Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak zamontować syfon do zlewu?

Kategorie
Tagi
Podpowiadamy, jak zamontować syfon do zlewu?

Montaż syfonu zlewozmywakowego to ostatni etap przed rozpoczęciem wygodnego użytkowania ze zlewu w kuchni. Instalacja orurowania jest o wiele prostsza, niż mogłoby się to wydawać, możesz wykonać ją samodzielnie. Wystarczy, że przygotujesz odpowiednie narzędzia oraz dołożysz starań, by wykonać montaż precyzyjnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku złożyć i podłączyć syfon do zlewu samodzielnie – zapraszamy do lektury!

Spis treści

[product category_id="34" slider="true"]

Co musisz sprawdzić przed zamontowaniem syfonu do zlewu?

Przed rozpoczęciem prac, warto sprawdzić zawartość zakupionego zestawu z syfonem, aby upewnić się, czy dołączone są wszystkie niezbędne elementy montażowe. Składowymi gotowego kompletu do montażu syfonów zlewozmywakowych są:

 • rury odprowadzające wodę wraz z kolankami
 • kielich odpływu dolnego z sitkiem i korkiem (w przypadku syfonów automatycznych, kielich wyposażony jest w linkę oraz pokrętło do zamykania i otwierania sitka)
 • sitko przelewu górnego wraz z rurką
 • zestaw nakrętek i uszczelek
 • śrubę i podkładkę (do regulacji automatycznego sitka syfonu)

[lookbook id="3969"]

Jeśli poszukujesz odpowiedniego syfonu do swojego zlewozmywaka, zalecamy wybór syfonów przyściennych SPACE SAVING, w kolorze złotym lub srebrnym, dzięki którym zachowasz sporo miejsca do przechowywani lub segregacji odpadów w szafce kuchennej. W przypadku, gdy często korzystasz ze zlewu, wyposaż się w syfon automatyczny, którego odpływ posiada system podnoszący i opuszczający sitko odpływu, który ułatwia zmywanie dużych ilości naczyń oraz pozbywanie się resztek z komory zlewozmywaka.

[lookbook id="3970"]

Co przygotować przed montażem syfonu w zlewie?

Jeśli wszystkie elementy syfonu się zgadzają, rekomendujemy złożenie całej konstrukcji syfonu do zlewu (bez docelowego montażu) oraz dopasowanie jego długości do wielkości szafki i umiejscowienia zlewozmywaka w blacie. Pamiętaj o pozostawieniu minimum 2 cm zapasu podczas skracania rur!

Na tym etapie przydadzą Ci się poniższe narzędzia:

 • piłka ręczna do skrócenia rur w syfonie
 • miarka
 • ołówek, marker lub taśma do zaznaczenia długości rur
 • papier ścierny do wygładzenia ostrych krawędzi
 • moneta do dokręcenia mimośrodu

[lookbook id="3972"]

Jak złożyć syfon do zlewu – krok po kroku

Złożenie i podłączenie syfonu to ostatni etap przed zakończeniem montażu całego zlewozmywaka. Jest niezmiernie ważny, aby w przyszłości bezpiecznie korzystać ze zlewu, bez obaw o niespodziewane przecieki. Warto wykonać wszystkie kroki precyzyjnie i bez pośpiechu.

Masz już wszystko, by zacząć montaż? Świetnie, postępuj zgodnie z naszą instrukcją, jak złożyć i podłączyć syfon do zlewu i instalacji wodno-kanalizacyjnej:

 1. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, podłącz wężyki baterii do ciepłej i zimnej wody. Przyda się to do sprawdzenia na końcu, czy złożony syfon do zlewu nie przecieka.
 2. Przejdź do zestawu montażowego syfonu. Sprawdź, czy masz pod ręką wszystkie potrzebne elementy: odpływ dolny (z korkiem automatycznym lub manualnym), rury, nakrętki oraz uszczelki.
 3. Pod stalowym sitkiem umieść uszczelkę i zamocuj kielich odpływu w otworze zlewozmywaka, dokręcając mimośród śrubokrętem lub monetą.
 4. Jeżeli posiadasz syfon automatyczny, umieść korek w otworze, a linkę spustu automatycznego zaczep od spodu zlewu do pokrętła, a następnie dokręć.
 5. Nie zapomnij o zamocowaniu uszczelek w odpowiednich miejscach przy pokrętle.
 6. Sprawdź, czy śruba w korku sitka odpływowego jest ustawiona odpowiednio tak, by przy przekręcaniu pokrętła podnosił się i opadał.
 7. Solidnie i z wyczuciem przykręć przelew górny w odpowiednim miejscu.
 8. Następnie połącz rurę przelewu górnego z odpływem dolnym.
 9. Zwróć uwagę, by „U” kształtne kolanko znajdowało się możliwie najbliżej ściany, by pozostawić wolną przestrzeń na kosze do segregacji śmieci.
 10. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to odpowiedni czas, by odmierzyć właściwe odległości rur i przyciąć je piłką od strony, gdzie zakładana jest nakrętka z uszczelką oraz zeszlifować nierówności.
 11. Pamiętaj, aby nie skrócić zbyt mocno rur – warto pozostawić zapas miejsca do późniejszej regulacji długości.
 12. Możesz przejść do ostatecznego skręcenia dopasowanych już elementów. Umieść uszczelki na rurach, skierowane węższą krawędzią w stronę gwintu.
 13. Następnie solidnie dokręć nakrętki do odpływu dolnego i rury kanalizacyjnej.
 14. Jeśli posiadasz zmywarkę w okolicy zlewu, podłącz wąż w odpowiednim miejscu (patrz rysunek poniżej)
 15. Sprawdź dokładnie mocowanie wszystkich elementów, przelewu, wężyków oraz odpływu, przed odkręceniem zaworów z wodą.
 16. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie szczelności rur oraz przepływu wody. Zamknij sitko pokrętłem (w przypadku syfonu manualnego możesz to zrobić, dociskając sitko) i napełnij całą komorę wodą, by sprawdzić działanie przelewu.
 17. Otwórz sitko i opróżnij komorę zlewu, co pozwoli sprawdzić szczelność całej konstrukcji.
 18. Gotowe!

jak-podłączyć-syfon-do-zlewu

Jak zamontować syfon do zlewu dwukomorowego?

[product category_id="63" slider="true"]

Instalacja syfonów w zlewozmywakach 2- oraz 1,5-komorowych jest podobna, jak w przypadku zlewozmywaków jednokomorowych. Różnica w tym przypadku polega na zamontowaniu kielichów w obu otworach odpływowych w zlewie oraz dopasowaniu długości rur według potrzeb.

Jeżeli posiadasz zlewozmywak 1,5 komorowy (z jedną komorą mniejszą), rekomendujemy zamocowanie odpływu z korkiem automatycznym w większej komorze zlewu. W przypadku różnicy w głębokości komór nie musisz kupować specjalistycznego syfonu, wystarczy wyposażyć się w 2-omorowy syfon i wyregulować wysokość kielichów.

Regulowana konstrukcja syfonów przyściennych SINK Quality pozwala na swobodne dopasowanie kąta położenia odpływu. Jeżeli jednak orurowanie między kielichami jest zbyt długie i nie pasuje do Twojego zlewu, konieczne jest skrócenie poszczególnych elementów rur. Tak, by pasowały do odległości między rurą kanalizacyjną (oraz odpływami w przypadku zlewu 1,5 komorowego).

jak-zamontować-syfon-do-zlewu-dwukomorowego

Samodzielny montaż syfonu do zlewu – to proste!

Mamy nadzieję, że z naszą instrukcją z łatwością poradzisz sobie z montażem syfonu do zlewu. Polecamy także zajrzeć do naszej BAZY WIEDZY, gdzie znajdziesz m.in.:

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie narzędzia są potrzebne do zamontowania syfonu do zlewu?

Do zamontowania syfonu do zlewu potrzebne są podstawowe narzędzia takie jak: śrubokręt, klucz imbusowy, taśma izolacyjna lub uszczelniacz do rur.

Czy trzeba odpowiedniego doświadczenia, aby zamontować syfon do zlewu?

Montaż syfonu do zlewu nie wymaga specjalistycznego doświadczenia, jednak dobrze jest mieć podstawową wiedzę na temat instalacji sanitarnych.

Czy syfon do zlewu można zamontować samodzielnie czy lepiej skorzystać z usług fachowca?

Syfon do zlewu można zamontować samodzielnie, jeśli posiadasz odpowiednie narzędzia i wiedzę na temat instalacji sanitarnych. Jeśli jednak nie masz doświadczenia lub nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej skorzystać z usług fachowca.

Czy syfon do zlewu można zamontować do każdego rodzaju zlewu czy tylko do określonych modeli?

Syfony do zlewu są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego mogą być zamontowane do różnych rodzajów zlewów. Jednak, przed zakupem syfonu, należy upewnić się, że jego rozmiar i kształt pasują do konkretnego modelu zlewu.

Mogą Ci się spodobać:
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium