To normalne, że każdy chce mieć piękną kuchnię, w której czuje się swobodnie. Dlatego też dobierając jej wyposażenie od zawsze zwracamy uwagę na jej całościowy wygląd, jak i design poszczególnych elementów. Z czasem jednak zrozumieliśmy, że w swoich działaniach chcemy być również ekologiczni, by zadbać o nasz wspólny dom, jakim jest ziemia. Dlatego zapoznaj się z 8 poradami dotyczącymi tego jak stworzyć kuchnię przyjazną planecie, którą pokochasz.
Spis Treści
- Czym jest eko styl?
- Jak zadbać o naturalne wnętrze? - 8 porad
- Eko design - wizualizacja zrównoważonej kuchni w kolorach ziemi
Czym jest eko styl?
Styl eko to nie tylko moda wpisująca się w obecne trendy, ale również filozofia, którą podążają ludzie odpowiedzialni. Bycie eko - również w kuchni - świadczy o tym, że przejmujemy się otaczającym nas światem i tym, w jakim świecie będą żyły następne pokolenia.
Projektując kuchnię w ten sposób zwrócimy uwagę na materiały z jakich wykonana jest nasza kuchnia. Zadbamy o to, by surowce potrzebne do jej zbudowania były odnawialne, a ich pozyskanie niskoemisyjne. Będziemy pamiętać również o odpowiednim wyposażeniu naszej kuchni, by nie pobierało niepotrzebnej energii. Za te wybory podziękuje nam nie tylko planeta, ale również nasz portfel, gdy rachunki do zapłacenia znacząco się zmniejszą.
Oczywiście kuchnia w stylu eko to też, a może i przede wszystkim, nasze codzienne decyzje takie jak segregowanie śmieci, odpowiedzialne zużycie wody, wyłączenie światła, gdy nie jest potrzebne, czy dobór żywności, której produkcja nie wyeksploatowuje nadmiernie naszej planety.
Jeśli ta filozofia jest bliska Twojemu sercu zapoznaj się z naszymi dwoma poradnikami - "Jak oszczędzać wodę w kuchni - 5 pomysłów na mniejsze zużycie" oraz "Jak segregować śmieci zachowując porządek w kuchni".
[product category_id="1" slider="true" onlyAvailable="true"]
Jak zadbać o naturalne wnętrze? - 8 porad
1. Wybór naturalnych materiałów: Zbuduj kuchnię z wykorzystaniem naturalnych i ekologicznych materiałów, takich jak drewno z certyfikatem FSC, kamień, glina czy bambus, które są trwałe i przyjazne dla środowiska.
2. Wybór produktów z recyklingu: Rynek jest już wypełniony wyposażeniem kuchni, które jest wyprodukowane w drodze recyklingu. Doskonały tego przykładem jest syfon do zlewu z certyfikatem Plastic Second Life 005/2022 (IPPR), który został wyprodukowany w minimum 70% z plastiku pochodzącego z recyklingu.
3. Energooszczędne urządzenia: Zaplanuj przestrzeń kuchenną z myślą o energooszczędnych urządzeniach, wybierając modele z najlepszą klasą energetyczną oraz optymalnymi rozmiarami dostosowanymi do rzeczywistych potrzeb mieszkańców.
4. Wybór mebli, którym będziesz mógł nadać drugie życie: Projektuj kuchnię z myślą o możliwości ponownego wykorzystania lub recyklingu jej elementów w przyszłości, stosując np. meble modułowe lub łatwo rozkładalne konstrukcje.
5. Segregacja śmieci: Jest to podstawa podstaw. W przypadku małej kuchni warto zaopatrzyć się w jeden kosz podzielony na strefy, dzięki czemu zachowasz w kuchni porządek oraz przestrzeń pod zlewem.
6. Długoterminowa trwałość: Nie oszczędzaj na tanim wyposażeniu kuchni, które szybko się zniszczy. Jest to tylko iluzoryczna korzyść, gdyż w wyniku szybkiego zniszczeniu się sprzętu będziesz zmuszony do ponownych zakupów. Dlatego postaw na produkty trwałe i z gwarancją jak zlewy granitowe od Sink Quality, których producent zapewnia niezawodność przez minimum 10 lat.
7. Wykorzystanie naturalnego oświetlenia i wentylacji: Projektując kuchnię, zadbaj o to, aby maksymalnie wykorzystać naturalne źródła światła i zapewnić dobrą wentylację. Wpłynie to na Twoją większą oszczędność energii.
8. Innowacyjne rozwiązania technologiczne: Rozważ zastosowanie nowych technologii, takich jak inteligentne czujniki zużycia wody i energii, które pomogą Ci w świadomym kontrolowaniu zużycia zasobów naszej ziemi.
Eko design - wizualizacja zrównoważonej kuchni w kolorach ziemi
Kiedy już zapoznałeś się ze wszystkimi poradami dobrze jest sobie zwizualizować swoją ekologiczną kuchnię oczami wyobraźni. Przedstawimy Ci naszą wizualizację, w której kierowaliśmy się motywem naszej planety, by całość pomieszczenia miała jeszcze większy przekaz. Wchodząc do naszej kuchni masz poczuć, że żyjesz w zgodzie z naturą, a ona za to odwdzięcza Ci się sporym poczuciem satysfakcji oraz dumy ze swoich wyborów.
W tym kontekście kuchnia utrzymana w kolorach ziemi byłaby przede wszystkim osadzona w odcieniach brązów, zieleni, beżów i szarości, naśladujących tonację gleby, skał, i roślin. Wybierając naturalne materiały, takie jak drewno na podłodze i blatach, czy gliniane dodatki, można stworzyć atmosferę łączącą funkcjonalność z estetyką.
Kuchnia wypełniona jest nowoczesnym sprzętem, który jest praktyczny i świetnie współgra z całością pomieszczenia dzięki swojemu designowi. Jednocześnie nie dominuje on w kuchni, która po brzegi wypełniona jest paprociami, kwiatami oraz małym zielnikiem, z którego zrywać możemy świeże zioła do naszych ulubionych potraw. Na granitowym blacie znajduje się biały zlew ze złotą baterią kuchenną oraz dozownikiem na płyn.
[lookbook id="5198"]
Chcesz więcej porad? Zajrzyj do naszej bazy wiedzy!