ODBIERZ DO -40% ZNIŻKI. DODATKOWE -10% Z KODEM: BW2021 NA WSZYSTKO W KOSZYKU.

Polski producent

Darmowa dostawa od 99 zł

Wysyłka w 24h

14 dni na zwrot

Jak wyciąć otwór na zlew w blacie kuchennym?

Tagi
Kategorie
Jak wyciąć otwór na zlew w blacie kuchennym?

Elementem, bez którego nie wyobrażamy sobie wygodnej kuchni, jest odpowiedni zlewozmywak. Z reguły jest to produkt wybierany na wiele lat, a co za tym idzie, powinien być odpowiednio zaprojektowany pod kątem funkcjonalności i użyteczności oraz wykonany z trwałych materiałów i estetyczny.

Dodatkową zaletą dobrego zlewu kuchennego jest łatwość do samodzielnego montażu, na co wpływa typ wybranego zlewu. Jeśli jesteś zmuszony do samodzielnego montażu zlewu lub remont kuchni planujesz wykonać na własną rękę, od wycięcia blatu pod zlew do podłączenia instalacji wodnej, to warto, abyś zapoznał się z różnicami w montażu różnych typów zlewozmywaków. A następnie sprawdził, jak dokładnie wyciąć otwór na zlew.

Ten artykuł jest dla Ciebie, jeżeli chcesz poznać różnice w rodzajach zlewozmywaków, a także dowiedzieć się jak wyciąć otwór na zlew oraz jak przygotować i wyciąć blat pod montaż zlewu wpuszczanego krok po kroku.

[product id="218, 219, 225, 165" limit="4" slider="true"]

Jak rodzaj zlewozmywaka decyduje o tym, jak wyciąć otwór na zlew?

Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów oraz modeli zlewozmywaków kuchennych, dzięki czemu każdy użytkownik kuchni jest w stanie znaleźć produkt idealnie dopasowany do swoich preferencji. Należy jednak wiedzieć, z czym wiąże się wybór danego typu zlewozmywaka oraz pozostałej zabudowy kuchennej.

Sposób montażu zlewozmywaka kuchennego powinien być jednym z pierwszych kryteriów wyboru. Jest to ogromnie ważne, ponieważ montaż niektórych rodzajów zlewów jest możliwy tylko w przypadku, gdy posiada się dany rodzaj blatu lub model zlewu przewiduje specyficznie przycięcie krawędzi.

Zajrzyj do naszego artykułu, by dowiedzieć się jaki zlewozmywak wybrać, by był wygodny i elegancki.

typy-zlewow-jak-wyciac-otwor-na-zlew

Wyróżnia się trzy typy montażu zlewów kuchennych, które wymagają zróżnicowanych metod wycinania otworu na zlewozmywak oraz dopasowania do blatu:

 • zlewozmywaki wpuszczane (nakładane) w blat
 • montowane na równi z blatem (zlicowane)
 • zlewy podblatowe (podwieszane)

Wszystkie rodzaje zlewozmywaków wymagają precyzji i dokładności podczas instalacji, by nie uszkodzić powierzchni blatu. Duże znaczenie ma także materiał, z którego wykonany został zlew. Najprostsze w montażu są zlewy granitowe wpuszczane.

Wszystkie modele zlewów kuchennych SINK Quality są proste w instalacji, a ze względu na różnorodność modeli można umieścić je w niemal każdym blacie tak, by wyglądały fantastycznie.

[lookbook id="3963"]

Jak wyciąć otwór na zlew — blat drewniany, kamienny i pozostałe

Podczas urządzani kuchni z dużą pewnością przeszło Ci przez myśl jak wyciąć otwór na zlew? Zanim jednak do tego przejdziesz, montaż zlewu warto rozpocząć od poznania samego blatu, dobrania do niego odpowiednich narzędzi i przeprowadzenia próby cięcia na elemencie z próbnika lub na niewielkim skrawku blatu, by sprawdzić, jak zachowuje się materiał.

Dlatego też, podczas wycinania otworu na zlew, nie bez znaczenia jest rodzaj posiadanego blatu, jego grubość oraz materiał, z którego wykonany został zarówno blat, jak i zlewozmywak kuchenny. Niezmiernie istotną kwestią jest również zdolność do pochłaniania wilgoci przez blat.wycinanie-otworu-w-zlewie-a-rodzaj-blatu

Blaty wykonane z litego drewna lub płyt drewnopochodnych są najłatwiejsze do wykonania otworu na zlewozmywak, zazwyczaj znacznie tańsze od kamiennych, a jednocześnie najbardziej narażone na nasiąkanie wodą. Mimo to odpowiednio przygotowane i zabezpieczone nie będą stwarzać problemów podczas użytkowania.

Blaty wykonane z naturalnego kamienia, konglomeratu, spieki kwarcowe, czy blaty z tworzywa sztucznego są zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć, jednak wycięcie w nich otworu na zlew jest znacznie trudniejsze i wymaga użycia profesjonalnych narzędzi, by nie uszkodzić ich powierzchni.

Masz już wizje wymarzonej kuchni? Jeśli poszukujesz więcej inspiracji dekoratorskich, podpowiadamy, jak dobrać zlewozmywak do blatu i mebli kuchenny.

[lookbook id="3962"]

Jak wyciąć blat pod zlew montowany na równi lub podblatowy?

Zlewozmywak kuchenny zamontowany podblatowo lub na równi z blatem, tworzy gładką powierzchnię, nadając kuchni elegancji i wytworności. Tym samym sprawia wrażenie, że zlewozmywak wtapia się w kuchenną zabudowę i jest niewidoczny na pierwszy rzut oka.

Wycięcie otworów do tego typu zlewozmywaków zalecamy zastosować tylko jeśli posiada się blat niechłonący wody, np. granitowy, konglomeratowy, kwarcowy lub z tworzywa sztucznego.

Ma na to wpływ fakt, że poza wycięciem otworu na zlew, należy także wyfrezować dokładnie krawędzie otworu lub ewentualne wgłębienie dopasowane do krawędzi zlewozmywaka. A także nałożyć cienką warstwę sylikonu bezbarwnego, by idealnie uszczelnić łączenia przed przeciekaniem. A następnie solidnie obsadzić i zamontować zlewozmywak.

Wycięcie otworu pod montaż zlewu tego typu wymaga jednak specjalistycznych narzędzi, niezwykłej precyzji i doświadczenia w pracy z materiałem blatu. Nie bez powodu wielu producentów blatów kamiennych i konglomeratowych oferuje usługę wycinania blatu przy okazji zakupu.

Jeżeli jednak Twój blat nie ma przygotowanego otworu pod montaż zlewozmywaka podwieszanego, warto zlecić jego wykonanie profesjonaliście.

[lookbook id="3965"]

Chcesz poznać więcej różnic w montażu zlewów podwieszanych i wpuszczanych? Zachęcamy do przeczytania artykułu, jak zamontować zlewozmywak nablatowy i podblatowy.

Jak wyciąć otwór na zlew wpuszczany?

W przypadku zlewów wpuszczanych lub nakładanych na blat każdy rodzaj blatu jest wskazany. Jednak zależnie od materiału, z którego blat został wykonany, różna będzie trudność instalacji oraz potrzebny sprzęt. Najchętniej wybierane są blaty drewniane lub z płyt laminowanych i MDF, które najłatwiej wyciąć samodzielnie.

Wielkość otworu w blacie zależy od rozmiaru samego zlewu. Otwór powinien idealnie odwzorować wewnętrzny rozmiar komory lub komór zlewu, a także ociekacza. Otwór musi uwzględniać około 10 mm margines, na którym oparty będzie zlewozmywak.

Samodzielne wycięcie blatu pod montaż zlewozmywaka nablatowego, wymaga przygotowania odpowiednich narzędzi oraz zabezpieczenia mebli przed uszkodzeniem. Zanim jednak przejdziesz do wycięcia otworu na zlew, sprawdź zawartość zakupionego zestawu ze zlewozmywakiem oraz czy wszystkie elementy montażowe (np. zaczepy) są w komplecie.

W przypadku zlewów kuchennych SINK Quality, w kartonowej paczce powinien znaleźć się solidnie zabezpieczony zlewozmywak granitowy wraz z dołączonym zestawem podłączeniowym syfonu automatycznego lub manualnego, a także prosta instrukcja montażu, która ułatwi Ci wycięcie otworu na zlew w blacie.

Jakich narzędzi potrzebujesz, by wyciąć blat pod zlew wpuszczany?

Do skompletowania narzędzi, potrzebnych do wycięcia otworu na zlewozmywak potrzebne będą:

 • wyrzynarka lub pilarka tarczowa
 • wiertarko-wkrętarka, najlepiej z wiertłem o średnicy 10 mm
 • bezbarwny sylikon sanitarny i pistolet do sylikonu
 • szmatka i woda z odrobiną płynu do naczyń, do przetarcia wycieków sylikonu
 • opcjonalnie benzyna lakowa lub aceton do odtłuszczenia blatu

Warto wyposażyć się także w taśmę, miarkę, nożyczki, papier ścierny, ołówek, odkurzacz i okulary ochronne. Dzięki tak skompletowanemu zestawie narzędzi nie będziesz musiał długo zastanawiać się jak wyciąć otwór na zlew nakładany na blat.

Jak wyciąć otwór na zlewozmywak – o tym nie możesz zapomnieć!

Po przygotowaniu odpowiednich narzędzi możesz przejść do wycięcia otworu na zlew kuchenny. Wycięcie otworu w blacie warto wykonać na blacie odwróconym do góry, by przypadkowo nie uszkodzić widocznej powierzchni.

Na początku zmierz dokładnie wymiary komory zlewozmywaka oraz ociekacza (jeśli zlew go posiada), by móc zaznaczyć wymiary na blacie kuchennym. Jeśli producent Twojego zlewu nie przewidział szablonu otworu, użyj taśmy malarskiej do wyznaczenia linii cięcia i zabezpieczenia blatu dookoła.jak-wyciac-otwor-na-zlew

Określ także, w którym miejscu na blacie powinien docelowo znaleźć się zlewozmywak. Ważne jest, w jakiej odległości od ściany i krawędzi blatu umieścisz zlewozmywak, pod kątem późniejszej wygody użytkowania. Warto zachować minimum 5 cm odstępu.

Zazwyczaj zlewozmywaki umieszcza się w równych odległościach od ściany i krawędzi blatu. Jeżeli posiadasz dużą powierzchnię blatu, możesz umieścić zlew bliżej lub dalej, w zależności od potrzeb. Dopasuj położenie pod względem osobistych preferencji użytkowników.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wymiarach zlewozmywaków tak, by dopasować dobry rozmiar do szafki? Przeczytaj, jak dopasować zlewozmywak skrojony pod Twoją kuchnię.

Podczas wycinania otworu, pod blatem należy umieścić płytę lub inną podporę, by podczas wycinania zachować stabilność, a wycinany element nie zerwał się do środka, pozostawiając nierównomierny brzeg. A jeżeli Twój blat został wcześniej zabezpieczony folią, usuń ją dopiero po wycięciu otworu pod zlew.

Wykonując otwór na zlew samodzielnie, pamiętaj także o swoim bezpieczeństwie! To bardzo ważne, by zawsze stosować okulary ochronne, rękawice oraz opcjonalnie maskę ochronną na usta i nos, by nie wdychać unoszącego się pyłu.jak-wyciac-blat-pod-zlew

Prosta instrukcja krok po kroku, jak wyciąć blat pod zlew

Wiesz już, jak przygotować siebie oraz narzędzia przed wycięciem blatu pod zlewozmywak kuchenny. Pozostało tylko wycięcie odpowiedniej wielkości otworu w blacie. Zwróć jednak szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo, nie używaj narzędzi podłączonych do sieci elektrycznej w pobliżu rozlanej wody.

Oto krótka instrukcja, jak wyciąć otwór na zlew krok po kroku:

 1. Zabezpiecz zawory wody i odpływ kanalizacyjny za pomocą taśmy malarskiej, by uniknąć ich zabrudzenia.
 2. Zaznacz taśmą na blacie miejsce, gdzie znajdują się wewnętrzne krawędzie szafki, to pomoże w oszacowaniu rozmieszczenia komory zlewozmywaka na blacie.
 3. W przypadku zlewozmywaków z ociekaczem wycinana powierzchnia może być większa od szerokości szafki. W takim przypadku wykonaj cięcia na blacie zdjętym z szafek kuchennych. Blat powinien znajdować się na stabilnych podstawach, a wycinany otwór zabezpieczony od spodu dodatkową podstawką, by zmniejszyć ryzyko złamania podczas cięcia otworu.
 4. Umieść zlewozmywak odwrócony do góry dnem na blacie, w miejscu docelowego montażu.
 5. Obrysuj jego krawędzie ołówkiem lub zaznacz za pomocą taśmy malarskiej.
 6. Zmniejsz obwód otrzymanego obrysu o dokładnie 1 cm z każdej strony, dzięki temu wyznaczysz linie cięcia.
 7. Przy użyciu wiertarki i odkurzacza, zrób cztery otwory na brzegach swojego szablonu. Pamiętaj o założeniu okularów ochronnych.
 8. Przejdź do dokładnego wycięcia otworu na zlewozmywak wzdłuż wyznaczonych linii. Zacznij od dłuższych krawędzi, a następnie kolejno wytnij krótsze boki, kontrolując, czy wycinana część blatu nie wpadnie do środka.
 9. Usuń wyciętą część blatu i sprawdź, czy otwór pasuje do zlewu, przykładając zlewozmywak do wyciętego miejsca.
 10. Jeżeli wszystko idealnie pasuje, przejdź do zeszlifowania nierówności na powstałych krawędziach oraz usunięcia pyłu z blatu i otworu.
 11. Przejdź do odtłuszczenia krawędzi blatu za pomocą benzyny lakowej lub acetonu, by sylikon do wykończenia złapał jeszcze mocniej.
 12. Nałóż cienką warstwę bezbarwnego sylikonu sanitarnego na powstałych krawędziach otworu, co zabezpieczy przed wilgocią. Zrób to dokładnie!
 13. Odczekaj około 30 min przed dalszym montażem zlewozmywaka.
 14. Gotowe!

jak-wyciac-otwor-w-blacie-montaz=zlewu

Jak wyciąć otwór pod zlew — podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszej instrukcji wiesz już dokładnie, jak przygotować otwór w blacie na zlewozmywak kuchenny samodzielnie. Kolejnym krokiem jest już tylko osadzenie zlewozmywaka i montaż baterii, syfonu oraz pozostałych akcesoriów. Pamiętaj, by zawsze zachować szczególną ostrożność i precyzję, by bezpiecznie zamontować zlew i uchronić meble oraz sprzęty przed uszkodzeniem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze, montażu i pielęgnacji zlewozmywaków granitowych, zapraszamy do naszej BAZY WIEDZY, gdzie znajdziesz wiele inspiracji, merytorycznej wiedzy od naszych ekspertów oraz trików i wskazówek, jak zadbać o swoją kuchnię marzeń!

Mogą Ci się spodobać:
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K60 + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1K60 + syfon
627,00 zł 439,00 zł
Impregnat do zlewozmywaków 30ml
Impregnat do zlewozmywaków 30ml
25,00 zł
szt.
Bateria kuchenna wyciągana wylewka Base chrom
Bateria kuchenna wyciągana wylewka Base chrom
469,00 zł 281,40 zł
szt.
Bateria kuchenna czarna Moon
Bateria kuchenna czarna Moon
270,00 zł 175,00 zł
szt.
Zlew jednokomorowy Sapphire 1KKO + syfon
Zlew jednokomorowy Sapphire 1KKO + syfon
570,00 zł 299,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Solid chrom
Elastyczna bateria kuchenna Solid chrom
600,00 zł 360,00 zł
szt.
Syfon 2-komorowy automatyczny złoty
Syfon 2-komorowy automatyczny złoty
359,00 zł 240,00 zł
szt.
Elastyczna bateria kuchenna Mega czarna
Elastyczna bateria kuchenna Mega czarna
615,00 zł 390,00 zł
szt.
Bateria kuchenna Neon chrom
Bateria kuchenna Neon chrom
279,00 zł 160,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Titanite + syfon
Zlewozmywak granitowy Titanite + syfon
655,70 zł 459,00 zł
Sitko do syfonu z przelewem złote
Sitko do syfonu z przelewem złote
159,00 zł 105,00 zł
szt.
Syfon pojedynczy automatyczny Fisc Italiana
Syfon pojedynczy automatyczny Fisc Italiana
190,00 zł 95,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO + syfon
Zlewozmywak granitowy Ferrum 1KDO + syfon
670,00 zł 469,00 zł
Elastyczna bateria kuchenna Power chrom
Elastyczna bateria kuchenna Power chrom
639,00 zł 330,00 zł
szt.
Zlewozmywak granitowy Magnesia + syfon
Zlewozmywak granitowy Magnesia + syfon
627,20 zł 369,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium