wymaga użycia narzędzi. Przygotuj miskę lub wiaderko (najlepiej spore) i podstaw pod syfon, by uniknąć rozlania zalegającej wody i resztek z syfonu. Następnie odkręć nakrętkę kielicha i pozwól, by nieczystości wylały się do wiaderka. Konieczne może być ręczne przeczyszczenie, więc rękawiczki bardzo się przydadzą w tym miejscu.

Po odkręceniu nakrętki rozmontuj cały syfon i przeczyść jego części pod wodą. Następnie skręć i poddaj go krótkiemu testowi, odkręcając na kilkanaście sekund wodę. Usuń wiaderko dopiero w momencie, kiedy jesteś pewien szczelności syfonu oraz tego, że udało się usunąć zator.

jak-odetkać-zlew-i-syfon-manualnie

Jak udrożnić zlew za pomocą sprężyny (żmijki)?

Czasem nieczystości gnieżdżą się głębiej niż jesteśmy w stanie dosięgnąć ręką. Jeśli do zapchania doszło bezpośrednio w odpływie kanalizacyjnym, niezbędne jest użycie sprężyny hydraulicznej, nazywanej potocznie żmijką. Nie każdy posiada żmijkę w domu, dlatego wizyta specjalisty może okazać się konieczna. Jak zatem przepchać zlew za pomocą sprężyny?

 1. Rozkręć syfon i zdejmij redukcję (najczęściej wykonana jest z gumy).
 2. Wsuń sprężynę do rury kanalizacyjnej i kręć korbką, sprawdzając, czy czujesz opór.
 3. Jeśli tak, to znaczy, że sprężyna przebija się przez nieczystości.
 4. W przypadku, kiedy opór stanie się zbyt duży, wyciągnij sprężynę, kręcąc nią w drugą stronę.
 5. Usuń nieczystości zgromadzone na jej końcówce i powtórz czynność do czasu, aż uznasz, że rura została przeczyszczona.

jak-przepchać-zlew-za-pomocą-żmijki

Naturalne sposoby domowe, czyli jak przetkać zlew sodą i wodą

Wbrew powszechnej opinii, bezpośrednie połączenie octu i sody nie zawsze jest dobrym pomysłem, mimo, że wiele poradników niejednokrotnie na to wskazuje.

Soda jest zasadą, natomiast ocet to kwas. W połączeniu neutralizują wzajemne działanie, wytrącając przy okazji dwutlenek węgla i wodę. Z pozoru taka mieszanka ładnie bulgocze i pieni się, przez co wiele osób może pomyśleć, że w rzeczywistości działa udrażniająco, choć wcale tak nie jest. 

W rzeczywistości, warto zastosować sodę i ocet oddzielnie. Kwas, zawarty w occie usuwa zabrudzenia nieorganiczne takie jak osad z kamienia, mydła czy rdzy, może także zadziałać dezynfekująco. Zasady usuwają zanieczyszczenia organiczne, takie jak tłuszcze, oleje, woski oraz zabrudzenia białkowe. Jeśli chcemy wyczyścić przypalenia w kuchence lub nagromadzone w syfonie tłuszcze doskonale sprawdzi się soda.

Sposobem na udrażnianie zatkanego zlewu, o synergicznym działaniu jest w pierwszej kolejności wlanie octu do odpływu, przepłukanie rur ciepłą wodą (tłuste kawałki jedzenia wtedy się rozpuszczają i są łatwiejsze do przepchania), a dopiero potem dodanie sody oczyszczonej, zalanie jej gorącą wodą po upływie okolo 30 min.

Jak-odetkać-mocno-zatkany-zlew

Więcej informacji o tym, jak domowymi sposobami udrożnić zlew znajdziesz w naszym poradniku, jak udrożnić zlew octem i sodą?

Jak przetkać zlew, który jest mocno zatkany?

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie podziałał, można sięgnąć po mocniejsze środki chemiczne. Uważaj, by chemia gospodarcza nie dostała się na skórę, ani do oczu, gdyż są to przeważnie silnie drażniące środki i kwasy. W celach bezpieczeństwa koniecznie rób to w długich rękawicach oraz goglach ochronnych, a najlepiej także w masce. Stosuj się do instrukcji producenta oraz rekomendowanych sposobów aplikacji.

Skorzystanie z silnych chemikaliów powinno być ostatecznością przed wezwaniem specjalisty. Jeśli również to zawiedzie, nie ma innego wyboru, jak złapać za telefon i zadzwonić do hydraulika.

jak-udrożnić-zlew-chemią-gospodarczą

Jak udrożnić zlew… by w ogóle się nie zatykał?

Najlepszym sposobem na to, by w ogóle nie musieć udrażniać zlewu, jest profilaktyka. Oto kilka porad na to, jak sprawić, by twojej kanalizacji oraz syfonowi pracowało się lepiej:

 • raz w tygodniu stosuj domowe środki udrażniające zlew i rury,
 • staraj się wyrzucać resztki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zlewu,
 • zamontuj lub wymień wadliwe sitko na odpływ,
 • warto raz na jakiś czas sprawdzić stan rur i upewnić się, że nie ma żadnych mechanicznych uszkodzeń,
 • jeśli orurowanie ma już swoje lata, warto je wymienić.

Nie zastanawiaj się już, jak udrożnić zlew. Kilka prostych kroków powinno wystarczyć, by do zatorów dochodziło jak najrzadziej — a nawet wcale! 

jak-zapobiegać-zatkaniu-zlewu

Teraz już wiesz, jak przetkać zlew!

Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą dla ciebie przydatne i… że nie będziesz musiał z nich skorzystać. Zapraszamy do naszych innych artykułów, z których poznasz inne aspekty dbania o zlewozmywak — czyszczenie, uszczelnianie i pielęgnację!

Zapraszamy także do naszej BAZY WIEDZY, gdzie znajdziesz wiele inspiracji i wskazówek od naszych ekspertów.

Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
Syfon 2-komorowy manualny Fisc Italiana
110,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Style
Elastyczna bateria kuchenna Style
495,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
85,00 zł
szt.
Sitko do syfonu z przelewem złote
Sitko do syfonu z przelewem złote
139,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana grafitowa
Ociekarka rolowana grafitowa
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana złota
Ociekarka rolowana złota
200,00 zł 120,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 55L + syfon
750,00 zł 550,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
545,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium