Teraz -20% z kodem: SINK. Ważny tylko:

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak wyciąć otwór na zlew w blacie kuchennym?

Kategorie
Tagi
Jak wyciąć otwór na zlew w blacie kuchennym?

Elementem, bez którego nie wyobrażamy sobie naszej kuchni, jest odpowiedni zlewozmywak. Powinien być odpowiednio zaprojektowany pod kątem funkcjonalności i użyteczności oraz wykonany z trwałych materiałów i estetyczny.

Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli samodzielnie montujesz zlewozmywak lub planujesz remont kuchni na własną rękę i chcesz dowiedzieć się jak stworzyć otwór oraz jak krok po kroku przygotować blat.

Spis treści

[product id="218, 219, 235, 236, 165, 225" slider="true"]

Jak rodzaj zlewozmywaka decyduje o tym, jak wyciąć otwór na zlew?

Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów i modeli, dlatego sposób instalacji jest jednym z pierwszych kryteriów wyboru. Wyróżnia się trzy typy montażu, które wymagają zróżnicowanych metod wycinania otworu pod zlewozmywak oraz dopasowania do blatu kuchennego. Najpopularniejsze rodzaje to:

 • wpuszczane (nakładane)

 • montowane na równi (licowane)

 • podblatowe (podwieszane)

typy-zlewow-jak-wyciac-otwor-na-zlew

Wszystkie rodzaje wymagają precyzji i dokładności podczas instalacji tak, by nie uszkodzić powierzchni. Duże znaczenie ma także materiał, z którego wykonany został zlewozmywak. Najprostsze w zamocowaniu są granitowe wpuszczane, a podwieszane wymagają większego doświadczenia i sprzętu.

Samodzielna instalacja niektórych rodzajów jest możliwy tylko w przypadku, gdy posiadamy dany rodzaj blatu. Zajrzyj do naszego artykułu, by dowiedzieć się jaki zlewozmywak wybierać, by był wygodny i elegancki.

[lookbook id="3963"]

Jak wyciąć otwór w blacie drewnianym, kamiennym, stalowym i innych

Montaż warto rozpocząć od dobrania do niego odpowiednich narzędzi i przeprowadzenia próby cięcia na elemencie z próbnika lub na niewielkim skrawku płyty, by sprawdzić, jak zachowuje się materiał. Dlatego też, podczas wycinania, nie bez znaczenia jest rodzaj, grubość oraz materiał, z którego został wykonany blat. Niezmiernie istotną kwestią jest również zdolność do pochłaniania wilgoci.

Lite drewno lub laminowane płyty wiórowe (cięte maszyną CNC) są zazwyczaj znacznie tańsze od blatów kamiennych, a jednocześnie najbardziej narażone na nasiąkanie wodą. Mimo to odpowiednio przygotowane i zabezpieczone nie będą stwarzać problemów podczas użytkowania.

Naturalny kamień, konglomerat, spieki kwarcowe, czy płyty z tworzywa sztucznego są zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć, jednak wykrojenie w nich otworu jest znacznie trudniejsze i wymaga użycia profesjonalnych narzędzi, by nie uszkodzić ich powierzchni.wycinanie-otworu-w-zlewie-a-rodzaj-blatu

Jeśli poszukujesz więcej inspiracji dekoratorskich, podpowiadamy, jak dobrać model zlewozmywaka do blatu i mebli.

Jak wyciąć blat pod zlew montowany na równi lub podblatowy?

Zlewozmywak zamontowany podblatowo lub na równi, tworzy gładką powierzchnię, nadając kuchni elegancji i wytworności. Tym samym sprawia wrażenie, że wtapia się w kuchenną zabudowę i jest niewidoczny na pierwszy rzut oka.

Samodzielne wykrajanie otworów zalecamy robić tylko, jeśli posiada się blat niechłonący wody, np. granitowy, konglomeratowy, kwarcowy lub z tworzywa sztucznego. Ma na to wpływ fakt, że należy także wyfrezować dokładnie krawędzie otworu lub ewentualne wgłębienie. A także nałożyć cienką warstwę sylikonu bezbarwnego, by idealnie uszczelnić łączenia przed przeciekaniem. A następnie solidnie obsadzić zlewozmywak.

Montaż tego typu wymaga jednak specjalistycznych narzędziniezwykłej precyzji i doświadczenia w pracy z materiałem. Nie bez powodu wielu producentów powierzchni kamiennych i konglomeratowych oferuje usługę wycinania przy okazji zakupu. Jeżeli jednak Twój blat nie jest przygotowany pod instalację zlewozmywaka podwieszanego, warto zlecić jego wykonanie profesjonaliście.

[lookbook id="3965"]

Chcesz poznać więcej różnic w montażu zlewów podwieszanych i wpuszczanych? Zachęcamy do przeczytania artykułu, jak zamontować zlewozmywak nablatowy i podblatowy.

Jak wyciąć otwór na zlew wpuszczany?

W przypadku modeli wpuszczanych lub nakładanych każdy rodzaj powierzchni jest wskazany. Jednak zależnie od materiału, z którego została wykonana, różna będzie trudność instalacji oraz potrzebny sprzęt.

Wielkość otworu w blacie zależy od rozmiaru i głębokości komory. Powinien idealnie odwzorować wewnętrzny rozmiar zlewozmywaka, a także ociekacza. Musi uwzględniać około 10 mm margines, na którym oparty będzie zlewozmywak.

Samodzielne dostosowanie wymaga przygotowania odpowiednich narzędzi oraz zabezpieczenia mebli przed uszkodzeniem. Zanim jednak przejdziesz do cięcia, upewnij się, że wszystkie elementy montażowe (np. zaczepy, klamry montażowe) są dołączone do zestawu.

W przypadku produktów SINK Quality, w kartonowej paczce powinien znaleźć się solidnie zabezpieczony zlewozmywak granitowy wraz z dołączonym zestawem podłączeniowym syfonu automatycznego lub manualnego, a także prosta instrukcja montażu, która ułatwi Ci pracę.

 
[lookbook id="4527"]

Jakich narzędzi potrzebujesz, by wyciąć blat pod zlew wpuszczany?

Narzędzia do pracy, których będziesz potrzebować podczas wycinania otworu pod zlew w blacie to:

 • wyrzynarka, frezarka lub pilarka tarczowa

 • wiertarko-wkrętarka, najlepiej z wiertłem o średnicy 10 mm

 • bezbarwny sylikon sanitarny i pistolet do sylikonu

 • szmatka i woda z odrobiną płynu do naczyń, do przetarcia wycieków sylikonu

 • opcjonalnie benzyna lakowa lub aceton do odtłuszczenia powierzchni

Warto wyposażyć się także w taśmę, miarkę, nożyczki, papier ścierny, ołówek, odkurzacz i okulary ochronne. Dzięki tak skompletowanym narzędziom, nie będziesz musiał zastanawiać się zbyt długo.

Jak wyciąć otwór na zlewozmywak – o tym nie możesz zapomnieć!

 1. Piłowanie otworu warto wykonać na blacie odwróconym do góry, by przypadkowo nie uszkodzić widocznej powierzchni. Na początku zmierz dokładnie wymiary zlewozmywaka, by móc zaznaczyć wymiary.
 2. Jeśli producent nie przewidział szablonu, użyj taśmy malarskiej do wyznaczenia linii cięcia i zabezpieczenia powierzchni dookoła.
 3. Określ także, w którym miejscu powinien docelowo znaleźć się zlewozmywak. Ważne jest, w jakiej odległości od ściany umieścisz zlewozmywak, pod kątem późniejszej wygody użytkowania. Zachowaj minimum 5 cm odstępu.jak-wyciac-otwor-na-zlew
 4. Zazwyczaj zlewozmywak należy umieścić w równych odległościach od ściany i krawędzi. Jeżeli posiadasz dużą powierzchnię, możesz umieścić zlew kuchenny bliżej lub dalej, w zależności od potrzeb. Dopasuj położenie pod względem osobistych preferencji użytkowników.
 5. Należy umieścić płytę (zabezpiecz dokręcając ją powoli śrubą prowadzącą) lub drewniany klocek pod blatem, by podczas wycinania zachować stabilność, a wycinany element nie zerwał się do środka, pozostawiając nierównomierny brzeg. Jeżeli został wcześniej fabrycznie zabezpieczony folią, usuń ją dopiero po skończonej pracy.
 6. Pamiętaj także o swoim bezpieczeństwie! To bardzo ważne, by zawsze stosować okulary ochronne, rękawice oraz opcjonalnie maskę ochronną na usta i nos, by nie wdychać unoszącego się pyłu.

jak-wyciac-blat-pod-zlew

Chcesz dowiedzieć się więcej o wymiarach tak, by dopasować dobry rozmiar szafki pod zlewozmywak? Przeczytaj, jak dopasować zlewozmywak skrojony pod Twoją kuchnię.

Prosta instrukcja krok po kroku, jak przygotować blat pod zlew

Wiesz już, jak przygotować siebie oraz narzędzia. Zwróć jednak szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo, nie używaj narzędzi podłączonych do sieci elektrycznej w pobliżu rozlanej wody.

Oto krótka instrukcja, jak wykonać otwór na zlew krok po kroku:

 1. Zabezpiecz zawory wody i odpływ kanalizacyjny za pomocą taśmy malarskiej, by uniknąć ich zabrudzenia.

 2. Zaznacz taśmą miejsce, gdzie znajdują się wewnętrzne ranty szafki, to pomoże w oszacowaniu rozmieszczenia komory.

 3. W przypadku zlewozmywaków z ociekaczem wycinana powierzchnia może być większa od szerokości szafki. W takim przypadku wykonaj cięcia na blacie zdjętym z szafek. Powinien on znajdować się na stabilnych podstawach, a wycinane miejsce zabezpieczony od spodu dodatkową podstawką, by zmniejszyć ryzyko złamania.

 4. Umieść zlewozmywak odwrócony do góry dnem, w miejscu docelowego montażu.

 5. Obrysuj jego brzegi ołówkiem, za pomocą flamastra lub oklej taśmą malarską.

 6. Zmniejsz obwód otrzymanego obrysu o dokładnie 1 cm z każdej strony, dzięki temu wyznaczysz linie cięcia.

 7. Przy użyciu wiertarki i odkurzacza, zrób cztery dziurki na brzegach swojego wykrojnika. Pamiętaj o założeniu okularów ochronnych.

 8. Przejdź do dokładnego wykrojenia miejsca na zlewozmywak wzdłuż wyznaczonych linii. Zacznij od dłuższych krawędzi, a następnie kolejno natnij krótsze boki, kontrolując, czy wycinana część płyty nie wpadnie do środka.

 9. Usuń luźną część i sprawdź, czy pasuje do zlewozmywaka, przykładając zlewozmywak do powstałego miejsca.

 10. Jeżeli wszystko idealnie pasuje, przejdź do zeszlifowania nierówności oraz usunięcia pyłu.

 11. Przejdź do odtłuszczenia powstałej powierzchni za pomocą benzyny lakowej lub acetonu po to, by silikon do uszczelniania złapał jeszcze mocniej.

 12. Nałóż cienką warstwę bezbarwnego silikonu sanitarnego na powstałym otworze, co zabezpieczy przed wilgocią i zepewni szczelność. Zrób to dokładnie!

 13. Odczekaj około 30 min przed dalszym montażem zlewozmywaka.

 14. Gotowe!

jak-wyciac-otwor-w-blacie-montaz=zlewu

Jak wykonać otwór — podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszej instrukcji wiesz już dokładnie, jak przygotować otwór w blacie na zlewozmywak kuchenny samodzielnie. Kolejnym krokiem jest już tylko osadzenie zlewozmywaka i montaż baterii, syfonu oraz pozostałych akcesoriów. Pamiętaj, by zawsze zachować szczególną ostrożność i precyzję, by bezpiecznie zamontować zlew i uchronić meble oraz sprzęty przed uszkodzeniem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze, montażu i pielęgnacji zlewozmywaków granitowych, zapraszamy do naszej BAZY WIEDZY, gdzie znajdziesz wiele inspiracji, merytorycznej wiedzy od naszych ekspertów oraz trików i wskazówek, jak zadbać o swoją kuchnię marzeń!

 
[product search="zlew" slider="true" autoScrolling="false"]

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie narzędzia są potrzebne do wycięcia otworu na zlew w blacie kuchennym?

Do wycięcia otworu na zlew w blacie kuchennym potrzebne będą: wiertarka, wiertła odpowiednie do rodzaju materiału blatu, piła do cięcia blatu, poziomica, ołówek, taśma miernicza, klucz francuski.

Czy istnieją jakieś ograniczenia co do rozmiarów otworu na zlew w blacie kuchennym?

Rozmiar otworu na zlew w blacie kuchennym musi odpowiadać wymiarom zlewu, aby pasował on prawidłowo. Powinien też uwzględniać odpowiedni margines dla montażu i podłączenia rur.

Jakie są kroki do wycięcia otworu na zlew w blacie kuchennym?

Kroki do wycięcia otworu na zlew w blacie kuchennym to: zmierzenie i zaznaczenie rozmiarów otworu, wykonanie otworu wiertarką, wycięcie otworu przy pomocy piły do cięcia kamienia lub granitu, dostosowanie otworu do wymiarów zlewu, dokładne wykończenie brzegów otworu.

Czy można samodzielnie wyciąć otwór na zlew w blacie kuchennym czy lepiej zlecić to fachowcowi?

W zależności od doświadczenia i umiejętności, wycięcie otworu na zlew w blacie kuchennym może być wykonane samodzielnie, jednak zalecane jest zlecenie tej pracy profesjonalistom, ponieważ jest to skomplikowana i precyzyjna praca, która wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy.
 
Mogą Ci się spodobać:
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
120,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Power
Elastyczna bateria kuchenna Power
540,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
Zlewozmywak granitowy SINK 60 + syfon
690,00 zł 490,00 zł
Dozownik do płynu do naczyń Top
Dozownik do płynu do naczyń Top
140,00 zł
szt.
Ociekarka rolowana
Ociekarka rolowana
150,00 zł 100,00 zł
szt.
Dozownik do płynu do naczyń Simple
Dozownik do płynu do naczyń Simple
75,00 zł
szt.
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
Zlew podwieszany 60 Argon + syfon
990,00 zł 590,00 zł
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K50 + syfon
550,00 zł 430,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
Elastyczna bateria kuchenna Luxy II
570,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
Elastyczna bateria kuchenna Luxy
570,00 zł
szt.
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
Duża kuchnia: zlew + bateria + dozownik + syfon + mata
1 650,00 zł 1 150,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium